Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Незнам чудно ми е и мене. T.S.T 7ka имам греам дневна 40 м2 ходник и соба. Во дневната сите ѕидови ми се изолирани плус пвц прозорци. Исто цела зима запалена климата преку ден на 22 навечер на 16 степени. Очекував некаде 3,4000 испадна 7000 сметки плус додатни 9,10000 сметки.
Истиот проблем го имам.Декември 2700 сметка.Јануари 8000 при тоа се греев само со даисекаито потриши 380 кв и прилично пазев што уклучувам на скапа ефтина струја исто и ко во декември. Февруари напраив промени пуштав сушална за алишта бојлер не исклучував пак 8000.изгледа не крадат и тоа бајаги не крадат.пред да ставам фасада најголема сметка ми беше 6000.Контакт центар во евн не постои.2 месеци не креваат телефон
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.627
Поени од реакции
10.282
Sekako deka Panasonik Ehterea 50 ili 18bru e odlicna klima,no i Fujitisu 18lmca ne e od najniska klasa,tuku e povisoka klasa.Vo nivniot katalog ne gledam poubava 18btu,sem LMCA.
Vo klasa od 18btu ne gledam poarna vo katalogot na Fugutisu.Sepak LMCA ne e lezen model.
I ne go potcenuvaj Fugitusu,odlicni klimi se,a toa sto se skapicki toa e Japanec.
I panasonik go cenam,Ehterea,samo servisnata podrska neznam kakva e.
За лоша сигурно не е! Ама од порано имам приметено во хидросет дека карма-каша им се ознаките понекогаш. Знам имаа клими на кои никако не се поклапаа ознаките на внатрешните и надворешните,скроз рандом! Мора многу да се пази на тоа. Оти од klta до kmta разлика бог и шеширџија. Четири очи отварање треба.
А Панасоник кај нас се продавал отсекогаш, па сигурен сум дека и мајстори и сервис има подобар отколку Фуџитсу што се нова марка за нас. Па ќе кажам зависи и од увозникот каква подршка дава...
За 1100-1200€ веќе е и зона на Митсубиши електрик/хеви. Па да се препорача Фуџитсу... требаат "малку" повеќе аргументи.
 
Член од
15 ноември 2020
Мислења
24
Поени од реакции
33
Истиот проблем го имам.Декември 2700 сметка.Јануари 8000 при тоа се греев само со даисекаито потриши 380 кв и прилично пазев што уклучувам на скапа ефтина струја исто и ко во декември. Февруари напраив промени пуштав сушална за алишта бојлер не исклучував пак 8000.изгледа не крадат и тоа бајаги не крадат.пред да ставам фасада најголема сметка ми беше 6000.Контакт центар во евн не постои.2 месеци не креваат телефон
ne ti bil procitan satot i kaj mene eden mesec dojde 4500 den pa potoa 2 meseci po 700 den. razgovarav so inkasatorot i vika nema dovolno inkasatori i ne se cita sekoj mesec satot i pisuvaat pausalno i potoa gi poramnuvaat.ako imas poveke potroseno edna smetka ke ti dojde golema ili obratno
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
@VladB
Samo nam kazi kolika mislis da je T izduva kada radi na 200w ?
Onako na osecaj, priblizna ljudskoj T, ili dosta manja ?
Znam kako je to na 12LTC, ali me interesuje kod Tosota...
Ок, еве го видеото, 1 час и 45 минути, снимено со два мали прекини - 00:21:47 ( 21ва минута и 47ма секунда ), телефонски повик кој траеше 5 минути, се гледа на екранот на мерачот за потрошена енергија и кај 00:46:01 ( 46та минута и 1ва секунда ) поради немање на доволно меморија на телефонот, ги префрлав двете снимени видеа и продолжив со снимање 5 минути подоцна.

Снимено е денски со почеток околу 14:30 часот, надвор температурата беше 7-8 степени.

Климата беше оставена на 16 степени, а во собата беше 17.5 степени ( што значи климата не работеше во тој момент ), ја пуштив на 22, собата беше прилично брзо загреана ( од 17.5 степени, за 17 минути од самиот почеток достигна 20.5 степени ), максимумот на трошок изнесува 1753w ( релативно кратко времето беше со ваков поголем трошок од над 1000w ), потоа си се спушта, и на 1:04:35, веќе е стабилизирана ниската модулација од тогашни 235w.

Температурата на издув за време на модулација од 210w - изнесува 30-31 степени ( 1:10:21 од видеото ).
На најниската модулација од 188-190w, температурата на издув е 28-29 степени ( 1:34:57 од видеото ).

Со ниски модулации, собата почнува да се лади, па ко ќе се излади некаде до 20.5 степени, потрошувачката се крева на отприлика 430w се додека на крени околу 1 степен на собна температура па пак се враќа на 190-200w модулација и повторно истото и истото одново.

Не е фалење, не е жалење, едноставно е споделување на информации, поздрав.

 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
I na mojata 10 godisna seuste nerazrabotena so pominati 45 000 rabotni casa Toshiba Suzumi16 Nordic (so golemo N) pisuva deka na -7c po eurovent deka e 3,36kw,ama e Nordic.
Svatete eurovent samo gi potvrduva rezultatite sto ke mu gi dade proizvoditelot,dali se tocni ili ne,a visokot na rezervna energija ne go objavuva.
I na zlatko Mitsibushi LN po eurovent e 3,6 na -7,a gledate dava 6kw.Aj ke receme deka e greska ne se 6KW,ete neka e i 20% pomalce pak ke bidat 5KW.Edno e eurovent drugo e praksata.
Japonskite premium i sredna klasa na modeli sekogas imaat rezervna snaga,sto ne se prikazuvaat na Eurovent,so cel da ja zgolemat energetskata klasa,namaluvaat na pdesingH,za poke +++++.
Inace kako so velite ispaga Harier tundra 18bt, prema nekoj tabeli na Toshiba SUZUMI 24btu,ispaga deka Harierot i e pojak,ama prakasata veli drugo.
Ima i postoi nesto drugi raboti po sto se cenat klimite,a euroven e samo eden bazen pokazatel,da imame nekoja nasoka na dvizenje,eden vid cenennje na klimatizerot deka e napraven prema nekoj protokoli.
Jas licno poke go cenam eurovent otkolku toa kako go velite produgt fishe,i taa energetska nalepnica bez eurovent sertifikat.
I mojata kosacka za treva pisuvase deka e 1500w,pa koga ja izmeriv edvaj 800w,i moram trebata na dva pati da ja kosam,a ako si bese 1500w so edna raka ke ja pominev.Tolku ja cenam tie lepenki na kinezite i produk fisina i nalepnici,da im se mocam ,lazni se,sekoj si pisuva kako saka.
I zgora na seto toa koja labalatorija kaj nas ke ti proveri deka se uvezilo i gi zpazuva tie karakteriski kako sto pisuva vo toa prodkt fise.
Nikoja:toe:
Автоматски споено мислење:


Normalno e i da ne te cudi,toa e ona so go pisuvame Eurovent.
E aj sega najdi mi z tvojata klima eurovent.:toe:
Автоматски споено мислење:


Sekako deka Panasonik Ehterea 50 ili 18bru e odlicna klima,no i Fujitisu 18lmca ne e od najniska klasa,tuku e povisoka klasa.Vo nivniot katalog ne gledam poubava 18btu,sem LMCA.
Vo klasa od 18btu ne gledam poarna vo katalogot na Fugutisu.Sepak LMCA ne e lezen model.
I ne go potcenuvaj Fugitusu,odlicni klimi se,a toa sto se skapicki toa e Japanec.
I panasonik go cenam,Ehterea,samo servisnata podrska neznam kakva e.
Kako nema laboratorija da provjeri?
Pišeš da nešto mjerite , znači ima tu neka laboratorija a znaš i da tumačiš eurovent kako i kad ti paše , znaš i koji produkt fiše valja koji ne , jesi možda razmišljao da počneš da izdaješ kakve certifikate ? Ono , ova klima valja ova ne !
Ko će da se muči te s euroventom , mjerenjem , ovako ti sve završiš .


Hajd sad malo ozbiljno , taj višak snage uzimaš od onih plusića kojima se kitiš na naljepnici i onda nije +++ , već samo + , možda i bez plusa.
I nije tebi japanac dao višak snage , on je samo ganjao pluseve na naljepnici a gdje ima pluseva ima i viškova bio kinez ili japanac..


Uostalom za šta ti treba taj višak snage ako znaš toplotne gubitke prostora i kupio si uredjaj čiji Pdh se uklapa u toplotne gubitke prostora?
Čemu davati 1000+€ ako možeš proći i s 500 samo treba da znaš ,ne da kupuješ napamet..
Uzmi taj svoj suzumi nordic stavi ga u kakvu neomalterisanu ledaru od 40m2 s neizolvanim plafonim , neće ni N da ostane od nordic , računajući i višak snage.. Shvataš ..
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
@VladB Супер е модулацијава за таа соба и кај мене вака работат за 15 м2 соби што да очекуваме ... Дали го имаш тесторано Fairy колку модулира ?
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
@VladB Супер е модулацијава за таа соба и кај мене вака работат за 15 м2 соби што да очекуваме ... Дали го имаш тесторано Fairy колку модулира ?
И ти истиот модел го имаш, или за друга клима се работи ?

Иначе за Fairy, не немам проверено, во друга куќа е и поголема соба од мојата, неизолирана, така да не очекувам нај-сјајни резултати.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.627
Поени од реакции
10.282
@filipinec малку оф-топик. А што трава имаш посадено? Пишав и на темана за градинарство,ама штама...
Јас веќе порачав Баренбруг(холандска),ама уште се двоумам... ми рекоа Тиволи(словенечка) супер била за кај нас.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
I na mojata 10 godisna seuste nerazrabotena so pominati 45 000 rabotni casa Toshiba Suzumi16 Nordic (so golemo N) pisuva deka na -7c po eurovent deka e 3,36kw,ama e Nordic.
Svatete eurovent samo gi potvrduva rezultatite sto ke mu gi dade proizvoditelot,dali se tocni ili ne,a visokot na rezervna energija ne go objavuva.
I na zlatko Mitsibushi LN po eurovent e 3,6 na -7,a gledate dava 6kw.Aj ke receme deka e greska ne se 6KW,ete neka e i 20% pomalce pak ke bidat 5KW.Edno e eurovent drugo e praksata.
Japonskite premium i sredna klasa na modeli sekogas imaat rezervna snaga,sto ne se prikazuvaat na Eurovent,so cel da ja zgolemat energetskata klasa,namaluvaat na pdesingH,za poke +++++.
Inace kako so velite ispaga Harier tundra 18bt, prema nekoj tabeli na Toshiba SUZUMI 24btu,ispaga deka Harierot i e pojak,ama prakasata veli drugo.
Ima i postoi nesto drugi raboti po sto se cenat klimite,a euroven e samo eden bazen pokazatel,da imame nekoja nasoka na dvizenje,eden vid cenennje na klimatizerot deka e napraven prema nekoj protokoli.
Jas licno poke go cenam eurovent otkolku toa kako go velite produgt fishe,i taa energetska nalepnica bez eurovent sertifikat.
I mojata kosacka za treva pisuvase deka e 1500w,pa koga ja izmeriv edvaj 800w,i moram trebata na dva pati da ja kosam,a ako si bese 1500w so edna raka ke ja pominev.Tolku ja cenam tie lepenki na kinezite i produk fisina i nalepnici,da im se mocam ,lazni se,sekoj si pisuva kako saka.
I zgora na seto toa koja labalatorija kaj nas ke ti proveri deka se uvezilo i gi zpazuva tie karakteriski kako sto pisuva vo toa prodkt fise.
Nikoja:toe:
Автоматски споено мислење:


Normalno e i da ne te cudi,toa e ona so go pisuvame Eurovent.
E aj sega najdi mi z tvojata klima eurovent.:toe:
Автоматски споено мислење:


Sekako deka Panasonik Ehterea 50 ili 18bru e odlicna klima,no i Fujitisu 18lmca ne e od najniska klasa,tuku e povisoka klasa.Vo nivniot katalog ne gledam poubava 18btu,sem LMCA.
Vo klasa od 18btu ne gledam poarna vo katalogot na Fugutisu.Sepak LMCA ne e lezen model.
I ne go potcenuvaj Fugitusu,odlicni klimi se,a toa sto se skapicki toa e Japanec.
I panasonik go cenam,Ehterea,samo servisnata podrska neznam kakva e.
Ako dava 6kw na zlate na -7 togas mitsubishi nema potreba da ja prodava 5.5 kata dovolna e I ovaa od 3,5kw.
Taa na zlate na -7 na maksimalna potrosuvacka od 2kw ima cop 2.
Gledaj ja tablicata kaj toshiba od nominalno do maksimalno kolku opaga copot.
Kolku odi optovaruvanjeto na kompresorot nagore I koeficientot odi nadolu.
Klimite se podeseni optimalno I taka se programirani I TOA eurovent go meri.
Nema kar za 40procenti potrosuvacka plus da se dobie 20procenti toplina plus.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ako dava 6kw na zlate na -7 togas mitsubishi nema potreba da ja prodava 5.5 kata dovolna e I ovaa od 3,5kw.
Taa na zlate na -7 na maksimalna potrosuvacka od 2kw ima cop 2.
Gledaj ja tablicata kaj toshiba od nominalno do maksimalno kolku opaga copot.
Kolku odi optovaruvanjeto na kompresorot nagore I koeficientot odi nadolu.
Klimite se podeseni optimalno I taka se programirani I TOA eurovent go meri.
Nema kar za 40procenti potrosuvacka plus da se dobie 20procenti toplina plus.
5ката гарант 10kw ги пукоти при макс оптеретување :)
Пази Мицубиши направиле и 6kw модел што сигурно 12kw може да испорача... на макс xD
Реков јас ако ве слушнат вас тука, ќе почнат во Мицу компресорите да ги прават по 3-4cm3.

COPот (од тоа што сум ја тестирл до сега) слегува под 3 само ако и кренам барана температура над 28 (значи 28-29-30-31) а брзината да ја оставам фиксна на 3ка или 4ка.
Така вади издув 57С на сметка на COPот.
И максимум 1.8kw повлекува така... не повеќе!
А со пуштен и макс-фан трга до 2.1kw максимум.

Иначе.... еве ја на Злате климата на -10 при нормално користење (она што не смета кога седиш во просторијата) поставена на 23-24С и 4/5 брзини (510м3 издув).
Си дава точно колку што пишале во еуровентот дека ќе испорача.
На видеото е фатен и целосен дефрост од 6ипол минути од пркинување до повторно почнување да дува внатрешната единица


А еве кога ќе ја запнеш, да буфта со максимумот (реално со вакво користење не е баш пријатно во мала/средна просторија)
Јас подесена на 22С и макс-фан ја користев на вечер откако ќе си легнам да турка топлина и накај спалната.


Е ова е резервата, тоа што не е во листите на еуровент.
Мислам дека еуровент во листите пишува она што климата гарантирано ќе испорача при повеќекратно тестирање според нивните строги услови.
А во домашни услови гледаме дека при оптеретување некои модели можат и повеќе да испорачаат.


Автоматски споено мислење:

Taa na zlate na -7 na maksimalna potrosuvacka od 2kw ima cop 2.
c c c c
Море испод 2 COPот на -7....
2 x 2 = 4... a никаде нема 4kw на еуровентот....
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
5ката гарант 10kw ги пукоти при макс оптеретување :)
Пази Мицубиши направиле и 6kw модел што сигурно 12kw може да испорача... на макс xD
Реков јас ако ве слушнат вас тука, ќе почнат во Мицу компресорите да ги прават по 3-4cm3.

COPот (од тоа што сум ја тестирл до сега) слегува под 3 само ако и кренам барана температура над 28 (значи 28-29-30-31) а брзината да ја оставам фиксна на 3ка или 4ка.
Така вади издув 57С на сметка на COPот.
И максимум 1.8kw повлекува така... не повеќе!
А со пуштен и макс-фан трга до 2.1kw максимум.

Иначе.... еве ја на Злате климата на -10 при нормално користење (она што не смета кога седиш во просторијата) поставена на 23-24С и 4/5 брзини (510м3 издув).
Си дава точно колку што пишале во еуровентот дека ќе испорача.
На видеото е фатен и целосен дефрост од 6ипол минути од пркинување до повторно почнување да дува внатрешната единица


А еве кога ќе ја запнеш, да буфта со максимумот (реално со вакво користење не е баш пријатно во мала/средна просторија)
Јас подесена на 22С и макс-фан ја користев на вечер откако ќе си легнам да турка топлина и накај спалната.


Е ова е резервата, тоа што не е во листите на еуровент.
Мислам дека еуровент во листите пишува она што климата гарантирано ќе испорача при повеќекратно тестирање според нивните строги услови.
А во домашни услови гледаме дека при оптеретување некои модели можат и повеќе да испорачаат.


Автоматски споено мислење:


c c c c
Море испод 2 COPот на -7....
2 x 2 = 4... a никаде нема 4kw на еуровентот....
tie sto pojma nemaat neka ti veruvaat(eve primer kako ovie sto ti stavija like) jas znam kako stojat rabotite.
copot kaj tebe ostanva ist i so 1200w i so 2000w potrosuvacka ma nemoj
pa toa komresorceto od 9cm3 na maksimum da go merele na eurovent ke ti stanese jasno kolku dava.
fala mnogu prijatno
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
I na mojata 10 godisna seuste nerazrabotena so pominati 45 000 rabotni casa Toshiba Suzumi16 Nordic (so golemo N) pisuva deka na -7c po eurovent deka e 3,36kw,ama e Nordic.
Svatete eurovent samo gi potvrduva rezultatite sto ke mu gi dade proizvoditelot,dali se tocni ili ne,a visokot na rezervna energija ne go objavuva.
I na zlatko Mitsibushi LN po eurovent e 3,6 na -7,a gledate dava 6kw.Aj ke receme deka e greska ne se 6KW,ete neka e i 20% pomalce pak ke bidat 5KW.Edno e eurovent drugo e praksata.
Japonskite premium i sredna klasa na modeli sekogas imaat rezervna snaga,sto ne se prikazuvaat na Eurovent,so cel da ja zgolemat energetskata klasa,namaluvaat na pdesingH,za poke +++++.
Inace kako so velite ispaga Harier tundra 18bt, prema nekoj tabeli na Toshiba SUZUMI 24btu,ispaga deka Harierot i e pojak,ama prakasata veli drugo.
Ima i postoi nesto drugi raboti po sto se cenat klimite,a euroven e samo eden bazen pokazatel,da imame nekoja nasoka na dvizenje,eden vid cenennje na klimatizerot deka e napraven prema nekoj protokoli.
Jas licno poke go cenam eurovent otkolku toa kako go velite produgt fishe,i taa energetska nalepnica bez eurovent sertifikat.
I mojata kosacka za treva pisuvase deka e 1500w,pa koga ja izmeriv edvaj 800w,i moram trebata na dva pati da ja kosam,a ako si bese 1500w so edna raka ke ja pominev.Tolku ja cenam tie lepenki na kinezite i produk fisina i nalepnici,da im se mocam ,lazni se,sekoj si pisuva kako saka.
I zgora na seto toa koja labalatorija kaj nas ke ti proveri deka se uvezilo i gi zpazuva tie karakteriski kako sto pisuva vo toa prodkt fise.
Nikoja:toe:
Автоматски споено мислење:


Normalno e i da ne te cudi,toa e ona so go pisuvame Eurovent.
E aj sega najdi mi z tvojata klima eurovent.:toe:
Автоматски споено мислење:


Sekako deka Panasonik Ehterea 50 ili 18bru e odlicna klima,no i Fujitisu 18lmca ne e od najniska klasa,tuku e povisoka klasa.Vo nivniot katalog ne gledam poubava 18btu,sem LMCA.
Vo klasa od 18btu ne gledam poarna vo katalogot na Fugutisu.Sepak LMCA ne e lezen model.
I ne go potcenuvaj Fugitusu,odlicni klimi se,a toa sto se skapicki toa e Japanec.
I panasonik go cenam,Ehterea,samo servisnata podrska neznam kakva e.
Kaj nas ne znam dali se prodava Lmca, a za ovaa sto zborevme e 18 kmta.
Kmta se proizvedeni vo Tajland, a klca modelite vo Kina, tie dva modeli (klca, kmta) se prodavat vo hidroset, e sega dali e kmta entry model toa ne znam, ne mi bese taka kazano, a i ponudata na fujitsu vo makedonija e mala
Автоматски споено мислење:

Јас го гледам еуровентот,ама знам и да го читам...
Друго,ова е ентри модел на фуџитсу(и тоа скап),па освен ако некој не инсистира на таа марка... за тие пари може да бира далеку подобри модели од други марки!
Sega proveriv ne e entri model klca se entri a kmta se sredna klasa
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Е ова е резервата, тоа што не е во листите на еуровент.
Мислам дека еуровент во листите пишува она што климата гарантирано ќе испорача при повеќекратно тестирање според нивните строги услови.
Slažem se , samo nije ti ta rezerva ekskluziva za tvoju klimu , moja od 450€ uzeta na akciji , na -6 ili 7 , ulaz 29,izlaz 55 , fan 610( max je 680) , potrošnja 1500w isto ima rezerve , ali nije to nešto na šta ćeš 100% da računaš kad uzimaš klimu..
Računaj i da se scop testovi rade s max fan ,nećeš se valjda grijat s 700-800m3 ..

Stvar je u tome da Scop test se radi na osnovu Pdh , kojeg obabire proizvodjač i ako stavi jači hardver , i / ili spusti Pdh dobičeš tu rezervu o kojoj pričamo , negdje veču , negdje manju .. Zbune dosta i nazivne oznake 12 ,16 ,18..

Medutim slaba korist i od Pdh i scop testa i rezerve ako ne znaš toplotne gubitke prostora ..
Gledam tvoj video , ovaj standardno kako se griješ , zadano 24 , zid gdje je klima 20!?( predpostavljam neizoliran prostor ) , u smjeru puhanja klime 22.8 , par metara dalje 20..
Mislim ok klima ali nije to bas neki ugodjaj grijanja , ja bi tu stavio dvije ili tri klime za cijenu te tvoje i imao puno ugodnije grijanje. ..
 
Член од
19 март 2021
Мислења
7
Поени од реакции
9
Zdravo nov sum na forumov. Dali moze da mi preporacate klima za prostor od 30m2? Sobata nema izolacija i nema fasada no ima PVC prozorci. Blagodaram odnapred
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.107
Zdravo nov sum na forumov. Dali moze da mi preporacate klima za prostor od 30m2? Sobata nema izolacija i nema fasada no ima PVC prozorci. Blagodaram odnapred
Моментално, заради поскапување на суровината за изработка, цената на стиропорот оди нагоре. ТЕШКО да најдеш стовариште кое ќе ти го даде по стара цена пошто сите сакаат да ќарат кога истата ќе се покачи за едно 25% и потоа да продаваат залихи по нова цена.

Мој совет ти е, ако си во можност, да инвестираш во изолација, набави материјали и гледај да поставиш изолација на просторот. Доколку не си во можност надворешна тогаш внатрешна. Можеш и сам, не е некоја филозофија, треба само желба и слободно време.
Во добро изолиран простор било која клима ќе те затопли без да се двоумиш за производител.

Во однос на конкретното прашање, која клима за простор од 30м2...

Можеш да одиш со Vivax, Haier Tundra Green, Gree Amber, Tosot или пак било кој ентри 5.5kw модел на клима кој ќе го најдеш по цена од 30-40k денари.

Отвори на www.klimi.mk и разгледај, потоа врати се на темата и барај во search за конкретните модели дали некој напишал корисничко искуство. Доколку не најдеш, постирај неколку линкови за кои клими си заинтересиран па ќе ти одговорат членовите.
На тој што ќе плука по другите, а ќе ги фали своите (што продава или што има дома), не верувај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom