ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Некој се сеќава на војната 2001 година?
Афера ГОЛЕМО УВО со наводно прислушкување, демонстрации од СДСМ и барање за техничка влада, УЧК нападна, дојде техничката влада и си дојде СДСМ повторно на власт и веднаш коалицираше со амнестираните од УЧК/АНА/ОНА итн .
Брат у реду е, фала на потсетување. Денеска терористите се веќе авансно у Влада и пак ова се случува.
 
Член од
23 март 2005
Мислења
284
Поени од реакции
133
Bratot , pa partiite koi bile na vlast vo Makedonija od sekogas preku partisko zaclenuvanje primaa lugje vo administracijata i posiroko... Na toj nacin najintelegentnite i najprogresivno mislecki lugje od nasata drzava se iseluvaa i se iseluvaat i den denes...

Makedonija za razlika od civiliziraniot svet ima ogromen procent na partiski clenovi, poradi koi konstantno se unistuva sekoja slobodoljubiva i progresivna misla koja ne e od partiskite krugovi..

Deskriminacija vrz nepartiskite clenovi vo Makedonija e ocigledna !

Zatoa baram ist tretman kon niv vo edna oddelna tema.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Гледам дел од терористите што учествуваа во Куманово биле фатени и во Бродец... Нели беа осудени на 10 до 15 години... кога излегоја? Кај може да се најде пресудатата сите линкови веќе не постојат што успеав да ги најдам...
Јас како што сфатив биле инволвирани во Бродец но никогаш не биле фатени. Служеле како логистика на тој командант нацист или како и да е. Али не биле никогаш фатени.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.531
Поени од реакции
33.727
Gadni luge.

Uste ne izvadeni telata od teren ednite se treskat u grudi grujo organiziral, drugite zaev destabiliziral.

Vo tekot na SRED AKCIJA da baras smena na ministrite za poencinja. Gadno.
A od drugata strana da izjavis deka vlegle 50 teroristi oti policijata bila na protestite uste pogadno. I drugi trista gadni spinovi.

Geopoliticki teorii na zagovor bez folija na glava drug pat ne, toa za obicniot graganin e sosema drug univerzum.
Jas ne znam bas kako funkcioniraat rabotite na teren, ama 50 teroristi zvucat ebeno mnogu, dovolno spored mene da okupiraat grad, i samo taka mi ima smisla deka zaginatite borci ne umrele zaludno, tuku akcijata pomina bez smrt na civili i izbegnato podrasticni scenarija na fanatizam ili od kakva i da bila prirodata na napadot koja vie nikogas nema da ja doznaete.

Samo znam, oboeni ili ne, vo prvite 24 casa na voena sostojba, akcija vo tek so mrtvi specijalci, tebe da ti pomine zaev ili gruevski niz misli ili tastatura - imas nesto gadno vo mozokot.
Zemete proverete se prvo, posle izlagajte na protesti dirigirani od sds ili objavuvajte nesredeni spinovi od vmro.

Gadni edni.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.210
Поени од реакции
20.921
Подобро да нема вести, отколку да бомбардираат со дезинформации кои само во последниот саат беа демантирани 100 пати.
Последниве три дена го открија дното на македонското новинарство, кое за нас секако беше познато, но при ваква ситуација, ова нивното “известување“ го проби дното.
Кое новинарство, поларизираново!? Кењаме против Латас/Геровски и останати партиски мегафони дека го лажеле народот, а бараме слобода на говор. Нели сме лицемерни малку? Баравме, добивме.

Е сега, мислам дека немаме право да кењаме зошто Латас јадал гомна, зошто Геровски јадел гомна, зошто Најчевска јадела гомна. Сите тие имаат слобода на изразување, може да кажат сè што им лежи на памет.

Слободата на говор е уствари слобода за манипулирање и перење мозок. И нема лутиш.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.531
Поени од реакции
20.664
Па овкаа таму на крајот во темницата имало млатење :)
стенкаат како дунди ауу мауу гауу у црна темница и некој на нашите им вика ДОСТА БЕ т.е. да престанат да ги млатат а во позадина се слуша како некој издишуваат од ќотек :love:.... али моментот е додека еден од нив лежи доле добива мартинка у фаца поштено.
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.294
Поени од реакции
5.365

Луѓето викаат дека не биле тепани по станиците и дека односот на полицијата бил коректен, освен едниот кој вели дека бил тепан.
А имало еден повреден дечко од цивилите.

Но велат дека тоа што го доживеале било страшно, и чиста случајност како не е убиен некој од нив.
11 членови од едно семејство биле засолнати во една соба, а во еден момент полицијата почнала да пука низ прозорците, но за среќа ниеден не е убиен, а 4 од нив биле инвалиди.
И другите сведочат дека им бил загрозен животот, откако тие биле внатре во куќите а нивните куќи биле запалени од гранатирањето, при што решиле да ризикуваат и да излезат надвор.

Голема грешка што почнаа со полициска акција без да им дадат можност на цивилите да излезат.
 
Последно уредено:
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Значи како ми пуцав по живци кд ке ги виду сас изјави ми ништо не знаемо ми смо мирни ми смо за соживот иде ми одма телевизор да га искршу. Пошто сам роден у диво насеље и тамо сам израснаја знам дека лжев. Знале су и криле су ги и помагале су ги како што спомна порано тамо е главно легло на криминал од тамо иде илегално оружје, од тамо започна дрога да се шири по град и ред други работе. Најстрашно е што наши ги продадева куќе и раширисва се много преземасва га едн од најубави делови на Куманово и га загадисва. Градив си кој како сака и прави си што сака и никој ништо не им може, полиција ретко иде натамо за проверке ни да зборимо. Направено е све како тврѓава тесни улице, огромни ограде од сви стране никој не може да види што и како правив може и цели фабрике за оружје и дрогу да си отворив без проблем. И не дрндајте соживот док они доваѓав и мував се по наши кафиќи, кафане итн. ја још не сам видеја Македонци да седив по њини кафиќи, кафане пошто не ги сакамо уствари не може да ги смислимо.
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
https://www.youtube.com/watch?t=1507&v=QHrNljhBgYw

Луѓето викаат дека не биле тепани по станиците и дека односот на полицијата бил коректен, освен едниот кој вели дека бил тепан.
А имало еден повреден дечко од цивилите.

Но велат дека тоа што го доживеале било страшно, и чиста случајност како не е убиен некој од нив.
11 членови од едно семејство биле засолнати во една соба, а во еден момент полицијата почнала да пука низ прозорците, но за среќа ниеден не е убиен, а 4 од нив биле инвалиди.
И другите сведочат дека им бил загрозен животот, откако тие биле внатре во куќите а нивните куќи биле запалени од гранатирањето, при што решиле да ризикуваат и да излезат надвор.

Голема грешка што почнаа со полициска акција без да им дадат можност на цивилите да излезат.
При пукотница тешко е да останиш свесен,тогаш паника владее над тебе,не си свесен што се случува околу тебе,едноставно се блокираш целиот. Тешки моменти се тие,за живот се работи. Среќа што нема цивили погинати,а несреќа е што загинаа полицајците,камо среќа да беа уште живи.
 
Член од
3 мај 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.662
По денешната изјава на нашиот господар - Американскиот амбасадор, ви станува ли јасно кој е организатор ?

Кој е Големиот Брат во приказнава ? Оној што ги влече сите конци ?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Кое новинарство, поларизираново!? Кењаме против Латас/Геровски и останати партиски мегафони дека го лажеле народот, а бараме слобода на говор. Нели сме лицемерни малку? Баравме, добивме.

Е сега, мислам дека немаме право да кењаме зошто Латас јадал гомна, зошто Геровски јадел гомна, зошто Најчевска јадела гомна. Сите тие имаат слобода на изразување, може да кажат сè што им лежи на памет.

Слободата на говор е уствари слобода за манипулирање и перење мозок. И нема лутиш.
Јас немам против секој да изрази став, тоа си е негово право. Кога станува збор за политика, секој си прави сопствени анализи базирани врз ставовите/информациите кои ги има.
Јас зборувам за СВЕСНО и НАМЕРНО ширење дезинформации, посебно во кризни ситуации. Постојано објавување дека во Тетово се пука, иако 1000000 пати беше демантирано тоа е малициозно и малодушно. Правење фотошоп на “Смс“ и “мејлови“ кои се гледа дека се фејк. Извини, ама тоа не е слобода на говор. Слободата на говор е ПРАВО, ама и ОДГОВОРНОСТ, посебно во вакви ситуации.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
стенкаат како дунди ауу мауу гауу у црна темница и некој на нашите им вика ДОСТА БЕ т.е. да престанат да ги млатат а во позадина се слуша како некој издишуваат од ќотек :love:.... али моментот е додека еден од нив лежи доле добива мартинка у фаца поштено.
1,49 на што ти личи како шише од глава да му кршат и овка?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom