Новите казни кои ги подготвува МВР ќе ги наплаќа Управата за јавни приходи

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.766
Поени од реакции
82.750
100 евра за каиш,заборавени неуклучени светла или зборување на мобилен.............досега овие се регулираа со казнени поени,е сега мислете му ја
Ја колку што знам тоа за неуклучување светла преку ден, не постои више.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.236
Поени од реакции
6.926
Ајде мобилен зборување ќе разберам, за ова и јас сум да се казнува, еден пред две недели баботеше на телефон од Градска до Порта Влае, цел сообраќај го закрчи. Паркирај негде и ломоти колку сакаш. Ама да казнуваш за појас и светла дење :lolzz:
зборувањето на мобилен директно го загрозува сообраќајот со тоа што ти ја одзема концентрацијата во возењето,губиш контакт со возилото и случувањата на коловозот..........јас сум за ова и да се дуплира казната..........шо велиш,паркирај настрана и цел ден разговарај и нештети на никому[DOUBLEPOST=1420116101][/DOUBLEPOST]
Ја колку што знам тоа за неуклучување светла преку ден, не постои више.
изгласаа нешто само во летен период да не мора да палиш светла,но не знам дали законски спроведија и не мора во летен период да употребуваш светла..........зо зимски период се задолжителни сигурно
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.766
Поени од реакции
82.750
Исто не носам зимска опрема.
Ќе се расправам ако му текне на некој да ми цепидлачи за тоа.
Пошто убаво си пише тамо - за надвор од населено место.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Мегу друго и воведување на возачка култура која многу недостасува на нашите патишта, без разлика дали се однесува во град или на отворени патишта.
Гледам Скопје стана многу почисто после казните за фрлање кеси, мастики, хартии, цигари и што ти е знам што друго на улица/јавен простор.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Гледам Скопје стана многу почисто после казните за фрлање кеси, мастики, хартии, цигари и што ти е знам што друго на улица/јавен простор.
Да почекаме да се стопи снегот, па да видиме колку се влијателни казните за подигање на јавната свет кај Скопјаните.:):)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom