Најекономично греење и ладење

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Бегаш лепи :P зашто кога аргументите ке заиграат слаба одбрана имаш.
Автоматски споено мислење:

Мануелниот дефрост се покренува исто како со температурната компензација +-+-+- со тоа што зададена треба да биде 16ц мод Греење претходно исклучена климата од напон едно 5мин и укуцавање +-+-+- брзо во првите 30сек од вклучувањето на климата. Одличен дефрост софтвер/алгоритам имаат и најефтините ентри модели на Грее и ова никогаш нема да ви затреба.
Ова многу комплицирано за мануелен дефрост? o_O
Посебно моментот дека климата прво треба да биде исклучена 5мин! За ваква процедура јас би рекол дека таа клима нема дефрост он-деманд!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Ова многу комплицирано за мануелен дефрост? o_O
Посебно моментот дека климата прво треба да биде исклучена 5мин! За ваква процедура јас би рекол дека таа клима нема дефрост он-деманд!
Kaj tebe kako e defrostot....na OnOff klimi bese i pecka na Drva?
Автоматски споено мислење:

Ова многу комплицирано за мануелен дефрост? o_O
Посебно моментот дека климата прво треба да биде исклучена 5мин! За ваква процедура јас би рекол дека таа клима нема дефрост он-деманд!
Kaj tebe kako e defrostot....na OnOff klimi bese i pecka na Drva?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.437
Поени од реакции
2.725
Kaj tebe kako e defrostot....na OnOff klimi bese i pecka na Drva?
Автоматски споено мислење:


Kaj tebe kako e defrostot....na OnOff klimi bese i pecka na Drva?
Na casovite padna li nekoj ovaa skolaska godina.
Diplomi ke davas li gratis ili ke se plakaat.... Hahahah
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.650
Поени од реакции
702
Предлог за клими за ладење и греење на соби на поткровје со не баш добра изолација.

Собите се околу 15-20м2, со помала висина од стандардната.

Имам систем со фонко чилер, и посебна единица во секоја соба, но сметките се превисоки. Не ми е исплатливо.

Повеќе ќе ми бркаат работа посебни клима уреди во секоја соба.
Предлози овде, понуди во ПП слободно.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Не го лажи човекот со софтвери, да беше така немаше да се жалат финците дека на 30мин им прави дефрости, 2-3 теми имаат за тоа и поплаки куп и тоа за најскапиот модел LN. За поефтините може да е само бетер.
Е баш на тој Финскиот форум го читав тој податок за како работи дефрост греачот на HZ моделите на Мицу.
Мислам за FH моделот беше.... со извадоци од operation manual.... со све.....
Ама не можам да го најдам сеа, неможам да пребарувам на тој форум, сето на Фински е пишувано а јас читав со опцијата на гоогле транслате.

Те мафта, не наседнувај
Не сум од тие ко тебе јас... што мафтаат и наседнуваат луѓе по форуми за да лапнат бонуфче од работа...
На гугл брзински ова најдов...
Пребарај: "Heater used during defrost cycle"
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.205
Поени од реакции
5.109
Lepi nemozes da kontriras na fakti sto gi napisal Mitsubishi...jasno?!
Ti kazav ne me intersiraat fakti za greaci

A Mitsubishi ima odlicni klimi nameneti za nasa klimacka zona vo nasata klimatska zona nema potreba od Nordik modeli so greaci taka da fakti za greaci ne me interesiraat ne sakam klima so greaci

NO HEATERS
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.437
Поени од реакции
2.725
Предлог за клими за ладење и греење на соби на поткровје со не баш добра изолација.

Собите се околу 15-20м2, со помала висина од стандардната.

Имам систем со фонко чилер, и посебна единица во секоја соба, но сметките се превисоки. Не ми е исплатливо.

Повеќе ќе ми бркаат работа посебни клима уреди во секоја соба.
Предлози овде, понуди во ПП слободно.
Kolku kw e cilerot?
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.650
Поени од реакции
702
Kolku kw e cilerot?
15 или 18kw

Ама има 5 единици по соби, 2 регистри во тоалети + 2 радијатори.

Станот не е за живеење туку за издавање од по неколку денови.
Системот ми е проблематичен дека треба да се дополнува со вода (губи негде) и ми е смачен веќе. On/off во секоја соба ми е подобра опција за тоа што се користи станот.


Проблем е монтажата на кров... а потребни се 3 клима уреди.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Kaj tebe kako e defrostot....na OnOff klimi bese i pecka na Drva?
Автоматски споено мислење:


Kaj tebe kako e defrostot....na OnOff klimi bese i pecka na Drva?
На ништо! ...ама барем не излажав никој ни на што се греам, ни па нешто продадов!
А ботовиве твои се фанаа сами во лагата, посебно @SvB за кој не ни знаеме на што се грее!? Кога требаше да одговори како се прави мануелен дефрост, како корисник требаше да знае, како продавач да одговори тип-топ на место!
...па ако и до сега сумњав дека воопшто и користи грее, сега сум сигурен дека само спамира.
П.С. ене го горе он потпрашува за чилери...:popce:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
На ништо! ...ама барем не излажав никој ни на што се греам, ни па нешто продадов!
А ботовиве твои се фанаа сами во лагата, посебно @SvB за кој не ни знаеме на што се грее!? Кога требаше да одговори како се прави мануелен дефрост, како корисник требаше да знае, како продавач да одговори тип-топ на место!
...па ако и до сега сумњав дека воопшто и користи грее, сега сум сигурен дека само спамира.
П.С. ене го горе он потпрашува за чилери...:popce:
Чилер е уред кој на излез недава фреон туку излезот е вода. Спомнатиот капацитет 18кв на +7 избран во времето на Фонко кога чилер-инвртер непостоел и овде се работи за ОнОфф чилер и фреонот е вероватно R22 е за тоа време логична комбинација. За денешно време не е логична комбинација тој систем.
Ценовно би било интересно да каже членот колку го коштал системот тогаш
Нема некоја филозофија тука, denes сите чилери се со Еуровент сертификат, по капацитети се со големи капацитети во KW кои идат и до Mwatt обично RoofTop уреди за големи објекти, такви проекти работиме во Грее т.е нашиот инжињерски тим кој има лиценца за тоа, се изработува целосена техничка документација за таков проект ....ова не е за лаици
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.205
Поени од реакции
5.109
@Strelec. I da e cilerot na fonko na R22 toa neznaci deka ne e kaliteten naprotiv toa e odlicno
Vo pocetokot i inverter klimite bea na R22 freon i tie bea edni od najdobrite inverter klimatizer zatoa sto R22 e najdobar za klimite raboti na poniski pritisoci maksimum 40 bari za razlika od R410 koj bez problem odi do 60 bari dodeka pak R32 bez problem odi do 70 bari e sega toa kolku e dobro so visokite pritisoci tolku i ne e no poradi EU regulativite za zivotna stedina e zabraneto da se proizveduvaat klimi so R22 freon a definitivno najdobar Freon za normalna rabota na klimtizerite e R22
Prvite Panasonik inverteri bea so R22 Freon.
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.650
Поени од реакции
702
Чилер е уред кој на излез недава фреон туку излезот е вода. Спомнатиот капацитет 18кв на +7 избран во времето на Фонко кога чилер-инвртер непостоел и овде се работи за ОнОфф чилер и фреонот е вероватно R22 е за тоа време логична комбинација. За денешно време не е логична комбинација тој систем.
Ценовно би било интересно да каже членот колку го коштал системот тогаш
Нема некоја филозофија тука, denes сите чилери се со Еуровент сертификат
Не би знаел да кажам колку коштал. Така ми е купен станот.

Помош за мојата ситуација?

Монтирањето клими на кров е проблематично, со тоа што надворешната единица би била на повисоко ниво од внатрешната, па демек имало пумпи да водата нагоре да ја вадат... (муабет од монтер)...

На мое место, што би одбрал? Ќе напоменам квадратурата на собите не е голема, а не се со висина од 2.5м туку далеку пониски, значи се помала кубикажа...

Се разбира сакам да поминам поевтино. 25к по клима ми е максимум... дури некоја илјадарка и над планот.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Не би знаел да кажам колку коштал. Така ми е купен станот.

Помош за мојата ситуација?

Монтирањето клими на кров е проблематично, со тоа што надворешната единица би била на повисоко ниво од внатрешната, па демек имало пумпи да водата нагоре да ја вадат... (муабет од монтер)...

На мое место, што би одбрал? Ќе напоменам квадратурата на собите не е голема, а не се со висина од 2.5м туку далеку пониски, значи се помала кубикажа...

Се разбира сакам да поминам поевтино. 25к по клима ми е максимум... дури некоја илјадарка и над планот.
За пумпите(конденз пумпи) те лажат кондензот нема потреба да иде нагоре према надворешната, сакаат да ти шитнат пумпи за конденз кои највероватно не ти требаат но да не инсинуираме. Пушти ми бројче во Порака ке пратиме екипа на увид и понуда после увидот,да знаеме што бараш и што очекуваш.Увидот нема да ти го наплатат
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Не би знаел да кажам колку коштал. Така ми е купен станот.

Помош за мојата ситуација?

Монтирањето клими на кров е проблематично, со тоа што надворешната единица би била на повисоко ниво од внатрешната, па демек имало пумпи да водата нагоре да ја вадат... (муабет од монтер)...

На мое место, што би одбрал? Ќе напоменам квадратурата на собите не е голема, а не се со висина од 2.5м туку далеку пониски, значи се помала кубикажа...

Се разбира сакам да поминам поевтино. 25к по клима ми е максимум... дури некоја илјадарка и над планот.
Znaes deka so budzetov ne resavas nisto tuku samo odlagas problem. Pa tolku ti e montaza vekke vo sosedni zemji a sakas da resavas golemi problemi. Moj sovet, pazi se dosta od timovive na forumov, pogotovo od strelcive. So soveti ke te sardisaat sega. Inaku tvojot sistem i slicnite se sekogas podobri da gi sredis osnosno popravis ili unapredis otkolku da pravis evtini resenija. Nekoj tamu seriozno investiral, mislel.pravel za sega da smenis so klimicka od 300euro.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom