Носачи на авиони

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Stvarno nekoj gi cita ovie copy-paste sranja?
Аха.:P

Америте саакат да ја скратат употребата на носачот Џорџ Вашингтон на половина од предвиденото за да заштедат. пари.

U.S. Navy May Cut Carrier's Life in Half To Save Money

By CHRISTOPHER P. CAVAS
Published: 6 Oct 2011 20:05

Under heavy pressure to find real cuts, U.S. Navy officials are considering decommissioning a nuclear aircraft carrier halfway through its planned lifespan, two Pentagon sources confirmed....

http://www.defensenews.com/story.php?i=7888931&c=AME&s=SEA
 
B

Black Guard

Гостин
Stvarno nekoj gi cita ovie copy-paste sranja?
Срања??

Па ова се информации и жално е што малку...ма како малку СЕ ПОМАЛКУ членови придонесуваат за подфорумот авијација а други па не се ни трудат-ете ќе пишат ова е срање и енде.

Но ме интересира дали ќе се согласиш дека и ова е срање.

Имено станува збор за еден револуционерен дизајн,досега невиден па и со стелт карактеристики,секако мислам на носач на авионичиј развој започна 2003 кога се потпиша договор вреден над 100 милиони долари помеѓи МО на САД и Корпорацијата која енајспособна за градење носачи Northrop Grumman newport news но испадна уште подобро-ќе плови низ океаните после 2019година, а моментално во вирџинија на големо се спремаат за изработка бидејќи уште еден месец и започнува градбата т.е наредниот 11-ти,пентагон веќе изврши трансакција од милијарда и триста осумдесет и шест милиони долари.

Очигледно развојот и дизајнирањето траеа скоро декада што укажува на фактот дека станува збор за носач на иднината кој ќе биде далеку посупериорен од Нимиц кој сега важи за стејт оф д арт на морнарицата на САД.

Значи воените стратези не останаа имуни на советите од ДАРПА(грев е да ги игнорирате) па и покрај фактот што станува збор за носач сепак се користат Стелт Материјали оикрај ова Бродот располага со најсовремена електроника(и моќност-буквално МОЌНОСТ) која ќе служи за дефанзивни против електронски мерки но и офанзивни,Исто така Бродот со ознака CVN78 ќе биде тотално компатибилен со најмодерните летала како што е Ф-35 Кариер варијанта(нели се 3 конвенционална и VTOL)
но она што е уште поинтересно,интегрирани се и леталата од програмотJ-UCAS.
Phantomray-X-47C со 8 носачи на оружје и 2 за бомби и тоа JDAM.

Понатаму:Х-47А,додека ова важи за боевата верзија а таа на сликата нема вооружување.

Ова е првото независно 100% автономно полетување на УАВ од носач на авиони(и слетување подоцна)
Proposed larger version with a payload of 10,000 lb (4,500 kg) and a wingspan of 172 ft (52.4 m).
X-47BПокрај овие има уште минимум 5 експериментални авиони како од САД така и од Израел кои конкурираат за новиот суперносач а истите можат дури и автономно да слетуваат и полетуваат сите UAV со стелт технологија и напредна електроника,сензори и системи за детекција.

Интересно,успеав да дознаам кои авиои и во колкав број ќе бидат застапени

44 strike fighters (F/A-18E/F, F-35, F/A-18E/F Replacement*)
• 5 electronic attack aircraft (EA-18G, EA-18G Replacement)
• 5 airborne early warning aircraft (E-2D)
• 19 helicopters (MH-60R/S or MH-60R/S Replacement). Current
projections include 11 helicopters deployed aboard the carrier,
with the remaining 8 dispersed to other ships in the strike
group
• In addition, 2 Future Carrier Onboard Delivery aircraft
will normally be embarked to support the air wing and
strike group.
* The F/A-18E/F Replacement may include a mix of
manned, optionally manned, or unmanned platforms

Да не заборавам да напоменам дека потпишани сев договорите и за CVN79 додека уплатени седодатни 960 милиони за 78-цата,но да не ве мачам со бројки грубата проценка за градба на еден носач би изнесувала минимум 8 милијарди долари,но парите не се за џабе,пазете дури и дел од внатрешноста е модуларен што значи дека надградбите ќе бидат поедноставни.И нешто што ме изненади навистина што користат композитен материјал не метален за првпат

This will be the first time that the U.S. Navy has installed non-metallic valves aboard a combatant vessel. Nil-Cor is the world’s largest manufacturer of composite valves, which are not affected by the corrosive nature of seawater and also provide a substantial weight saving
Сепак новиот супер-носач ќе има низа предности во однос на неговите претходници и тоа.

-Ќе се вградат повеќе автоматизирани системи што значи намален екипаж.

-Поефикасно,побезбедно и побрзо ракување со оружјето)штета сликата со дијаграмот е мала па не можам да опишам добро кој дел што намена има и која е разликата во споредба со претходниците).

-Ќе има револуционерни електромагнетни катапулти.(не на steam како кај нимиц и претходните).

-Обрнете внимание на командниот мост(остров) кој е со стелт дизајн и нема огромни ротирачки антени кои би го издале директно т.е крстосувач ќе може да го прикрива односно заземе неговата улога во случај н напад.

-Палубата е зголемена.

На прв поглед се релативно слични посебно слетувачко полетувачката палуба но како што напишав погоре внатрешноста всушност е проектирана да овозможи покрај нова опрема во мадминистративни делови,во планирачки простории и тоа без да се наруши стабилноста на бродот,дури има и 18 локации за паркирање и ревооружување и снабдување со гориво.

Промените кои ги зголемуваат боевите можности е новата летечка палуба која наместо 4 лифтови(како Нимиц) има 3 лифтови но овде токму тие лифтови се близу оружарницата и лифтовите со оружје(од ракети,бомби,торпедеа,длабински полнења) и поради тоа под дек 02 токму под летачката палуба има инсталирано брзи лифтови кои можат експресно да ги наоружаат веќе вратените летала од мисија,а со помош на овој лифт систем и ЕМ катапултите CVN-78 ќе може да оствари 220 полетувања додека нимиц не надминува 160.


Исто така важно е да се забележи и револуционерниот зонски електричен систем што значи дека е мала шансата за целосно губење на енергијаДа не спомнувам дека помал екипаж ќе значи и поквалитетен живот,подобри услови и за работа но и безбедност па и систем за автоматско гасење на пожар што е многу важно во случај да вооружен авион направи Crush landing или пак бродот е погоден од ракета или уштре поопасно Торпедо.

Бродот ќе биде ударен и поврзан на форснетба за да си ги извршува мисиите ќе располага со 80 летала меѓу кои Ф-35,Ф/А-18 супер хорнет,летало за Electronic warfare EA-18G како и Авакс од типот E-2D Advanced Hawkeye тука секако се и противподморничките хеликоптери MH-60 P/C к
ои служат и за Search and rescue а добија и надградба нови кокпити и сензори вредна милијарда и 100 милиони долари-изгледа заканите од подморниците не се за потценување,и секако беспилотните летала.

Нормално задача на авионите е да го бранат авионот па и Е-2D набљудува се во радиус од 300км но доколку одбранбениот периметар е пробиен Носачот на авиони има 2х16 лансери на ракети од рејтион со среден дострел т.е Sea sparrow(evolved)И 2х21 лансер на seaRАМ


Ме чуди зошто не додале и топ фаланкс но најверојатно поради веќе докажаната дефанзивна способност на сеа РАМ и дометот од 9км.

Сепак делот кој лично ми е најинтересен е нуклеарниот погон,имено CVN-78(Gerald Ford де..) Има два реактори кои можат да генерираат речиси 150% повеќе енергија од целокупните потреби на енергија неопходна за функционирање на бродот и ова некако ми изгледа сомнително па во најмала рака имам две претпоставки(поради можноста за модификации) или на бродот да се монтира Rail gun или поверојатно би било DEW(Directed energy weapon) друго објаснение за толкавиот енергетски аутпут не можам да пронајдам.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.455
Поени од реакции
1.797
Џаба толку милијарди долари кога Кинезите направија ракета убиец на носачи на авиони
DF-21D


 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Постот ти беше многу информативен и детаљен но јас ќе се дистанцирам од темава.
Не требаше така безобразно да коменитрам.
 
B

Black Guard

Гостин
Џаба толку милијарди долари кога Кинезите направија ракета убиец на носачи на авиони
DF-21DДа бе верзија на ДФ-3 која ќе биде маневрабилна на 7+мах е смешно па и да е така земи предвид дека околу носачат има минимум 5 разорувачи и по некој крстосувач(бес сомнение со вграден аеџис и РИМ-151) а напред подморница најчесто лос анџелес класа,никој не остава боева машина вредна 8 милијарди без одбрана,посериозна закана мислам дека се Акула подморниците-чист пример додека ја бомбардираа Југославија Курск беше таму,ги следеше и можеше парче да ги направи ама набљудувачка мисија беше,друг тип се кило класата-толку тивки што барем како што тврдат инструмент до сега ги нема детектирано(без да сакаат они),во секој случај поголема закана се противбродските ракети ама од нив имаш и пасивна и активна одбрана а баш сакам да видам како ќе се одбранат од торпедо??
 
Член од
28 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
100
Кина по првпат изведува слетување на авион Shenyang J-15 на својот носач на авиони Liaoning

 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.455
Поени од реакции
1.797
Да бе верзија на ДФ-3 која ќе биде маневрабилна на 7+мах е смешно па и да е така земи предвид дека околу носачат има минимум 5 разорувачи и по некој крстосувач(бес сомнение со вграден аеџис и РИМ-151) а напред подморница најчесто лос анџелес класа,никој не остава боева машина вредна 8 милијарди без одбрана,посериозна закана мислам дека се Акула подморниците-чист пример додека ја бомбардираа Југославија Курск беше таму,ги следеше и можеше парче да ги направи ама набљудувачка мисија беше,друг тип се кило класата-толку тивки што барем како што тврдат инструмент до сега ги нема детектирано(без да сакаат они),во секој случај поголема закана се противбродските ракети ама од нив имаш и пасивна и активна одбрана а баш сакам да видам како ќе се одбранат од торпедо??
Русите исто така имаат плејада на противбродски ракети

 

Nex

Член од
31 декември 2012
Мислења
171
Поени од реакции
192
Лично јакхонт ја сметам за една меѓу најдобрите ама и P-15 termit иако е стара буквално Израелскиот елиат го распарчи упола.

Колку за инфо Сирија ги поседува овие ракети, интересно е што и за првпат Иран испрати подморница настрана т.е до медитеранот, мисијата си ја знаат они.
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Џаба толку милијарди долари кога Кинезите направија ракета убиец на носачи на авиони
DF-21DЗаканата е реална ама хохооо колку се далеку Кинезите од тоа да ја направат до толку прецизна укажуваат самите бројки на поставени балистички ракети и тоа насочени дел кон тајбван а дел кон отворено море што значи ако дојде до судар барем наредниве 5 години кина ќе треба да лансира салбо ракети за да погоди бар еден брод(и тешко да погоди уште потешко носач) или барем да го оштети.

Договорот за изработка на Railgun е потпишан, ова можеби и објаснува зошто најновите носачи се само со SeaRAM т.е токму тие електромагнетни топови би требало да ги штитат а како што се гледа бродов може да пушти еден кабел и да напојува со енергија и други пловила што значи покрај Railgun има и опција да со ласер ги полни со енергија придружните помали бродови но и да уништува со истиот.

Гранит е добар систем и Оскар класата го има но дури и при погодок со таква ракета-нема да го уништи бидејќи секој носач има резервен ајленд доколку главниот е уништен, спремни си се они и знаат дека први ќе им страдаат електронските системи и ќе бидат заслепени па затоа и имаат секундарни системи кои немаат напон а се резерва, туку да Изградиме ние еден ваков и да шиткаме струја низ светов;)
--- надополнето: 11 јули 2013 во 15:17 ---
Кина по првпат изведува слетување на авион Shenyang J-15 на својот носач на авиони Liaoning


Тоа е направен носач во Украина и името му е Варјаг, но Украина го продаде на Кина.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Да ама не довршен.
Онака колку да се знае.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018

Kajgana Shop

На врв Bottom