Најекономично греење и ладење

Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Думате ко праевте лоши коментари за Toshiba епа Карма

1639779681107.png

Стискај ЕНТЕР сеа на Gree упс E-HEATER :))
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Последно уредено:
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Nema da pravam sporedbi nitu nekakvi preporaki za izbor, tuku samo faktički sostojbi. Ova so defrostot na Tundrata ednostavno netočno.
Čista dezinformacija e deka Tundrata duva pri defrost. Naprotiv ne pravi defrosti po zadaden interval na 40 min kako mnogu poskapi klimi od nea tuku baš koga treba. Sega na ovie T okolu nulata nema nikakvi defrosti nitu suvi nitu mokri, si modulira prekrasno od 400W do 580W i gree celi 40m2. Koga će reši da pravi defrost ne gi zatvara bezpotreba krilcata, ja ZAPIRA TURBINATA so duvanje, celiot ciklus trae od 4 do 8 min vo zavisnost od nasobraniot mraz na izmenuvačot.
Edinstvena mana i e pri defrostot što posle nego trgnuva da duva vrelo so 1200-1300 W za da ja nadoknadi izgubenata toplina, pa dva tri pati gasi/pali dodeka ne se vrati vo prethodniot režim na rabota pred defrostot...... ova e celata vistina od prva raka, a ne rekla kazala.
Потврдувам ист режим на работа и за Тундра 18, сезонава само 2 пати има направено дефрост, внатре прекинува со работа турбината.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.434
Поени од реакции
2.721
Потврдувам ист режим на работа и за Тундра 18, сезонава само 2 пати има направено дефрост, внатре прекинува со работа турбината.
Tvojata od novata e ili od starite? Izgleda od starite
 
Член од
24 август 2008
Мислења
304
Поени од реакции
250
Uste li se karate za kopce mislev so toa zavrsivme :pos:
Изгледа дека тоа никогаш нема да заврши се додека на форумов има луѓе кои Gree климите ги бранат како да се нешто врв од технологијата.

(Инаку и јас имам две Gree Amber и Lomo клими)
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Tvojata od novata e ili od starite? Izgleda od starite
Да речеме дека неговата е од старите, шу прајме со мојата нова Тундра ? :)

А и ко сме кај копчиња, ај некој нека објасни за што служи опцијата " Turbo " кај Gree/ Tosot климите ?
 
Член од
24 август 2008
Мислења
304
Поени од реакции
250
Да речеме дека неговата е од старите, шу прајме со мојата нова Тундра ? :)

А и ко сме кај копчиња, ај некој нека објасни за што служи опцијата " Turbo " кај Gree/ Tosot климите ?
Посилно дува турбината и со тоа (теоретски) нешто побрзо ја постигнува зададената температура.
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Посилно дува турбината и со тоа (теоретски) нешто побрзо ја постигнува зададената температура.
Фала ти, а дали има некое ограничување за кога може да се користи таа функција, пример надворешна температура да е над или под одреден степен, итн ?
Па ако си функционира во ред, тогаш добра можност треба да е.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
304
Поени од реакции
250
Фала ти, а дали има некое ограничување за кога може да се користи таа функција, пример надворешна температура да е над или под одреден степен, итн ?
Па ако си функционира во ред, тогаш добра можност треба да е.
Нема ограничување во поглед на надворешната температура, само што со користење на таа функција ја искористуваш максимално моќноста на турбината и затоа не се препорачува да се користи постојано.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.194
Поени од реакции
5.107
Bilo koja klima koga e pustena na dugmeto TURBO preku dalecinskoto togas kompresorot raboti so maksimalen kapacitet ( potrosuvacka ) nezavisno od nadvoresna temperatura i nezavisno dali klimata e vo rezim na ladenje ili greenje.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
536
Поени од реакции
851
Nema da pravam sporedbi nitu nekakvi preporaki za izbor, tuku samo faktički sostojbi. Ova so defrostot na Tundrata ednostavno netočno.
Čista dezinformacija e deka Tundrata duva pri defrost. Naprotiv ne pravi defrosti po zadaden interval na 40 min kako mnogu poskapi klimi od nea tuku baš koga treba. Sega na ovie T okolu nulata nema nikakvi defrosti nitu suvi nitu mokri, si modulira prekrasno od 400W do 580W i gree celi 40m2. Koga će reši da pravi defrost ne gi zatvara bezpotreba krilcata, ja ZAPIRA TURBINATA so duvanje, celiot ciklus trae od 4 do 8 min vo zavisnost od nasobraniot mraz na izmenuvačot.
Edinstvena mana i e pri defrostot što posle nego trgnuva da duva vrelo so 1200-1300 W za da ja nadoknadi izgubenata toplina, pa dva tri pati gasi/pali dodeka ne se vrati vo prethodniot režim na rabota pred defrostot...... ova e celata vistina od prva raka, a ne rekla kazala.
Да се пали и гасне по 3 пати од дефростот,а кога ќе бидат температурите испоод нула и времето е влажно,додека почнала да работи по 3 палења во кои дува ладно оти додека затопли се гасне,дошол нов дефрост,Да ти се плукнам у комфорот и грењето..
Кај мене понекогаш знае да заглави и по 3-4часа да прави пали гасни..особено кога температурата -5
 

Kajgana Shop

На врв Bottom