Новата Израелска автоматска пушка "Gibona"

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Не сум сигурен за пушкава. Jа фалат дека е многу адаптабилна. Се прекршува 90 степени и можеш да гаѓаш од другата страна на ѕидот без да се изложиш на непријателски оган.

ВИДЕО:

http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/140151

Meet the New Israeli Assault Rifle

by Yoni Kempinski
Israel National News TV takes a look at two Israeli developments at the annual Israel Defense exhibition (ISDEF 2010). The two weaponry developments were produced by the "Silver Shadow" company and are aimed at improving the use of personal weapons in combat.

The Gilboa is an assault rifle "based on the M-16, but with all the necessary improvements" and the Corner-Shot is a special Israeli technology which allows soldiers to shoot from behind a corner with the use of video camera and a special rotating rifle.
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Не сум сигурен за пушкава. Jа фалат дека е многу адаптабилна. Се прекршува 90 степени и можеш да гаѓаш од другата страна на ѕидот без да се изложиш на непријателски оган.

ВИДЕО:

http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/140151

Meet the New Israeli Assault Rifle

by Yoni Kempinski
Israel National News TV takes a look at two Israeli developments at the annual Israel Defense exhibition (ISDEF 2010). The two weaponry developments were produced by the "Silver Shadow" company and are aimed at improving the use of personal weapons in combat.

The Gilboa is an assault rifle "based on the M-16, but with all the necessary improvements" and the Corner-Shot is a special Israeli technology which allows soldiers to shoot from behind a corner with the use of video camera and a special rotating rifle.
Имаше еден филм, со Бад Спенсер мислам дека беше. Филмчето беше од жанрот Вестерн, Другарот на Бад Спенсер имаше таква пушка. :pos2:
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
abe cenata igra golema uloga, ovaa puska e samo kompilacija na ona sto e veke izmisleno, corner shot i menuvawe kalibar ne e nisto novo
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
abe cenata igra golema uloga, ovaa puska e samo kompilacija na ona sto e veke izmisleno, corner shot i menuvawe kalibar ne e nisto novo
Имаат новитети, погледни на 1:17", ја има во 7.62 калибар верзија, компатибилна за шаржери од Калашњиков. ;-)
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.066
Поени од реакции
4.716
Сега без ризик за Израелците ќе летаат арапските главчиња...



 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
вакви пушки одамна има и иран а тоа значи и хезболах кој 2006 му ги скрши забите на израел:

Kako be?, i irancite imale napraveno vakvo nesto od 2008 godina?, leleee i toa pred izraelcite, ova ke ispadne deka izraelcite kopiraat od Iran,,

Znaci kineskata taktika se primenuva i vo Izrael, so razni razni kopii samo so drugo ime,i so jaka ambalaza za da se manipulira svetot:nesvest:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
655
Поени од реакции
557
Kako be?, i irancite imale napraveno vakvo nesto od 2008 godina?, leleee i toa pred izraelcite, ova ke ispadne deka izraelcite kopiraat od Iran,,

Znaci kineskata taktika se primenuva i vo Izrael, so razni razni kopii samo so drugo ime,i so jaka ambalaza za da se manipulira svetot:nesvest:
Нема врска, Израелците први ја имаат направено а Иранците на Блискиот Исток, се како Кинезите во светот, само прават евтини копии.
Инаку и македонските полициски специјалци „Тигри“ ја имаат оваа пушка веќе ми се чини скоро 2 години

на 1.27 ќе видите слика кај Тигрите. мислам на corner shot пушката
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Имаат новитети, погледни на 1:17", ја има во 7.62 калибар верзија, компатибилна за шаржери од Калашњиков. ;-)
amerikancite izmislija takvo nesto pred godina ipol mozebi i poveke, ups latinica
корнер шот со менување цевка е само добра комбинација инаку не е ново, американците направија пушка што може да менува цевка и калибар доста едноставно, во смисла ќе направат убиство ќе исчезнат и ќе се правдаат дека не го користат они тој калибар, ова со шаржериве ми е малку ново мислам не сум сигурен дали го имам видено порано
во секој случај добра пушка, најинтересно е тоа што има моќна камера, која ќе го замени острото око далеку поуспешно
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.066
Поени од реакции
4.716
вакви пушки одамна има и иран а тоа значи и хезболах кој 2006 му ги скрши забите на израел:

Не се работи само за корнер пукањето, туку оваа пушка има доста добри карактеристики.... може да пука скоро било какви куршуми, т.е. може да користи куршуми од М-16, од калашников итн.

А војната 2006... па ете, глас немаме слушнато за Хезболах оттогаш... ги направија партал...
Ама Израелците го потценија непријателот и изгубија доста тенкови, уништени со РПГ...

Еве нешто интересно, населба во која се наоѓале доста борци на Хезболах, пред и по војната:



--- надополнето ---

Kako be?, i irancite imale napraveno vakvo nesto od 2008 godina?, leleee i toa pred izraelcite, ova ke ispadne deka izraelcite kopiraat od Iran,,

Znaci kineskata taktika se primenuva i vo Izrael, so razni razni kopii samo so drugo ime,i so jaka ambalaza za da se manipulira svetot:nesvest:
Таквата пушка како Иранската копија, САД и Израел ја користат уште поодамна, некаде од 2003 година...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom