Најекономично греење и ладење

Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
да се поправам да не едитнувам педерски, fairy premium*
Тоа е веќе нешто друго. А тоа пуларче, повеќе од 17-18 квадрати во тие услови шо ги опиша во викендицата, нема да загрее. Кога велам дека ќе загрее, мислам и на дебел минус а не на вакви Т како сега.
За разлика од еден куп други уреди од истата класа кои само ќе прават промаја во истите тие услови. Тоа е ралноста
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.161
Поени од реакции
2.185
Па освен ако не е некоја шупа… у право е човекот!

@LudPetel да немав веќе земено клима, ич немаше да се мислам да ти ја “украдам” за 45 бона ;) :D

И бар јас колку што знам, AEYI/Oasis се нордици за ладна зона, па соодветно на тоа не ни можат да имаат ниска модулација…
И веќе сум кажал! Поарно да пали и гаси, ама кога дува да дува топло, а не промаја!
Ajde sega klimatizer so 575m3 izduv bil nordik.Pa toshibata Suzumi 4,5 starata sto ja imam na medium duva so 600m3,i toa so 60c mereno so sonda,ne so korona termometear,za merenje na celoto.
Normalno so mal izduv sekoj klimatizer ke duva toplo.
I sega ako ima grejac odma e nordic.
Znaci japonskive sto se deklarirani do -15c se poslabi od kinezive do -30c.
Finti na kvadrat.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.445
Поени од реакции
4.960
Ako meram so korona merac ke crkni,ke izlezi preku 70c,a toj e za do 37c za na celo :pos: :pos: :pos:
Па да бе како не ми текна порано дека го викаат корона термометар зашто само на патологија е направен да се користи, до 37 степени бил направен да мери бе

да не се разбереме погрешно не викам дека е најфобрата Опција за мерење ама друже според тебе овој не може ни да измери ако имам покачена температура
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.161
Поени од реакции
2.185
Па да бе како не ми текна порано дека го викаат корона термометар зашто само на патологија е направен да се користи, до 37 степени бил направен да мери бе

да не се разбереме погрешно не викам дека е најфобрата Опција за мерење ама друже според тебе овој не може ни да измери ако имам покачена температура
Ne be druze ,ne gledas deka se salime,deka so korona merac(laser)koj se meri temperatura telo dali covecko,zivotinsko ili predmet, merat izduv na klima(vozduh),koj se meri so sonda.
Pa laserot ke probija do izmenuvacot i vo toj moment go merat teloto na izmenuvacot (metalniot del) a ne vozduhot za da prikazat kolku silno toplela klimata,a razlikata moze da bide poveke od 15c.
I toa ti se finti na kvadrat za naivni.
Ednostavno si gi merat na koj mu e pogolem so laserot.
Zatoa go narekov korona merac,na majtap.
Ama ti se bukvalno svakas,citaj megu redovi da ne ti objasnuvam,a mozi i ne znais pa eve ti objasniv.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.722
Поени од реакции
4.056
Се супер е математикава, НО јас одев на некоја малце глупа логика, прво плафонот мислам дека ми е на 2.6, второ, мебел и остали ствари зафаќаат волумен во собата и мислев дека волуменот од 67m3 со тоа би бил многу, многу, помалку... али не е проблем за загревање, супер топло е... А со три плуса ми е преварата. Тие 25 квадрати ќе ги грееше било која 3 иполка, одев на варијанта поекономична и бам шлаканица.

Знам ќе речете пак дека ова не е правата потрошувачка, трет ден работи константно, претходно се грееше станот само на саати, али развалуваше.

Додека Даикин во моментов модулира културно лепо фино на 350w, другаркава од кај мене кружи околу 500w
-Pak nema osnovni informacii koja dobiena T, koj izduv, fluktacija na T vo sobata.
Ne e možno sporedba na dve klimi na ovoj način tuku samo ako rabotat vo ista prostorija pri isti uslovi, vpročem taka i Eurovent gi sporeduva, vo sprotivno se dobivaat mnogu pogrešni zaklučoci.
Moe mislenje e deka koncepcijata na ovaa klima e koristenje vo mnogu poladni uslovi ili vo pogolem prostor....
Isto taka mislam deka e ogromna zabluda deka so povisoka cena se kupuva i pogolema ekonomičnost od 10-tina procenti. Termodinamikata e egzantna nauka, se kupuva sigurnost, tišina, filtri, drebulii, kulturna rabota, zadovolstvo, dizajn...... no ekonomija od 30 procenti NE.
Lek specijalis, po ugled na pravnicive, za tebe bi bil ako sakaš da nema on-off rabota ili da se namali se koristenje na povisok izduv i otvaranje vrati do sosednite prostorii.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
-Pak nema osnovni informacii koja dobiena T, koj izduv, fluktacija na T vo sobata.
Ne e možno sporedba na dve klimi na ovoj način tuku samo ako rabotat vo ista prostorija pri isti uslovi, vpročem taka i Eurovent gi sporeduva, vo sprotivno se dobivaat mnogu pogrešni zaklučoci.
Moe mislenje e deka koncepcijata na ovaa klima e koristenje vo mnogu poladni uslovi ili vo pogolem prostor....
Isto taka mislam deka e ogromna zabluda deka so povisoka cena se kupuva i pogolema ekonomičnost od 10-tina procenti. Termodinamikata e egzantna nauka, se kupuva sigurnost, tišina, filtri, drebulii, kulturna rabota, zadovolstvo, dizajn...... no ekonomija od 30 procenti NE.
Lek specijalis, po ugled na pravnicive, za tebe bi bil ako sakaš da nema on-off rabota ili da se namali se koristenje na povisok izduv i otvaranje vrati do sosednite prostorii.
Во постудени услови, да, но како бе Златко во поголем простор кога има мал издув? Па 573м3 издув е малку и не е за голем простор при ниски Т
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Во постудени услови, да, но како бе Златко во поголем простор кога има мал издув? Па 573м3 издув е малку и не е за голем простор при ниски Т
Ама се фанавте за издувот..
Па 500-600 кубика на час ви е стандард за 3.5ка! Не е ова Амбер, прекрстена 5.5ка па да има издув од 800 кубика!
Не да бранам или напаѓам нешто, стварно сум амбивалентен во случајов…

И веројатно Злате е во право дека е до просторот, и не држи вода ваквата споредба!
@LudPetel ако сака нека објасни подетално(?) ако веќе вакви гачки и споредби прави…
Автоматски споено мислење:

Ajde sega klimatizer so 575m3 izduv bil nordik.Pa toshibata Suzumi 4,5 starata sto ja imam na medium duva so 600m3,i toa so 60c mereno so sonda,ne so korona termometear,za merenje na celoto.
Normalno so mal izduv sekoj klimatizer ke duva toplo.
I sega ako ima grejac odma e nordic.
Znaci japonskive sto se deklarirani do -15c se poslabi od kinezive do -30c.
Finti na kvadrat.
Филипинец, за старите Сузуми капа доле! Ама тука приказни: и баба да имаше такво ќе беше дедо, бар кај мене не поминуваат! Тошиба нека извади документ и тест дека таа клима е за ладна зона, па после ќе правиме муабет.
Оазисот има документ и еуровент(иако не тестира толку ниско) и точно се гледа дека е “нордик” народски кажано!
(И ја не сум за нордици тука, ама тоа е тоа)
 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Ама се фанавте за издувот..
Па 500-600 кубика на час ви е стандард за 3.5ка! Не е ова Амбер, прекрстена 5.5ка па да има издув од 800 кубика!
Такви работи како прекрстена или непрекрстена, не постојат. Тоа е амбер нордик 12ка и затоа покрај другите работи кои го прават нордик и има издув 800м3. Значи НОРДИК.
Освен ако не се работи за простор со перфектна изолација, можеби двојни ѕидови плус тервол и слични работи, издувот на климата е една од клучните работи на кои треба да се внимава при изборот ако сакаме климата да загрева и на ниски надворешни Т. А ако овој вивакс има црно на бело дека е нордик, тогаш кој им го дал тој документ одма да им ги врати парите.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Такви работи како прекрстена или непрекрстена, не постојат. Тоа е амбер нордик 12ка и затоа покрај другите работи кои го прават нордик и има издув 800м3. Значи НОРДИК.
Освен ако не се работи за простор со перфектна изолација, можеби двојни ѕидови плус тервол и слични работи, издувот на климата е една од клучните работи на кои треба да се внимава при изборот ако сакаме климата да загрева и на ниски надворешни Т.
Две работи се битни тука…
Првата, што е Амбер 12ката е одамна расчистено, и не релевантно сега. (само за пример ја зедов, а сакале или нејќеле е и директен конкурент на aeyi/oasis)

За втората се согласувам дека појак издув е подобро, ако ништо друго бар како можност да се има…
Ама далеку од тоа да е клучна во греењето! Или бар во нашава климатска зона што е умерена накај топла…
Остај ги финците, швеѓаните кај што 6 пати треба да го сврти воздухот или како и да е!
Кај нас два дена у годината паѓа -15.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.722
Поени од реакции
4.056
Во постудени услови, да, но како бе Златко во поголем простор кога има мал издув? Па 573м3 издув е малку и не е за голем простор при ниски Т
Zošto zemate zdravo za gotovo deka ne znam 7 pati treba da bide svrten vozduhot na čas? Od kade ovoj uslov? Za koja nadvorešna T ova važi.
Eve mojava ima max 550m3/h i za 4 zimi ako rabotela 15-20% na max izduv, a gree od 28-40m2 vo zavisnost kolku e nadvor. I kako e možno?
Ne e samo goleminata na izduvot biten, biten e i oblikot na difuzorot a najbitna e T na izlezniot vozduh, so povisoka izlezna T dovolen e i ponizok izduv no ako e so dobar difuzor koj dobro go raspršuva vozduhot za dobro pokiranje na prostorot.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Ne e samo goleminata na izduvot biten,
Никаде не реков дека САМО тоа е важно. A како грее кај тебе климата со то издув, право да ти кажам, не знам. Не си ме поканил на гости ;)
Автоматски споено мислење:

само за пример ја зедов, а сакале или нејќеле е и директен конкурент на aeyi/oasis)
Ајде ајде. Знаеш ти и подобро од мене дека овој конкретен модел на вивакс не е за споредба со амбер.
Вивакс нема модел како амбер. И сега пред да почнат сите пак да плукаат да кажам дека со тоа не мислам дека тоа е најдобрата клима на планетава
 
Последно уредено:
Член од
15 декември 2023
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво,

Сакам ја заменам старата словенска дрвена дограма 30+ год. со нова PVC Од Комерлинг 76 MD 6 комори 4CC+Флот 4+16+4, 2 стакла термопан 4 сезони,3 диктонзи (оков сигениа).
Или
Саламандер грин еволутион, 6 комори, со 2 стакла термопан, 4 сезони, 3 диктонзи (оков мако). (слики во прилог).
од Прилеп. Препораки, совети?

Сакам да поставам и клима 5.5kw или пак 2 х 3.5kw
Gree (Amber Nordic или Premium);
Midea(Midea Extreme Save PRO AG Nordic + AIR PURIFIER UV VIRUS STERILIZATION HEPA series + KIT);
Hisence (Hisense Wings Pro KB50XS1EG/KB50XS1EW);

Подолу на сликата е распоредот на спратот и негови карактеристики.

Со различни бои се исцртани правоаголници за тоа каде би биле потенцијални места за поставување на клима.
B0sS3mux.jpg Untitled.png Untitled.jpg
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.445
Поени од реакции
4.960
Здраво,

Сакам ја заменам старата словенска дрвена дограма 30+ год. со нова PVC Од Комерлинг 76 MD 6 комори 4CC+Флот 4+16+4, 2 стакла термопан 4 сезони,3 диктонзи (оков сигениа).
Или
Саламандер грин еволутион, 6 комори, со 2 стакла термопан, 4 сезони, 3 диктонзи (оков мако). (слики во прилог).
од Прилеп. Препораки, совети?

Сакам да поставам и клима 5.5kw или пак 2 х 3.5kw
Gree (Amber Nordic или Premium);
Midea(Midea Extreme Save PRO AG Nordic + AIR PURIFIER UV VIRUS STERILIZATION HEPA series + KIT);
Hisence (Hisense Wings Pro KB50XS1EG/KB50XS1EW);

Подолу на сликата е распоредот на спратот и негови карактеристики.

Со различни бои се исцртани правоаголници за тоа каде би биле потенцијални места за поставување на клима.
Прегледај го приврзокот 401123Прегледај го приврзокот 401120Прегледај го приврзокот 401119
Celiot ovoj prostor so eden ured ke ti bide premnogu tesko da go zagrees pa makar stavil i Daikin Ururu Sarara.
Od poziciite za izbor zolto (posebno tuka) i temno plavo ne gledam zasto bi stavil klima tuka.
Rozevoto bi go izbegnal samo zaradi moznata potreba da gi cistis filtrite pocesto radi gotvenjeto vo blizina.
Svetlo plavo dokolku pustis malku podolgi cefki da bide vo delot salon veke ima smisla bi ti rekol.
Zelenata i crvenata pozicija se mozni kandidati so toa sto bi izbral koja e pomalku nasocena kon delot kade lugje prestojuvaat podolgo. Ako se odlucis za zelenata bi ti rekol da baras edinica so podelen otvor na izduvot na dva dela (slicno na Mitsubishi LN za primer, ne da ja kupis ovaa samo da go vidis modelot na izgleda za da vidis na sto mislam) ama da moze da gi kontorliras da se nasocuvaat vo razlicni pravci a ne samo po visina kako spomenatoto mitsubishi.

Izborot na klima ke ti go ostavam na tebe, ke si najdes kolkavi toplotni potrebi (zagubi) ima prostorot, i baraj nekoj sto ke ti gi zadovoli istite ili eventualno malku nad niv. Ako zemes premnogu jak ured na toplina a nema moznost za niska modulacija ke imas problemi vo onie prelazni periodi koga ne e premnogu ladno nadvor i vnatresniot prostor ke ima pomal i zagubi.

Za prozorite jas smetam deka 3te stakla se podobri od ovie 2 ama mozebi se lazam. Eve neka ti spodeli i nekoj drug mislenje
 

Kajgana Shop

На врв Bottom