Нуклеарна војна, и загрижувачкиот тренд на неразбирање на последиците од истата

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Istoto najverojatno ke se sluci utre da snema surova nafta.
Pak ke imas totalen raspad na civilizacijata onakva kakva sto ja znaeme so nebroen broj na zrtvi i toa bez niti edna ispukana nuklearka.
Не истото.
О да, ќе испоумрат еден куп луѓе ама поголемиот дел ќе се адаптираат и животот ќе продолжи. Сосема поинаку, со повеќе работа со одгледување сопствена храна, без многу патувања далеку. Како што (успешно) се живеело само до пред неколку генерации... Видот ќе опстане, можеби и ќе просперира на долг рок.

Она првото е апокалипса, армагедон. Нуклеарна зима од доволно години ќе ја преживеат само тие во бункери со многугодишни залихи. Нема споредба со свет без нафата. Но ти ја разбирам поентета, само не мислам дека правилно ги согледуваш димензиите на разликите на катастрофата меѓу свет без нафта и нуклеарна катастрофа.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.054
Поени од реакции
5.549

Игран филм од 1984-та кој ја третира нуклеарната војна и последиците од истата. Филмот е доста „тежок“ и непријатен и сигурно ќе ве потресе, особено што тензиите помеѓу САД и Руската Федерација се денеска високи и шансите за нуклеарна војна помеѓу двете се на највисоко ниво по Студената Војна. Го препорачувам на секого, без разлика дали го интересира темава или не.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.797
Ах, добро, сепак нема да изумрат сите.
Нема гајле тогаш.

Како лабаво се прифаќа тоа. Како да не е баш добро знаено што све значи тоа.

Мислам дека многумина денес треба да ги прелистаат прирачниците од осумдести, за нуклеарна опасност.

Многу краток живот во свет без нуклеарна опасност му требаше на човештвото да заборави што значи тоа.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.275
Што убаво решивте сите колективно да се депресирате со крај на светов…?!?

Радо би ви се придружил, ама ко за беља у Туш има Grolsch за 73ден на промоција!:pijani:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742

Игран филм од 1984-та кој ја третира нуклеарната војна и последиците од истата. Филмот е доста „тежок“ и непријатен и сигурно ќе ве потресе, особено што тензиите помеѓу САД и Руската Федерација се денеска високи и шансите за нуклеарна војна помеѓу двете се на највисоко ниво по Студената Војна. Го препорачувам на секого, без разлика дали го интересира темава или не.
Добар стар и... Реален филм. (y)

...у Туш има Grolsch за 73ден на промоција!:pijani:
За Гролш може да одмориме од темава... Барем накратко. :)
Btw што е тоа „Туш“??
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.275
Добар стар и... Реален филм. (y)


За Гролш може да одмориме од темава... Барем накратко. :)
Btw што е тоа „Туш“??
Супермаркет у Велес…
Плус накупив и некој талијански Peroni за 55ден.
Не сум ја Шеки па по една рака респиридон и хелекс дс мавам ;)
Коа може фино-лепо и вака….

П.С. утре сабајле ја ќе имам нуклеарна тревога, прва сменс дум:ROFLMAO:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Супермаркет у Велес…
...
П.С. утре сабајле ја ќе имам нуклеарна тревога, прва сменс дум:ROFLMAO:
Мофо Велешани пијат Гролш за евтини пари (прва смена е срање, но уште полоша е кога два дена претходно си бил ноќна смена - порака од кинеско fortune cookie).
Автоматски споено мислење:



1661292692627.png


 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Не истото.
О да, ќе испоумрат еден куп луѓе ама поголемиот дел ќе се адаптираат и животот ќе продолжи. Сосема поинаку, со повеќе работа со одгледување сопствена храна, без многу патувања далеку. Како што (успешно) се живеело само до пред неколку генерации... Видот ќе опстане, можеби и ќе просперира на долг рок.

Она првото е апокалипса, армагедон. Нуклеарна зима од доволно години ќе ја преживеат само тие во бункери со многугодишни залихи. Нема споредба со свет без нафата. Но ти ја разбирам поентета, само не мислам дека правилно ги согледуваш димензиите на разликите на катастрофата меѓу свет без нафта и нуклеарна катастрофа.
Verojatnosta da doziveeme svet bez nafta otkolku nuklearen armagedon e daleku pogolema , do tolku da otprilika se znae do koga ke se potrosat zalihite na nafta.
Od druga strana nuklearno oruzje razvivas , ne za da napadnis tuku da ne te napadnat so isto takvo nuklearno oruzje. Toa mu e osnovnata i edinstvenata prakticna namena na toa oruzje.
Ako go spomnuvate japonskiot slucaj, Japonija nemase nisto slicno i moznosta da vozvrati so ista mera prakticno bea nevozmozni. Zatoa i si gi dobi. I tolku, tuka zavrsi taa prikazna. Za nekolku godini od togas site pogolemi igraci vekje imaa razvieno takvo oruzje, taka da osven za laenje i merenje na koj mu e pogolem i sekako osnovnata negova uloga koja ja spomnav prethodno, druga funkcija i upotrebna vrednost nema.
P.s ne sum nekoj fan na teorijata na povekje deceniski nuklearni zimi, niti pak ni edna koga sme kaj toa.
Автоматски споено мислење:

Па видовме дека вирус и не е баш на ниво на нуклеарна војна, или пак нафта да снема.
Ako mislis na kovidot, so smrtnost i toa napunpana od edvaj nesto pod nula procenti, da vo pravo si.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Koj e фан на такви теории?
Само што после доволно студии прашање е дали сето тоа е повеќе од само „теорија“. Пази го ова:
Scientists have long known massive explosions can throw enough dust, ash, and soot into the air to affect the global climate. In 1815, Mount Tambora in what’s now Indonesia unleashed the largest known volcanic eruption in history. In the following months, its ash rose and spread worldwide, blocking enough sunlight to produce “the year without a summer”—a cold spell in 1816 that resulted in massive crop failures and famine across the globe.
И ова е само една вулканска ерупција.

Свет без нафта ќе доживееш само ако:
- стане непотребна (напредок во наука)
- се деси нуклеарна војна или друга причина што ќе доведе до тоа да нема кој да ја троши

Јапонија го јадеше пошто САД (предводени од психопати) имаа потреба да демонстрираат сила. Не на Јапонија, на светот... Да и затоа што немаа и они такви бомби, ама тоа е надвор од поентата во случајов. И еден куп други нивни противници немаа/немаат нуклеарно оружје, па не јаделе нуклеарки.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157

Игран филм од 1984-та кој ја третира нуклеарната војна и последиците од истата. Филмот е доста „тежок“ и непријатен и сигурно ќе ве потресе, особено што тензиите помеѓу САД и Руската Федерација се денеска високи и шансите за нуклеарна војна помеѓу двете се на највисоко ниво по Студената Војна. Го препорачувам на секого, без разлика дали го интересира темава или не.
Sega vekje ko predlozuvate filmovi, dobro e i ludiot maks 2 da se pogledni. Dobar uvid za svet bez nafta kako bi izgledal.
Isto i Contagion , za svet so zaeban poprilicno smrtonosen virus vo optek.
Najverojatno ima i drugi, podobri no ete na ovie prvo se setiv.
Автоматски споено мислење:

Koj e фан на такви теории?
Само што после доволно студии прашање е дали сето тоа е повеќе од само „теорија“. Пази го ова:
Scientists have long known massive explosions can throw enough dust, ash, and soot into the air to affect the global climate. In 1815, Mount Tambora in what’s now Indonesia unleashed the largest known volcanic eruption in history. In the following months, its ash rose and spread worldwide, blocking enough sunlight to produce “the year without a summer”—a cold spell in 1816 that resulted in massive crop failures and famine across the globe.
И ова е само една вулканска ерупција.

Свет без нафта ќе доживееш само ако:
- стане непотребна (напредок во наука)
- се деси нуклеарна војна или друга причина што ќе доведе до тоа да нема кој да ја троши

Јапонија го јадеше пошто САД (предводени од психопати) имаа потреба да демонстрираат сила. Не на Јапонија, на светот... Да и затоа што немаа и они такви бомби, ама тоа е надвор од поентата во случајов. И еден куп други нивни противници немаа/немаат нуклеарно оружје, па не јаделе нуклеарки.
Teorija e .
Vulkanska erupcija i nuklearna eksplozija ne e edno te isto.
Bilo kako bilo, imalo ili ne nuklearna zima od 20 godini ili ne, sekako ke go jadime na ovaj ili onaj nacin ako dojdi vekje do toa.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.584
Што убаво решивте сите колективно да се депресирате со крај на светов…?!?

Радо би ви се придружил, ама ко за беља у Туш има Grolsch за 73ден на промоција!:pijani:
Беља е тоа шо купуваш од албанец.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.584
Scientists have long known massive explosions can throw enough dust, ash, and soot into the air to affect the global climate. In 1815, Mount Tambora in what’s now Indonesia unleashed the largest known volcanic eruption in history. In the following months, its ash rose and spread worldwide, blocking enough sunlight to produce “the year without a summer”—a cold spell in 1816 that resulted in massive crop failures and famine across the globe.
И ова е само една вулканска ерупција.
Ова истото се има случено и за време на Јустинијан, веднаш потоа како последица чумата покосила милиони.
Автоматски споено мислење:

Моме…
Ја у селово, само панаѓур кога ќе дојде може да си купам!

Ја те разбирам и све, ама не ти е ова Ск.
Епа затоа во центар на Велес ги купуваат становите.
Терај панаѓур.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom