На денешен ден (Музички Историјат)

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Мислам дека недостига ваква тема. Јас ветувам дека секој ден ќе се потрудам да издвојам по некоја информација од музиката, поврзана со датумот. Исто така секој заинтересиран го поканувам да сподели и тој по нешто. Би било интересно да се има една тема, каде би се потсетиле на некои музички настани наназад.

8 JУНИ
На денешен ден1671 е роден Tomaso Albinoni, италијански композитор од времето на Барокот. Повеќе детали за композиторот тука

На денешен ден 1810 е роден Роберт Шуман, германскиот композитор од времето на Романтизмот. Шуман е познат по тоа што го напуштил правниот факултет само за да студира музика, за на крај да се искачи на високото скалило како еден од најдобрите пијанисти кои некогаш постоеле.Повеќе детали за композиторот тука

Во 1942, Bing Crosby ja снима познатата Silent Night.


Во 1961, е промовиран седмиот албум на Елвис Присли насловен како ,,Wild in the country"

Во 1968, Rolling Stones ја издаваат песната Jumpin' Jack Flash.


Во 1991,Bruce Springsteen стапува во брак со Patti Scialfa. Тоа е неговиот втор брак.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.007
Поени од реакции
4.176
На денешен ден 1953 во Велс е родена пеачката Bonnie Tyler. Позната по хитовите "Total Eclipse of the Heart'' и "Holding Out for a Hero". Го преставуваше и Обединетото Кралство на овогодишната Евровизија. Многу повеќе за Bonnie ќе најдете овде

На денешен ден 1977 е роден познатиот Американски рапер и продуцент Kayne West. Има освоено 21 Греми награди што го прави еден од најнаградуваните артисти. Повеќе за него тука
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
На денешен ден (9 Јуни):

- во 1915, роден е гитаристот Лес Пол, кој е и иноватор на познатиот бренд на гитари кој го носи неговото име

- во 1964, Боб Дилан ја снима песната Mr. Tambourine Man

- во 1970, Универзитет Принстон му доделува на Боб Дилан почесен Докторат за Музика

- во 1971, албумот RAM на Пол Макартни добива сертификација gold (златен)

- во 1990, деби албумот на раперот MC Hammer се искачува на првото место на листата во САД и со рекордни 21 недела станува албум што најдолго се задржал на првата позиција без прекин
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
На денешен ден:9 јуни




- Во 1967 Pink Floyd одржаа две свирки во исти ден, една во College of Commerce во Hull, веднаш потоа UFO at The Blarney Club, Tottenham Court Road, London, England.


- Во 1978 година, Rolling Stones го издадоа Some Girls, првиот студиски албум сниман со Ronniе Wood како постојан член на бендот.


- Во 1979 ,The Bee Gees се искачуваат на место број еден во Американската топ листа со песната Love you inside out


-Во 1998, пеачот на Oasis Liam Gallagher и пеачот на Simply Red , Mick Hucknall беа вклучени во тепачка хотелот Метрополит, Лондон.
-Во 2007, George Michael стана првиот музички артист кој одржа концерт на новиот стадион во Вембли.​









 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
На денешен ден 10 ЈУНИ

-1865, Richard Wagner ја промовира Tristan and Isolde во Mинхен, Германија.

-1964, Capitol Records ја издаваат песната A hard days night од познатите Битлси.

-1967, Stevie Wonder ја сними песната I was made to love her

- 1998, Steve Sanders (Oak Ridge Boys) на возраст од 45 години, беше пронајден мртов. Тој изврши самоубиство со огнено оружје.

-1998, DMX беше уапсен во Њу Јорк, поради обвинување за силување и содомија. Раперот ги демантираше ваквите обвинувања.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Се извинувам за вчерашниот пропуст 11 јуни тука
На денешен ден 12 јуни

-Во 1959 година, Чак Бери го издаде албумот Chuck Berry is on top

-Во 1965 година , Rolling Stones ја издадоа Satisfaction.

-Во 1972 година, John Lennon и Yoko Ono ја издадоа Some time in New York City

-Во 1990 година, Мараја Кери го изаде својот деби албум

-Во 1994 година, Cab Calloway доживеа мозочен удар од кој не успеа да се опорави. Умре на 18 ноември , на возраст од 86 години.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
На денешен ден 13 јуни

- Во 1899 година е роден композиторот Carlos Chavez

-Во 1958 година, Френк Запа дипломира на Antelope Valley High во Ланчестер.

-Во 1975, Џон Ленон го има својот последен настап на телевизија, изведувајќи ја Imagine

-Во 1995, Аланис Морисет го издава албумот Jagged Little Pill
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
На денешен ден 14 јуни

-Во 1953, Елвис Присли дипломира на L.C Humes High School во Мемфис.

-Во 1961, Patsy Cline се здоби со тешка повреда на главата после доживеана сообраќајна несреќа, во Медисон.

-Во 1965, Paul McCartney ја сними Yesterday

-Во 1965, Боб Дилан ја сними Like a rolling stone

-Во 1970, бендот на Ерик Клептон, Derek and the Dominos , го имаа својот деби настап во Англија.

-Во 1971, Во Лондон е отворен првиот Hard Rock кафич.

-Во 1994, Henri Mancini умре на 70 годишна возраст.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
На денешен ден 15ти Јуни

- во 1963, Киу Сакамото поминува 3 недели на првата позиција во САД со синглот Sukiyaki, што е прва јапонска песна која успева да го направи тоа.

- во 1974, ABBA со вториот нивни албум "Waterloo" влегуваат во Британската топ листа за првпат и стигнуваат до 28то место.

- во 1976, Sex Pistols ги снимаат првите демо снимки.

- во 1985, Dire Straits со албумот "Brothers in Arms" доаѓаат на првата позиција на топ листата на најпродавани албуми во САД и тука поминуваат девет недели. Ова е седмиот најпродаван албум во историјата на Британската топ листа, има земено две греми награди и една награда за најдобар британски албум на Brit Awards во 1987ма.

- во 1986, Стинг и U2 се главни гости на концертот во Њу Џерси одржан по повод 25 години од Амнести Интернешнл.

- во 1989, издаден е Bleach - деби албумот на Нирвана. Курт Кобејн тврдел дека поголемиот дел од текстовите за песните ги напишал ден пред снимањето (додека се осеќал изнервиран) и дека немал високо мислење за нив.

- во 2003, Radiohead по 4ти пат избиваат на првата позиција на Британската топ листа со нивниот шести албум "Hail to the Thief".

- во 2003, Металика по 4ти пат избиваат на првата позиција во САД со албумот "St. Anger".

- во 2005, Колдплеј избиаат на првата позиција во САД со нивниот трети албум "X&Y".

- во 2008, Ливерпул е избран за најмузички град во Англија. Со бендови како The Beatles, Frankie Goes To Hollywood, OMD и The Zutons, Ливерпул однесе 49% од гласовите, Шефилд со Arctic Monkeys на втората позиција а Манчестер на третата со Oasis и Stone Roses.

- во 2008, Кодплеј избиваат на првата позиција во Британија со нивниот 4ти студиски албум "Viva la vida"

- во 1966, роден е Џејсон Бонам, тапанар и син на тапанарот на Лед Цепелин, Џон Бонам. Освен што има настапувано со Лед Цепелин има соработувано со Џими Пејџ и на други проекти.

- во 1969, роден е раперот Ice Cube.

- во 1976, роден е Gary Lightbody, вокал и гитарист на Snow Patrol.

- во 1976, роден е Dryden Vera Mitchell, вокалот на Alien Ant Farm.

- во 1981, роден е Billy Martin, гитаристот на Good Charlotte.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
На денешен ден 16 јуни

- Во 1972 беше отворен џез музејот во Њу Јорк.

-Во 1976 започна да се емитува шоуто The Jacksons на CBS
-Во 1982, James Honeyman умре поради предозираност од дрога на 25 годишна возраст.
-Во 1994, Kristen Pfaff умре поради предозираност со хероин на 26 годишна возраст.

-Во 1997 беше издаден албумот OK Computer oд бендот Radiohead
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
На денешен ден (17 јуни), во 1958 година, во Денвер, Колорадо е роден Ерик Рид, попознат како ЏЕЛО БИАФРА, еден од најголемите фаци во панкот, и воопшто во (музичката) историја. Основачот на групата Дед Кенедис, која своевремено беше средство за сеење омраза спрема се' што Џело сметаше дека не чини во “демократското“ американско општество.

Џело не е само фронтмен на Дед кенедис. Надвор од нив, тој има соработувано со мал милион музичари, и има оставено белег и на многу значајни дела во комплементарност со истите. Покрај музиката, Џело е политички активист (еднаш кандидат за градоначалник на Сан Франциско, а понатаму и кандидат за претседател од неговата Зелена Партија), и гласноговорник, познати се неговите стенд ап настапи каде што, пак... каде бурек за се живо и диво.

Елоквентен, начитан, остроумен, истраен.... Јас искрено, и на „стари“ мои и негови години му се воодушевувам. Абе уште ја живее анархијата! :)

Ваљда единствен преживеан од таа критичка маса. И идеолошки и физички.

Среќен роденден БИАФРА!

 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
На денешен ден 17 јуни

-Во 1882 e роден Igor Fedrovich Stravinski

-Во 1902 е роден композиторот Sammy Fain

-Во 1965, The Kinks пристигнаа во Њу Јорк Сити и го означија почетокот на нивната прва турнеа во U.S

-Во 1977, Steve Winwood го издаде својот деби соло албум насловен како Steve Winwood.

-Во 1980, Лед Цепелин ја започнаа својата последна турнеа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom