Не е за тебе! - Зошто?

Член од
16 јуни 2007
Мислења
117
Поени од реакции
1
Ako tebe ti se dopaga,roditelite mozat samo da si kutat,dosega ne mi se slucilo da mi zabranat zatoa sto ne im ni kazuvam koga sum vo vrska so nekogo,mozebi zatoa sto seuste ne sum imala nekoja seriozna vrska za da im kazam.A i da ne im se dopaga nekoj moj decko,isto im se faka.Znaat deka ako mi recat nesto protiv nego,jas za inaet ke prodolzam so nego,taka da poveke im se isplaka da si ja gledaat rabotata.:toe:
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
honey-boney напиша:
roditelite mozat samo da si kutat,dosega ne mi se slucilo da mi zabranat zatoa sto ne im ni kazuvam koga sum vo vrska so nekogo. Znaat deka ako mi recat nesto protiv nego,jas za inaet ke prodolzam so nego
Зарем навистина очекуваш родителите да си ќутат?:uvo:
Тоа се твои родители и ти си нивно дете, се рабира дека нема да си ќутат, напротив, ќе реагираат зашто те сакаат, се грижат за тебе и ти мислат само добро. Имаш 15 години, не знам како воопшто мислиш дека ќе бидат незаинтересирани со кого излегува ќерка им`.
Друга работа e тоа што викаш никогаш не си им` кажала. Тогаш не ги нарекувај тие... Што и да се - врски. Зашто сериозна врска и сама викаш дека не си имала. Кога ќе ја имаш, здравје боже... :)
Инает да им` тераш? А зошто?

Лично, не сум имала такви проблеми со моите, никогаш не ми рекле дека не е за мене, зашто им` било погодено, не за друго. Ама кога не би им` било, гарантирам дека истиот момент би почнале да ми солат памет. Тоа е нивно право, не им` се лутам, заради горе наведените причини. Ама од тоа што сум си го наумила не можат да ме тргнат. Сакам да чујам нивно мислење и совет, но тоа не значи и дека секако ќе го послушам. Не можам да знам дали ќе бидат во право или не, се` додека јас не си решам. А мојот збор во секој случај ќе биде краен.
 
Член од
16 јуни 2007
Мислења
117
Поени од реакции
1
Emma напиша:
Зарем навистина очекуваш родителите да си ќутат?:uvo:
Тоа се твои родители и ти си нивно дете, се рабира дека нема да си ќутат, напротив, ќе реагираат зашто те сакаат, се грижат за тебе и ти мислат само добро. Имаш 15 години, не знам како воопшто мислиш дека ќе бидат незаинтересирани со кого излегува ќерка им`.
Друга работа e тоа што викаш никогаш не си им` кажала. Тогаш не ги нарекувај тие... Што и да се - врски. Зашто сериозна врска и сама викаш дека не си имала. Кога ќе ја имаш, здравје боже... :)
Инает да им` тераш? А зошто?
Pa,rekov deka dosega nemav nitu edna seriozna vrska,niti planiram vo pobliska idnina,ednostavno ne sakam,ne custvuvam potreba da se vrzam za nekogo na 15 godini.Sega se e samo zabava,pa zatoa nema potreba da im kazuvam na roditelite za toa.Ne deka se nezainteresirani,ama i da se isto im se faka,mojot decko si e moj decko,ako pogresam,jas ke stradam,a ne tie.Na primer sigurna sum deka nikogas ne bi go prifatile deckoto so koj sega raskinav,zatoa sto go smetaat za bagabont.A ako jas sakam da se gledam so nego,tie ne mozat da mi zabranat.So ke mi napravat?Ke me zaklucat,nema da me pustaat nadvor ili...?Ako mi go napravat toa,toa ke me naluti strasno i koga ke izlezam ke se omazam za nego.Ne sakam tie da mi se mesaat vo zivotot,dovolno e sto go pikaat nosot na uciliste.
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
honey-boney напиша:
ednostavno ne sakam,ne custvuvam potreba da se vrzam za nekogo na 15 godini.Sega se e samo zabava,pa zatoa nema potreba da im kazuvam na roditelite za toa.
Ок, тука како си сакаш ти, така. Твој си е изборот.
Na primer sigurna sum deka nikogas ne bi go prifatile deckoto so koj sega raskinav,zatoa sto go smetaat za bagabont.
A ako jas sakam da se gledam so nego,tie ne mozat da mi zabranat.So ke mi napravat?Ke me zaklucat,nema da me pustaat nadvor ili...?Ako mi go napravat toa,toa ke me naluti strasno i koga ke izlezam ke se omazam za nego.
А ти имаше врска со багабонт...?
Да ти кажам пример од една моја... Не блиска другарка, ама се познаваме.
И она излегуваше со еден дечко, кој се дрогираше. Преку година дена беа заедно, се караа и смируваа безброј пати, и до тепање стигнаа. Исто криеше од нејзините родители, чекаше на тоа да се смират конечно зашто тој тврдеше дека ја сака, дека ќе се откаже од се` заради неа, а на крајот и неа ја навлече.
Е кога дознаа мајка и` и татко и`, можеш да си претставиш како изгледало. Не и` значеше ништо тоа, исто им` тераше инает и остана со него, мислам дека и уште се расправаат со нејзините.
И ти нема да застанеш и да ставиш прст на чело во ваква ситуација? Батали и инает на родители и се`, искрено не можам да разберам како воопшто влегла во таква врска знаејќи дека е дечкото проблематичен. Чисто пример да ти кажам, не знам како било кај тебе, ама...:uvo:
 
Член од
16 јуни 2007
Мислења
117
Поени од реакции
1
Emma напиша:
Ок, тука како си сакаш ти, така. Твој си е изборот.

А ти имаше врска со багабонт...?
Да ти кажам пример од една моја... Не блиска другарка, ама се познаваме.
И она излегуваше со еден дечко, кој се дрогираше. Преку година дена беа заедно, се караа и смируваа безброј пати, и до тепање стигнаа. Исто криеше од нејзините родители, чекаше на тоа да се смират конечно зашто тој тврдеше дека ја сака, дека ќе се откаже од се` заради неа, а на крајот и неа ја навлече.
Е кога дознаа мајка и` и татко и`, можеш да си претставиш како изгледало. Не и` значеше ништо тоа, исто им` тераше инает и остана со него, мислам дека и уште се расправаат со нејзините.
И ти нема да застанеш и да ставиш прст на чело во ваква ситуација? Батали и инает на родители и се`, искрено не можам да разберам како воопшто влегла во таква врска знаејќи дека е дечкото проблематичен. Чисто пример да ти кажам, не знам како било кај тебе, ама...:uvo:

Ne,pogresno si me sfatila,toj ne ni narkoman,ni ubica...Ama e potemperamenten,znae da napravi po nekoj skandal i toa e:toe: .Ne e do tolku...:uvo: :tapp: A sto se odnesuva do narkomani,e toa i sama znam da procenam deka ne treba da bidam so takvi...
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Темава се однесува на влијанието на родителите на таа врска и нивното одобрување на истата од аспект на тоа дали е од богата фамилија или не е, не е поентата во тоа дали е наркоман, тепач или убиец (од каде последново?!), а бидејќи го спомна ти твојот случај, само додадов пример, кој ако има потреба ќе го бришам.

На темава, си останувам на мислењето погоре. Можат слободно да ми сугерираат за што сакаат, одлуката е во секој случај моја.

Edit:
Напишано од honey-boney
Ne moras da go brisis,ne mi smeta...Hm...Jas vo mojot prv post rekov deka roditelite nema da imaat vlijanie vo mojot privaten zivot i samo kako primer go navedov bivsiot zatoa sto znam deka bi imale nesto protiv nego...A ti mi kaza za narkomanot,pa jas samo ti kazav deka ne se raboti za narkoman i toa e se.:toe: :smir:
Да, добро, све тоа фино, само... :pos: Не те прашував тебе, се однесуваше на модераторот, ако е оф - топик да знам да го бришам.
:dabe:
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
toa e veke problem, ama moite barem se razbrani, ne komentiraat, pa ustvari jas odam so nea, ne odat tie
 
Член од
16 јуни 2007
Мислења
117
Поени од реакции
1
Emma напиша:
Темава се однесува на влијанието на родителите на таа врска и нивното одобрување на истата од аспект на тоа дали е од богата фамилија или не е, не е поентата во тоа дали е наркоман, тепач или убиец (од каде последново?!), а бидејќи го спомна ти твојот случај, само додадов пример, кој ако има потреба ќе го бришам.

На темава, си останувам на мислењето погоре. Можат слободно да ми сугерираат за што сакаат, одлуката е во секој случај моја.
Ne moras da go brisis,ne mi smeta...Hm...Jas vo mojot prv post rekov deka roditelite nema da imaat vlijanie vo mojot privaten zivot i samo kako primer go navedov bivsiot zatoa sto znam deka bi imale nesto protiv nego...A ti mi kaza za narkomanot,pa jas samo ti kazav deka ne se raboti za narkoman i toa e se.:toe: :smir:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Neznam sto da odgovoram posto znam deka moite doma nemaat takvo gledanje na raboti, od mala me ucea deka parite ke se potrosat, avtomobilite ke se izvozat i prodadat, kukkite i stanovite isto. Bitna e ljubovta, neznam sto da odgovoram zasto ne bi se nasla vo takva situacija, mozebi bi se borela ako stvarno go sakam.
 

a n g e l c e

^ Poison Girl ^
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.202
Поени од реакции
5
моите родители никогаш не ми забрануваат да одам со некого што не е од „мојата класа“ едноставно ми го препуштаат изборот мене
Никогаш не се спротиставиле на моите врски, а верувам дека така ке биде и во иднина
 

^Cutie^

*Charming Princess*
Член од
22 март 2007
Мислења
869
Поени од реакции
1
a n g e l c e напиша:
моите родители никогаш не ми забрануваат да одам со некого што не е од „мојата класа“ едноставно ми го препуштаат изборот мене
Никогаш не се спротиставиле на моите врски, а верувам дека така ке биде и во иднина
Исто и кај мене...Едноставно најважно им е јас да бидам среќна, и да се сакаме..А парите се минлива работа, денес ги имаш утре ги немаш...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Само би додал... Неможе никој да помине без коментар. А ако ти е добро со партнерот... Батали што викаат старците. И онака ке им помине т.е. ке си легнат на брашното како ништо да не било :)
 
Член од
3 јули 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
ponekogas e dobro da se poslusaat i roditelite nieden roditel ne mu tera inat na svoeto dete ....podocna koga ke svatime nekoi raboti i barame podrska i oslon kaj roditelite togas e docna za mnogu raboti
 
А

Александра Д.

Гостин
Добро е да го слушнам мислењето на мајка ми, причините зошто на неа не и се допаѓа мојот патрнер. Би подразмислила убаво за тоа што таа ќе го каже, но ако го сакам и мислам дека влијание нема да имаат зборовите на мајка ми. Верувај, но и провери :wink:
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Родителите ми немат кажано вакво нешто, напротив имат дадено забелешка дека таа многу позитивно влијае на мене. :wub:

А се има случено досега двајца негативно, мислам сериозно негативно да се изразат. Резултат, едниот го немам видено, хмм, можеби од тој ден, околу шест месеци, а другиот, се гледам скоро секој ден, се имаме, некако помина тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom