Ножеви

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
nemam nesto mnogu sliki, a i ne sum doma momentalno, eve del od niv, no sigurno deka ce kacam, imam i nekolku dobri parcinja racno praveni, so vrvna ostrina, balans i performansi, pozzПрегледај го приврзокот 99148[DOUBLEPOST=1407281505][/DOUBLEPOST]

Odlicna rabota, drop point, konveksno secivo, nezamenliv pridruznik vo sekoja prigoda, kako se snaodjas so celikot, dosta tesko se naodja, znam nekoi ludje na koi im pracaat parcinja od stranstvo, no cenata na celikot bez nikakva obrabotka ce izleze pogolema od gotoviot noz od improviziran celik so slicni performansi, pozz
Со челикот се снаоѓам некако (од странство).
Најтешко од целата работа е кога ќе ти кажат дека 4000 денари било многу (и дека очекувале цена од 1000 денари) .....е тоа е најтешкото.
 

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Со челикот се снаоѓам некако (од странство).
Најтешко од целата работа е кога ќе ти кажат дека 4000 денари било многу (и дека очекувале цена од 1000 денари) .....е тоа е најтешкото.
si razmisluval li za reciklaza na postoecki celici, znam deka e naporen proces i deka treba opremen prostor, prakticno kovacnica, no mislam deka so malku praksa moze da dade dobri rezultati, pozz[DOUBLEPOST=1407356371][/DOUBLEPOST]a ce
Со челикот се снаоѓам некако (од странство).
Најтешко од целата работа е кога ќе ти кажат дека 4000 денари било многу (и дека очекувале цена од 1000 денари) .....е тоа е најтешкото.
a 4000 denari za racno izraboten noz od sorten celik e zanemarliva, toa e nesporedlivo niska cena vo zamena za kvalitetot koj go dobivas, licno mislam deka ne bi mu prodal na covek koj nema da znae pravilno da go cuva i upotrebuva ni za mnogu povisoka cena. Samo prodolzi so rabotata, koj saka dobar noz sam ce go najde... pozz
 
Последно уредено:

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
si razmisluval li za reciklaza na postoecki celici, znam deka e naporen proces i deka treba opremen prostor, prakticno kovacnica, no mislam deka so malku praksa moze da dade dobri rezultati, pozz[DOUBLEPOST=1407356371][/DOUBLEPOST]


4000 denari za racno izraboten noz od sorten celik e zanemarliva, toa e nesporedlivo niska cena vo zamena za kvalitetot koj go dobivas, licno mislam deka ne bi mu prodal na covek koj nema da znae pravilno da go cuva i upotrebuva ni za mnogu povisoka cena. Samo prodolzi so rabotata, koj saka dobar noz sam ce go najde... pozz
Едно време работев и со федерплатна кои наводно беа од 52100 челик, "проблемот" со рециклираните челици е тоа што се карбонци, а кај нас за огромна жал карбонците не ги сакаат, ниту почитуваат, што е очајно, и не гледам дека тој впечаток ќе се промени во догледно време. Баталив рециклирање за сега, се нервирам (нервирам не е вистинскиот збор ама чувството е непријатно кога челик што секој треба да го цени е едноставно тотално игнориран, и труд и време вложени во еден нож, без оглед дали е од карбонски челик или од SS воопшто не се ценат). Ама тоа е, луѓето се тие, такви се какви што се и огромен дел од "мераклиите" за лов, природа или ножеви глобално се одлучуваат за кинески ножеви со смешен квалитет.

Фала за поддршаката во секој случај.
 

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
nemam nesto mnogu sliki, a i ne sum doma momentalno, eve del od niv, no sigurno deka ce kacam, imam i nekolku dobri parcinja racno praveni, so vrvna ostrina, balans i performansi, pozzПрегледај го приврзокот 99148[DOUBLEPOST=1407281505][/DOUBLEPOST]

Odlicna rabota, drop point, konveksno secivo, nezamenliv pridruznik vo sekoja prigoda, kako se snaodjas so celikot, dosta tesko se naodja, znam nekoi ludje na koi im pracaat parcinja od stranstvo, no cenata na celikot bez nikakva obrabotka ce izleze pogolema od gotoviot noz od improviziran celik so slicni performansi, pozz
eve uste edna, slucajno ja najdov vo mail, ima nekolku secila plus, ce napravam novi stom stignam doma, deneska kupiv uste eden CRKT M16-12Z, AUS 8 celik, malo i evtino no kvalitetno parce, samo koga ce imam vreme ce porabotam malku na ostricata zasto ne sum fan na ednostrano ostrenje...
arsenal.jpg [DOUBLEPOST=1407367677][/DOUBLEPOST]
Едно време работев и со федерплатна кои наводно беа од 52100 челик, "проблемот" со рециклираните челици е тоа што се карбонци, а кај нас за огромна жал карбонците не ги сакаат, ниту почитуваат, што е очајно, и не гледам дека тој впечаток ќе се промени во догледно време. Баталив рециклирање за сега, се нервирам (нервирам не е вистинскиот збор ама чувството е непријатно кога челик што секој треба да го цени е едноставно тотално игнориран, и труд и време вложени во еден нож, без оглед дали е од карбонски челик или од SS воопшто не се ценат). Ама тоа е, луѓето се тие, такви се какви што се и огромен дел од "мераклиите" за лов, природа или ножеви глобално се одлучуваат за кинески ножеви со смешен квалитет.

Фала за поддршаката во секој случај.
feder platna, spored mene najdobar izbor za izrabotka na noz so dobri karakteristiki a i relativno lesno dostapna, na kraj kukri nozevite gi pravat od niv a nivnata reputacija e opsto poznata. Karbonskite celici spored mene se nanadminlivi vo drzenje na ostrinata, cvrstinata i elasticnosta, baraat malku povece vnimanie za razlika od SS, no i mnogu davaat za vozvrat, pozz
 
Последно уредено:

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Update да направам од моите ножеви :) Друга опрема не ставив бидејќи ќе се замарав 2 часа :P А и тоа виолетовото го заборавив и го ставив отпосле , НЕ Е иста големината во споредба со другите. Сигурно имам уште нешто заборавено, ама ако :)
SAM_0636.JPG SAM_0637.JPG Инаку имам уште една Micra (како таа црвената) само е без алуминиумски ,,засилени'' рачки, само челик и ми е за продавање/разменување. Не е употребувана повеќе од тест на хартија :)
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Кои модели е MORA-та, како си задоволен, од кај ти е и колку пари е?
Горниот плавиот е topQ а зелениот Heavy duty companion. Од арми шопот се 670 и 730 мислам дека беан, не сум сигурен. Плавиот ми стои под кревет и освен хартија да пробам како сече, го немам за друго користено. А зелениот малку ми е користен, ваму таму, малку за храна, малку за дрва и ми изгледа многу цврст. Ергото му е многу добро и на двата, посебно на плавиот, бидејќи има помала рачка, таман за моите мали дланки. На тетин ми му купив плав, се правеше фраер, сакаше да го го врти во воздух и му се закопа во палецот и крвареше како заклана свиња :D Исто и на татко ми му земав еден плав само што незнам дали го користи. На дедо ми му земав 746ка (што спие во рацете) и криво ми е, бидејќи ниту малку не го оддржува. Ги фрла во измиениот прибор за јадење и оштетено му е сечилото (n) ама како и да е добро сечи месо.
 
Член од
15 август 2014
Мислења
29
Поени од реакции
13
Pozdrav do site ljubiteli na nozevi...Forumov e sosema ok, samo sto za zal izgleda ima malku lugje koi sakaat da napisat nesto ili da spodelat iskustva na ovaa tema. Eve eden nov clen sto se nadevam ke pomogne vo popularizacija na ovaa tema.
Go molam eMilanist za kontakt broj ili email za da mi pomogne vo resavanje na malo problemce vo vrska so edno noze...
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Ljudi primer ako zemem noz da nosim so sebe pogolem od 5 cm ke pravat problem? Bi sakal nekoj mal da zemem za u priroda :p
Sent from my Vodafone Smart II using Tapatalk 2
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Ljudi primer ako zemem noz da nosim so sebe pogolem od 5 cm ke pravat problem? Bi sakal nekoj mal da zemem za u priroda :p
Sent from my Vodafone Smart II using Tapatalk 2
За во природа земи си мачета, катана, секира или катапулт, никој ништо нема да ти преречи. Чим си надвор од населено место (поточно јавно место) никој ништо не ти може. За во град 6-7цм. мислам дека се доволни за употреба, а и за да не ти прават проблеми. Дедо ми цел живот работеше командир во полиција (не е еден од тие ацаб што сите сакаат да ги сомелат од ќотек) и баш пред некој ден му спомнав за носењето нож на јавни места, тој се подзамисли и ме рече дека за тоа НЕ ПОСТОИ ЗАКОН. Освен тоа да не е скакулец, за должина на сечилото не го прашав, туку му го покажав тој gerber-от и ми рече дека нема да ми прават проблеми за него.
http://www.activegearreview.com/wpv1/wp-content/uploads/2013/12/20131214_154957-300x225.jpg
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Aha fala za odgovor :)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Bravo 1 е одличен нож, еве ја мојата копија на тој нож. Челикот е од федерплатно:

.

Ти го донесоа од САД или го купи преку нет? И дај стави твоја слика од ножот;).[DOUBLEPOST=1408119762][/DOUBLEPOST]
Go molam eMilanist za kontakt broj ili email za da mi pomogne vo resavanje na malo problemce vo vrska so edno noze...
Средено.
 
Член од
15 август 2014
Мислења
29
Поени од реакции
13
Ljudi primer ako zemem noz da nosim so sebe pogolem od 5 cm ke pravat problem? Bi sakal nekoj mal da zemem za u priroda :p
Sent from my Vodafone Smart II using Tapatalk 2
Prijatele, ako dojdes do situacija nekoj da ti pravi problem za noz, sto bi se reklo da ti go najde, znaci deka si izgledal somnitelno ili nesto si napravil za da te pretrese policaecot, togas avtomatski otide nozeto... Znaci gledaj da ne dojdes vo situacija da te pretresuva nekoj nikogas, a pogotovo ako kaj sebe imas noz...Pozdrav[DOUBLEPOST=1408120349][/DOUBLEPOST]
Bravo 1 е одличен нож, еве ја мојата копија на тој нож. Челикот е од федерплатно:

.

Ти го донесоа од САД или го купи преку нет? И дај стави твоја слика од ножот;).[DOUBLEPOST=1408119762][/DOUBLEPOST]

Средено.
[DOUBLEPOST=1408120666][/DOUBLEPOST]
Bravo 1 е одличен нож, еве ја мојата копија на тој нож. Челикот е од федерплатно:

.

Ти го донесоа од САД или го купи преку нет? И дај стави твоја слика од ножот;).[DOUBLEPOST=1408119762][/DOUBLEPOST]

Средено.
Nemam so sto da slikam, zatoa iskoristiv edna slika od net ama aj ke se potrudam da go sliknam za da bide avtenticno se, ama ist e zasto mnogu malku go koristam,zatoa sto e preubav, mozes da zamislis zal mi e da go arcam :)
 
Последно уредено:

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Prijatele, ako dojdes do situacija nekoj da ti pravi problem za noz, sto bi se reklo da ti go najde, znaci deka si izgledal somnitelno ili nesto si napravil za da te pretrese policaecot, togas avtomatski otide nozeto... Znaci gledaj da ne dojdes vo situacija da te pretresuva nekoj nikogas, a pogotovo ako kaj sebe imas noz...Pozdrav[DOUBLEPOST=1408120349][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1408120666][/DOUBLEPOST]
Nemam so sto da slikam, zatoa iskoristiv edna slika od net ama aj ke se potrudam da go sliknam za da bide avtenticno se, ama ist e zasto mnogu malku go koristam,zatoa sto e preubav, mozes da zamislis zal mi e da go arcam :)
Ne pravam problemi i nikad nikoj ne bi se posomneval obicno toa bi go nosel kako pomagalo za razni stvari a ne fraer da se praem ili nesto.

Sent from my Vodafone Smart II using Tapatalk 2
 

Kajgana Shop

На врв Bottom