Најнова анализа за рејтингот на политичките партии

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 декември 2005
Мислења
503
Поени од реакции
6
СДСМ во "слободен пад"
Според анкетата, СДСМ веќе го изгубила и приматот "најголема опозициона партија". Таа "титула" сега ја има ДУИ. За неа би гласале 9 отсто од граѓаните. СДСМ може да се задоволи со делба на третото место. Има рејтинг колку втората партија од албанскиот политички блок - ДПА, која бележи значаен пораст и за скоро време може да остане сама на третото место

Ако парламентарните избори се одржат денес владејачката ВМРО-ДПМНЕ ќе ја "згази" опозиционата СДСМ. Според резултатите од анкетата на Брима Галуп, што вчера ги презентираше УНДП во нивниот Извештај за рано предупредување, доколку денес се одржат избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе освои 27 отсто од гласовите на граѓаните, а СДСМ, рекордно најниски, 6,3 отсто.
Според анкетата, СДСМ веќе го изгубила и приматот "најголема опозициска партија". Таа "титула" сега ја има ДУИ. За неа би гласале 9 отсто од граѓаните. СДСМ може да се задоволи со делба на третото место. Има рејтинг колку втората партија од албанскиот политички блок - ДПА, која бележи значаен пораст и за скоро време може да остане сама на третото место.
- Ситуацијата со СДСМ е загрижувачка за демократијата во Македонија. Со ваков рејтинг се доведува во прашање парламентарната контрола на власта - оценува професор Ѓорѓи Иванов, изработувач на политичкиот дел од Извештајот на УНДП.
Според него, очајно лошиот резултат на СДСМ се должи на внатрепартиските односи, промените на лидерската позиција со отсуство на партиска консолидација и отцепувањето на дел од партијата и формирањето на НСДП, која во моментов има ист рејтинг како и СДСМ. Според анализата на Иванов, клучен за пропастот на СДСМ бил периодот јануари 2003 до септември 2004 година. Тогаш се одржа референдумот за територијалната поделба, по кој, како што вели Иванов, СДСМ е во "слободен пад".
За разлика од опозициската, владејачката ВМРО-ДПМНЕ го одржува својот висок рејтинг, оти граѓаните позитивно го оценуваат нејзиното досегашно практицирање на власта. Според Иванов, апсолутно е неточно објаснувањето дека поддршката што ја има ВМРО-ДПМНЕ се должи на популизам, бидејќи најголем дел од партиските поддржувачи се интелектуалци и граѓани со високи плати.
- Највисоката доверба во ВМРО-ДПМНЕ доаѓа од менаџерите (50%), од оние со примања од 21.000 до 30.000 денари (34,2%), со средно (29,6%) и високо образование (26%). Не може да се очекува овие категории на граѓани да бидат подложни на популизам - смета Иванов.
Задоволството кај граѓаните од работата на владата направи, за прв пат во историјата, во Македонија да има повеќе оптимисти, отколку песимисти. 45,3 отсто од граѓаните сметаат дека земјата оди во вистинска насока, за разлика од 39,7 отсто кои сметаат дека Македонија се уште не е на вистинскиот пат. Дека активностите што ги презема владата ќе донесат подобро утре, убедени се 56,5 отсто. Исто така за прв пат од нашата независност, мнозинството од населението верува дека ќе бидеме примени во ЕУ во наредните 5 години.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Vera, nadez, ljubov:back:

Koj kako ke si posee, taka ke si sobere:smir:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Само годинава жетвата нешто како да потфрли.:)
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
ABC напиша:
Само годинава жетвата нешто како да потфрли.:)
Абе доста јадеш трици бе!Нешто насила кога збориш не иде!!!
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
503
Поени од реакции
6
Veruvajte vo covekot od gospod praten, a toj covek e premierot Gruevski, praten od gospod za da ja spasi Makedonija od zlodelata komunjarski.
inTELE, javise i kazi nesto
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Se cudam sto sledno ke izvadi taa udbaska struktura za da ja ocrni vladata a i da i se vrati rejtingot. Se mislam deka nesto spremaat ...
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
vidi jas licno nebi se raduval na ova .:vozbud: ako vmro ima najgolem rejting ako spas e nikola gruevski togas neznam sto mislite za celata makedonska administracija kako ke ja smenite ? od makedonskata administracija skoro 80% se clenovi na sdsm.kako mislis grujovski da ja smeni administracijata:) znaete deka tie lugje uste ziveat vo 70 i nekoja godina:toe: mislam ako vmro saka da napravi nesto a toa e pod hitno reformi vo sudstvoto.raspuistanje na celoto sudstvo pa reformiranje reorganizacija po site evropski i svetski standardi.vaka seuste sudot nie vo 70 god. za zal.:(so apsenja pred tv i falenje deka nesto pravat toa se prikaski za mali deca:(konfiskajica drugari,:( gol da seta po ulica vo apsana.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
ВМРО напиша:
Se cudam sto sledno ke izvadi taa udbaska struktura za da ja ocrni vladata a i da i se vrati rejtingot. Se mislam deka nesto spremaat ...
najloso e koga se tivki togas nesto spremaaa :pos2:
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
503
Поени од реакции
6
Abe zosto go menuvate naslovot na temata, koj go smena neka se kazi
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
NACIONALIST напиша:
Abe zosto go menuvate naslovot na temata, koj go smena neka se kazi
Јас. Затоа што темата е токму анализата за рејтингот на политичките партии и сметам дека и насловот треба да биде тоа. Самата анализа кажува кој каков рејтинг има.
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
503
Поени од реакции
6
Мистичен напиша:
Јас. Затоа што темата е токму анализата за рејтингот на политичките партии и сметам дека и насловот треба да биде тоа. Самата анализа кажува кој каков рејтинг има.

Slusaj administratore, temata ne e odreduvas ti, tuku e odreduva toj sto e postavuva, i nemoj so takvi diktatorski raboti,
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
NACIONALIST напиша:
Slusaj administratore, temata ne e odreduvas ti, tuku e odreduva toj sto e postavuva, i nemoj so takvi diktatorski raboti,
Напротив, јас го имам апсолутното право (на кое си се согласил при самата регистрација) не само како администратор, туку и како уредник и сопственик на форумот и порталот во целина да ги ЕДИТИРАМ содржините.
 
N

n/a

Гостин
ВМРО напиша:
Se cudam sto sledno ke izvadi taa udbaska struktura za da ja ocrni vladata a i da i se vrati rejtingot. Se mislam deka nesto spremaat ...
hahaha....:pos2:
Ko o cemu...kum o crep!:pos2:
Udba ne postoi....
se raspadna na dva dela u docnite 70-ti...
A nekoj sto bil deklariran BUGARIN i cija sto familija go jadela k...t od strukturite na taa istata...pa koga i da e pak ke se plasi od nea i ke mu bide nightmare (psiholoski moment,jebi ga)
i ke probuva taka da si gi objasnuva rabotite i po nekakov nacin da im vrati...
:pos2: Razbiram se jas buraz...ali ne mozes da vratis na nesto sto vekje ne postoi....sorry :toe:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Oladete.

Obajcata ste vo krivo. Ona sto bese OZNA, se prekrsti vo UDBA, pa vo SDB, za na kraj vo DB, pa DBK i sega UBK.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom