Новите казни кои ги подготвува МВР ќе ги наплаќа Управата за јавни приходи

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ne sum cital, mi kazaa ke imalo kazni ako vozis so kal na gumite, ako e taka neka sa pazat u opstinive posle prvata kazna za mene ke im dupnam gumite na site sluzbeni vozila u pola naselbi vrie od kal vo sporednite ulicki
Арно шо им кажа, бар нема да лутаат и тебе ќе те бараат и коа некој друг ќе им ги дупне гумите :D
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ред и закон мора и треба да се почитува, играње ГТА само на компјутер а во реалниот живот треба нормално возење и максимално пазење како за сопствената безбедност така и за безбедноста на останатите, некои казни се потребни, некои се без врска, но кога човек ќе промисли во глава кој(ќе)ги пишува тие казни и дали и колку и самите тие кои ги пишуваат тие казни ги почитуваат законите и прописите кога ги возат своите службени возила додека се на работна должност и дали и колку ги почитуваат тие мал-милион закони и прописи додека ги управуваат своите приватни возила во приватниот живот целава оваа кампања за подобрување на безбедноста во сообраќајот паѓа во вода !
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Предно или задно седиште, појасите не е пожелно туку потребно е да се носат.
Навистина, нема потреба од разглабање на теории... се работи за одговорност кон себе но и кон сите останати во возилото. Еве визуелно на што мислам, за да нема недоразбирања:

И што оти имаа ставено каиши.?Им помогнаа?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
Taкa де, џабе беше што беа врзани кога со нив имаше и еден незаврзан тврдоглав шо им ја проплака мајката... Карамбол стајл.
 
Член од
26 август 2009
Мислења
1.880
Поени од реакции
2.258
Откако ги прочитав новите закони ме интересира дали некој е заинтересиран да му ги продадам колата, точаците, нивите, мобилниот, ролерките и кучето.
Само сериозни ве молам.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Нашиот народ многу касно пали. Пример за претходните апаши 12 години поминати на власт им требаа за народот да сфати дека уствари ги украдоа со се гашти. Овие 8 години ама мајче расплакаа се што можеше се искраде, се испраа милиони, се лупаат безвезе проекти летаат пари на кариби, крадат маме ебаваат.

Она што денес е полошо е што создадоа армија администрација од 50% население во земјата и остатокот 30% на кои им ветиле работа, али чекаат оглас да испадне до следните избори. Против 80% население (кои нормално се криви за целата ситуација што се случува), ни Господ да се симне на земја нема да ги бутне. Овие идат и следните 10 години, однапред им честитам. Кој има желудник само да ги изгледа до крај алал да му е.

Нема некоја добра вест да прочита човек од Македонија, на Бангладеш инфраструктура, без никакви патеки за велосипед (отворете гугл и кликнете било кој град во развиените земји, не мора град да е село со тројца жители и видете дали има патека за велосипед), без апсолутно никаква канална инфраструктура каде пола град се поплавува од обичен дожд и се симиња цело ромско маало во центар, а не само кал ти вели кал на гума казна. Па едни неписмени џандари, па едни уфилмани боже боже во полиција работел голем тит. Простотилок, од горе па надоле. Министер за образование неписмен, два пати ќе ги тестирал студентите. Земи си ја вересијава, време е.
 

kjara

Самовилата
Член од
1 март 2007
Мислења
666
Поени од реакции
1.424
Фрчат казни, глоба до 35 евра за 72 пешаци!

http://vecer.mk/skopska/frchat-kazni-globa-do-35-evra-za-72-peshaci
Море све да им ебам!
Мене еднаш коа се враќав од работа на пешачкион кај ЈБТ на ќошето кај што беше Градска Апотека скратив од булеварот пошто тогаш не беше проширен и на 5 метри од пешачкиот поминав улица. Ме застанаа цајкани и ми вика едниот „Девојко не поминавте на пешачки, Ве молам да ми дадете лична карта за да Ве идентификуваме.“ Ја само го погледнав и му викам „Неам лична карта.“ Овој ми вика „Не поминување на пешачки 25 евра, не носење на лична карта 25 евра и дрско понашање со цајкан 200 евра, ќе треба да платиш 250 евра.“ Ја само му викам „Молам?!“ Цајканов ми вика „Дај ми нешто со слика некоја картичка за идентификација.“ Ја му ја даов картичката од работа што се откуцувам. И овој зема се јави во станица да му кажат ЕМБГ, број на ЛК и адреса.
Состави записник и ми вика треба да платиш 25 евра а за не носење на лична карта ќе ти опростам. Али пошто врнеше ми рече да влезам у кола кај нив дур овој го пишуе записникот. Го потпишав записникот и на крај му реков „Дур се заебаваше ти со мене и со записници за небитна ствар што на никому не сум причинила опасност до сега ќе идеше и ќе фаќаше лопови и дилери по Скопјево. Да ви ебам глупите џандари!“ Искочив од кола и му ја треснав вратата и му реков „Еби се!“
Наравно послем си платив на жиро рачун, однесов копија од уплатница у полициска станица Беко и таму ги отерав у три лепе ПМ!
Ебате цајканите ебате!
А и не се криви толку они, немат пари, то јет работата.

Едит: Забораив да пишам дека ваљда ќе имало и казна за причљив сувозач. Значи сувозачи, ако возачите ве прашаат нешто вие да си ќутите. Арно рекле старите „Молчењето е злато.“ :facepalm:
 
Последно уредено:
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
и значи не помина на пешачки и не плати казна за тоа....
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.827
да им ебам све удри на народот малку е за овој ебан народ малце е пусете им го усте за моцана работа од 200 300 евра пушете им го
малку е за овој народ ја да сум тродупло ке ги зголемам казните и пак ке се ајде гомна тука и мегу себе а никој нема ништо да преземе
до душа не ни знам што народ ке бевме ние
Секоја чест за исклучоците кои ги има малку кои навистина се борат за тоа што мислат дека е исправно што се трајни и упорни да се борат за тоа во што они веруваат а не да чекаат од партија што ке им сервираат....
 
S

sramezliviot blesavko

Гостин
Море све да им ебам!
Мене еднаш коа се враќав од работа на пешачкион кај ЈБТ на ќошето кај што беше Градска Апотека скратив од булеварот пошто тогаш не беше проширен и на 5 метри од пешачкиот поминав улица. Ме застанаа цајкани и ми вика едниот „Девојко не поминавте на пешачки, Ве молам да ми дадете лична карта за да Ве идентификуваме.“ Ја само го погледнав и му викам „Неам лична карта.“ Овој ми вика „Не поминување на пешачки 25 евра, не носење на лична карта 25 евра и дрско понашање со цајкан 200 евра, ќе треба да платиш 250 евра.“ Ја само му викам „Молам?!“ Цајканов ми вика „Дај ми нешто со слика некоја картичка за идентификација.“ Ја му ја даов картичката од работа што се откуцувам. И овој зема се јави во станица да му кажат ЕМБГ, број на ЛК и адреса.
Состави записник и ми вика треба да платиш 25 евра а за не носење на лична карта ќе ти опростам. Али пошто врнеше ми рече да влезам у кола кај нив дур овој го пишуе записникот. Го потпишав записникот и на крај му реков „Дур се заебаваше ти со мене и со записници за небитна ствар што на никому не сум причинила опасност до сега ќе идеше и ќе фаќаше лопови и дилери по Скопјево. Да ви ебам глупите џандари!“ Искочив од кола и му ја треснав вратата и му реков „Еби се!“
Наравно послем си платив на жиро рачун, однесов копија од уплатница у полициска станица Беко и таму ги отерав у три лепе ПМ!
Ебате цајканите ебате!
А и не се криви толку они, немат пари, то јет работата.
Гарант имаат тој ден добиено награда од командирот, да се казни Кјара е много поголем дострел отколку да спречат некој криминалец, ебати државата со ваква полиција
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
А шо е проблем на пешачки да се поминува ?
Сум видел 1000 случаи кога пешакот го мрзи 3 метра подоле да иде за да помине на пешачки...
Шо поише нека казнуваат за ова, да се научите сите дека на пешачки се поминува а не кај ви текнало.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Сериозно донеле закон да не смееш да фотографираш полициски возила и цајкани? :icon_lol: по интернетов цели колекции почнаа да се прават од гамадот на Бркла паркиран кај што ќе му прдне и изгледа им пречи. Или па некое рандом цајканче шири вакви муабети по кладилници
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Сериозно донеле закон да не смееш да фотографираш полициски возила и цајкани? :icon_lol: по интернетов цели колекции почнаа да се прават од гамадот на Бркла паркиран кај што ќе му прдне и изгледа им пречи. Или па некое рандом цајканче шири вакви муабети по кладилници
Нема таков закон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom