Ножеви

Член од
9 март 2011
Мислења
58
Поени од реакции
33
A ovie nozovive na net po 3-4 dolari sto se,dobri se ili sranje (od ovie us stranicive)
А бе гледај ваму, ти прашуваш дали се срање а не кажуваш за што ти е. За некој и пазарски од 100ден е ок, а 90% од работите ќе ги завршиш со било кој нож. Во нашите краеви традиционално се користеа не многу квалитетни ножиња, и на сите им беа ок, дури во последниве децении дојдовме до поквалитетни благодарејќи на интернет. И повеќето почнаа да ги собираат како колекција, јас имам околу 20 џебни, и пак најчесто носам еден од поевтините, од страв дека ако го изгубам нема да ми биде криво, а и најевтиниот што го имам сече исто како најскапиот.
Така да не си ја мачи душата, ти дадовме добри предлози, одбери проверено и ќе бидеш задоволен.
 
Член од
5 август 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
А бе гледај ваму, ти прашуваш дали се срање а не кажуваш за што ти е. За некој и пазарски од 100ден е ок, а 90% од работите ќе ги завршиш со било кој нож. Во нашите краеви традиционално се користеа не многу квалитетни ножиња, и на сите им беа ок, дури во последниве децении дојдовме до поквалитетни благодарејќи на интернет. И повеќето почнаа да ги собираат како колекција, јас имам околу 20 џебни, и пак најчесто носам еден од поевтините, од страв дека ако го изгубам нема да ми биде криво, а и најевтиниот што го имам сече исто како најскапиот.
Така да не си ја мачи душата, ти дадовме добри предлози, одбери проверено и ќе бидеш задоволен.
Pa mene mi e za edc,znaes kasno vrakanje od grad,ulicni kucinja i tn...sea barav nesto niz doma najdov svajcarski eden,dobar e vaka
 
Член од
9 март 2011
Мислења
58
Поени од реакции
33
Pa mene mi e za edc,znaes kasno vrakanje od grad,ulicni kucinja i tn...sea barav nesto niz doma najdov svajcarski eden,dobar e vaka
Те сфаќам, сум бил млад и носев мало ноже секогаш, ама имав среќа да не ми затреба за лошо. Денес е поинаку, за кучиња подобро стап, а за тепачи брзи нозе, или вежбај аикидо. Ако извадиш нож другиот може да извади поголем или пиштол. Секогаш избегнувај физички конфликт, животот е еден и не е филм. А ножето нека ти служи за колбаси сланина и салата, евентуално изрезбари нешто. Поздрав и памет во глава
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.222
Поени од реакции
1.383
Никогаш нема да користиш нож во самоодбрана, и недај боже да користиш, оди па докажи дека било самоодбрана е не напад, не живееме во америка, овде се одговара и за повреди нанесени во самоодбрана. Едноставно тоа е казниво дело и точка.
Edc е широк поим. Може едц да биде и нож што никогаш не се користи за ништо освен да стои во џеб.
За користење нож под 12-15 евра да се каже дека е добар може ама со компромиси. А стварно ефтин добар нож е Ontario rat 2 со D2 челик. Го нема кај нас, во Америка е 35 $ , кај нас по нет ќе испадне 3500 денари одприлика ако нема царина,
зборувам за нож што ќе те служи секогаш ако го пазиш. За помалку пари има кинески ножеви ама пак цените се од 12-15-20 евра и ако имаш среќа да ти пратат добар нож. За 2-3 долари е смешно да бараш квалитет, освен ако најтврдото нешто што ќе сечеш е паштета.
А и никој од нас на форумов нема само еден нож, тоа е процес на барање подобар нож и трошење пари :) .
Еве го rat2:
20190729_142341.jpg
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.222
Поени од реакции
1.383
Еве уште еден дамаскус:
IMG_2225.JPG

И неколку мои работи што ги продавам:

Солинген кожен строп 1500 денари:

68335655_2692291357471031_6076162298907459584_n.jpg

68757182_2285752068139667_5637378913710637056_n.jpg

Модифициран Викторинокс од 1955-та, 1000 денари:

68266679_514236272453153_6600332790749724672_n.jpg

67842298_426651601288970_8366730703609528320_n.jpg

Мора компанион карбон, како нов, 1000 денари:


68786236_439203343345010_1781584440477089792_n.jpg .
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
966
Поени од реакции
725
Dali moze nekoj da predlozi kade moze da se najde soliden LEGALEN noz do 500 denari max ?? fala odnapred
Батали законите, се е гола вода (е сега да не е мачета, како и да е, ништо прецизно не е ,,забрането''). Инаку Opinel и Victorinox немаат промашај.
 
Член од
5 август 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Батали законите, се е гола вода (е сега да не е мачета, како и да е, ништо прецизно не е ,,забрането''). Инаку Opinel и Victorinox немаат промашај.
Praev zamena so eden drugar mi dade Balisong za svajcarecot (mu trebase za ribolov a i jas barav dobar noz ) Znam deka ako me fatat so balisongot ima da mi ebat mame ama sepak super noz e vecer ke stavam slika
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.222
Поени од реакции
1.383
Еве уште еден:

68562904_466666903887625_8408009990773669888_n.jpg

И малку поегзорична футрола, вакви правам многу ретко....и многу тешко е да ме натера некој да правам вакви футроли.
69654680_10219185429724075_8608202694227656704_n.jpg 69284644_10219185430084084_6475127007943327744_n.jpg
 
Член од
5 март 2011
Мислења
662
Поени од реакции
373
Еве уште еден:

Прегледај го приврзокот 216339

И малку поегзорична футрола, вакви правам многу ретко....и многу тешко е да ме натера некој да правам вакви футроли.
Прегледај го приврзокот 216340Прегледај го приврзокот 216341
Зошто несакаш да правиш вакви футроли?
 
На врв Bottom