Непотребни предмети

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Јас си го сакам школото. Изгледа денес ако изјавиш вакво нешто си ненормален, ама баш ми е гајле. Го сакам и крај.
Не ми се сите предмети погодени, ама сум одбрала гимназија. Освен тоа, во трета година и онака постојат смерови, бе...

- Во основно мразев ОТП. Ни корист ни ништо не добив од предметот. Имав по два часа неделно, а се` што знам од тие часови е да заковам шајка и сменам сијалица. Толку.
Од секогаш сум тврдела дека е непотрбен.
- Граѓанско образование. И од тоа ништо не научив. На тест фино лепо си вадев книгата и препишував.
- Проектни активности исто... Подобро да дадеа да се учи јазик по желба наместо да бирам меѓу Француски и Германски - ако јас сакам Италијански.
- И нешто оф топик...
Музичко и ликовно... Многумина ги сметаат за непотребни. Не и јас. Можеби имав завршено во МБУЦ, па професорката не ме малтретираше, ама пак... Не може да се биде без основно познавање, тука нема збор. Не може бе неписмен да останеш, утре ќе отидеш на театар, везе нема да имаш што гледаш.
Не те бива за пеење/свирење, добро, теорија можеш да научиш.
Исто и ликовно. Не е се` до талентот, многу повеќе е потребна работа и труд - па ќе постигнеш подобри резултати и од некој сто пати поталентиран од тебе. Или влезеш во галерија, ти пријде некој човек и почне муабет... А ти не знаеш а да кажеш... Многу пријатно, нели?



Напишано од Fantom_oh
Нејќам Хемијааааа :nenene:
УАТ?! Море ако те фатам само... Ќе ти кажам ја на тебе "Нејќам хемијa"!!!:boks::pishtoldz:sakas_ust
Шала Фантом, ништо лично. :smir:
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
29
Поени од реакции
2
$.M.R.T za tie so sakaat da ucat gragansko nas ne ni trebaat narednici nie sme bez zakon treba samo da se protestira
$.M.R.T
 

G e G o-junior

Killing Loneliness
Член од
30 јануари 2007
Мислења
305
Поени од реакции
4
ОТП незнам за што е ставено

и ФРАНЦУСКИ МРАЗАМ!!!!!!
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Hm pa sto znam spored toa sto ucam sega samo filozofija e nepotreben predmet, a drugo mislam deka arni se predmetite ama ima mnogu nepotrebni raboti sto gi ucime, namesto najosnovnoto se ucat premnogu strucni raboti.
 

Black Rose

дете на цвеќето
Член од
12 февруари 2007
Мислења
1.972
Поени од реакции
38
Pa jas sum gimnazija i OK treba od se po nesto da se znae ae! Do II nekako i se trpi ama III......si biras jazicno-umetnicko podracje i ucis fizika, matematika, hemija ..... mislam...bas bez veza!
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
Скулгрл напиша:
Мислите дека има некои предмети кои би можеле да се исфрлат од наставната програма?Предмети кои се тотално неважни за понатамошниот живот?

Или пак,сите предмети се важни без исклучок?
До лани многу се нервирав за то шо имам физика, хемија или биологија (иначе сум јазично подрачје) ама сеа мислам дека не за џабе сме ги учеле тие предмети иако требаше барем малце да ни го намалат материјалот, многу обемен, а многу малце од то шо сум го учела ќе ми требит да понатаму, сум одбрала јазично-уметничко подрачје за да учам јазик, то шо ме интересират и доволно е да знам основни работи од физика, хемија таму колку да не бидам букуз, ако не за друго барем да можам крстозбор да решам ко ќе имат такво прашање. Иначе ми одеше хемија па и да имав годинава пак немаше да ми пречит (добро де малце :)). А и друго шо се нервирам е шо подрачјето е јазично-уметничко, а ликовно и музичко нигде немат. И кој викат дека не се потребни, ќе те прашат некој кој ја напишал на пример “Кармен“, а ти труп, врска немаш. Јас на пример појќе сакам да имам музичко отколку филозофија, и ликовно од психологија. Ама пак сеа то е то, ако ти се учит учи то шо имаш, ако не, никој со сила не те терат. :devojce:
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
ima i toa mnogu, treba da se isklucat nekoi i na nivno mesto da se vovede fizicko, pa na kraj kraeva ne e se samo sedi i slusaj gluposti po sekakvi predmeti
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
За никаде е ова начина на учење, затоа сме најнеписмени во светот
 

ZIKS

Ај за убо да е.
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
39
Aleee напиша:
За никаде е ова начина на учење, затоа сме најнеписмени во светот
баш спротивно, бидејќи учиме работи кои некој како во Австралија, учат таблица множење и делење до 100 во 7-мо одд, а ние во 2-ро, сепак, мислам дека кај нас имаат претерано, но во никој сличај не сме најнеписмени. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
ZIKS напиша:
баш спротивно, бидејќи учиме работи кои некој како во Австралија, учат таблица множење и делење до 100 во 7-мо одд, а ние во 2-ро, сепак, мислам дека кај нас имаат претерано, но во никој сличај не сме најнеписмени. :)
Pa ne ucat monomi,polinomi,funkcii gluposti zasto znaat deka nikogas nema toa da im zatreba.:helou::icon_lol:
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Ја сакам физиката...н едноставно се нервирам зашто сега ги учиме оние глупости-трансформатори,генератори,трофазна струја....бла бла...

ко јас можеби некогаш ке бидам некој електричар...жива глупост ти е тоа!
и хемијата некогаш е глупости во боја али некоад има и поучни работи -како и секој друг останат предмет!
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
cak4e напиша:
samo ne znam zoso stavile otp
Зашто утре кога ќе ти прегори сијалицата нема да знаешш да ја смениш и ќе викаш мајстор ко глупине Американци. Може тоа од аспект на вработеност не е ОК ама мислам дека сите предмети се важно помалку или повеќе. Ова особено го мислам за факултетските предмети. Секој академски граѓанин мора да има основни познавања од речиси сите области. Така да....:toe:
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Абе се е добро ама онај Француски јас неможам да го сфарам незнам дали до наставничката е или до мене ама бљак. :):) А и Граѓанско незнам шо ни е?
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Martin$ напиша:
Абе се е добро ама онај Француски јас неможам да го сфарам незнам дали до наставничката е или до мене ама бљак. :):) А и Граѓанско незнам шо ни е?
Ти си луд, јас плаќам за на курс Француски, го обожавам јазикот, ама како и да е не си свесен само колку е јако да знаеш некој јазик плус од англискиот кој веќе е без везе сите го зборат :toe:
Вака си во предност, така да значи се си треба за ова или она :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom