Најекономично греење и ладење

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
mozebi za brzo kje gi otkacat i gree, kje go uvidat kvalitetot pa kje pobaraat proizvodstvo vo drugi firmi kako ti shto gi nabroja...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ima eden intersen komentar sto odgovara za tvojata konstatacija " I JA SAM HTEO DA BUDEM KAPETAN LAGJE, ALI JE MOJA LAGJA ODPLOVILA"
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Добро, што е таа пизма кон ГРЕЕ ?
Пред некој месец се зачленив, и неуспеав сите дискусии да ги пролистам, ама до сега некој сопственик на ГРЕЕ не сум видел да се пожали.
Еве една споредба би направил од Тундра 18 (моја во дневна) и Грее ломо еко кај моите (дневна), исти се просторите по големина.
ГРЕЕ еко ломо 3.5 КВ - Потивка и внатре и особено надворешната, преде на ниски обртаи малце беше преоптеретена на најладното ама па и не е за просторот (40м2), дисперзирањето на воздухот е многу подобро, има двојна летвичка и успева многу подалеку да го пласира топлиот воздух, дневната е 10 метри долга и не се чуствува разлика во температура. Има повеќе мода на штелување. Тундрата е посилна и испорачува повеќе топлина ама за тоа треба да се вози на повеќе обртаи на 2-3 степен што ја прави непријатна, има само една летвичка на издув и ако се стави вертикално не успева до крај на собата да дува, ако се стави на повисоко летвичката тогаш само горниот дел ќе го грее. Некако го дува воздухот 3Д неможе добро да го дистрибуира. Регулација мислам дека тундрата прави подобра. За дефрост подобра е Тундрата, поретко ги прави а и побрзо завршува циклусот, и двете не дуваат ладен воздух на дефрост. Тундрата мислам дека повише бербат ми направи на тераса, многу вода тече кога е влажно, а на најладното заборавив да ја испразнам тубата и замрзна цело црево и тацна комплет. Кај Ломо еко неприметив проблеми со мрзнење.
Да сумирам јас од она што го гледам кај ГРЕЕ и тоа на најслабиот модел, нема шанса да кажам дека се канта бренд и прават лоши клими. Несакам да навлагам околу топлинска ефикасност мислам дека почнувате во грамови да ги мерите уштедите во киловати.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Како сте со дефростиве на магливе??
Кај мене на 45/50 минути прави, на 26 зададена дува со 51с на издув а надворешната е цела замрзната.
за какви магли зборуваш, кај живееш. Кај мене денеска 12с. на кратки ракави се соблеков прв пат оваа година и тоа на пешачење
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Добро, што е таа пизма кон ГРЕЕ ?
Пред некој месец се зачленив, и неуспеав сите дискусии да ги пролистам, ама до сега некој сопственик на ГРЕЕ не сум видел да се пожали.
Еве една споредба би направил од Тундра 18 (моја во дневна) и Грее ломо еко кај моите (дневна), исти се просторите по големина.
ГРЕЕ еко ломо 3.5 КВ - Потивка и внатре и особено надворешната, преде на ниски обртаи малце беше преоптеретена на најладното ама па и не е за просторот (40м2), дисперзирањето на воздухот е многу подобро, има двојна летвичка и успева многу подалеку да го пласира топлиот воздух, дневната е 10 метри долга и не се чуствува разлика во температура. Има повеќе мода на штелување. Тундрата е посилна и испорачува повеќе топлина ама за тоа треба да се вози на повеќе обртаи на 2-3 степен што ја прави непријатна, има само една летвичка на издув и ако се стави вертикално не успева до крај на собата да дува, ако се стави на повисоко летвичката тогаш само горниот дел ќе го грее. Некако го дува воздухот 3Д неможе добро да го дистрибуира. Регулација мислам дека тундрата прави подобра. За дефрост подобра е Тундрата, поретко ги прави а и побрзо завршува циклусот, и двете не дуваат ладен воздух на дефрост. Тундрата мислам дека повише бербат ми направи на тераса, многу вода тече кога е влажно, а на најладното заборавив да ја испразнам тубата и замрзна цело црево и тацна комплет. Кај Ломо еко неприметив проблеми со мрзнење.
Да сумирам јас од она што го гледам кај ГРЕЕ и тоа на најслабиот модел, нема шанса да кажам дека се канта бренд и прават лоши клими. Несакам да навлагам околу топлинска ефикасност мислам дека почнувате во грамови да ги мерите уштедите во киловати.
Па не знам што бараш како одговор? Ако од овој месец-два не си извлекол заклучок што е што и кој е кој, нема ни да извлечеш!
Али ајт:
Тука војната не е против Грее како бренд, туку против кланот кој го тероризира форумот со брендот што го продава!
А тоа што понекој производ на гри ќе се најде на мета на групата на отпорот, тоа е само оружје во војната не и атак на производот.
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Па не знам што бараш како одговор? Ако од овој месец-два не си извлекол заклучок што е што и кој е кој, нема ни да извлечеш!
Али ајт:
Тука војната не е против Грее како бренд, туку против кланот кој го тероризира форумот со брендот што го продава!
А тоа што понекој производ на гри ќе се најде на мета на групата на отпорот, тоа е само оружје во војната не и атак на производот.
Абе кој ги тркала до утре сабајле кој сака нека си збори. Ама ради нив нетреба да се дискредитира брендот. Реално се добри климите. Треба да се збори со аргументи и пред се со искуства на корисници.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.879
Поени од реакции
1.092
Направи еден краток опис на просторот за кој прашуваш. Каде ( куќа, стан), каква изолација, какви прозори, ориентација ...?
Kuka,so izolacija,pvc prozori.Imam parno greenje,od ovaa grejna sezona.Problemot mi e za ne tolku ladnive meseci koga ke bide potoplo,da ne lozam parno_Okolu 40-45kvadrati e prostorot za koj prasuvam,odnosno kujna so trpezarija.[DOUBLEPOST=1548105722][/DOUBLEPOST]
Се зезаш? Бидејки не го кажа буџетот (ниту опиша просторот)... па можеби Ururu Sarara ќе му предложеше!? :P
Бара чоекот за пригревање во пред и по сезоната наведе (Март Октомври).... во Март просечна во Скопје (како и во повеќето градови во МКД) е минималната +2 С просечната максимална е 14*С) во Октомври просечна минимална е + 7 просечна максимална 20, слични просечни температури на Март има Ноември, слични просечни т* на Октомври има Април. За догревање или греење во Октомври му предлагаш Panasonic Z50TKE ili Mitsu LN50VE? Клими од 90-100К Денари? Па него за тие месеци за 45 квадрати доволно би му била и трипати поевтина Haier Tundra 5.5кW или Vivax AEQI 5.5 кои чинат по 35-38,000 Денари! Дури и Он-Оф 18ка клима од 22-25К би му вршела работа... но, сепак ќе ги забораваме полека ОнОф климите...!
Odgovorov do nekade e i za meneBudzetot e do kaj negde 35000-40000den.I uste edno prasanje kaj da gledam,preporaka na firmi,i slicno e dobredojdena.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Абе кој ги тркала до утре сабајле кој сака нека си збори. Ама ради нив нетреба да се дискредитира брендот. Реално се добри климите. Треба да се збори со аргументи и пред се со искуства на корисници.
zemi procitaj ubavo sve i kje vidish koj kazuva iskustvo od svoite klimi
a koj go s**e toj muabet...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Kuka,so izolacija,pvc prozori.Imam parno greenje,od ovaa grejna sezona.Problemot mi e za ne tolku ladnive meseci koga ke bide potoplo,da ne lozam parno_Okolu 40-45kvadrati e prostorot za koj prasuvam,odnosno kujna so trpezarija.[DOUBLEPOST=1548105722][/DOUBLEPOST]
Odgovorov do nekade e i za meneBudzetot e do kaj negde 35000-40000den.I uste edno prasanje kaj da gledam,preporaka na firmi,i slicno e dobredojdena.
Pocekaj malce, ke ima sigurno golema promocija na GREE za Kineska Nova Godina, kaj i da e sledna nedela bi trebalo da ima nesto.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Kuka,so izolacija,pvc prozori.Imam parno greenje,od ovaa grejna sezona.Problemot mi e za ne tolku ladnive meseci koga ke bide potoplo,da ne lozam parno_Okolu 40-45kvadrati e prostorot za koj prasuvam,odnosno kujna so trpezarija.[DOUBLEPOST=1548105722][/DOUBLEPOST]
Odgovorov do nekade e i za meneBudzetot e do kaj negde 35000-40000den.I uste edno prasanje kaj da gledam,preporaka na firmi,i slicno e dobredojdena.
jas bi ti ja preporacal tundra 18, istata ja imam doma, ako nemas procitano gream okolu 45m2 i samo so toa se gream, najlodnoto si projde bez maka... sakam da ti kazam deka mozes da se grees ne samo vo potoplite meseci nego koga e i ladno ladno:)
inace jas ja zemav od setek, mislam deka vise ja nema proveri, mislam deka ja ima vo klimi.mk ili vo energija...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
zemi procitaj ubavo sve i kje vidish koj kazuva iskustvo od svoite klimi
a koj go s**e toj muabet...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Mi se sviga sto mu pisa na covekov na Facebook i si dobi odgovor deka klimata e ok, Simon Kudijan.
Sega bi bilo dobro uste da potvrdis deka covekov ja prodava klimata od druga pricina.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom