Најекономично греење и ладење

Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Евтинaтa тaрифa oстснувa кaкo и дoсегa.
Пooпширнo вo видеoвo
Цццц, кое дупење во здрав мозок ...

Ддв-то е само привремено намалено од 18% на 5%, само за една година ( до јули 2022 ), па после 10% од јули 2022 до јули 2023, и на крај пак по старо 18% од јули 2023та па на таму, а поскапувањето од 12.36% не ќе да е привремено :)

Не знам до кога греењето на клима ќе биде исплатливо, ако оди како што оди сега работава, не ни бегаат пелетите.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.197
Ovo je unikatan slučaj , ti bi sad gradio slučaj na tome , uostalom ovi novi modeli kineskih klima imaju dosta bolju kvalitetu plastike , design od japanskih proizvodjača..

Meni ovo izgleda kao da je neko neiskusan pokušao da skida plastiku s klime..
Ni kod babe nema djabe
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Uste ne naucivte ne ste veke broj 1

Sega MIDEA e NO.1
Прегледај го приврзокот 300098
Ti uste malce ST ke go proglasih za broj 1....hahahahah
Автоматски споено мислење:

Цццц, кое дупење во здрав мозок ...

Ддв-то е само привремено намалено од 18% на 5%, само за една година ( до јули 2022 ), па после 10% од јули 2022 до јули 2023, и на крај пак по старо 18% од јули 2023та па на таму, а поскапувањето од 12.36% не ќе да е привремено :)

Не знам до кога греењето на клима ќе биде исплатливо, ако оди како што оди сега работава, не ни бегаат пелетите.
Peletite mislih gratis ke bidat, a be ako ripne strujata otide se, i peleti i se.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.224
Поени од реакции
5.185
Цццц, кое дупење во здрав мозок ...

Ддв-то е само привремено намалено од 18% на 5%, само за една година ( до јули 2022 ), па после 10% од јули 2022 до јули 2023, и на крај пак по старо 18% од јули 2023та па на таму, а поскапувањето од 12.36% не ќе да е привремено :)

Не знам до кога греењето на клима ќе биде исплатливо, ако оди како што оди сега работава, не ни бегаат пелетите.
Se se poskape no i peletite ne se voopsto evtini za Greenje
Kakvo vreme dojde so ovie poskapuvanja luksus ke bide i zivotot koj go ziveeme
Zalno no vistinito :(
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Не се ни пелетите евтини, но велам ако струјата покрај ова поскапување, пак поскапи за брзо време .. па крај краева не е само цената во прашање, сите убаво знаеме кое е безшумно, безветровито и најкомфорно греење, ако математиката излегува малку поевтино за клими, тогаш јас ич нема да размислувам.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Не се ни пелетите евтини, но велам ако струјата покрај ова поскапување, пак поскапи за брзо време .. па крај краева не е само цената во прашање, сите убаво знаеме кое е безшумно, безветровито и најкомфорно греење, ако математиката излегува малку поевтино за клими, тогаш јас ич нема да размислувам.
I peletite ke poskapat se si e povrzano, ama ako se tuka nekade cenite jas biram klima. Ne sakam da nabavuvam sekoja godina da skladiram, pa sekoj den da dodavam i da cistam i nedajboze da se podrasipe elektronika, pa da vnesuvas parametri, a za drva da ne ni zboruvame voopsto.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.224
Поени од реакции
5.185
Не се ни пелетите евтини, но велам ако струјата покрај ова поскапување, пак поскапи за брзо време .. па крај краева не е само цената во прашање, сите убаво знаеме кое е безшумно, безветровито и најкомфорно греење, ако математиката излегува малку поевтино за клими, тогаш јас ич нема да размислувам.
Ako mislis na Parno Greenje toa e najdobro NO ne kako sto e osmisleno parnoto kaj nas vo MK plakanje 12 meseci pausalno na parnoto po kvadratura na stan Bez kalolimetar plus od Toplifikavija go pustat oni koga sakaat a ne na korisnikot realno koga mu treba taka da takvo parno ne mi treba ( sopstveno parno pak e izgor skapo 2-ca moj komsii stavija parno na drva i se otkazaa kupija invereri sega radiatorite im se za ukras )

Parno bi prifatil samo dokolku ima posebno kalolimetar ( kolku sum potrosil tolku da platam A ne Pausal i po kvadratura ) kako sto e so vodata vodomer i so strujata strujomer ( kolku trosis tolku plakas Struja/Voda ) plus od oktomvri do april da ima non-sto parno 24/7 so toa sto korisnikkot sam da si go pusta parnoto vo stanot/kukata koga ke ima potreba kako primer so strujata non-stop si ima struja i ti samiot odlucuvas koga sto da pustis a ne distibucija isto i so vodata ti sam odlucuvas dali i koga ke ja polevas trevata a ne vodovot

E taka i so parnoto treba da e a ne vaka kako sto e sega.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Еве ти ист проблем како твојот. Пријателкава ја купи климата 2017 г. од сетек (хаиер 5.5 кв). И кај нејзе неколку пати течело вода од внатрешната,ја поправале нешто, но сега цела пластика и испука. Сервисерот (некој Горан) е недостапен постојано. Деновиве ќе оди до сетек за да се разберат, но мислам џабе ќе е се кога гаранцијата беше 2 години на климата и 5 на компресорот. Еве види ги сликите што ми ги прати.
Koj model na haier e ova znaes?

Vaka ispukana e kupena ili ispukala sama?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Ako mislis na Parno Greenje toa e najdobro NO ne kako sto e osmisleno parnoto kaj nas vo MK plakanje 12 meseci pausalno na parnoto po kvadratura na stan Bez kalolimetar plus od Toplifikavija go pustat oni koga sakaat a ne na korisnikot realno koga mu treba taka da takvo parno ne mi treba ( sopstveno parno pak e izgor skapo 2-ca moj komsii stavija parno na drva i se otkazaa kupija invereri sega radiatorite im se za ukras )

Parno bi prifatil samo dokolku ima posebno kalolimetar ( kolku sum potrosil tolku da platam A ne Pausal i po kvadratura ) kako sto e so vodata vodomer i so strujata strujomer ( kolku trosis tolku plakas Struja/Voda ) plus od oktomvri do april da ima non-sto parno 24/7 so toa sto korisnikkot sam da si go pusta parnoto vo stanot/kukata koga ke ima potreba kako primer so strujata non-stop si ima struja i ti samiot odlucuvas koga sto da pustis a ne distibucija isto i so vodata ti sam odlucuvas dali i koga ke ja polevas trevata a ne vodovot

E taka i so parnoto treba da e a ne vaka kako sto e sega.
Да, на парно мислев, но не централно пошто не сум од Скопје, во Прилеп немаме централно греење.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.224
Поени од реакции
5.185
Да, на парно мислев, но не централно пошто не сум од Скопје, во Прилеп немаме централно греење.
Sopstveno parno e najdobro no ne e najekonomicno i na Struja i na Drva i na Plin sopstvenoto parno e skapo

Vo komsii imam 2-ca koj imaa parno edniot na drva se greese 2 sezoni proceni deka e skapo i se otkaza od parno zema inverter 5.5kw

Drugava komsika imase sopstveno parno na struja mnogu skapo i bese i zema inverter 7kw klima

Sega i na 2-cava komsii radiatorite im se za ukras.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
135
Поени од реакции
166
Koj model na haier e ova znaes?

Vaka ispukana e kupena ili ispukala sama?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Хаиер тундра 5.5 кв. (не ги знам точните бројки на моделот). Купена нова 2017. Знам дека и прокапуваше од внатрешната, па ја правеа. Еднаш на едниот ќош од внатрешна страна е прилепена со нешто. И дедото мој ја има истата, но сега за сега си е супер, а за понатаму ќе видиме.

едит...еве слика од моделот.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Toa e toa.Kinez si e kinez.
Neizbalansiran klima ured.
Toplo ladno,toplo,ladno.......
Premnogu toplina,ama neizbalansirano so kvalitetot na plastikata,a rezultatot go gledame.
Tie se nedostatocite na buget modelite.
Kolku pari tolku muzika.
Ako ne na Drinu onda na cupriju,cto velat
Da dobies ti i drugite celosna slika za kvalitetot na odlivcite na Gree treba da proveris informacija kade i koj gi proizveduva, a toa e vo fabrika koja se vika Gree Daikin Mold....
download.png
Zgolemi ja dolmata slika i procitaj sto pusuva na fabrikata.
4626237_IMG_1688.jpg
Link LinkFB

14606283_1797556347151123_8560713281629620248_n.jpg

14680952_1796474903925934_8710011096426896522_o.png
Vrven kvalitet e plastikata i odlivcite na Gree-Daikin a drugive kinezi kakva imaat se gleda po slikive od korisnicive so ispukanive Tundri.
Proverete prvo nesto pred da napisete
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.067
Ova so slikive na HAIER se nevideni gluposti.
Kako može da se stari 2-3 godini a da izgledaat kako da se koristeni 20 god i nikogaš da ne se bar prebrišani so obična voda.
Od avion se gleda deka gi otvarale na sila i duri ne gi ni zatvorile kako što treba.
Eve jas imam HAIER i nema ni zbor za nekvalitetna plastika. Voobičaeno se koristi tkn. ABS plastika za ovie proizvodi kaj site proizvoditeli na klimi, se razlikuvaat samo po završnata obrabotka, nekoi imaat super finiš....
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Da dobies ti i drugite celosna slika za kvalitetot na odlivcite na Gree treba da proveris informacija kade i koj gi proizveduva, a toa e vo fabrika koja se vika Gree Daikin Mold....
Прегледај го приврзокот 300124
Zgolemi ja dolmata slika i procitaj sto pusuva na fabrikata.
Прегледај го приврзокот 300125
Link LinkFB
Прегледај го приврзокот 300123
Vrven kvalitet e plastikata i odlivcite na Gree-Daikin a drugive kinezi kakva imaat se gleda po slikive od korisnicive so ispukanive Tundri.
Proverete prvo nesto pred da napisete
Уште да го погодеа софтерот/frimware на Gree климите како во Daikin се ќе беше ок ама Daikin нее будала да му даде алгоритми на Кинезиве
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Уште да го погодеа софтерот/frimware на Gree климите како во Daikin се ќе беше ок ама Daikin нее будала да му даде алгоритми на Кинезиве
Ja imam 2 takvi Gree klimi so odlicen softwer/firmware....so ednata gream 10m2 ama i so cena 36k.... spusta pod 200w na greenje i pod 100w na ladenje....samo skapa vi bese za 36k i ne se nosi ;)
Drugata Amber Nordicot isto 12ka;) gree 70m2 bez problem u preoden period namestena vo otvoren prostor dnevna kujna hodnik vkupno 46m2.
Deka so klima od 24k ke dobies softwer/firmwar ne gi lazi lugeto, toa se plakja i kaj Mitsubishi ne pa kaj tvoite kanti kapilarki. Izgleda si bil otsaten na casov ;)
IMG_20210630_193817.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom