Новинарски проред

Член од
4 септември 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво,
би сакал да прашам што точно се подразбира под новинарски проред? Двоен, 1,5? Не можам да најдам конкретна информација, а е во услови за многу конкурси за текст.
Фала!
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.728
Поени од реакции
2.546
Проред од 1,5.
Најмногу 58 букви во една редица или 72 заедно со празните места.
28-34 редици на една страница.
1 табак се 16 страници.

Ова се поими и стандарди од времето на машини за пишување.
Денеска нив веќе никој не ги користи, сите пишуваат на компјутер. Со оглед дека на компјутер многу лесно се бројат, денеска стандарди за должина на текст се број на знаци или зборови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom