Најекономично греење и ладење

Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
316
Veke ja izmerile "mnogu podobrata" AERI 18 vo Strumica....od "bozem" deklariranite 5,5Kw nemozele da zgreat 27m2 ili 3 sobicinja od po 9m2....3 meseci vo najladnoto na TermoPecki se greeel tipov, otu nemalo smisla da mu se "maci" klimava..
"Лани со поларната зима од -20 до -25 немаше смисла да се мачи и моравме пак да ги активираме двете ЦЕР печки, за 2-3 месеци."
Za leshinarite....da kukja e i so slaba izolacija....ama e Strumica kaj sto e kaj kaj potoplo....a da ja iskljucis i vo Dekemvri koga i nebese nesto posebno ladno znaci deka 5,5kava bila preslaba za 27m2 i na -7ne pa na poladnoto
Nekoj dobro go izlazal
Проблемот е тоа што греат 3 простории со вкупно 27м2, а не една. Колку што пратам имаш искуство со ладење и греење, па знеаш на кој начин се пренесува топлината при користење на клими. Не е исто топлиот воздух да стаса до најоддалечените точки во една просторија, или пак да „испадне“ низ вратата на една па да оди до друга.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Форумов го сваќам како место за делење информаци. Не за лажен натпревар.
Од ГТ1 побарав мислење колку треба да троши во просек Хансолов на сегашниве температури. @Strelec може и ти да одговориш на прашањето. Исто така колку би трошел во студениот период кога температурите ќе се движат -10 до 2 степени. Онака, твоја калкулација.
Za potrosuvackata imam postirano od lani mozis da proveris. Sekoj na razlicna temperatura odrzava doma pa i razlicna e potrosuvackata.

Za 40karti realno twin rotari lani ne mozese da se dobie a od drugite firmi samo na son.
Za ona sto go nudi hansolot do-20stepeni za 40karti nikoj ne go nudi.
Min potrosuvacka ima 108w a maksimum 1980w.[DOUBLEPOST=1510832383][/DOUBLEPOST]
Nemoze da se pomiri so faktot deka ima mnogu pokvalitetni klimi od kineskiot gree
Kaza i ostana ziv.
Kazi za 40karti eden model koj mu e momwntalno konkurencija na hansolot sanio do-20 sanio so twin rotari komprrwsor so11cm3 i so greaci

Toshiba suzumi 8.9cm3 single kompresor 50karti
Fucicu lm 8.9cm3 single kompresorr 42karti
Fucicu llc 9,8cm3single kompresor 40karti
Hitaci wpb 8.6cm3single kompresor 42karti
Pa.edna toshiba.mirai e 40karti so 22_23kg nadvoresna.
Site ovie nemaat greaci.

Hansolot ima eurovent pa moze slobodno da si sporedite.
Kupvajte duri ima hansol sanio do -20 stepeni za 40kartu oti poslem ke vi bidi maka toa e moe mislenje pa koj kako saka neka razmisluva.
Ima i na bugarskiot forum tema za hansolot i tamu mozite da procitate ako po nekoi navodno tuka se forsiral gree.
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Pri ovie temperaturi ako ne so doma do 16h spored mene najdobro e da se iskuci klimata a da se ukluci of 14 do 16 h mozebi ke bide ista potrosuvacka no na poeftina tarifa znaci duplo poeftino.Za poniski temperaturi za vo kuka ne bi preporacal isklucuvanje
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Горе нема плоча.
Што значи ова? Дали си во подкровје? Има изолација?
Сметам дека Хансол -20 е дури предимензиониран за овај простор
Се сложувам со тебе. Според декларираниот капацитет би требало без проблем да го грееш просторот на дебели минуси и тоа економично.
Trosi znaci deka popolnuva toplinski zagubi
Апсолутно точно.
kolku sto ti se zagubite tolku i ke trosi
Апсолутно грешно. Загубите / COP на одредената температура = потрошувачка. Нормално клима со голем COP ќе даде помала потрошувачка.
Ako Mitsu FH25 opicena na najak FAN so 4ta brzina od 792m3/h moze da trosi 450W na +2....tuka negde si ti na Auto Fan....
Многу утешително но не е баш тука некаде. +2 и +12 не се тука некаде, а и површината кај FH25 и Hansol-от не значи дека е иста. Тука некаде ќе значеше потрошувачка од околку 200-250W.[DOUBLEPOST=1510834122][/DOUBLEPOST]
Hansolot ima eurovent pa moze slobodno da si sporedite.
Дали мислеше на Eurovent спецификацијата од York што беше поставена одамна. Ако не, дај бе друже линк од Eurovent спецификацијата.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Што значи ова? Дали си во подкровје? Има изолација?
Има приземје (пола под земја), плоча, па спрат. Собата е на спратот. Над собата нема плоча, како и мнозинството македонски стари куќи и тука секако дека има топлински загуби. Другата соба ја направив со спуштен кров, кнауф и изолација морска пења, но не забележав дека ситуацијата се подобри.
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Има приземје (во земја), плоча, па спрат. Собата не на спратот. Над собата нема плоча, како и мнозинството македонски стари куќи.
Штом е таква работата под итно на таванот, ако имаш пристап, постели парна брана (обичен најлон) и распостели барем 5цм стаклена волна. Ова ќе те кошта 2еур/м2 максимално а парите ќе ги повратиш уште во првите два месеци.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Ќе ставам, но штом со спуштен кров не видов подобрување, не верувам дека со ова ќе биде нешто подобро. Инаку, се мислам дали да ставам најлон? Некои викаа дека е лошо заради вода/кондензација....има ли консензус по ова прашање?
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Имаш кнауф, пара пропустлива вода непропустлива фолија.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Ќе ставам, но штом со спуштен кров не видов подобрување, не верувам дека со ова ќе биде нешто подобро.
Со спуштениот кров ти само го имаш намалено волуменот. Дали стави некаква изолација? Иначе разликата во топлотната спроводливост и огромна помеѓу кипскартон од 20мм и стаклена волна од 20мм. Стаклената волна има 10 пати поголема изолативна моќ.[DOUBLEPOST=1510837815][/DOUBLEPOST]
Инаку, се мислам дали да ставам најлон?
Само најлон никако. Е тогаш ќе имаш проблем со кондензација. Најлонот само ги спречува физички топлиот воздух кој е позаситен со водена пара да дојде до ладна површина и да ја помине точката на росење. А за да не дојде до ладна површина е стаклената волна.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Со спуштениот кров ти само го имаш намалено волуменот. Дали стави некаква изолација? Иначе разликата во топлотната спроводливост и огромна помеѓу кипскартон од 20мм и стаклена волна од 20мм. Стаклената волна има 10 пати поголема изолативна моќ.[DOUBLEPOST=1510837815][/DOUBLEPOST]
Пишав дека ставив изолација - морска пења во спуштениот кров. Незнам колку цм беше..

Само најлон никако. Е тогаш ќе имаш проблем со кондензација. Најлонот само ги спречува физички топлиот воздух кој е позаситен со водена пара да дојде до ладна површина и да ја помине точката на росење. А за да не дојде до ладна површина е стаклената волна.
Не се разбравме.. не знам дали е добро да се стави најлон па стаклена волна или само стаклена волна..затоа што некои беа против најлонот.
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Пишав дека ставив изолација - морска пења во спуштениот кров. Незнам колку цм беше..


Не се разбравме.. не знам дали е добро да се стави најлон па стаклена волна или само стаклена волна..затоа што некои беа против најлонот.
Ти пишав погоре што треба да ставиш прочитај.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom