Најсмешните воени униформи во светот

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270


Капите не речете дека не се по примерот на бугаристанските.
Не гледам каде е слично..

Прво каj бугарските летната униформа е бела со бела капа,а зимската е црвена униформа со сива капа.
Нема ги и орловите криле,нема и орлово перо.

Мене поинтересно ми е какви са сабите на офицерите? Има слика некаде?
Има урнаментика во држакава?
Нешто вакво?
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.666
Поени од реакции
2.327
Ова е единствена слика од старата гардиска униформа која успеав да ја најдам на интернет. Еден предлог, под итно да се исфрли М70АБ2 од употреба кај гардистите. Тоа не е свечено оружје.
 

Attachments

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Ова е единствена слика од старата гардиска униформа која успеав да ја најдам на интернет. Еден предлог, под итно да се исфрли М70АБ2 од употреба кај гардистите. Тоа не е свечено оружје.

Кај гледаш М-70 АБ2 ја гледам само паповки.
 

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
957
Поени од реакции
1.290
Монтажа е тоа, но не претерале многу. Ова е оригиналната слика:

Moжеби медаљиве се стаени за да служат како делумен панцир против куршуми од помал калибар:D
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
На сликите со новите македонски гардиски униформи има М70АБ2
И во ЈНА покрај знаменосецот тие ѓто се лево и десно имаат М-70 кој е многу по куси е по личен за таа намена,
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.252
Поени од реакции
34.069


... прослаава на 10 октомври, шпанска национална униформа со маскотата!
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.492


... прослаава на 10 октомври, шпанска национална униформа со маскотата!
Не сакам да делувам навредливо кон ЛГБТ заедницата, но мислам дека униформава на војничево е ептен геј некако !
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.252
Поени од реакции
34.069
Не сакам да делувам навредливо кон ЛГБТ заедницата, но мислам дека униформава на војничево е ептен геј некако !
ааааа, тоа се посебни Gay Army униформи еве на пример како најновиот дизајн во УСА !:D

 

Kajgana Shop

На врв Bottom