На што се базира бугарската пропаганда?

Член од
5 февруари 2007
Мислења
47
Поени од реакции
1
абе татарите са се поjавили доста след б'лгарите .
По скоро , са ни втори братовчеди след куманите , които са п'рви наши братовчеди.
ТОВА Е ЛИЧНО МОЕ МНЕНИЕ .
Ама ако нјакои иска мојем до го кометраме с факти и с'битија.
П'к може и да греша. :)
Като ја подкарах по братовчедски , какви ли сте ни македонците.
Мај нај- добре нап'лно непознати :)
 
Член од
7 април 2008
Мислења
328
Поени од реакции
7
ebave drvenite glavi. VIE ke ni kazuvate za NASITE predci:uvo:
na koi jazik govorel asparuh-samo ne mi kazuvaj na istiot na kojsto govoris ti denes?
oti govoris slovenski a ne turko-mongolski.
kolku pogana krv tece vo venite tvoi(mislam od koja orda kolku procenti)?
od koga uslov za da postoi eden narod e da ima kontinuirana drzavnost od praistorija do denes?
koj e narekol vasilij bugaroubiec/koga/zosto?
ne mora tuka da mi gi pisuvas odgovorite, ne mora da dosaduvas-procitaj si ti da si znaes za sebe, za predcite tvoi, za vnucite...
aj i6 sega, odi da pies rakija...
Се извинувам другар. Ама ги пиштам оти тука твоите хора ми кажуват каков сум. Да Аспарух не е говорил словенски. Омешали са се со словените кои са били повеке. И от дека на дека ке ми кажувате дека сум турко монгол а не словен? И вие сакате да кажувате на другите какви са, а на вас никој да не кажува. Не е фер така.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Ма ајде државен грб создаден со погрешено копи/пејст и сега се фрлаат во оган... ај не ми се зборува со овие... две видеа направив ама ни еден дел не го сфаќаат ниту пак сакаат да го сфатат.

Дури за еден надреален миг да помислиме дека навистина имало преселба на словените(што секако немало), Бугарите ќе ти кажат дека мешење на Македонци со Словени не е можно и дека тоа е смешно да се тврди. Од друга страна пак ќе ти кажат дека Бугарите се амалгам од Бугари, Словени, Тракијци и уште незнам кој др.

Тие не знаат кој се... ние многу добро знаеме.
 
Член од
16 мај 2008
Мислења
59
Поени од реакции
2
bugarskata propaganda koja sekako deka e lazna se potpira vrz osnova podatovi od tipovi koi se pripadnici na bugarskite tajni sluzbi od tipot na krasimir karakacanov,nivniot pretsedatel prvanov i slicni na ovie....pa mme kako ne mozat da se svestat deka nikoj (ili mn malku) se custvuvaat bugari tuka i deka koga za nekoj ke se kaze deka e bugarin se smeta deka e malku zafrknat , mutav, i red takvi osobini
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Најверојатно се базира на нечија друга пропаганда пошто не се способни ни во тоа да бидат оригинални.
 
Член од
22 март 2008
Мислења
40
Поени од реакции
0
Думата не е ВОУЛГАРО , а БОУЛГАРО . Ако прегледаш внимателно ште видиш , че има 2 букви разлика , когато става в'прос за т.н. варвари - не г'рци. Присвојавате си героите на всички граничешти с вас д'ржави , а това не е добре. Целија свјат ви казва , че нјамате ништо обшто с античните македонци. Цјал свјат ви казва , че сте б'лгаро , а вие спорите . Да спорјат вашите управлјавашти - нап'лно разбираемо ! Нито Крали Марко , нито Александ'р Македонски , нито Геори Кастриот са от вашата кр'в . Само за Самуил сте прави , заштото тој и вие сте б'лгари , а САМУИЛ Е ЦАР Б'ЛГАРСКИ.
 
Член од
16 мај 2008
Мислења
59
Поени од реакции
2
abe ostavete gi bugarcinava za zalenje se kutrite , ne mi e cudno eden den da kazat deka i prviot covek na zemjata bil bugar isto kako sto srbite vikaat deka bile narod star 3 mileniumi hehehehe....eeee kakvi se ne raboti ke razberes..
 
B

Borg_Drone

Гостин
Думата не е ВОУЛГАРО , а БОУЛГАРО . Ако прегледаш внимателно ште видиш , че има 2 букви разлика , когато става в'прос за т.н. варвари - не г'рци.

There are many unsolved mysteries in the Balkans, some of which no doubt are abused by nationalists to spread confusion and cause tension. Take for example the dual meaning of the word “Vulgar”. Before nationalism became widespread in the Balkans, “Vulgar” was a word that described the lower class of people, a certain segment of the Byzantine and later of the Ottoman population in the Balkans.
“Vulgar” is believed to be a derivative of the Latin word “Vulgaris” which roughly translates to “common” or “everyday”. With time “Vulgaris” evolved to “Vulgar” meanings “lacking of manners”, “uneducated”, “of low class”, “dirty” and so on.
In the hands of the Koine speakers the word “Vulgar” became Βολγαροι. When transposed to the medieval languages Βολγαροι became Bolgars.
In Koine there was in fact another Word, the “ethnic definition” of the Βονλγαροι or Boulgaroi (Bulgarians), a people who once built an empire in the Balkans.
The word Βονλγαροι (Boulgaroi) is derived from the word Βονλγα (Voulga). Βονλγα is the Koine name of the river Volga where the Proto Bulgarians originated.
When the written form of the Koine word “Βονλγαροι” was transposed to the modern languages, it became Bulgars.

 
B

Borg_Drone

Гостин
Јас гледам дека и Петар Шимуновиќ ќе треба да си извади бугарски пасош:helou::pos:

П.С. Аха, значи и Бугарија е голема тема ... гледам и ВУЛГАРИЈА ве нарекле:

Šklavunske naseobine u južnoj Italiji
i naša prva
zapisana bugaršćica

А и Хрвативе исто така ќе треба да си извадат БГ пасош..​

Proučavajući govor moIiških Hrvata i njihovu antroponimiju te antroponimijske preostalih škIavunskih naselja u južnoj Italiji, autor se osvrće na prvu našu zapisanu bugaršćicu

http://www.mundimitar.it/sklavunske_naseobine_u_juznoj_italiji.htm
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
161
Поени од реакции
26
Da meni dodje bugar ili bilo ko drugi i da mi kaze sta sam i ko sam otero bi ga u PM (za pocetak) mislim stvarno bez komentara, da nije smesno bilo zalosno :pos2:
 
Член од
29 мај 2008
Мислења
156
Поени од реакции
8
.Како е изгледал Солун во минатото.Жени от Варово(Kиречкjoj)-Солунско.
 
Член од
22 март 2008
Мислења
40
Поени од реакции
0
аз с'м гладен , с какво ште ме почерпите :helou:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
аз с'м гладен , с какво ште ме почерпите :helou:












ЗАДУШНИЦА




------------------------------------




И да те почастам за крај, ЈАНЕ убиен од БУГАРСКА РАКА

 

Kajgana Shop

На врв Bottom