Најекономично греење и ладење

Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Од слики нишо не се пресметува... се знае тоа како се прави.....
Викендов се очекуваат пак минусни температура, -7... -10 можеби....
Ќе најдеш уште едно термометарче да го ставиш над климата да се гледа температурата на усис и ќе снимиш бар едно 20-30 мин.
Ако мислиш дека ќе ти намалува/модулира отвори врати кон салон или други соби.... дури можеш да отвориш прозор за дур снимаш... на -10 надвор со отворен прозор сигурно нема да угаси ;)

btw. Памтам еднаш рече дека си порачал од алиекспрес термометар како мојот со 2 сонди.... уште не ти е стасан?
eve ti go kodot od termometarot koga ke e vo mk kazi mi i togas za tebe specijalno ke namestam i ke sedam pod klima pola saat da ti snimam klipce da si zadovolen posto od sliki ne se gledalo a sliki a klip isto raboti kako na slikite sto mislis deka 1500trosi i sum ja cekal 550w da spusti...

i klimata e vo 25m2 soba dnevna i do nejze ima hodnik odnosno nema vrata nema ni zid otvoren prostor hodnik koj sto e 7 8 kvadrati i ima skali so dupka za drug sprat nagore a pozadi klimata ima kujna od 9kvadrati i se vleguva preku vrata a dole posle hodnikot ima wc i uste dve spalni sobi taka da ne e deka i e mal prostorot ednostavno e jaka toa e toa kolku i daes tolku postignuva samo so promaja sum uspeal da namalam temperatura....

UB182415937SG >> LCD Digital Temperature

 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
isto e koga e roknata na 30 taka raboti dali -10 ili kako sea plus 5, samo so razlika sto sega imav otvoreno 2 balkonski vrati vo dve razlicni sobi promaja da napravam posto zagrevase odma i spustase samata klima zatoa i go pokazuvav kolku meri klimata vo sobata 28 stepeni predhodno imav spusteno temperatura so promajata na 22 za da mozam da go snimam videovo inace odma modulira. A so normalna rabota do 0 ili 1 stepen nadovreshna so 550 do 600w tera a koga bese ladno pred nekolku nedeli okolu 750 850 se dvizese modulacijata i namestena 23 ili 24 da odrzava, a koga e toplo nadvor kako denovive 520 530w...eve sea bash udrete matematika deka ne ja znam formulata neznam dali ke se zakacat samo slikite ednite se na turbo 800m3 a drugite se na 3ta brzina 630m3 odnosno 4ta ako se racuna i silent. kaj sto trosi 550w e na 800m3 a 580w e na 630m3, nadvor e 4stepeni.

po moja matematika cop nesto nad 5.05 vo treta brzina dava na nadvoresna 4 stepeni toa e ok i taka deklarirana i e 5.1
So 600w vadi izduv 25c toest LADEN izduv ili ja greshka sum. Ovaa beter nego mojot hansol.
Koj model Gree e ova?
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Ova Amber li e?
Troshi ko da e nadvor montirana a ne vnatre.
trosi ama bash kako sto e deklarirana i kako sto treba, a neznam sto model e na klipot se gleda ubavo
Автоматски споено мислење:

So 600w vadi izduv 25c toest LADEN izduv ili ja greshka sum. Ovaa beter nego mojot hansol.
Koj model Gree e ova?
of lelelel greska si odma se letas nesto da izmrcis ama utna ovoj pat
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
trosi ama bash kako sto e deklarirana i kako sto treba, a neznam sto model e na klipot se gleda ubavo
Автоматски споено мислење:


of lelelel greska si odma se letas nesto da izmrcis ama utna ovoj pat
Sho utnav ziti se 600w troshi I duva ladno
Mojava barem ladno duva ispod 250-200w
Автоматски споено мислење:

Jas mislam deka na +5 hansol ke izvadi 60c izduv vo 3ta brzina so maximalnite 18++w
Gree lomo na + 10c nadvoreshna 2ka fan od 3 nemoze da izvadi 50c izduv sum ja merel 20pati minimum so sobna temperatura 23-24
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Sho utnav ziti se 600w troshi I duva ladno
Mojava barem ladno duva ispod 250-200w
Автоматски споено мислење:

Jas mislam deka na +5 hansol ke izvadi 60c izduv vo 3ta brzina so maximalnite 18++w
gi izmesa brojkite mnogu sliki ti se vidoa i odma se popali da mrcis i se zbuni.....utna 25 e temperaturata na usis nad klimata
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
eve ti go kodot od termometarot koga ke e vo mk kazi mi i togas za tebe specijalno ke namestam i ke sedam pod klima pola saat da ti snimam klipce da si zadovolen posto od sliki ne se gledalo a sliki a klip isto raboti kako na slikite sto mislis deka 1500trosi i sum ja cekal 550w da spusti

UB182415937SG >> LCD Digital Temperature

Абе пиле не бриши слики ;( или од ко прикачи касно виде едната од веќе прикачените лош COP имала хахахах
Ете затоа викам се знае, видео си е видео... не вака пиши бриши само тоа што вади добри бројки :)

Дај пак прикачија оваа што ја забриша ;)
Само thumbnail успеав да зачувам, се гледа 34С на издув ама матно е не се гледа колку торшела :)

283189-a7a58a6e262ddc3e6cf4ff9232788eb0.jpg

UcrownBrisiSliki.png


eve sea bash udrete matematika deka ne ja znam formulata neznam dali ke se zakacat samo slikite ednite se na turbo 800m3 a drugite se na 3ta brzina 630m3 odnosno 4ta ako se racuna i silent. kaj sto trosi 550w e na 800m3 a 580w e na 630m3, nadvor e 4stepeni.

po moja matematika cop nesto nad 5.05 vo treta brzina dava na nadvoresna 4 stepeni toa e ok i taka deklarirana i e 5.1
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
gi izmesa brojkite mnogu sliki ti se vidoa i odma se popali da mrcis i se zbuni.....utna 25 e temperaturata na usis nad klimata
Da ama zicata stalno ti ide nadole I ne se gleda kaj ide.
Eve neka ide posle I gore so samoto toa sho ja greesh zicata merenjeto ne ti e tocno za edno 2-3c
Ne pravi takvi finti ziti se
Ucam ja da mrcam od najdobriot. :pijani:
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Абе пиле не бриши слики ;( или од ко прикачи касно виде едната од веќе прикачените лош COP имала хахахах
Ете затоа викам се знае, видео си е видео... не вака пиши бриши само тоа што вади добри бројки :)

Дај пак прикачија оваа што ја забриша ;)
Само thumbnail успеав да зачувам, се гледа 34С на издув ама матно е не се гледа колку торшела :)

Прегледај го приврзокот 283189

Прегледај го приврзокот 283190
ja ubavo ti kazav vcera za apceto samo ne si svatil ti ja imaat zgreseno terapijata, cuval thumbnail bog da cuva ocigledno da ides na rabota "od doma poradi korona" i dokazuvanje na forum za klimi nisto drugo vo zivotot popametno nemas sto da pravis i da se opteretuvas deka tebe site te lazat i deka okolu tebe i tvojata klima se vrti svetot, eve ti ja smenetata slika so pomla potrosuvacka e hahhaha ja trgnav posto pogresno bese prikacena odnosno ne bese po redosled a poveke ke ti odgovarase da ostane posto trosi 552w a ne 605w koja sto ja staviv na nejzino mesto hahahha

drugarski sovet iako ne te znam licno ima poveke vo zivotot odkolku opsesija so klimata dali tvojata mojata ili nekoja druga na forumov......sepak toa e klima nisto poveke od toa i ne vredi da si trosis vreme tolku na nejze ama toa e tvoj zivot a ti posto samo toa gleam ti e interesno i pasija ti prativ pogore tracking number sledi go i pisi koga ke e vo mk
Автоматски споено мислење:

Da ama zicata stalno ti ide nadole I ne se gleda kaj ide.
Eve neka ide posle I gore so samoto toa sho ja greesh zicata merenjeto ne ti e tocno za edno 2-3c
Ne pravi takvi finti ziti se
Ucam ja da mrcam od najdobriot. :pijani:
so brener ja gream a posle so led ja ladam hahaha
 

Attachments

Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
ja ubavo ti kazav vcera za apceto samo ne si svatil ti ja imaat zgreseno terapijata, cuval thumbnail bog da cuva ocigledno da ides na rabota "od doma poradi korona" i dokazuvanje na forum za klimi nisto drugo vo zivotot popametno nemas sto da pravis i da se opteretuvas deka tebe site te lazat i deka okolu tebe i tvojata klima se vrti svetot, eve ti ja smenetata slika so pomla potrosuvacka e hahhaha ja trgnav posto pogresno bese prikacena odnosno ne bese po redosled a poveke ke ti odgovarase da ostane posto trosi 552w a ne 605w koja sto ja staviv na nejzino mesto hahahha

drugarski sovet iako ne te znam licno ima poveke vo zivotot odkolku opsesija so klimata dali tvojata mojata ili nekoja druga na forumov......sepak toa e klima nisto poveke od toa i ne vredi da si trosis vreme tolku na nejze ama toa e tvoj zivot a ti posto samo toa gleam ti e interesno i pasija ti prativ pogore tracking number sledi go i pisi koga ke e vo mk
Автоматски споено мислење:


so brener ja gream a posle so led ja ladam hahaha
Сериозно фала ти што ми бериш гајлето, многу ми значи... еве пробувам да олабавам од форумов ама пуста несоница...

Абе стварно срцка си ми.... ама шу да ти праам кога малверзираш... на кино да те носам?
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Сериозно фала ти што ми бериш гајлето, многу ми значи... еве пробувам да олабавам од форумов ама пуста несоница...

Абе стварно срцка си ми.... ама шу да ти праам кога малверзираш... на кино да те носам?
ne se pravi so sila interesen pa uste catal da se pravis ajde kuti si tamu i meri si, i nauci da pisuvas makedonski ne posti zbor malverziras-malverzira a slikata ti e pogore so 34 stepeni "od tvoite zacuvani thumbnail" samo kutis kako p*cka ne ti odgovara
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
ja ubavo ti kazav vcera za apceto samo ne si svatil ti ja imaat zgreseno terapijata, cuval thumbnail bog da cuva ocigledno da ides na rabota "od doma poradi korona" i dokazuvanje na forum za klimi nisto drugo vo zivotot popametno nemas sto da pravis i da se opteretuvas deka tebe site te lazat i deka okolu tebe i tvojata klima se vrti svetot, eve ti ja smenetata slika so pomla potrosuvacka e hahhaha ja trgnav posto pogresno bese prikacena odnosno ne bese po redosled a poveke ke ti odgovarase da ostane posto trosi 552w a ne 605w koja sto ja staviv na nejzino mesto hahahha

drugarski sovet iako ne te znam licno ima poveke vo zivotot odkolku opsesija so klimata dali tvojata mojata ili nekoja druga na forumov......sepak toa e klima nisto poveke od toa i ne vredi da si trosis vreme tolku na nejze ama toa e tvoj zivot a ti posto samo toa gleam ti e interesno i pasija ti prativ pogore tracking number sledi go i pisi koga ke e vo mk
Автоматски споено мислење:


so brener ja gream a posle so led ja ladam hahaha
Covekot @zlatko_ti412 malce se ispozamara AMA na site ni pokaza i dokaza sho znaci superiorna vrv klima Mitsubishi vo sporedba so kineski martadela brendot no. 1
Mitsubishi vredi za sekoj posleden denar.
Koj moze da si dozvoli neka si kupi japonska klima, koj ne neka reskira so kineska "martadela" klima (od 10 kineski klimi 3 se defekt u prosek).
Jas imam 2 kineski martadela klimi I 2te imaat fabricka MAANA.
Veke ne reskiram I da mislam deka za pomalce pari ke dobijam isto.
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Covekot @zlatko_ti412 malce se ispozamara AMA na site ni pokaza i dokaza sho znaci superiorna vrv klima Mitsubishi vo sporedba so kineski martadela brendot no. 1
Mitsubishi vredi za sekoj posleden denar.
Koj moze da si dozvoli neka si kupi japonska klima, koj ne neka reskira so kineska "martadela" klima (od 10 kineski klimi 3 se defekt u prosek).
Jas imam 2 kineski martadela klimi I 2te imaat fabricka MAANA.
Veke ne reskiram I da mislam deka za pomalce pari ke dobijam isto.
Pokaza samo deka e poekonomicna nad 0 stepeni nadvoresna nisto drugo a nema potreba od toa koga specifikaciite od fabrika i cenata si go kazuvaat istoto 80 sprema50....
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Pokaza samo deka e poekonomicna nad 0 stepeni nadvoresna nisto drugo a nema potreba od toa koga specifikaciite od fabrika i cenata si go kazuvaat istoto 80 sprema50....
Pa nad 0c e 90% od cela zima.
A kaj e bucava.
Kaj e zaebancii so podnauceni monteri.
Nekoi stanuvaat I pacienti od koga ke kupat martadela klima.
Pa se otshtekuva greac so cvicangla.
Pa si ja kupil 70 iljadi I drugiot mesec doznavas deka realno e 40 iljadi.
Onoj kupil 5 klimi 2 defekt
.....
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.437
Поени од реакции
2.725
Pa nad 0c e 90% od cela zima.
A kaj e bucava.
Kaj e zaebancii so podnauceni monteri.
Nekoi stanuvaat I pacienti od koga ke kupat martadela klima.
Pa se otshtekuva greac so cvicangla.
Pa si ja kupil 70 iljadi I drugiot mesec doznavas deka realno e 40 iljadi.
Onoj kupil 5 klimi 2 defekt
.....
Kaj tebe od 2 klimi 2 defekt.... mene mi lici deka defektot e na drugo mesto, ne e do klimite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom