Најубавите стихови во Библијата

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
2. Зашто гневот на Господа е врз сите народи, а јароста Негова врз целата нивна војска. Он ќе ги уништи, ќе ги предаде на погибел.
3. И нивните убиени ќе бидат расфрлани, и од труповите нивни ќе се крене смрдеа; по планините ќе потече нивна крв.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.

Oставете ги: тие се слепи водачи на слепци:
а кога слепец слепци води, тие сите ќе паднат во јама.

(Ев.Матеј 15:14)

 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
1. Двата сина Аронови, Надав и Авиуд, земајќи ја секој својата кадилница, ставија оган во нив, па ставија во нив и кадиво, и принесоа пред Господа туѓ оган, иако тоа не им беше заповедал Господ.
2. Тогаш излезе оган од Господа, и ги изгоре, и умреа пред Господа.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976

Затоа прифатете се еден со друг,

како што и Христос ве прифати за славата Божја.

(Римја. 15:7)






.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
romans-15_7-accept-one-another.jpg

Жалам за тебе, брате Јонатане; ти ми беше многу мил; твојата љубов за мене беше поголема од женската љубов

1op0h.jpg
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Зашто Јас ги знам своите замисли за тоа што имам намера со вас- зборува Господ.
замисла за мир, а не за несреќа, да ви дадам иднина и надеж.
Тогаш ќе ме повикувате, ќе доаѓате кај Мене ќе Ми се молите, и јас ќе ве слушнам,
Ќе ме барате и ќе Ме најдете, зашто ќе Ме барате со сето свое срце.
(Еремија 29:11-13)
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.


... Христос, Кој зборува во мене ...

(2 Коринт. 13:3)




 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.


...
оние, кои што ја прифаќаат Милоста Божја
и дарот на нејзиното изобилие
,
ќе царуваат во животот преку Единиот Исус Христос!

(Рим. 5:17)




.
 
D

Daedalus

Гостин
До сите коишто го силувате копчето „Пријави“ за цитатите од Библијата на @Let 3, цитатите нема да му бидат избришани бидејќи:
1. Цитатите ги има во Библијата и се дел од истата, ако сметате дека Библијата е света тогаш сите „стихови“ во Светото Писмо се пријатни и убави бидејќи се од Бога дадени.

2. Секој има право да издвои стихови коишто тој мисли дека се најубави и се' додека стиховите се од Библијата, а пропратните слики не содржат експлицитен материјал (сликата на Беки Џејн погоре), може да се сметаат како соодветни на темата и валидни. Луѓе може да имаат пријатни пориви од различни слики со религиозна содржина како што @Let 3 има пријатни пориви од сликата која погоре ја наведол како визуелен приказ на стих напишан во Светото Писмо, стих кој воедно е најубав за @Let 3 и буди пријатни чувства кај членот. Никој од вас нема право да го запре тоа, а ниту јас, согласно со било кое правило. Ако избришам стихови кои се од Библијата, а цитирани од страна на членот, тогаш не ја вршам мојата функција и му наметнувам став на секој тука за тоа што треба да чувствува како најубаво, а што не. Тоа е субјективно @spiros , разбираш нели?

3. Ако се чувствувате испровоцирани од било која причина, тоа е индивидуално и е воедно ваш проблем, се' додека постот не отстапува од темата, е превземен од Светото Писмо и сликите кои се постирани не содржат експлицитен материјал, постот е во ред.

Ако продолжите да ја одбирате опцијата „Пријави“ без реална причина, причина која валидно би покажала дека нешто отстапува од правилата, тој потег ќе го рачунам за спам и вие ќе бидете казнети.

Ако некој ми реплицира на постов кој е напишан со намера да бидете известени за мојата одлука околу вашите секојдневни пријави на истите постови од Лет 3, тоа ќе го рачунам за оф топик, а сите знаете дека пишување на оф топици се казнува.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
.
.
...Секој има право да издвои стихови коишто тој мисли дека се најубави ...


Со што е преполно срцето, тоа се прелива преку устата!

(Ев.Матеј 12:34)



 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
15Потоа им се обрати на сите: „Внимавајте и пазете се од секаков вид лакомство, зашто ни на оној што е многу богат, животот не му е сигурен само затоа што е богат!“
16Потоа им ја кажа следнава споредба: “Си беше еднаш еден богат човек, чии ниви родија богат род.
17Тој почна да размислува вака: ,Што да правам? Немам доволно место да го соберам сиот род!‘
18Па си рече: ,Еве што ќе направам: ќе ги урнам моите складови за жито и на нивното место ќе подигнам поголеми, па во нив ќе го соберам сето жито и сето мое богатство.
19Тогаш ќе и речам на мојата душа: душо, имаш насобрано големо богатство, за многу години. Олабави се, јади, пиј и уживај!‘
20Но Бог му рече: ,Глупаку! Уште вечерва ќе ти ја земам душата! На кого ќе му припадне сето ова што си го насобрал!?‘
21Ете, ваква ќе му биде судбината на секој што си напластува само земни богатства, а не се збогатува со она што вреди пред Бог!“ - заклучи Исус.
(Лука 12)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
200
Поени од реакции
97
"Блажен ќе биде оној кој ти ги зема и yдира твоите деца од карпа."
“Вие ќе бидете гориво за огнот; Вашата крв ќе биде во средината на земјата. Вие нема да бидете запаметени“
“Земете ги сите глави на луѓето, и закачете ги пред Господ“
 

Kajgana Shop

На врв Bottom