Најефтин супермаркет

Член од
23 август 2010
Мислења
39.033
Поени од реакции
112.424
Sakas slika od izvod li da stavam pa da vidime koj laze, a koj veze nema od realnosta.
Inace u banka ima vraboteno i higienicari i obezbedjenje, ti mozda po toj osnov si temu vraboten, znam li...
Ама ваљда доволно си паметен да сфатиш дека се разликува од банка до банка, така? А и Господ измислил е-банкарство, таму скоро и да нема провизии, нешто ситно за екстерни налози и толку.

А што се буниш за наплата на провизија за плаќање сметки на шалтер и вадење пари од сметка? Треба ли да ти наплатат за услугата? Ти еве кажи што работиш, не мора име на фирма него кажи во кој сектор си и ќе ти споредам да видиш дека исти курац доаѓа.
Автоматски споено мислење:

Ја некако, ти никако.
Сите знаеме дека банките подлежат на регулативи.
Ти напиша дека многу внимание се посветувало на перење пари и тероризам, не јас
Сакав да му доловам дека не прават што сакаат банките како што претстави он. И да, се посветува премногу внимание за перење пари и финансирање тероризам, да знаеш само какви све трансакции се забранети или се одбиваат... Нормално не може 100% да се искорени тоа или 100% да се фатат сите трансакции, јебига.
Автоматски споено мислење:

Ти најверојатно збориш за цени на услуги за правно лице, а он ти кажува за физички лиц
Пензионер ако е правно лице тогаш ок.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
772
Поени од реакции
939
вадење пари од сметка? Треба ли да ти наплатат за услугата? Ти еве кажи што работиш, не мора име на фирма него кажи во кој сектор си и ќе ти споредам да видиш дека исти курац доаѓа.
NE TREBA ZA VADENJE MOI PARI OD SMETKA NEKOJ DA MI NAPLAKJA

ajde sporedi so koj bilo primer od bilo koja industrija od bilo koja planeta ili univerzum
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
575
Поени од реакции
1.238
Nema bolje opcija od toj UNIFLEX paketot sho e od sekoj bankomat sho postoi u mk mozes da si vadis pari od bankomat i pritoa da ne plakjas kamata. Ednostavno 100che ti e toj paket mesecno. Vrvna rabota neka pusat kur bankomatite, ke si vadam pari od kaj mi prdne.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
39.033
Поени од реакции
112.424
I od salteri isto treba. Zto ako sakam 1m da izvadam? Zasto da daam pari?

A koa sme kaj bankomati, koja e logikata za proverka na sostojba da se zema pari?
Затоа што ти се наплаќа услугата. Тој што е позади шалтерот треба да искуца налог, да изброи пари, да ти ги даде на тебе, а на крајот најбитно од се е дека треба да земе плата.

За земањето провизија за проверка на состојба тоа за мене е срам, ама реално имаш избор, смени ја банката. :toe:

И да, ако имаш 1м денари на сметка, 20 денари провизија верувам нема да ти бидат проблем. :D
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
575
Поени од реакции
1.238
proverka na sostojba ke naprais ako zivees u 2010. Ama poso zivees skoro u 2025 imas aplikacija na telefonot da si vidis sto i kako stois. Ne znam be sto tolku komplicirate so sila? Se ti e na tacna dadeno bez ic provizija da pomines
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
772
Поени од реакции
939
Nema vrska zborime tuka kako koncept deka e besmisleno, ne dali jas ti ili nekoj tret sme mozele da koristime aplikacii.

Cekaat lugje penzii, proveruvaat po bankomati, ne se site ednakvo tehnoloski spremni.
Plus fakt e deka se koristat shalterite, ne e deka se prazni... Sme offtopic malce ama eve bankive moze i da gi gleame kao supermarketi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom