Не е за тебе! - Зошто?

Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Dokolku lichnosta ima cvrst karakter toa nema da se sluchi, vo sprotivno lichnosta ke podpadne pod nivno vlijanie i rezultatie se katastrofalni.
Za zal ziveam vo maalo kade ima golem broj na sluchaevi i ozboruvanja od vakov tip. E moeto maalo e edno od najbuchnite vo gradot.
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Oни може да зборат колку сакаат, си терам по мое и ич Стојко не ми чуе.. Нема што они да ми кажуваат што како јас, немаат право чим сум решил јас така така ќе биде.
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
JASMIN напиша:
Mnogu e vazno sto ke kaze familija. Osobeno baba mi, ako taa ne go bendisa, nisto.

Imase eden ( t.e. edinstven sto go zapozna), epten i se fati za srce, baska lekar, se zaljubi baba mi...ama pocna kosata da mu pagja, i moravme da go otkacime.
Vo princip, nikoj seuste nemal cest da mi zapoznae familija. Sto ke gi/go stresiram za dzabe.
Хм....:lud:

Не мислиш дека баба ти си го поминала своето и сега треба да те остави тебе да живееш!
Ти малоумна си или ти фали нешто што баба ти ти ги бира??
Па докторот и се засвиѓал затоа што имал кеш,така да следниот пат на баба ти донеси и некои со џеб до колена сигурна сум дека ќе ти рече дека тој е совршениот за тебе!
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Ма ич не ми е гајле кој што како вика
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
RealGirL напиша:
Хм....:lud:

Не мислиш дека баба ти си го поминала своето и сега треба да те остави тебе да живееш!
Ти малоумна си или ти фали нешто што баба ти ти ги бира??
Па докторот и се засвиѓал затоа што имал кеш,така да следниот пат на баба ти донеси и некои со џеб до колена сигурна сум дека ќе ти рече дека тој е совршениот за тебе!
Ete sto se slucuva koga jazikot e pobrz od umot.
 
N

NeMiRnA

Гостин
nemozete da kazete deka ne e vazno mislenjeto na smejstvoto za partnerot.Seuste nikoj ja nemal taa cest da go upoznae moeto semejstvo od pricina sto sum premlada za tolku da ja doterame rabotata.A inaku bi go pocituvala mislenjeto na moite dokolku ne im se dopaga,ama poznavajki gi znam deka nisto nema da prigovaraat,zasto veruvaat vo mene i vo mojot izbor,ama ako se sluci bi go pocituvala toa ke go zemam u predvid ama nema da mi bide klucna stvar za da prekinam so vrskata.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
JASMIN напиша:
Mnogu e vazno sto ke kaze familija. Osobeno baba mi, ako taa ne go bendisa, nisto.

Imase eden ( t.e. edinstven sto go zapozna), epten i se fati za srce, baska lekar, se zaljubi baba mi...ama pocna kosata da mu pagja, i moravme da go otkacime.
Vo princip, nikoj seuste nemal cest da mi zapoznae familija. Sto ke gi/go stresiram za dzabe.
ХЕЛООООУУУ! Дали е касно или јас имам проблем со очите? Ако баба ти не го бендиса - ништо?:nesvest: Па некои викаат 21 век. Кој 21 жити Бога. Во ред, сфаќам дека треба да се слушне и мислењето на домашните, сепак странец ќе им влезе в куќи, ама не сфаќам како можеш да откачеш дечко само затоа што на баба ти не му се свиѓал? да речеше мајка ќе сфатев ама БАБА БЕ!?:nesvest: Бил доктор и баба ти му фрлила око, нормално има пари, образование.. Озбилно, немаш вкус, не разликуваш секси од одвратно, богат од сиромав .. добро, како уствари си дозволуваш баба ти да ти ги избира бе!?:nesvest: Добро го прочита некој постов воопшто!:nesvest::nesvest: И сега претпоставувам немаш дечко .. да?:nesum:


Него, ај јас да си кажам за мене.
Ќе го слушнам мислењето на моите, сепак како што кажав и погоре имаат право да си кажат што мислат. Тоа што ќе ги ислушам не значи дека ќе ги послушам, дека ќе раскинам со дечкото и дека ќе дозволам нивните зборови да допрат до мене на било кој начин. Ако станува збор за врска која планирам да ја крунисам со брак, уште потешко дека ќе го прифатам нивното мислење. Кога ќе се мажам јас нема со моите да живеам, ниту пак со родителите на дечко ми. Јас ќе живеам со него, јас маки ќе тргам со него јас се ќе правам со него .. така да тие нека си зборуваат, може после свадбата со очи да не го видат.:toe:
 
Член од
24 јули 2006
Мислења
15
Поени од реакции
0
Нормално дека ќе ги ислушам коментарите не само од фамилијата туку и од околината. Е сега дали ќе ги посушам тоа е друго прашање. Се зависи од тоа што ќе биде кажано за особата која е во моментов со мене, колку од тоа е вистина и како најважно, колку од тоа мене ми смета. Ако се тоа некои ситници преку кои можам да поминам тогаш моите нема баш да одиграт големо влијание врз мојата одлука. Но доколку се работи кои мене стварно ми сметат и се потврдат како вистинити, тогаш би се запрашала доста пати дали сакам да бидам со таа особа. Па на крај најверојатно би било по нивно.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Јас постот од ЈАСМИН го сфатив поинаку, ја нападнавте веднаш, ама ај нема врска. Сама ќе си одговори.

Во врска со темава. Мислењето на моите ќе го слушнам, но одлуката секогаш останува на мене. Нивните совети ми се добредојдени, но мое е дали ќе ги применам или не. Често биле во право, но јас тврдоглава секогаш сум си постапувала по свое. И некогаш ми било криво што не сум ги послушала. Ама и тоа е лекција за мене, нареден пат повеќе внимавам. А изборот на партнер и тоа дали ќе останам со него или не, секогаш е мое и никогаш не ми кажувале со кого треба да бидам, а со кого не. Едноставно, само кажувале свое мислење за човекот и никогаш не ми рекле: „Ти реков/ме јас/ние дека не чини, ти не не` послуша”. Знаат дека сум своеглава и дека џабе би било кога би ми сугерирале како да постапам.
Не ми рекле никогаш дека некој не е за мене, дека нешто не чини и слично. Како што кажав, само дале мислење дали им се допаѓа како личност или не. Иако никогаш не сум ги довела до ситуација да ми речат да не бидам со партнерот, затоа што сум бирала нормални (според мој суд) луѓе.

Но, добро е некогаш родителот да се послуша.
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Fortune напиша:
Јас постот од ЈАСМИН го сфатив поинаку, ја нападнавте веднаш, ама ај нема врска. Сама ќе си одговори.
:)

Nikogas ne me iznenadila, ili razocarala, ili sum zamerila na sposobnosta na lugeto koi demostriraat "slobodoumnost", i siroki vidici, da vlezat so svoite ramki, dodeka gi baraat ramkite na drugite luge. Zatoa na niv im e 100 pati pobitno mislenjeto na drugite.

Ako me procitate uste ednas, verojatno ke mi ja "procitate" nasmevkata dodeka go pisuvav postot...
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
The`bItCh напиша:
Штотуку си најдовте нов партнер. Го сакате, убаво ви е заедно. Со тек на време почнувате да се отворате и да зборувате за свашта. После подолго време одење, решавате дека е време да се запознаете со родителите. Се дешава и тоа. Но, после средбата вашите или родителите на вашиот партнер, почнуваат да му наоѓаат мани на партнерот, да серат за него, да ви кажуваат дека не е за вас - а зошто? Само затоа што тој спаѓал во понизок ранг на опшеството. Одеднаш сфаќате дека вашите родители се материјалисти, и дека сакаат да најдете партнер од богата фамилија или некој кој би бил ( според нив ) достоен за вас.

Како реагирате кога вашите родители, пријатели, браќа и сестри ви кажуват дека треба да си најдете партнер со кој би биле на ист ранг?
Што би направиле доколку ви се деси нештво вакво? Би ја прекинале врската? Би им објаснале дека вашата врска не е толку сериозна и дека тој нема да ви е доживотен сопатник ( иако и вие не знаете )? Би му кажале на партнерот? Не? Зошто? Како реагирате едноставно?
Не прифаќањето на мојот избор од страна на моите блиски(семејство, роднини или другари) е само поинаков (мизерен за нив) начин да ми покажат колку не ме почитуваат и колку не сум им битен. Ако оние кои ти се најблиски не се способни да застанат зад твојот избор и да ти дадат поддршка(макар и да имаат некоја замерка) и неможат да го премолчат тоа тогаш имаат весници(или по ново судски инстанци) па нека се одкажат од мене. ЈА ОД МОЈОТ ИЗБОР НЕ СЕ ОДКАЖУВАМ ЗАРАДИ ДРУГИ. Ако се откажам тоа ќе биде само моја одлука(од мои причини) без никакви сугестии.
 
Член од
9 август 2006
Мислења
12
Поени од реакции
1
Moeto iskustvo kazuva deka ne se sekogas roditelite vo pravo.
Na primer koga tatkomi prv pat go zapozna sega veke mojot maz ,ne mu se bendisa zatoa sto imase dolga kosa,cvikeri ...i onaka deluvase fraerski. I i rekol na majkami " Kaj gi naoga kerkava se nekoi otkaceni ? "
No ete ispadna toj ( za nego otkaceniot) da mu stane zet. E odkako podobro go zapozna go falese kade ke stigne. Toj bese najdobriot izbor sto sum mozela da go napravam.
Toa bese moeto iskustvo.
No za sreka jas ne gi slusav roditelite , a i tie ne insistiraa da raskinam so nego.A sto bi se slucilo ako moite roditeli (kako sto poznavam vo momentov eden slucaj) me ucenuvaa po sekoja cena da raskinam so deckoto inaku nema da mi dojdat na svadba nitu vo kuka da mi stapnat ako jas resam da se omazam za nego.
Sto bi pravela togas ?
Dali bi se omazile po cena da gi prekinete site kontakti so roditelite ?
Ili bi se otkazale od izbraniot iako znaete deka toa e vistinskoto ??
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
The`bItCh напиша:
ХЕЛООООУУУ! Дали е касно или јас имам проблем со очите? Ако баба ти не го бендиса - ништо?:nesvest: Па некои викаат 21 век. Кој 21 жити Бога. Во ред, сфаќам дека треба да се слушне и мислењето на домашните, сепак странец ќе им влезе в куќи, ама не сфаќам како можеш да откачеш дечко само затоа што на баба ти не му се свиѓал? да речеше мајка ќе сфатев ама БАБА БЕ!?:nesvest: Бил доктор и баба ти му фрлила око, нормално има пари, образование.. Озбилно, немаш вкус, не разликуваш секси од одвратно, богат од сиромав .. добро, како уствари си дозволуваш баба ти да ти ги избира бе!?:nesvest: Добро го прочита некој постов воопшто!:nesvest::nesvest: И сега претпоставувам немаш дечко .. да?:nesum:
Да го прочитав и сфатив дека ги исмејува таквите ситуации и го кажува токму спротивното од тоа што го мисли на темава.
А како и се фрливте сите за џабе, папапапа :poss:

п.с. И мислам дека има дечко.
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
Битно е моето мислење.Ако ја го сакам и сакам да сум со него нема што некој да ми кажува дали е за мене или не а посебно зашто не сме на истиот ранг.Парите се минлива работа.Може сеа ги имаш, али лесно и да ги изгубиш.Така да само би им кажала едно големо ФАЛА за тоа што не ме подржуваат и не се среќни кога ја сум.Не е битно дали ќе ми биде животен сопатник или не, не би ја прекинала врската.
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Ни је за тебе ни био тако че причати људи
увјек је превише пиоооо
:)
Доволно паметна сум да преценам кој е за мене а кој не е , мудрости , испади ги игнорирам до бескрај .
Ако згрешам , ќе научам нешто и од то и малце попаметна ке излезам од таа врска . Такво солење памет можи само да има спротивен ефект на мене .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom