Нуклеарна војна, и загрижувачкиот тренд на неразбирање на последиците од истата

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.324
Поени од реакции
29.795
Живееме во свет во кој билмези кои повикуваат на нуклеарна војна, се кандидати за нобелова награда за мир... Иако, ако веќе Обама доби една што па не и Зеленски.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.942
И ИСИС меѓу нив гарант си делат награди, кој исекол повеќе невернички глави и сл. И Хитлер делел медали на тие кои од другата страна се сметани за злосторници.

Нормално е Западот да си дели награди меѓу своите, колку и идиотски да личи тоа во очите на светот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.324
Поени од реакции
29.795
Не е нормално тоа да бидат „награди за мир“. Ете нешто како „најхрабар вазал“ или „најглуп слуга“, така нешто па во ред да биде. Ама награда за мир Обама кој се утепа од почнување војни и убивање луѓе? Или билмезов Зеленски кој си ја уништува државата и згора на се бара „превентивни нуклеарни удари“ врз нуклеарна велесила која сама може 10 пати да го уништи животот на планетата каков што го знаеме - ако употреби макар половина од арсеналот?
Автоматски споено мислење:

Еве уште еднаш графикот од погоре за илустрација на позицијата на Русија во нуклеарниот куромер, а западното давање на награди за мир на крвожедни психопати е само остварување на орвеловата 1984-та: војната е мир, слободата е ропство, неукоста е сила.

 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Чудно како толку сте загрижени за ваквите последици, ама немате никаква критика за Русија што ја започна оваа нуклеарна опасност. Баш спротивно дури и навивате да се продолжи агресијата на Русија против западот.
Просто ако не ја нападнеше Украина, немаше да има толку голема опасност од нуклеарна војна.
Ние на страната на доброто убаво ги разбираме последиците, а и кој е најмногу крив за оваа ситуација.
 
Последно уредено:

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
Никаква нуклеарка нема да падне на европско тло од онаа што можам "да докачам" со интуицијата пошто кога гледаш дека 99% од информациите кои ги "голтаме" се ѓубре невидено,мора да ја вклучиш и интуицијата да работи као дополнителна "опрема"...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.189
Камоли да следевте геополитика со години, ама не. Вие сте следеле теории на заговор со години, не реална геополитика.
Srekja ti sledese , inaku nikogas nemase da znaeme deka Srbija e clenka na NATO :toe:
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Како бе само русофилите за се' сте информирани а ние другите сме глупи и не следиме ништо? Не бре бате, не е тука работата во информираност. Работа е на човечка свест и емпатија. Да ја поддржуваш најзлобната земја во светот и да се палиш на политика на умоболен диктатор не се оправдува со ништо. Ако сакаш и 23 часа дневно читај за геополитика, џабе ти е. Во 2022 година ти стоиш на страна на агресија и насилство. И тоа е факт.

Не се труди да ми реплицираш, нема потреба. Под ниво ми е да дискутирам за нешто што се коси со основната човечност. Само ме изиритира сликата па најдов потреба да искоментирам.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.541
Како бе само русофилите за се' сте информирани а ние другите сме глупи и не следиме ништо? Не бре бате, не е тука работата во информираност. Работа е на човечка свест и емпатија. Да ја поддржуваш најзлобната земја во светот и да се палиш на политика на умоболен диктатор не се оправдува со ништо. Ако сакаш и 23 часа дневно читај за геополитика, џабе ти е. Во 2022 година ти стоиш на страна на агресија и насилство. И тоа е факт.

Не се труди да ми реплицираш, нема потреба. Под ниво ми е да дискутирам за нешто што се коси со основната човечност. Само ме изиритира сликата па најдов потреба да искоментирам.
Оди покриј се со нешто земзела еден, љубители на нацисти ќе ми пропагираат за свест и емпатија на форум. Хрк, пу.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Srekja ti sledese , inaku nikogas nemase da znaeme deka Srbija e clenka na NATO :toe:
Јас не сум следел. Ама секој простак со најмал капацитет за рационално размислување ќе дојде до заклучок дека Русија е виновникот во случајот.
Тоа дека треба со години геополитика да се буба за да се разбере ситуацијата е само ваша измислица.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Како бе само русофилите за се' сте информирани а ние другите сме глупи и не следиме ништо? Не бре бате, не е тука работата во информираност. Работа е на човечка свест и емпатија. Да ја поддржуваш најзлобната земја во светот и да се палиш на политика на умоболен диктатор не се оправдува со ништо. Ако сакаш и 23 часа дневно читај за геополитика, џабе ти е. Во 2022 година ти стоиш на страна на агресија и насилство. И тоа е факт.

Не се труди да ми реплицираш, нема потреба. Под ниво ми е да дискутирам за нешто што се коси со основната човечност. Само ме изиритира сликата па најдов потреба да искоментирам.
комплекс на виша вредност е честа појава на форумов
 

Kajgana Shop

На врв Bottom