Најсмешните воени униформи во светот

Дискусија во форумот 'Авијација' започната од @cool@, 22 август 2014.

 1. @cool@

  @cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  23.580
  Допаѓања:
  27.051
  [​IMG]
  Навистина доста чудно, но неретко, во самите најсмешни униформи се војниците кои ги чуваат баш светите места па дури и оние од високо сериозен ранг. Овака изгледаат гејските евзони кои маршираат пред споменикот на непознатиот јунак во Атина Честопати туристите неможат да се воздржат од смеење кога ќе ги видат овие „ВОЈНИЦИ„ облечени во кловновска облека а.к.а униформа и нивните уште посмешни движења .

  [​IMG]
  Церемонијава — како сложен високоуметнички ритуал на радост на туристите ја исполнуваат пакистанските и индиските граничари на граничниот премин во градот Амритсар. Се изведува секојдневно пред залезот на сонцето .


  [​IMG]
  Западно африканскиот град— Абиџан– каде армијата маршира на парадата пред претседателскиот дворец . Оригиналната им униформа им дозволува на војниците неприметно да се слијат со стадата на џиновските зебри- доколку научниците икогаш измислат таков вид:pos:


  [​IMG]
  А вака изгледаат доблестните војници -кинолози дресери од девизијата К7 со своите четвороножни потчинети пријатели . Изтренираните либански пси ќе го растргнат секој кој ќе им застане на пат, а доколку не се најде некој таков - тогаш лутина ќе ја насочат кон своите сопственици . Затоа, дури и на парадите во Бејрут сите инструктори се облечени во специјални костими . Смешно, но затоа е пак безбедно.
   
  На Torchyrus, Pane-G, LordDragonII и уште 9 други им се допаѓа ова.
 2. @cool@

  @cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  23.580
  Допаѓања:
  27.051
  [​IMG]
  Парадната униформа на француската армија не изгледа особено смешно со деталите, па затоа дизајнерите ги надоплниле со ваквите беретки . За та те стават у недоумица - па да не знаеш кој поминува - војник или кувар

  [​IMG]
  овие босоноги полувоини-полужени во раздрапани сукњи се почесна гарда на Фиџи

  [​IMG]
  Униформата на Хаити
   
  Последно уредено: 22 август 2014
  На Torchyrus, LordDragonII, FARANG и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. PsychoalieN

  PsychoalieN Омлет мастеР

  Член од:
  12 јули 2009
  Мислења:
  1.688
  Допаѓања:
  1.395
  [​IMG]

  И униформите на Легијата на странците не се разликува многу од месарската униформа на француската армија.

  [​IMG]

  Не би ја коментирал оваа униформа на Шпанската легија на странците :rolleyes:
   
  На jurucki, MEDDLE, Torchyrus и уште 6 други им се допаѓа ова.
 4. @cool@

  @cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  23.580
  Допаѓања:
  27.051
  [​IMG]
  Индијската погранична војска парадира на накинџурените камили на Денот на републиката .Чиниш циркус пристигнал во градот :pos:
  --- Споено дупло мислење, 22 август 2014 ---
  [​IMG]
  Облеката на кралската гарда во Јужна Кореја
   
  На MEDDLE, tiger22, Torchyrus и уште 6 други им се допаѓа ова.
 5. PsychoalieN

  PsychoalieN Омлет мастеР

  Член од:
  12 јули 2009
  Мислења:
  1.688
  Допаѓања:
  1.395
  [​IMG]
  Папската швајцарска гарда.. Уште топки за жонглирање му фалат.
   
  На jurucki, tiger22, Torchyrus и уште 6 други им се допаѓа ова.
 6. @cool@

  @cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  23.580
  Допаѓања:
  27.051
  [​IMG]

  Ватикан нема своја армија - затоа имаат најмен корпус од Швајцарската војска ( :pos:униформата им ја дизајнирал лично Микеланџело, и таа не е сменета веќе 400 години)
  --- Споено дупло мислење, 22 август 2014 ---
  [​IMG]
  претставници на воената морнарица на Јужна кореја
  --- Споено дупло мислење, 22 август 2014 ---
  [​IMG]
  иранската армија во Техеран:eek:
  --- Споено дупло мислење, 22 август 2014 ---
  [​IMG]
  Тајланд- сви ми боје лепо стоје
   
  Последно уредено: 22 август 2014
  На t20p18, Dr. Wish, Torchyrus и уште 6 други им се допаѓа ова.
 7. Коловрт

  Коловрт Озимандија

  Член од:
  12 април 2010
  Мислења:
  4.000
  Допаѓања:
  9.125
  [​IMG]
   
  На t20p18, StefusRefus, Хоуп и уште 23 други им се допаѓа ова.
 8. AlternativeF

  AlternativeF госпожата од втори

  Член од:
  1 мај 2006
  Мислења:
  4.410
  Допаѓања:
  6.139
  [​IMG]
  Носат некои сандали, загледај поубаво кај стрелките, се забележува дека носат кожни сандали и се се гледа ѓонот на сандалите. Што не ја прави униформата помалку смешна, ама не се босоноги ;)
   
  На @cool@ му/ѝ се допаѓа ова.
 9. @cool@

  @cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  23.580
  Допаѓања:
  27.051
  [​IMG]
  Тајланд- елитниот дел од кралската гарда

  [​IMG]
  Бугарската воена униформа

  [​IMG]
  Мароканската гарда пред кралскиот дворец
  [​IMG]
  Оркестарот на Чикашката полиција.Шкотските корени на Америка дојдоа до израз:pos:

  [​IMG]
  вистински афро- шкотлаѓанец :pos:

  [​IMG]
  повторно гејците

  [​IMG]
  италија

  [​IMG]
  италијанска гарда

  [​IMG]
  Перуанските киборзи
  --- Споено дупло мислење, 23 август 2014 ---
  [​IMG]
  Римската полиција- или грофот Дракула на прошетка
   
  Последно уредено: 23 август 2014
  На blue ladybug му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Гостин

  [​IMG][​IMG][​IMG]
  [​IMG]
  Капите не речете дека не се по примерот на бугаристанските.
   
  На pacienat, Kadaif, MATE™ и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. @cool@

  @cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  23.580
  Допаѓања:
  27.051
  ^
  kapite ne da ne im odgovaraat so uniformata.... ko da se zemeni od mestnite ovcharchjinja


  [​IMG]
  patem, Shkotska pokazha silno vlijanie i vo indiskite voeni orkestri:ROFLMAO:
   
  На Hip.Hop_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Гостин

  Подобро да земеа од мијачките капи формата и да додадеа стреа само. :p
   
  На darkomic и @cool@ им се допаѓа ова.
 13. @cool@

  @cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  23.580
  Допаѓања:
  27.051
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  IRAN
   
  На jurucki му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.917
  Допаѓања:
  31.136
  severokorejski-generali.jpg
   
  На stratUs, concrete, Beric Dondarrion и уште 11 други им се допаѓа ова.
 15. @cool@

  @cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  23.580
  Допаѓања:
  27.051
  [​IMG]
  :pos::pos: crnogorski vojnik
   
  На c i t r o му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: