Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Субвенција колку што слушнав нема да даваат за објекти за кои по проект е предвидено и инсталирано греење.
Пример ако по проект зградата има проектирано и изведено парно греење, за тој што не се приклучил или е исклучен од парното и на инвертер сака да се грее нема да му одобрат субвенција. Така слушнав, немора да е точно.
 
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Манипулации секогаш имало и ќе има, нее фер некоја фамилија едвај преживува пример 30к месец во СК се грее на дрва/јаглен + на кредит ги зема за да помини зимото . а друга фамилија што зема над 120к месец да добие субвенции мора да има некакви критериуми за добивање а стварно треба вакви работи да дава Владите не само Скопје треба Битола Тетово сегде кај што е загадено
Во Тетово нема шанси некогаш да има вакво нешто.... кога паднаа големите снегови сол не фрлаа по улиците а камо ли субвенции да даваат за клима уреди... се утепаја од крадењее.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Субвенција колку што слушнав нема да даваат за објекти за кои по проект е предвидено и инсталирано греење.
Пример ако по проект зградата има проектирано и изведено парно греење, за тој што не се приклучил или е исклучен од парното и на инвертер сака да се грее нема да му одобрат субвенција. Така слушнав, немора да е точно.
taka treba da e


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Дали овај период ги гасите климите на вечер или ги оставате 24/7?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Таман работа. Секако дека 24/7 работат. Кај инвертери се и модулираат, па и ефтина струја.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Јас не ја гасам.

Денес во една прилика слушнав дека не паѓале ниско температурите и немало потреба да работат на вечер.

Е сега јас имам 3 опции:

1. Да шетам на вечер и да слушам дали работат климите (некако не практично ми е ова :) )
2. Да прашам луѓе во живо.
3. Да прашам на форум (ова некако поедноставно од 2)

:)
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Така е. Таман работа. Во Април ќе видиме дали ќе ја гасам или само ќе ја префрлам на ладење. :)
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Dali za sekoja kupena klima ke se dava subvencija ili toa ke bide po pat na elektronsko biranje?
Kako sto pravea za solarnite.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
6 април 2014
Мислења
135
Поени од реакции
166
Колку што прочитав ќе бидат вкупно 1300 домаќинства, а начинот како ќе ги доделуваат ќе кажат накнадно изгледа.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom