Најекономично греење и ладење

Член од
18 април 2012
Мислења
27
Поени од реакции
15
Vo golema zabluda si taka da mora da te popravam. Neo i Midea ke bidat Toshiba kolku sto Dacia ke bide Renault. Znaci toa sto imaat kompresori toshiba ne znaci deka toa e najnova tehnoligja od toshiba vo niv, tuku sigurno e nekoja postara tehnologija koja ili ne se stava poveke vo toshiba klimite ili ostanala na zaliha. Zatoa nemoj da pravis sporedba megu raboti kaj koi nemoze da se pravi sporedba. pozz
--- надополнето: 14 мај 2012 во 13:39 ---
Во СЕТ, понуда на инвертор Midea MSG-12HRDN1 DS INVERTER 3.8 gree 3.5 ladi 12000 Bti COP factor 3.65, значи просечна потрошувачка при греење малку над 1Kw/h.... наменет за греење околу 35м2 зависно нели од многу други фактори....и сето тоа за 25,000 Денари.
Би останала и од мене оваа вест неприметна дури и заборавена, доколку не прочитав на неколку руски и бугарски сајтови дека компресорот на овој систем е од многу реномираната Toshiba!
На пример на овој:http://www.midea.com.ua/products/MSG-12AR(El.Heating).html
Нешто слично како НЕО-то кое го нуди Техномаркет со Тошиба компресор за 15 те. појакиот модел за 16,000 Денари.... Е сега Мидеа како инвертор за само 9,000.- Ден поскапо! Ми се чини многу поволна и подобра понуда од сите LG, BEKO, Samsung, па дури и Panasonic инвертори во класата и моќта на овој модел. Знаеме дека компресорот е 80% од инверторот... а мене ми се чини дека најслабиот инвертер на Toshiba спакован во кинеско тенеќе и пластика - те. компресор на овој производител вреди за 25,000,-..... за Мидеа, прочитав многу пофални зборови на Хр, Ср и Бг форуми. Се ми се чини дека ова е добар производ!?
Vo golema zabluda si taka da mora da te popravam. Neo i Midea ke bidat Toshiba kolku sto Dacia ke bide Renault. Znaci toa sto imaat kompresori toshiba ne znaci deka toa e najnova tehnoligja od toshiba vo niv, tuku sigurno e nekoja postara tehnologija koja ili ne se stava poveke vo toshiba klimite ili ostanala na zaliha. Zatoa nemoj da pravis sporedba megu raboti kaj koi nemoze da se pravi sporedba. pozz
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Vo golema zabluda si taka da mora da te popravam. Neo i Midea ke bidat Toshiba kolku sto Dacia ke bide Renault. Znaci toa sto imaat kompresori toshiba ne znaci deka toa e najnova tehnoligja od toshiba vo niv, tuku sigurno e nekoja postara tehnologija koja ili ne se stava poveke vo toshiba klimite ili ostanala na zaliha. Zatoa nemoj da pravis sporedba megu raboti kaj koi nemoze da se pravi sporedba. pozz[/quote]

Не, не сум во заблуда...ниту имам илузии дека во кинескиот производ кој чини 24,000 Денари е вграден компресорот на најновиот Хипер инвертор на Toshiba Daiseikai 5 (кој BTW овдека чини вистинско богатство, те 4 пати поскап од Мидеа инвертор). Веројатно не го помисли тоа!?....Ниту направив споредба на овој модел со подобрите модели на Toshiba. Јас само го поставив како дилема, те. мое мислење дека Мидеа со Тошиба компресор, е подобар избор од некои брендови како BEKO, Samsung LG, Vivax...па дури и од кинеските Panasonic инвертори во истата ценовна класа! Komprende? Цитирај го делот каде мислиш дека направив споредба со Toshiba? Нема такво нешто, но од некои причини, можеби ти сакаш тоа да го видиш или потенцираш!? ;) Не! Нема такво нешто! Повторив ете со кои модели го споредив Мидеа инверт...
Еден многу добар познавач на грејната техника, професионалец... овде на форумов, баш пофално се изрази и го препорача овој модел. Ако ти имаш некоја замерка на тоа, или мислење за овој модел би било убаво да слушнеме....
Види можеби Dacia нема да биде никогаш Renault.... ама Seat многу му се доближи на WV.... Во 80-тите им се смеевме на KIA автомобилите кои што во еден од нивните ‘‘коцкасти‘‘ модели со никаков дизајн ставаа мотор на извонредната тогаш Mazda 323 или 626 во поголемите модели. Па еве KIA денес направи каков таков бренд и квалитет.
Samsung истиот тој период купуваше и вградуваше катодни цевки Sony во нивниот бренд... а денес прават можеби подобри телевизори од реномираниот јапонски производител... ако не се лажам баш Samsung сега прават LCD и остали панели за Sony TV... се вртат времињата.
Немој да ги потценуваме Кинезиве толку. Можеби така се почнува со тенеќе и пластика и звучно име на компресорот или мотор во автомобилот...а можеби и не! Но потценувајки ги ние и смеејки им се..... вака или онака биднаа, или секоја минута се очекува да станат најмоќната економија на Светот! Тоа никој неможе да го негира!
И за инверторот.. да повторам: мнооогу би бил посреќен за 24-5 иљади да имам уред со компресор од DC Inverter R410A Eco Gas на Toshiba па макар 3-4 години стар модел, отколку во истата ценовна класа на BEKO, Vivax...
 
Член од
18 април 2012
Мислења
27
Поени од реакции
15
Vo golema zabluda si taka da mora da te popravam. Neo i Midea ke bidat Toshiba kolku sto Dacia ke bide Renault. Znaci toa sto imaat kompresori toshiba ne znaci deka toa e najnova tehnoligja od toshiba vo niv, tuku sigurno e nekoja postara tehnologija koja ili ne se stava poveke vo toshiba klimite ili ostanala na zaliha. Zatoa nemoj da pravis sporedba megu raboti kaj koi nemoze da se pravi sporedba. pozz
Не, не сум во заблуда...ниту имам илузии дека во кинескиот производ кој чини 24,000 Денари е вграден компресорот на најновиот Хипер инвертор на Toshiba Daiseikai 5 (кој BTW овдека чини вистинско богатство, те 4 пати поскап од Мидеа инвертор). Веројатно не го помисли тоа!?....Ниту направив споредба на овој модел со подобрите модели на Toshiba. Јас само го поставив како дилема, те. мое мислење дека Мидеа со Тошиба компресор, е подобар избор од некои брендови како BEKO, Samsung LG, Vivax...па дури и од кинеските Panasonic инвертори во истата ценовна класа! Komprende? Цитирај го делот каде мислиш дека направив споредба со Toshiba? Нема такво нешто, но од некои причини, можеби ти сакаш тоа да го видиш или потенцираш!? ;) Не! Нема такво нешто! Повторив ете со кои модели го споредив Мидеа инверт...
Еден многу добар познавач на грејната техника, професионалец... овде на форумов, баш пофално се изрази и го препорача овој модел. Ако ти имаш некоја замерка на тоа, или мислење за овој модел би било убаво да слушнеме....
Види можеби Dacia нема да биде никогаш Renault.... ама Seat многу му се доближи на WV.... Во 80-тите им се смеевме на KIA автомобилите кои што во еден од нивните ‘‘коцкасти‘‘ модели со никаков дизајн ставаа мотор на извонредната тогаш Mazda 323 или 626 во поголемите модели. Па еве KIA денес направи каков таков бренд и квалитет.
Samsung истиот тој период купуваше и вградуваше катодни цевки Sony во нивниот бренд... а денес прават можеби подобри телевизори од реномираниот јапонски производител... ако не се лажам баш Samsung сега прават LCD и остали панели за Sony TV... се вртат времињата.
Немој да ги потценуваме Кинезиве толку. Можеби така се почнува со тенеќе и пластика и звучно име на компресорот или мотор во автомобилот...а можеби и не! Но потценувајки ги ние и смеејки им се..... вака или онака биднаа, или секоја минута се очекува да станат најмоќната економија на Светот! Тоа никој неможе да го негира!
И за инверторот.. да повторам: мнооогу би бил посреќен за 24-5 иљади да имам уред со компресор од DC Inverter R410A Eco Gas на Toshiba па макар 3-4 години стар модел, отколку во истата ценовна класа на BEKO, Vivax...[/quote]

Da ne se svatime pogresno nemav namera da se raspravame nego se razbiram poveke pa sakav da ti posocam nesto. I ednite i drugite vrsat rabota ne vikam ne, samo razlikata e golema vo kvalitetot megu edni i drugi. Toshiba kolku sto znam se pioneri i lideri vo inverter tehnologijata. A i skoro se rasprasuvav za inverter za mene i vidov deka i oni veke pravat modeli so poprikladni ceni, taka da podobro da platam malku poskapo i da dobijam kvalitet. A za toa dali Midea e bolje od BEKO ili Vivax vaka kako sto gledam i jas ke se slozam so tebe.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво. Би ве замолил ако има некој искуство со поставување на греење од типот вградување на греач во постоечки радијатор да пише. Ме интересира економската страна и какво греење се добива со ова.
Благодарам однапред.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Е ова е добро прашање.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Здраво. Би ве замолил ако има некој искуство со поставување на греење од типот вградување на греач во постоечки радијатор да пише. Ме интересира економската страна и какво греење се добива со ова.
Благодарам однапред.
Ако поставиш електричен греач во радијатор, економски, во смисол на потрошувачка на електрична енергија ќе имаш ист ефект како да користиш било која друга електрична греалка, на пример, ел. панел, мермерми плочи, конвектор, ел. калолифер, електричен котел, инфрацрвена греалка и се друго слично.
Ако сакаш заштеда на електрична енергија, единствено решение е топлотна пумпа, односно клима уред.
За ова можеш опширно да се информираш на овој Форум - економија бизнис - најекономично греење.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
2
Поени од реакции
1
Ако поставиш електричен греач во радијатор, економски, во смисол на потрошувачка на електрична енергија ќе имаш ист ефект како да користиш било која друга електрична греалка, на пример, ел. панел, мермерми плочи, конвектор, ел. калолифер, електричен котел, инфрацрвена греалка и се друго слично.
Ако сакаш заштеда на електрична енергија, единствено решение е топлотна пумпа, односно клима уред.
За ова можеш опширно да се информираш на овој Форум - економија бизнис - најекономично греење.
Благодарам.
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
Samsung истиот тој период купуваше и вградуваше катодни цевки Sony во нивниот бренд... а денес прават можеби подобри телевизори од реномираниот јапонски производител... ако не се лажам баш Samsung сега прават LCD и остали панели за Sony TV... се вртат времињата.
Немој да ги потценуваме Кинезиве толку...
никогаш самсунг нема користено катодни од сони.тв сони е едно од поголемите срања за големи пари и катодните страдаа за многу кратко време, нормално, ќе се најде некој кој користел сони повеќе години но генерално, ѓубре тешко.да, самсунг одамна прават сопствени панели кои ги користат многу од реномираните фирми.
и да, samsung, lg, kia се корејски фирми:)
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Jas kako nov imam prasanje?
Kade mozat kaj nas da se najdat Daikin klimatizeri?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Jas kako nov imam prasanje?
Kade mozat kaj nas da se najdat Daikin klimatizeri?
Кога барав климатизер пред неколку месеци исконтактирав со фирма која ги имаше Даикин, ама беа ужасно скапи скоро колку Тошибата Даисекаи 5.
Подобра варијанта би ти било да појдиш преку граница и да си купиш таму ако веќе мора да биде Даикин, од причина што кога ги споредив цените со понудата што ја добив кај нас и цената во Бугарија за истиот модел беше добри 30% разлика.
Мој совет е да си видиш Фјуџитсу инвертер кој не заостанува ништо зад Даикин во квалитет (погоре и членот moongoses мислам дека за истиот направи елаборат на потрошувачка), и чини многу помалку за разлика од Даикинот.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
никогаш самсунг нема користено катодни од сони.тв сони е едно од поголемите срања за големи пари и катодните страдаа за многу кратко време, нормално, ќе се најде некој кој користел сони повеќе години но генерално, ѓубре тешко.да, самсунг одамна прават сопствени панели кои ги користат многу од реномираните фирми.
и да, samsung, lg, kia се корејски фирми:)
Е да! Токму тоа ми беше поентата: Самсунг ЛГ КИА дека се корејски фирми! :) .... А што се однесува до тоа дали Самсунг во 70-тите и рани 80-ти имал сопствено производство на катодни цевки... малку тешка работа! Тогаш 5-6 бренда само правеле катодни цевки: Sony, Toshiba, Matsusita International, Philips Telefunken, Grunding... и толку! Ако не билe вградувани од Сони тогаш веројатно од Тошиба. Но тоа секако не ми беше поентата да зборувам за ТВ техниката.... инаку, да! Се сложувам дека Sony денес е само преценет бренд, нималку квалитетен, барем не се повеќето од овие ѓубриња склопувани во Романија.... Но за греење зборуваме тука, за топлински пумпи - инвертори, за технологии, за типови, за економичност....
--- надополнето: 15 мај 2012 во 22:00 ---
Jas kako nov imam prasanje?
Kade mozat kaj nas da se najdat Daikin klimatizeri?
Во Фонко ИНТ, незнам што е со нивниот сајт!?
Инаку сосема се сложувам со мислењето на Windfucker ....
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Se dvoumam pomegu Mitsubishi, Toshiba ili Daiken. Jas veke imam edna Toshiba i e ok, sestrami ima Samsung inverter i ne ja biva nekako, de raboti pa ne raboti kompresorot isklucuva itn, koga e ladno mislam, isto taka na rabota vo firma site klimi se Fujitsu inverter i tie na mnogu ladno ne se kako Toshibava koja na -22 godinava duvase toplo, samo sto se malku soleni, pa zatoa parsuvav za Daiken ama izgleda i tie se skapi.
Vo sekoj slucaj blagodaram.
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.650
Поени од реакции
702
Ајде и јас да си ја кажам својата мака... :)

Значи потребно ми е грејно тело што би го поставил на едно место (евентуално две) и би загревало површина од 80м2.

Е сега ко опција ми се две варијанти.

1. Клима уред, инвертер. Е сеа ова мислам дека ми е поскапа варијанта, ем што за џабе би ја плаќал евентуалната опција за ладење на просторот. Мене исклучиво ми треба греење.


2. Како втора опција ми се панелниве греалки, е сеа од тие што ги гледав по маркетиве кај нас цената им е околу 100еу за 25-30м2 простор. Да не знае некој каде има вакви панели што би можел да ги искористам за мојава потреба? Значи јас сакам една или евентуално две да ставам.

Што мислите вие? Што друго би можел да искористам? Предлози?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ајде и јас да си ја кажам својата мака... :)

Значи потребно ми е грејно тело што би го поставил на едно место (евентуално две) и би загревало површина од 80м2.

Е сега ко опција ми се две варијанти.

1. Клима уред, инвертер. Е сеа ова мислам дека ми е поскапа варијанта, ем што за џабе би ја плаќал евентуалната опција за ладење на просторот. Мене исклучиво ми треба греење.


2. Како втора опција ми се панелниве греалки, е сеа од тие што ги гледав по маркетиве кај нас цената им е околу 100еу за 25-30м2 простор. Да не знае некој каде има вакви панели што би можел да ги искористам за мојава потреба? Значи јас сакам една или евентуално две да ставам.

Што мислите вие? Што друго би можел да искористам? Предлози?
Панелни и други видови греалки има во секој дуќан и што и да земеш нема да згрешиш. Бирај според изгледот и цената.
Сепак јас ти препорачувам да земеш клима уред бидејќи само на тој начин добиваш топлотна пумпа и ќе имаш барем 2 до 3 пати помали трошоци за струја. Може со инвертер, а може и без. Ако сакаш да заштедиш при инвестицијата, слободно земи клима без инвертер. Јас имам три обични клими и ги користам без застој. Оваа зима работеа на - 22, без проблем.
Дали е подобро клима со инвертер или обична, на оваа страница има многу постови во кој е дискутирано за тоа - прочитај ги и сам одлучи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom