ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Не е режирано, никако. Всушност, се работи за најглупавата груупа на терористи во светот, кој се обидоа да се утврдат во градско подрачје, и цел ден си мирцаа со Ахмети.

Инаку, што се однесува до точноста на твоите предвидувања тоа ти е како да си типувал дека Фиорентина ќе ја победи Парма затоа што имаат лилјакови дресови. Фиорентина ја победува Парма, ама не заради тоа што имаат лилјакови дресови.

Си предвидел конфликт заради научно фантастични причини. Конфликтот се случува, ама причините се многу попрозаични.
Види, јас не сум предвидел, само сум ги пренел индикациите кои ми биле предочени од некои извори со логичко поврзување на податоците кои се општо познати. Јас не предвидувам секојдневно наназад 10 години па еднашка да се случи да го погодам тоа што го кажувам, туку имам реализација на предвиденото од 100%. А како што кажав јас воопшто не се замарам со дневна политика, воопшто. Но нејсе, ти не ни знаеш кој сум што сум и со какви информации располагам и од какви извори, а тука пишува секоја шушумига, така да и јас сум еден од тие шушумиги кои предвидува конфликти од научно фантастични причини, а ти си шушумига која на Груевски му дава толкава моќ, да ете успеал да ги помести соседните армии све со цел да остане на власт.[DOUBLEPOST=1431678273][/DOUBLEPOST]
Не е негово масло можеби но е негова кривица што наместо да се посвети на водење држава тој се посветува на презентирање на држава каде тече мед и млеко.

Според мене он има лек како да остане на власт, како да добие легално избори, ама реално според мене лично е неспособен да води држава а со тоа им даде зелено светло тие што сакаат да дестабилизираат многу лесно да го направат тоа.
Способноста и неспособноста да се води држава е сосема друга категорија од онаа која јас ја говорам.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Странски служби не му наместија на Грујо и компанија да си делат плацеви на Водно, да си продаваат плацеви во Охрид, да си редат судии и да го искомпромитираат цело судство, да редат избори со луѓе од Пустец, да ја направат цела администрација и сите фирми гласачка машина, да местат со терористи тендери, да купуваат скапи играчиња, да прикриваат одговорност за убиство и еден куп криминали.

Ако овие работи не ги правеше врхушката на власт тогаш немаше да има ниту политичка криза и по твојата логика немаше ниту да има терористи кои би се дрзнале да го нападнат чесниот и цврст уставен поредок имплементиран од Грујо и ко.

Вака иди дека всушност и овие терористи се како резултат на неговото криминално владеење и не може да се обвини опозицијата или не знам кои дека тие се виновни за моменталната ситуација.
100 пати сум рекол на темава и пак ќе повторам. Тоа што си ги смкнале гаќите да ја дозволат воопшто политичката криза во прв план ги прави можеби во прв поглед најодговорни.[DOUBLEPOST=1431679084][/DOUBLEPOST]
Тоа е моја лична работа, важно е дека знам, уште од крајот на септември 2014, (дека постојат силни индикаци) за некои работи што се случуваат во моментов.[DOUBLEPOST=1431679247][/DOUBLEPOST]
Тоа е тоа што го мислам најде начин како да си оди на власт и си доби мислење за непобедливот и малку се изгуби со реалноста а со тоа направи криза преку која многу лесно се дестабилизира државава. Поточно им даде зелено светло. А убаво еден пиша можеше да биде најдоброто што и се случило на македонија.

П.С. А пак ќе кажам дека тоа се должи на никаква т.е. слаба опозиција
Имбецилноста на опозицијата со водење на политика на арогантност и потсмев на оние што гласаат за ВМРО ја донесе Македонија практично без никаква опозиција во последните 9 години.[DOUBLEPOST=1431679862][/DOUBLEPOST]Имам на темава пишано, и еве повторно кои одприлика ќе бидат барањата на овие терористички групи попут Кумановската(Вчера имаше инфо од Косово дека во моментов има околу 2000 борци).

http://makfax.com.mk/makedonija/politika/nevzat-halili-ja-proglasi-republika-ilirida

Македонија би требало да функционира како држава со две еднакви републики по примерот на поранешната федерација меѓу Србија и Црна Гора.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.345
Поени од реакции
18.225
Дупките во безбеднонсиот систем, конкретно во овој период ги направивме самите, со политичката криза што се искреира баш во ова време. Не ми е јасно како луѓето не ја гледаат паралелата со 2001 година. Креирање политичка криза со „Големото Уво“, нападот на ПС Теарце на 16 Јануари и тврдења на опозицијата дека е наместен, принудната оставка на Доста Димовска (и Љубен Пауновски), лидерски средби (Георгиевски, Црвенковски, Џафери, Имери) со меѓународна медијација, уцената на Бранко за масовни антивладини протести, во сред безбедносна криза на 30 Март, ако не се формира техничка влада.

Згора на тоа Србија, Косово и Бугарија трупаат сили на граница, а тоа се прави доколку има индикации за продлабочување на кризата. Дури и без разознавачки информации доколку човек трезвено размисли ќе најде голем број на индикации кои укажуваат на можна безбедносна дестабилизација во Македонија. Највеќе предничи во тоа известувањето на западните медиуми за „бруталноста на Македонската полиција“ во акцијата во Куманово.

Влез во државата на терористи не можеш да очекуваш да нема. Влегуваат терористи и во далеку поспремни земји. А за војна внатре во Македонија не мора да влезе некоја фрапантна бројка на милитанти, туку има во самата држава структури кои се спремни на војна. Лицата од Косово се само иницијална капса која треба да ја запали Македонија, а со тоа можеби и регионот. Конкретно групата што е неутрализирана (најверојатно има и други вакви групи) имала за цел да направи хаос низ државава и да ја отвори вратата на едно вооружено востание. Кој би стоел позади тоа востание? Албанците можеби? Не ми се верува. Можеби востанието би почнало како Албанско, но според портфолиото на Кумановската група, повеќе ми личи на Сириско сценарио, првиот Европски калифат.
И дупката со Смилковско езеро е од дупките од овој период?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Леле, ме начека, со својот дијалектички ум ме фати во тесно. Или сакам Груевски да остане на власт, или сакам војна. Ништо, ќе се одлогирам сега, не можам да дискутирам со толку супериорен ум.

Само да кажам дека не се плашам јас од војна. Се додека ги имаме Миленко, Пандов и ГДОМ никој ништо не ни може.
Не покушавај сега да ми го метаморфозираш прашањето. Едноставно беше, дали сакаш да има војна?

Пошто мојот став тргнува од тоа дека не сакам војна, а не дека сакам да е еден или друг на власт. А ти покушаваш да ми залепиш дека заплашувам со војна.[DOUBLEPOST=1431681043][/DOUBLEPOST]
И дупката со Смилковско езеро е од дупките од овој период?
Нека излезат бомбите за Смилковци и ќе видиме. Не постои земја која има 100% ефикасност против терористички групи.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Не покушавај сега да ми го метаморфозираш прашањето. Едноставно беше, дали сакаш да има војна?

Пошто мојот став тргнува од тоа дека не сакам војна, а не дека сакам да е еден или друг на власт. А ти покушаваш да ми залепиш дека заплашувам со војна.
Не, само сакам да ти кажам дека ставот само нека нема војна, во ситуација кога државата е урнисана на сите можни начини е смешен. И е дефетистички, и значи пикање на главата во песок. Мене не ме интересира политика, само војна да нема. Е не може така. Всушност може, ако си полтрон и амеба.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.345
Поени од реакции
18.225
Не покушавај сега да ми го метаморфозираш прашањето. Едноставно беше, дали сакаш да има војна?

Пошто мојот став тргнува од тоа дека не сакам војна, а не дека сакам да е еден или друг на власт. А ти покушаваш да ми залепиш дека заплашувам со војна.[DOUBLEPOST=1431681043][/DOUBLEPOST]
Нека излезат бомбите за Смилковци и ќе видиме. Не постои земја која има 100% ефикасност против терористички групи.
Па зошто тогаш тврдиш дека сега безбедносниот систем ни е растурен, а тогаш не бил. Можеби едноставно и тогаш и сега не сме биле 100% ефикасни, т.е. системот не бил поставен на здрави основи.

Иако реалноста знаеш и сам дека е поинаква.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Не покушавај сега да ми го метаморфозираш прашањето. Едноставно беше, дали сакаш да има војна?

Пошто мојот став тргнува од тоа дека не сакам војна, а не дека сакам да е еден или друг на власт. А ти покушаваш да ми залепиш дека заплашувам со војна.[DOUBLEPOST=1431681043][/DOUBLEPOST]
Нека излезат бомбите за Смилковци и ќе видиме. Не постои земја која има 100% ефикасност против терористички групи.
Леле колку ќе се чуствуваш глупо после бомбата за Смилковско. Од сега се смеам. Ќе ти дојде да си напишиш во потпис јас сум глуп како тапан.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Дупките во безбеднонсиот систем, конкретно во овој период ги направивме самите, со политичката криза што се искреира баш во ова време. .
Не гледам никаква поврзаност на бомбите на Заев со било каква политичка криза. Со теорористи и настаните откако влегле, уште помалку. Барем од плочките на плоштадот, античката ограда и други настапи, можеш и самиот да заклучиш дека тенк не ги бие, дека за власта политичка криза се до нападот во Куманово не ни постоеше.
Факт, според официјални изјави, е дека влегла група од соседна земја од пред подолго време, дека беше дозволено да се утврди во големо населено место, со големи количини оружје, муниција и друг материјал кои така едноставно не се носат и не се складираат. Факт е дека загинаа и се ранети врз основа на тоа повеќе полицајци од терористи. Доколку е позицијата загрижена за кризата и можен кофликт, нели беше нормално барем таа да се воздржеше од контрапротест на 18ти. Врвот на организацијата е врвот кој треба да се загрижи над безбедноста на Македонија.
Апсурдно е постојано да се вадиме со тој период 2001. Тоа значи никаков прогрес.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.345
Поени од реакции
18.225
Не гледам никаква поврзаност на бомбите на Заев со било каква политичка криза. Со теорористи и настаните откако влегле, уште помалку. Барем од плочките на плоштадот, античката ограда и други настапи, можеш и самиот да заклучиш дека тенк не ги бие, дека за власта политичка криза се до нападот во Куманово не ни постоеше. Ниту бомбите, што го спомена поназад, со тепањето деца. Инаку како тоа случајно во период од неколку години во најголемиот бран такви напади, полицијата немаше на тие локации.
Факт, според официјални изјави, е дека влегла група од соседна земја од пред подолго време, дека беше дозволено да се утврди во големо населено место, со големи количини оружје, муниција и друг материјал кои така едноставно не се носат и не се складираат. Факт е дека загинаа и се ранети врз основа на тоа повеќе полицајци од терористи. Доколку е позицијата загрижена за кризата и можен кофликт, нели беше нормално барем таа да се воздржеше од контрапротест на 18ти. Врвот на организацијата е врвот кој треба да се загрижи над безбедноста на Македонија.
Апсурдно е постојано да се вадиме со тој период 2001. Тоа значи никаков прогрес.
И не само тоа туку огромно количество на оружје му падна во рацете во Гошинце, со кое можеше да се вооружат 40-50 борци.

Ако имале индиции, зар тоа оружје таму ќе си стоеше незаштитено, дури и на @Inglourious Basterd не му се веруваше дека се случило такво нешто.
 
А

Атлантист

Гостин
Горан Митевски е поранешен директор на ДБК за време на предходното владеење на ВМРО, кога министер е Љубе Бошковски.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Не гледам никаква поврзаност на бомбите на Заев со било каква политичка криза. Со теорористи и настаните откако влегле, уште помалку. Барем од плочките на плоштадот, античката ограда и други настапи, можеш и самиот да заклучиш дека тенк не ги бие, дека за власта политичка криза се до нападот во Куманово не ни постоеше.
Факт, според официјални изјави, е дека влегла група од соседна земја од пред подолго време, дека беше дозволено да се утврди во големо населено место, со големи количини оружје, муниција и друг материјал кои така едноставно не се носат и не се складираат. Факт е дека загинаа и се ранети врз основа на тоа повеќе полицајци од терористи. Доколку е позицијата загрижена за кризата и можен кофликт, нели беше нормално барем таа да се воздржеше од контрапротест на 18ти. Врвот на организацијата е врвот кој треба да се загрижи над безбедноста на Македонија.
Апсурдно е постојано да се вадиме со тој период 2001. Тоа значи никаков прогрес.
Тоа што прави опозицијата глупости не значи дека по автоматизам власта прави паметни потези.
 
W

wicked_1

Гостин
Кој бил предупреден? Све е тоа „по свадба тапани“. Муабетите дека биле предупредени не дојде од ниедна официјална личност. Имаше некои патки во весници и тоа е тоа. Единствена официјална изјава што даде за разознавањето е Иванов, кој кажа дека биле обавестени служби на 17 држави и од ниедна не добиле повратна информација, дојава ниту било каква помош.

Единствената грешка на нашето разознавање и воопшто на безбедносните структури е што им дале безрезервна доверба на западните служби, кои очигледно ја имаат одговорноста за ова што се дешава.
Види, може маалски муабети да си праиме колку сакаш, може и теории на заговор ќе разглабаме не е проблем, ама барем пробај да реплицираш на тоа што го пишам.
Знам дека ти се криви тие од запад, сорос и слични, ама разузнавањето направило ОГРОМНИ ПРОПУСТИ кои и сами ги потврдија кога (1.) излегоа со изјави дека ја следеле групата долго време, небитно е тоа што успат (2.) биле повеќе пати предупредувани од разни лица, (3.) сокрија од јавноста суштествени факти во случајот како преговарањата и на кого му биле тие препуштени... ова СЕ големи пропусти за кои мора да се поднесе одговорност, незнам дали ме пратиш уопште?
И било која агенција или тело од сектор за разузнавање и безбедност кое презело раководство на случајот, потпаѓа под МВР, и кај тој ресор се бара одговорност.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Види, може маалски муабети да си праиме колку сакаш, може и теории на заговор ќе разглабаме не е проблем, ама барем пробај да реплицираш на тоа што го пишам.
Знам дека ти се криви тие од запад, сорос и слични, ама разузнавањето направило ОГРОМНИ ПРОПУСТИ кои и сами ги потврдија кога (1.) излегоа со изјави дека ја следеле групата долго време, небитно е тоа што успат (2.) биле повеќе пати предупредувани од разни лица, (3.) сокрија од јавноста суштествени факти во случајот како преговарањата и на кого му биле тие препуштени... ова СЕ големи пропусти за кои мора да се поднесе одговорност, незнам дали ме пратиш уопште?
И било која агенција или тело од сектор за разузнавање и безбедност кое било раководство на случајот потпаѓа под МВР, и кај тој ресор се бара одговорност.
1 и 2. Следење на групата не значи физичко следење, туку следење на дојави за таа група. Кај се движи што прави и тоа како дел од друга поголема воена структура, како што изјавија Косовоските медиуми, од отприлика 2000 борци. Притоа немале никаква помош од странски служби, настрана изјавите на жолтиот печат во Србија, Косово и Албанија.
3. Да сакале да сокријат, тоа немаше ни Ахмети да го изјави.

Све е според скромната моќ што ја има нашата држава во тој поглед.
 
W

wicked_1

Гостин
1 и 2. Следење на групата не значи физичко следење, туку следење на дојави за таа група. Кај се движи што прави и тоа како дел од друга поголема група, како што изјавија Косовоските медиуми од отприлика 2000 борци. Притоа немале никаква помош од странски служби, настрана изјавите на жолтиот печат во Србија, Косово и Албанија.
3. Да сакале да сокријат, тоа немаше ни Ахмети да го изјави.

Све е според скромната моќ што ја има нашата држава во тој поглед.
Добро знам што значи следење, не бегај од тоа што реално ти го презентирам, и не се повикувај на помош од надвор и дали сме добиле помош, кога внатре ја имаме целата јурисдикција да реагираме каде што е потребно. Под 1 и 2 се фактички состојби, на кои сме биле свесни, и поради неспособност или друг фактор потфрлиле нашите институции.

Ти сега сакаш фактите да ги искривуваш, зошто не излегле на прес бе ало, кој е некој лидер на втор коалиционен партнер да соопштува вакви факти на алсат? Каде е твоето мвр кое го штитиш да го соопшти ова, не заслужува народот да дознае ваков факт после изгубите што ги претрпе?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Добро знам што значи следење, не бегај од тоа што реално ти го презентирам, и не се повикувај на помош од надвор и дали сме добиле помош, кога внатре ја имаме целата јурисдикција да реагираме каде што е потребно. Под 1 и 2 се фактички состојби, на кои сме биле свесни, и поради неспособност или друг фактор потфрлиле нашите институции.
Помош во потврда на индикациите, за детали кои дефинитивно нашите „партнерски“ служби од западот ги знаеле. А иначе за акцијата, таа е изведена во моментите кога оваа групација се собрала и пред да биде поделена во 3јки. Како што всушност и делуваат исламистичките келии.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom