Најомилена (култна) сцена од филм

The Dude

Лајно
Член од
25 мај 2009
Мислења
502
Поени од реакции
321
Шваба јаше црног коња. Совршено!
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.558
Поени од реакции
2.521
...увек се газам од смеење на ова -
"Hellooo, Helloo, anybody home? Think, McFly, think!"


Back To The Future
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.872
Поени од реакции
11.133
Ретко кој ја знае но ми е една од омилените и ја сметам за култна. Од филмот Gattaca (1997) Поентата на муабетот е многу јака!

 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.558
Поени од реакции
2.521
Од "Breathless" од Годар.

Њу Јорк Хералд Трибјун сцената -


...оваа е позната по употребенaта "jump cut" техника...


ух, имам уште неколку омилени сцени од филмов; сегментот со хотелската соба не го ставам пошто е ~10 мин.; не можам да најдам Белмондо кога гледа филмски постер со Хемфри Богарт; крајот не го ставам пошто е спојлер; почетокот е добар исто...
-------------------------------------------------------------------------------
"True Romance"

...самиот почеток кога К.Слејтер тропа за Елвис и Сони Чиба.( "I'd fuck Elvis!" ; "3 kung-fu movies!")


...другата сцена се знае, К. Вокен и Д. Хопер, муабетот за Италијанците и Црнците, хехе :devil3:

Само Tарантино може да смисли вакви дијалози...
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.558
Поени од реакции
2.521

Од Акира...анимацијата и музиката што иде у позадина..топ!

НА некоја будала и текна и на Акира да му направат римејк, лајв екшн, и да го американизираат до коска (ух, кога ќе ми текне само на В 4 Вендета), наместо Токио Менхетн, Кјану Ривс ја одби сеа пред некое време една од главните улоги...

:pos2::pos2:
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.606
Поени од реакции
2.116

Имам многу омилени сцени ама како можевте да ја заборавите оваа сцена од The Good, the Bad and the Ugly. Нема многу дијалог ама е ненормално добра сцената, се е одлично, глума, камера, и особено музика. Која монтажа исто така. Серџо Леоне е (уствари бил) генијалец нема што. Според Квентин Тарантино оваа сцена е најдобрата што некогаш е снимена во историјата на филмот, мислам што има да зборам повеќе.

Абе не прават више вакви филмови. :(
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Двете мои омилени сцени од филмов со говорите на Тајлер.

"Man, I see in fight club the strongest and smartest men who've ever lived. I see all this potential, and I see squandering. God damn it, an entire generation pumping gas, waiting tables; slaves with white collars. Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don't need. We're the middle children of history, man. No purpose or place. We have no Great War. No Great Depression. Our Great War's a spiritual war... our Great Depression is our lives. We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off."

 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.558
Поени од реакции
2.521
2 сцени од едно подзаборавено и баајги потценето филмче - Bullet (1996). Една од најдобрите крими-драми, со Мики Рурк, АДриен Броди, Тед Левајн, Тупак (чак и он добро глуми у филмов)...

...кога се возат издрогирани у кола додека иде "Never gonna give you up" од Бери Вајт

...и Тед Левајн, која изведба само :p
 

Kajgana Shop

На врв Bottom