(Ненадејна) нетолеранција на кафе и кофеин

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
889
Поени од реакции
1.430
Дали сте се соочиле со ненадејна нетолеранција на кафе и кофеински производи?

Последниве неколку месеца не можам да го испијам и најлитото кафе а да не доживеам паничен напад или невиден немир во пределот на стомакот. Како адреналинска топка која се наоѓа во центарот на торзото, а чувство како исчекување дека нешто најлошо ќе се случи.

Цел живот сум обожавал кафе и сум уживал во кафеинските пијалоци, сме пиеле по неколку кафиња, турско, макијато, без никаков проблем, може некогаш еспресото на гладно да придонело за тресење раце ама ова е нов левел, ниту кафе од кафемат не можам да испијам а да не ме удри масовна анксиозна криза или паничен напад и некоја параноја ничим изазвана.

Направив и пауза и тестирав дали можам со кафенце од апарат долче густо, али ништо, дури бетер, како некоја алергија или интолеранција да стекнав...

Има ли чаре за ова? Читав на реддит дека има доста овакви случаи кои одеднаш добиваат овакви ефекти од кафе и ги средуваат со L-theanine, али не знам... Некој тест или испитување евентуално да се направи?

Помош?
 
Член од
19 март 2014
Мислења
571
Поени од реакции
864
Дали сте се соочиле со ненадејна нетолеранција на кафе и кофеински производи?

Последниве неколку месеца не можам да го испијам и најлитото кафе а да не доживеам паничен напад или невиден немир во пределот на стомакот. Како адреналинска топка која се наоѓа во центарот на торзото, а чувство како исчекување дека нешто најлошо ќе се случи.

Цел живот сум обожавал кафе и сум уживал во кафеинските пијалоци, сме пиеле по неколку кафиња, турско, макијато, без никаков проблем, може некогаш еспресото на гладно да придонело за тресење раце ама ова е нов левел, ниту кафе од кафемат не можам да испијам а да не ме удри масовна анксиозна криза или паничен напад и некоја параноја ничим изазвана.

Направив и пауза и тестирав дали можам со кафенце од апарат долче густо, али ништо, дури бетер, како некоја алергија или интолеранција да стекнав...

Има ли чаре за ова? Читав на реддит дека има доста овакви случаи кои одеднаш добиваат овакви ефекти од кафе и ги средуваат со L-theanine, али не знам... Некој тест или испитување евентуално да се направи?

Помош?
Дали си го ослабел имунитетот во последно време? Можеби си бил на некоја диета или слично?
Мене ми се имаше случено ова, а воедно сум голем љубител и сум кознумирал неколку кафиња во текот на денот.
Мене ми се реши проблемот со тоа што почнав поквалитетно да се хранам и го исклучив кофеинот после 5 саат попладне.
Некако мислам дека си станал осетлиб бидејќи си анкциозен и ја осеќаш секоја промена на своето тело, а кофеинот прави промена.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Проблемот ти е најверојатно анксиозност, не е нетолеранција. Кафето ти прави вознемиреност. Најпаметно е да избегаваш од овие јаки кафиња као еспресо и слично, прави си турско со пола лажиче, или префрли се на какао.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.259
Ја имам нетолеранција на кафе ама не и на кофеин. Штом пробам кафе во рок од 30 минути макс добивам страшни грчеви и "сечење" во стомакот, поточно кај цревата да не можам да правам било што, затоа у кризни моменти се дружам со Ред Бул (Рон approves :LOL: )
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.739
Ја имам нетолеранција на кафе ама не и на кофеин. Штом пробам кафе во рок од 30 минути макс добивам страшни грчеви и "сечење" во стомакот, поточно кај цревата да не можам да правам било што, затоа у кризни моменти се дружам со Ред Бул (Рон approves :LOL: )
So nego ce zavrshish brzo na urologija za cistenje kamen od Bubrezi!
Kako dve licnosti ( 20 godishni) od moeto opkruzhuvanje
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.739
Го пијам долг период, правев проверка на бубрези фала Богу се си е океј
Podobro prekini na vreme!
Toa kako sovet od iskustvo na dve madi lica 20 i 21god. A ako ne veruvash pobaraj po Google " Bubrezi i red bull" na Angliski ili Germanski.

I razmisli dali si slusnal nekoj da imal kamen vo bubrezite na 20 god.
I lekarot im rekol i na dvajcata, toa vi e od Red Bull. Sega i dvajcata se SAMO na voda :pos:
A kako izgleda napad od kamenot veruvaj ne bi sakal ni da gledash a ne da dozhivees.

A ti i slicni na tebe shto ce go citaat ova kako sakate.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
ред бул 3-4 лименки у животов се имам напиено и сите муфте. Тие јаките женски од РБ ќе дојдат со тоа мини куперот на факс и ќе ни разделат едно 100.
 
Член од
1 октомври 2022
Мислења
300
Поени од реакции
581
Прво кога го прочитав насловот ми се виде ненадејна нетолеранција на кафани хахаха:pos: ко онаа песнана од Харис Џинович и тебе сам сит кафано :pos:
Иначе он subject оди на лекар нека ти снимат стомак на ехо може е некој посериозен здравствен проблем може нема врска со кафе.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.573
ред бул 3-4 лименки у животов се имам напиено и сите муфте. Тие јаките женски од РБ ќе дојдат со тоа мини куперот на факс и ќе ни разделат едно 100.
Исто.
И плус на тоа отворените концерти во пролет и лето што се дешаваа во парк.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.252
Поени од реакции
3.176
Podobro prekini na vreme!
Toa kako sovet od iskustvo na dve madi lica 20 i 21god. A ako ne veruvash pobaraj po Google " Bubrezi i red bull" na Angliski ili Germanski.

I razmisli dali si slusnal nekoj da imal kamen vo bubrezite na 20 god.
I lekarot im rekol i na dvajcata, toa vi e od Red Bull. Sega i dvajcata se SAMO na voda :pos:
A kako izgleda napad od kamenot veruvaj ne bi sakal ni da gledash a ne da dozhivees.

A ti i slicni na tebe shto ce go citaat ova kako sakate.
Јас имав на 19, само 2 пати се имам напиено редбул во животов. Тоа дека редбул е нездраво срање и не треба да се пие си останува, ама да знаеш дека има луѓе со камен на млади години што не пиеле енергетски пијалаци. Вода е најдобар пијалок и многу е важно да се пие за здравјето на бубрезите т.е за успешно да ги исфрлат минералите и да не се таложат камења.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
889
Поени од реакции
1.430
Проблемот ти е најверојатно анксиозност, не е нетолеранција. Кафето ти прави вознемиреност. Најпаметно е да избегаваш од овие јаки кафиња као еспресо и слично, прави си турско со пола лажиче, или префрли се на какао.
Види не е проблем, јас можам и без кафе, али ме интересира кој е проблемов и зошто се случува ова. На еспресо не ни помислувам пошо пак ке речам - од кафемат кафе ми прави неудобност која трае 3-4 часа а еспресо или ред бул ваљда ќе скренам.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.739
Види не е проблем, јас можам и без кафе, али ме интересира кој е проблемов и зошто се случува ова. На еспресо не ни помислувам пошо пак ке речам - од кафемат кафе ми прави неудобност која трае 3-4 часа а еспресо или ред бул ваљда ќе скренам.
Ce si pojdish na lekar i ce si naprajs pred se Test za alergii posle gastroskopija i ce si znajsh shto kako
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
126
Поени од реакции
177
Дали сте се соочиле со ненадејна нетолеранција на кафе и кофеински производи?

Последниве неколку месеца не можам да го испијам и најлитото кафе а да не доживеам паничен напад или невиден немир во пределот на стомакот. Како адреналинска топка која се наоѓа во центарот на торзото, а чувство како исчекување дека нешто најлошо ќе се случи.

Цел живот сум обожавал кафе и сум уживал во кафеинските пијалоци, сме пиеле по неколку кафиња, турско, макијато, без никаков проблем, може некогаш еспресото на гладно да придонело за тресење раце ама ова е нов левел, ниту кафе од кафемат не можам да испијам а да не ме удри масовна анксиозна криза или паничен напад и некоја параноја ничим изазвана.

Направив и пауза и тестирав дали можам со кафенце од апарат долче густо, али ништо, дури бетер, како некоја алергија или интолеранција да стекнав...

Има ли чаре за ова? Читав на реддит дека има доста овакви случаи кои одеднаш добиваат овакви ефекти од кафе и ги средуваат со L-theanine, али не знам... Некој тест или испитување евентуално да се направи?

Помош?
Oдговорот можеш да го најдеш самиот ти со истражување на твојот организам. Тука секој различно ке ти одговори и ке те советува иако не ги доживеал истите симптоми како тебе. Секој организам е различен и со годините и околностите се менува па затоа е најдобро самите ние да истражиме што, кога и како ни одговара. Јас лично од пред неколку години почнав слични симптоми да осеќам кога пиев појаки кафиња како еспресо,турско кафе, нескафе со вода или макијато. Симптомите беа возбуда како нешто да ке се случи и топка во пределот на дијафрагмата, тремор, глад и по некое време зголемено лачење на киселини во желудник, зголемено мокрење , умор и неправино варење на храната.

Почнав да споделувам со најблиски на кој тие потврдија за некој од нив дека и тие ги осеќаат како зголемено мокрење и понекогаш зголемени киселини но повеќе од тоа не. Познавам и луѓе што пијат и по 5 кафиња дневно и немаат никакви маки од нив па малку ме зачуди тоа како мене само ми се случува а голем љубител на кафе сум. Почнав да експериментирам и истражувам и открив дека кафето еднакво на отров и дека единствена позитивна работа која ја добиваш од кафето е намалување на ризик да развиеш алцхамер додека негативни да не почнам да ги набројувам. Да не навлегувам, почнав да го избегнувам на почеток но во работно време премногу имав потреба од кафе бидејќи ми паѓаше концентрација, фокус и дремка.

Поради тоа почнав повторно да внесувам кафе но да избегнувам јаки кафиња како турско, еспресо и макијато и почнав да внесувам само нескафе во помали количини разредено со млеко или оризова вода. Исто така избегнувам да го пијам на гладно или веднаш после спиење наутро туку само еден час после оброк еднаш дневно. Дејството е поблаго, пократко имам ефект на будност но ништо немав од горенаведените симптоми освен зголемено мокрење но тоа е нормално бидејки кафето е природен диуретик. На истражувањето околу возбудата открив дека тоа може да е поради зголемено лачење на адреналин од надбубрежната жлезда бидејки кофеинот делува стимулативно врз неа и дека кај некој организми ефектот е поголем од просечното и се манифестира со симптоми на тремор, возбуда, течење нос, гадење и сл. По елиминирање на кофеинот од телото се намалуваат и овие симптоми.

Сето ова ми се потврди кога пред некое време вадев заб со анестезија со адреналин и во потполно физички здрава и припремена состојба. Забот излезе за 10 мин. а ефектот од адреналинот беше како на две кафиња еспресо да си цел ден до степен на нетрпеливост. По еден ден немав буквално ништо се осеќав супер. Инаку никогаш не сум имал такви панични напади или анксиозност, на моменти имам нервозни црева но тоа го регулирам со храна и минерали. Се надевам ке ти помогне ова што ти го напишав и ке пронајдеш дополнителен одговор а може и да споделиш доколку откриеш нешто ново.
Со среќа.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.953
Дали сте се соочиле со ненадејна нетолеранција на кафе и кофеински производи?

Последниве неколку месеца не можам да го испијам и најлитото кафе а да не доживеам паничен напад или невиден немир во пределот на стомакот. Како адреналинска топка која се наоѓа во центарот на торзото, а чувство како исчекување дека нешто најлошо ќе се случи.

Цел живот сум обожавал кафе и сум уживал во кафеинските пијалоци, сме пиеле по неколку кафиња, турско, макијато, без никаков проблем, може некогаш еспресото на гладно да придонело за тресење раце ама ова е нов левел, ниту кафе од кафемат не можам да испијам а да не ме удри масовна анксиозна криза или паничен напад и некоја параноја ничим изазвана.

Направив и пауза и тестирав дали можам со кафенце од апарат долче густо, али ништо, дури бетер, како некоја алергија или интолеранција да стекнав...

Има ли чаре за ова? Читав на реддит дека има доста овакви случаи кои одеднаш добиваат овакви ефекти од кафе и ги средуваат со L-theanine, али не знам... Некој тест или испитување евентуално да се направи?

Помош?
Дали истото ти се случува од енергетски пијалоци, кока кола?

Ако е до кофеинот, а го сакаш вкусот на кафето терај со бескофеинско.

Друга работа е колку спиеш, дали си под некој друг стрес, дали имаш проблеми со крвен притисок и сл?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom