Ножеви

Член од
27 јули 2012
Мислења
80
Поени од реакции
66
Само преку нет да нарачаш, Ebay - евентуално. Цената зависи од состојбата на ножот, годината на производство и материјалот од кој се изработени кориците на рачката. Некаде околу 150 до 200е. На мојот нож многу е истрошено сечивото, ама сепак е еден од поубавите што ги имам. Произведен е пред 1964г. Случајно го најдов од еден пријател.
Гледав по нетов после WW2 било златно доба на стилето switchblade. Соленки вака со цениве. Кизне од алиекспрес колку вреди да ги порачаш, онака за кеиф не дека се кизне шо
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.365
Поени од реакции
1.793
Не знам кој ја фати на ТВ. Сега ја има и на youtube:

 
Член од
6 април 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Добив на поклон нож со карбонски челик, со кое уље го премачкувате да не фати рѓа и од каде го купувате?
*Ножот ќе се користи и за храна.
 
Член од
10 мај 2020
Мислења
56
Поени од реакции
69
Добив на поклон нож со карбонски челик, со кое уље го премачкувате да не фати рѓа и од каде го купувате?
*Ножот ќе се користи и за храна.
Доколку е исушен како што треба после употреба, и се чува на место без влага нема да рѓоса, без разлика на тоа што е карбонец. Е сега доколку инсистираш за уље ќе треба да ти одговори некој поискусен, ама чим ќе се користи и за храна претпоставувам ќе треба некое food friendly уље. Јас досега сум користел само уље на викторинокс, кое е food friendly, ама не знам колку е практично за фиксирано сечиво.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.365
Поени од реакции
1.793
Добив на поклон нож со карбонски челик, со кое уље го премачкувате да не фати рѓа и од каде го купувате?
*Ножот ќе се користи и за храна.
Јас користам EDCi formula , тоа мора онлајн да го порачаш. Но секако остави да патинира ножот, на терен ако одиш сигурно ќе патинира, неможе секогаш да имаш улје и да го чистиш па да го мачкаш. Патината е убава.
Дај слики да видиме што си добил.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
213
Поени од реакции
594
Не му се замарај многу, само глеј да го миеш, особено по сечење на цитрусни и други работи со витамин Ц и да го складираш сув, за другото ќе се погрижи патината до тек на време.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom