Најекономично греење и ладење

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.213
Поени од реакции
2.256
Vivax AEYIs e so maksimum na greenje 7.2kw dodeka maksimum na ladenje e 4.8kw so tempetura do +50°C na ladenje mnogu moken model e sega vo 60m2 24.000 btu model mislam e jak za 60 m2 dokolku clenot ne saka AEYIs Vivax togas ovoj model

LINK


@nikomil1 kolku za info odlicen model e i ovoj

Abre ubav.
Klimatizerite koga se krsteni po golemina po nivnata nazivna mok na ladenje kade na temperatura 35celzi se prestavuva nivnata nominalna 3,5 i maksimalna moknost 4,8na ladenje.Znaci toa sto Vivaksot AEYIs ke ladi i na 50 selzi ne znaci deka na taa temperatura ke ja ima istata razladna mok.Proizvoditelite go kriiat toj podatok i steta sto nema nezavisna organizacija sto i razladnata mok da ja ispituva kako sto ja ispituva eurovent i toplinskata mok koja e dadena na nominalni i maksimalni za toplene ama na 7 stepeni.
Ke vidis deka i tie 4,8kw razladna mok kako ke padnat za 60% pa i poveke na tie ekstremni 55c i ke stanat 2kw.
Pobaraj vo tabelite na Toshiba Engineering Data book ,ama gi ima daveno do 46c. da vidis kako paga mokta.
Duri i preku odredena temperatura na primer 45 naglo pravi namaluvanje na imput na pola za da ja zastiti elekronikata od pregrevanje,oti ke odata jabana IGBT tranzistorite,i na seto toa koga ke mu ja dodas i poslabiot EER ke vidis kako se namaluva razladnata mok duri i za 2/3,bilo od nominalna ili makcimalnata.
Znaci treba i ovie raboti da gi imas vo predvid.Znaci Vivaks napisal deka ladi i do 50cezi ama ne kazal so kolkava razladna mok a pak ti si misis deka i na 50celzi gi ima onie 4,8kw maksimum razladna mok.Toa se trikovi so koj igraat proizvoditelite.Zatoa pri juzna ekspozicija na nadvoresnata a direkno ako ja peci sonce treba da se ima i predvid i ovaaa rabota,ama pak e bombona za greenje.Istrocnata i zpadna se neurtalni a severna e obratna od juzna :)
Прегледај го приврзокот 431620


Stan e, nikoj ne gree pod mene, samo edni komsii od strana na dnevnata i nad nas. Stanot e na istok i nema dobra izolacija.
Imav kupeno Midea ventilator za letovo i nemam poplaki, 2000 denari za 40w i primetiv deka tezok e motorot, pa aj i klima da razgledam za zimava.
Cel stan e 70 m2 so terasa, planiram i klimava da topli nesto i do hodnikot. Parno imam veke i ke kombiniram drva + klima istovremeno oti od sabajle tesko e da se stopli stanot, dur se zapali dur se raspali ognot. Peckata stoi vo dnevnata.
Bravo be momce!
Si se potrudil du da nacrtas i skica.
Prema skicava se gleda deka se raboti z glaven prostor od 30m2,kade sto ke bide vnatresnata edinica + kujna(e sega neznam dali e spoena so dnevnata zaedno otvoren prostor ili ima zid pa vrata).No kako i da e ti bilo koku golema da stavis tebe nema kiznaj kolku da ti gi zagree tie dve prostorii.Ida gi drzis vratite otvoreni pak ke imas razlika od 1-2c vo preoden periot i 3-4 koga ke e najladno.No tebe ti e sosema dovolno ena kvalitetna 3,5
Ti voopsto ne teba da stavas 7kw ili 5,5kw klima.Duri i 10kw da stavis nema da ima potreba zasto kinezarijata so golemi Btu klimatizeri ne znae da modulira i ke ti pravi pali-gasi a toa e premnogu nekonforno (nemas postojano greenje).Nikako ne odgovara midejata od 24btu ili pak nekoj drug kinez.
Jas za taja cena od 64k sto ke ja platis za Midejata od 24btu bi ti ja predlozil posto si fan na Mideja od 12btu
https://www.midea.com.ua/en/node/1317 vrvniot model na Mideja Oasis Plus so maksimalna moknost od 7,3kw na greenej taa tie 60k.Taa pokvalitenio(ponisko modulira i e pokrotka-pomila vo duvanje) ke te gree nego da stavis bilo kakva klima od kinesko proizvodstvo od 18 ili24 btu(konkretno za tvojot prostor).
A koga jas bi bil na tvoe mesto bi fo stavil Samsung Elite Wind Free 3,5 samo e po cena kolku mideja od 24 btu.
64990 den.Nesto e podobra od Oasis ,pr. pogolem maksm.izduv 575m3 Mideja 780m3 vind free opcija,Samsung Wi-fi aplikacija pokazuva kolku trosi ,sat den,mesec,pogolem compresor.13cm3 vs 11,1cm3 i dvata se tvin rotari.
Poslusaj me nikako ne se lazi po 7kw ili 5,5kw klima kineska za tvojot slucaj ovie se dekalrirani na ladenje kako 3,5 a na greene se pojaki i od nekoj 18btu klimatizeri.
24 btu se za vo druga situacija.
Da se Japonski klimi i ako se 24 btu mozes da gi skrotis ,kineskite ne.
Ne znaci deka pogolemoto e sekogas podobro nekogas ima obraten efekt posebno kineskite klimatizeri.
Neka ne se lutat kinezrijava amo toa e fakt.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.272
Поени од реакции
5.274
Abre ubav.
Klimatizerite koga se krsteni po golemina po nivnata nazivna mok na ladenje kade na temperatura 35celzi se prestavuva nivnata nominalna 3,5 i maksimalna moknost 4,8na ladenje.Znaci toa sto Vivaksot AEYIs ke ladi i na 50 selzi ne znaci deka na taa temperatura ke ja ima istata razladna mok.Proizvoditelite go kriiat toj podatok i steta sto nema nezavisna organizacija sto i razladnata mok da ja ispituva kako sto ja ispituva eurovent i toplinskata mok koja e dadena na nominalni i maksimalni za toplene ama na 7 stepeni.
Ke vidis deka i tie 4,8kw razladna mok kako ke padnat za 60% pa i poveke na tie ekstremni 55c i ke stanat 2kw.
Pobaraj vo tabelite na Toshiba Engineering Data book ,ama gi ima daveno do 46c. da vidis kako paga mokta.
Duri i preku odredena temperatura na primer 45 naglo pravi namaluvanje na imput na pola za da ja zastiti elekronikata od pregrevanje,oti ke odata jabana IGBT tranzistorite,i na seto toa koga ke mu ja dodas i poslabiot EER ke vidis kako se namaluva razladnata mok duri i za 2/3,bilo od nominalna ili makcimalnata.
Znaci treba i ovie raboti da gi imas vo predvid.Znaci Vivaks napisal deka ladi i do 50cezi ama ne kazal so kolkava razladna mok a pak ti si misis deka i na 50celzi gi ima onie 4,8kw maksimum razladna mok.Toa se trikovi so koj igraat proizvoditelite.Zatoa pri juzna ekspozicija na nadvoresnata a direkno ako ja peci sonce treba da se ima i predvid i ovaaa rabota,ama pak e bombona za greenje.Istrocnata i zpadna se neurtalni a severna e obratna od juzna :)
Druze jas osven AEYIs Vivax na clenot @TeodoraMish predloziv i AUX model taka da tie dva kinesju modeli se vrvni clenot ako saka 5.5kw togas neka go zeme ovoj model na AUX moken i za greenje i za ladenje

 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.213
Поени од реакции
2.256
Druze jas osven AEYIs Vivax na clenot @TeodoraMish predloziv i AUX model taka da tie dva kinesju modeli se vrvni clenot ako saka 5.5kw togas neka go zeme ovoj model na AUX moken i za greenje i za ladenje

E taka de oznaci go clenot,da znaj deka za nego praj muabet.
E sega clenot ne znae od tie dva modeli koj da go kupi,pa ti definitivno za toj prostor dali seuste vazi ponudata za Vivaks AEYIs ili ja povlekuvas taa ponuda.
Dali si siguren deka Vivaksot ke i zavrsi rabota.
Clenot e laik i ne znae pa ceka definitivno ti da odlucis.Sto ke odlucis eden od tie dva modela.
Zamisli si deka se raboti za tebe kako tvoj da e stanot.
Sto bi zel ti da go imas toj prostor.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.272
Поени од реакции
5.274
E taka de oznaci go clenot,da znaj deka za nego praj muabet.
E sega clenot ne znae od tie dva modeli koj da go kupi,pa ti definitivno za toj prostor dali seuste vazi ponudata za Vivaks AEYIs ili ja povlekuvas taa ponuda.
Dali si siguren deka Vivaksot ke i zavrsi rabota.
Clenot e laik i ne znae pa ceka definitivno ti da odlucis.Sto ke odlucis eden od tie dva modela.
Zamisli si deka se raboti za tebe kako tvoj da e stanot.
Sto bi zel ti da go imas toj prostor.
Dvata modeli se mokni sto i da odbere ke bide zadovolen
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.213
Поени од реакции
2.256
Dvata modeli se mokni sto i da odbere ke bide zadovolen
E kako ke izladi-zatopli prostor na potkrovje otvoren prostor od 50-60m2 ili 130-150m3volumen so maksimum 575m3/h.Kolku pati vivaksot moze da go svrti vozduhot so toj izduv i dali e dovolen.
A be ubav,godini si na temava uste zanaet ne nauci.
Zatoa misli malce pred da davas predlozi,nemoj taka.
Jas odam da odmaram ama ke ve sledam povremeno.:kafence:
Pozdrav!Ve sakam i tebe najubav.:)
 
Член од
22 јули 2024
Мислења
30
Поени од реакции
17
so golemi Btu klimatizeri ne znae da modulira i ke ti pravi pali-gasi a toa e premnogu nekonforno (nemas postojano greenje)
Mislev ako zemam pojaka klima ke pravi pali gasi, pa taka ke stedam nekako pomalku struja da trosam :D

zasto kinezarijata so golemi Btu klimatizeri ne znae da modulira
Ne znae da ja regulira temperaturata vo sobata?

A koga jas bi bil na tvoe mesto bi fo stavil Samsung Elite Wind Free 3,5 samo e po cena kolku mideja od 24 btu.
Midea klimava od 64000 den i Samsung wind free se razlikuvaat po 12 btu, znaci midea lazat kaj specifikaciite ili? Zatoa mislev da zemam Midea klima oti za istite pari dobivam poveke isto i dvoen greac ako temperaturite odat pod -15 stepeni

Samsung Wi-fi aplikacija
Momentalno proveriv kaj samsung klimive dali imaat wifi i imaat, ne znam kako imav propusteno ama imaat
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
40
Поени од реакции
29
Здраво, забележувам дека во групава има луѓе кои имаат познавање за клима уредите. Сега имам прашање и се надевам на вашите најдобри одговори. Се работи за следново. На пример, да земеме добар клима уред кој според Eurovent произведува 2,5kW при -10 степени и има COP од 3. Сега прашањето е следно: ако клима уредот при -10 не треба да испорачува 2,5kW, туку половина, односно 1,25kW, како ќе се однесува COP? Ќе остане ли ист? Едвај чекам да ги слушнам вашите одговори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom