Најекономично греење и ладење

Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
Со оваа цена на ел.енергија е неисплатливо и лудост да става некој панел оти нема да си поврати парите, а што се однесува до панели и инвертори незамисливо е да вие поврзете шрорет,пегла,или друг ваков уред оти ви треба инвертор што е 10 пати појак од уредот (греачот) кој создава краток спој при вклучување а оваа е многу скапо, каде ќе може да се покрие се во домот,не само лесни потрошувачи како тв,ладилник,сијалица
А во Сад цената на е.енергија е поскапа и затоа донекаде исплатливо,затоа и кај нас ќе раснат цените на струјата и тоа вртоглаво во наредниве години поради загадувањето и преминувањето на сончеви панели и ветерници струјата едноставно мора да поскапе за да се инвестира во оваа опрема.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Со оваа цена на ел.енергија е неисплатливо и лудост да става некој панел оти нема да си поврати парите, а што се однесува до панели и инвертори незамисливо е да вие поврзете шрорет,пегла,или друг ваков уред оти ви треба инвертор што е 10 пати појак од уредот (греачот) кој создава краток спој при вклучување а оваа е многу скапо, каде ќе може да се покрие се во домот,не само лесни потрошувачи како тв,ладилник,сијалица
А во Сад цената на е.енергија е поскапа и затоа донекаде исплатливо,затоа и кај нас ќе раснат цените на струјата и тоа вртоглаво во наредниве години поради загадувањето и преминувањето на сончеви панели и ветерници струјата едноставно мора да поскапе за да се инвестира во оваа опрема.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Моментално плаќам 16 долари за гас и топла вода за 70м2 , зимно време плаќам 21/22 долари за грееше и топла вода. Плус 45-60 долари струја зависно од месецот.

А моите плаќаат 2700 денари струја а имаат и соларно имаат и шпорети на плин и пазати триста тракатанци. Каде е греењето плус.

Не ја бива мкд тоа е реалноста. За свои лични потреби си ја приватизираат...

Добро видео во врска со проблемот со обновливи извори на енергија во Калифорнија.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.723
Поени од реакции
4.062
Моментално плаќам 16 долари за гас и топла вода за 70м2 , зимно време плаќам 21/22 долари за грееше и топла вода. Плус 45-60 долари струја зависно од месецот.

А моите плаќаат 2700 денари струја а имаат и соларно имаат и шпорети на плин и пазати триста тракатанци. Каде е греењето плус.

Не ја бива мкд тоа е реалноста. За свои лични потреби си ја приватизираат...

Добро видео во врска со проблемот со обновливи извори на енергија во Калифорнија.
Ovde od petni žili ne uveruvaat site političari na vlast unazad 30 god. deka imame najevtina struja vo Evropa.... Da nema internet i pečalbari siroti nie da im poveruvame....
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
497
Поени од реакции
1.132
Ovde od petni žili ne uveruvaat site političari na vlast unazad 30 god. deka imame najevtina struja vo Evropa.... Da nema internet i pečalbari siroti nie da im poveruvame....
Vo pravo si deka ne ubeduvaat deka imame najevtina struja a ocigledno ne e taka ,i ne treba da se zanemari deka sporeduvame struja koja 60-70% e proizvedena kaj nas so nasi vraboteni sto imaat daleku poniski plati vo odnos na zemjite sto imaat recisi ista cena na kw a vrabotenite imaat mnogu povisoka plata i pogolemi trosoci za proizvodstvo a sepak e poevtina ili ista cena so kaj nas .Ama kaj nas ima prevrabotenost i del neodat na rabota zemaat plata pa pusti tenderi eden kup so ogromni provizii i zatoa e razlikata na steta na nas.


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.723
Поени од реакции
4.062
Vo pravo si deka ne ubeduvaat deka imame najevtina struja a ocigledno ne e taka ,i ne treba da se zanemari deka sporeduvame struja koja 60-70% e proizvedena kaj nas so nasi vraboteni sto imaat daleku poniski plati vo odnos na zemjite sto imaat recisi ista cena na kw a vrabotenite imaat mnogu povisoka plata i pogolemi trosoci za proizvodstvo a sepak e poevtina ili ista cena so kaj nas .Ama kaj nas ima prevrabotenost i del neodat na rabota zemaat plata pa pusti tenderi eden kup so ogromni provizii i zatoa e razlikata na steta na nas.


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Ova se samo ceni po Kw/h el. energija i toa ništo ne kažuva. Se great centralno na plin, gotvat na plin (ili voopšto ne gotvat osven kafe i doruček), se kapat na plin, struja samo za osvetluvanje i pomošni uredi. Kupovnata moć im e najmalku 10 pati povisoka od našata, taka da vo apsoluten iznos nie plaćame enormni smetki vo odnos na gornata tabela praktično 10 pati poveće.
Nejse, da dade gospod Rusija da ja dopre slavinata za plin, ne treba poveće od nedela dena, togaš da gi vidam bre brat....
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
Незнам од како ги најдовте овие заклучоци кога кај нас цена по киловат на скапа е околу0.13 цент за разлика од Германија каде е 30.4 цент
Или мислите оти во странство е отвори врата 100е затвори 200е
Соодносот на 400е плата во Мк е како 1200 Германија
А разликата е само во незаконито... што владее тука,но и таму се виде оти се е отидено во П.М со инсталираните бојлери на Сорос
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
497
Поени од реакции
1.132
Незнам од како ги најдовте овие заклучоци кога кај нас цена по киловат на скапа е околу0.13 цент за разлика од Германија каде е 30.4 цент
Или мислите оти во странство е отвори врата 100е затвори 200е
Соодносот на 400е плата во Мк е како 1200 Германија
А разликата е само во незаконито... што владее тука,но и таму се виде оти се е отидено во П.М со инсталираните бојлери на Сорос
Da ne si greska, veruvam mislese na 13 euro cents ,i na tabelata ima golem del so slicna cena kako kaj nas a plati trojni , pa normalno deka e skapa Estonia ima cena kako kaj nas a prosecna plata 1150€ ,a kaj nas 450€ sto znaci prema mesecnata plata Estonia ima recisi 3pati poniska smetka za struja vo odnos na mesecnite primanja .Znaci 100€ mesecno na 1150€ plata
I 100€ mesecno na 450€ plata.
Znaci po pretpostavka vraboten vo proizvodstvo na struja e platen 1150€ prosek a kaj nas 450€ a prodazna cena na strujata isto ,nekako nema bas logika osven onaa makedonskata naceka drzavno kradi duri mozis ....

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Мислам дека на сите тука ни е и повеќе од јасно зошто имаме толкави сметки, и толку ниски плати!
Не се ни американците ни русите криви за тоа... колку и да сакаме вината да ја префрламе на друг!
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
Da ne si greska, veruvam mislese na 13 euro cents ,i na tabelata ima golem del so slicna cena kako kaj nas a plati trojni , pa normalno deka e skapa Estonia ima cena kako kaj nas a prosecna plata 1150€ ,a kaj nas 450€ sto znaci prema mesecnata plata Estonia ima recisi 3pati poniska smetka za struja vo odnos na mesecnite primanja .Znaci 100€ mesecno na 1150€ plata
I 100€ mesecno na 450€ plata.
Znaci po pretpostavka vraboten vo proizvodstvo na struja e platen 1150€ prosek a kaj nas 450€ a prodazna cena na strujata isto ,nekako nema bas logika osven onaa makedonskata naceka drzavno kradi duri mozis ....

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Да мала грешка,инаку во Естонија се друго е поскапо едно кафе е 4-5 евра,ама во право си ние сме најмизерни..
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Да мала грешка,инаку во Естонија се друго е поскапо едно кафе е 4-5 евра,ама во право си ние сме најмизерни..
Малку сме оф-топик со муабетов, ама нејсе.
Во Естонија не сум бил и не знам, ама чисто сумњам дека едно кафе е 4-5€, оти толку не беше ни во кафаната на Ван Гог.
Плус, да не (си) отворам јадови, па да ви кажам колку џабалак беше пивото, па какви не пива имаат... Фантазии...
Еве, јас сум спремен да заборавам на сметките ако ги имаме тие пива по тие цени :D
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Midea MSAGCU-18HRFNX-QRD0GW/MOX301-18HFN8
Или
HAIER TUNDRA GREEN AS50TDDHRA-CL/1U50MEEFRA
Која? Ама и зошто?

Има шанси да се дознае нешто повеќе за компресориве во тошиба и мидеа..... освен дека се GMCC?
Тундрата е позната по искуства на форумиве.... некој да ја земал Мидеава па да се пофали/пожали?
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Ovde od petni žili ne uveruvaat site političari na vlast unazad 30 god. deka imame najevtina struja vo Evropa.... Da nema internet i pečalbari siroti nie da im poveruvame....

Буквално будали праат од секој еден човек кој е во таа држава. Кога пратив дома прв пат за греење прво зимо татко ми се крстеше како он со 400 евра плата дава 1000 евра за 20 метри дрва да ја згрее куќата а јас плаќам 20 долари за парно да е 30 степени внатре а надвор -22 навечер паѓа температурата.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Буквално будали праат од секој еден човек кој е во таа држава. Кога пратив дома прв пат за греење прво зимо татко ми се крстеше како он со 400 евра плата дава 1000 евра за 20 метри дрва да ја згрее куќата а јас плаќам 20 долари за парно да е 30 степени внатре а надвор -22 навечер паѓа температурата.
Ај прашај колку ќе те кошта таму да си купиш исто 20 метри дрва (претпостави дека живееш во куќа надвор од домет на централно греење).
Проблемот е што ние тука сне 100 години назад.... ем на назад се движиме.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
Буквално будали праат од секој еден човек кој е во таа држава. Кога пратив дома прв пат за греење прво зимо татко ми се крстеше како он со 400 евра плата дава 1000 евра за 20 метри дрва да ја згрее куќата а јас плаќам 20 долари за парно да е 30 степени внатре а надвор -22 навечер паѓа температурата.
Да не ги спомнуваме работите,не тече мед и млеко таму,кажувај ги овие прикаски на друг,за да се разбере треба детално да се елаборира а не да се вадат одредени секвенци
Оваа што ти го зборуваш се прикаски за Малоумни со оштетен мисловен апарат,
Автоматски споено мислење:

Преку глава ми е од вакви црпки со исперени мозоци и оштетен мисловен апарат кои ми кажуваат оти кај нас ништо не чини а таму тече мед и млеко,
Нека кажат дали со 400евра може да се живее во Шведска,Германија и зошто не може???
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom