Најјакото средство против болки во Македонија?

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Мината недела почина еден мој познат. Умираше 2 недели, а докторите ме уверуваа дека му дале коктел од сретства против болка за се чувствува комфорно пред да му откаже организмот.

Јас претпоставував дека разните лекови и опијати помагаат многу, но не добив впечаток дека мојот пријател се чувствува комфорно (но без тие сретства пак урлаше една вечер).

Па живо ме заинтригира кои сретства се користат во Македонија против “лути’’ болки во болниците, се разбира во зависност од болката, и што се може да се купи приватно? Доколку човек има доволно пари , дали може да увезе што мисли дека е потребно за полесно да преброди болки?

Споделете искуства ако, не дај Боже, некој познат морал да се справи со тешки болки.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.677
Поени од реакции
4.793
Мислам дека даваат морфиум за неподносливи болки ...
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Морфиум даваат во крајни случаеви,за други не знам :toe:
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Морфиум во крајни случаи, а иначе колку што знам Тромадол. Овие обично луѓе заболени од рак ги земаат, кога имаат големи болки.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Може ли некој да каже нешто повеќе за Тромадол?
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Може ли некој да каже нешто повеќе за Тромадол?
ЈАс го пиев тромадолот единствен спас бесе кога се онестував од болки, тоес гога настапи на сцена тромбозата, но не го земав долго се на се 9 апчиња, после на бруфен а пред тоа когха ги имав нај големите болки и се онесвестував тогаш бев на аналгини,маме мисе еба урлав ко даме колат иначе Тромадолот е заебан те ја чуствуваш болката но не ти чуе шоте боли, такво некое дејство има те прави индеферентен за се што се случува со тебе боли па нека боли, гладенси па шоако жеден голема работа доста е заебан еднаш го користев не планирам повеќе
 

Pl.

Pl.
Член од
16 јули 2009
Мислења
566
Поени од реакции
62
Трамадол се применува кај средни до силни болки.
Трамадол е роднина на Морфиумот и делува слично како него во мозокот и рбетната срж.
Тој е по дејство послаб од Морфиумот и исто така зависноста од него е помала.


Незнам колку ќе ти помогне ова што го напишав.

Кога не е препорачливо да се користи Трамадол:
●Кај воспаление на панкреас
●Воспалливо цревно заболување
●Епилепсија
●Кај заболени жолчни патишта
●Кај зголемена простата
●Кај проблеми на дишните функции

Толку успеав да преведам,ако најдам уште нешто ќе пишам
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
зависи од болката и од тоа што ја предизвикува. јас имам примано трамал (трамадол), што и не помага многу при одредени болки, само зашеметува и не сум голем "фан" на тој лек против болки. во принцип при јаки болки се дава морфиум. во посовремените болници (со посовремени мислам на оние кои нова опрема примиле после '62ра) има малечка пумпа со која пациентот сам си го регулира нивото на средство против болка кое му е потребно. ако болките се заради грчеви во мускулите/внатрешните органи (кои исто така се изградени повеќето од мазни мускули) даваат спазмекс кој исто така врска нема. иако, искуството со лекови против болка е многу индивидуално и ако еден лек делува кај еден пациент добро, не значи дека подеднакво добро ќе делува и кај друг, затоа се применува метода на проба, односно кога не делува лекот не му се вика на пациентот "издржи, ќе помине", туку се пробува со друг лек. иначе трамадолот по јачина е отприлика три пати послаб од морфиумот.
Fentanyl: it's about 80 times as powerful as morphine
dilaudid : it's way stronger than morphine and 4 times stronger than heroin per milligram
не сум сигурна дали има фентанил во македонија, ако го има, тој е.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Според моите минимални познавања - морфиум.
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Па живо ме заинтригира кои сретства се користат во Македонија против “лути’’ болки во болниците, се разбира во зависност од болката.
Во зависност од кој тип е болката... кај тумори се користат јаки аналгетици, за ампутација и операција се користат наркотици.
Трамадолот не е јак, т.е. добар е, смирува болка, но е наркотик.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
На крај краева ниту еден аналгетик, ниту пак наркотик не може да ја смири болката во нејзиниот полн ефект, сите тие се вештачки умртвувачи ама кога човек нема избор тоа е тоа.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
за болки даваат аналгин и кетонал...за поблаги и постоперациони болки
за малце појаки даваат тромадол а за веке неподносливи даваат морфиум.појак аналгетик од тоа нема
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
има, ама ретко даваат појаки аналгетици затоа што секој аналгетик си има и споредни (често штетни) ефекти. и луѓе, трАмадол, не трОмадол. со две А!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom