Најекономично греење и ладење

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Jas sum na prvi spar a na vtori nad mene gore komsijata ima terasa i i plafono e kocan ladno i or tamu najvekje zaguba na toplina imam
Лепен стиропор или спуштен плафон со тервол. Ама ќе мора само 5цм, за вкупно да дојде 10цм максимум.

За да не се изгуби висина во станот... Од друга страна пак дали 100% не тече терасата?
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Lupaj stiropor nemas gajle. Inace i kamenata volna ima maani a toa e vlagata. Samo eden procent vlaga da primi termo svojstvata se gubat vo golem procent.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
424
Jas sum na prvi spar a na vtori nad mene gore komsijata ima terasa i i plafono e kocan ladno i or tamu najvekje zaguba na toplina imam
Јас ја имам сличната ситуација,комшијата има тераса над дел од мојата дневна.Се работи за одприлика за (2.8х1.6)кои сам ги залепив со тврдо пресуван стиродур (беше или 3 или 5 см, 30 килски)пред скоро 10год. После мене нормално си дојде молер и со мрежа па глет маса си ја заврши работата.Од тој дел не се осеќа дека има тераса/плоча над мене,разлика во Т на таван нема!
 
Член од
13 јануари 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Soba od 16 kvadrati, no zborot mi bese deka demek ovie inverter duvaat mlak vozduh a ne mnogu topol pa dali kje moze i vo najladnite denovi da se stoplam
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Soba od 16 kvadrati, no zborot mi bese deka demek ovie inverter duvaat mlak vozduh a ne mnogu topol pa dali kje moze i vo najladnite denovi da se stoplam
kazi malce detali za sobata, kukja, stan, izolacija kakva imas i slichno.

Inverter duvet mlak vozduh koga se blisku do temperaturata sho im ja imas zadadeno na dalinskoto, ne se sekiraj ti za to.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Soba od 16 kvadrati, no zborot mi bese deka demek ovie inverter duvaat mlak vozduh a ne mnogu topol pa dali kje moze i vo najladnite denovi da se stoplam
Овие сите овде што пишуваат се греат на клима, и пошто на овие -15 и повеќе сеуште пишуваат( значи живи се:D), не се секирај и ти ќе преживееш:).
Не се ориентирај на тоа што пишува за до 35 м2, прво треба да знаеш колкави ти се топлинските загуби на тие твои 16 м2 т.е. каде е собата, каква изолација, каква ориентација и тако то.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Во Битола -14ц на Бензинска покажува 20ч е сега!Вие во Скопје се сончате,а во Охрид се капите ли во Езерото :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
F

Flatter

Гостин
Јас ја имам сличната ситуација,комшијата има тераса над дел од мојата дневна.Се работи за одприлика за (2.8х1.6)кои сам ги залепив со тврдо пресуван стиродур (беше или 3 или 5 см, 30 килски)пред скоро 10год. После мене нормално си дојде молер и со мрежа па глет маса си ја заврши работата.Од тој дел не се осеќа дека има тераса/плоча над мене,разлика во Т на таван нема!
I jas sum vo mislenje dali da bide stiropor obicen od 10cm 25 kilski da stavam ili 5cm stirodur.
Inace za visina do 10cm nisto ne smeta :)

Inaku komsijata nad mene ne gree nisto vo dnevniot prestoj pa neznam kolku e pametno po cel stan da iznalepam 10cm stiropor po tavano ili pa da ne preteram mnogu i jas pa cel stan so stiropor misles apokalipsa ide :D
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Нема потреба да се лепи на стан. Без разлика дали е греен. И на најладното возможно време многу е ретко температура на стан да падне под 15 степени. Кај мене во влез е 9.9 степени сега, најниско што паднала е 7.5 степени. За разлика од тоа надвор може да падне и до -5 температура.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
Нема потреба да се лепи на стан. Без разлика дали е греен. И на најладното возможно време многу е ретко температура на стан да падне под 15 степени. Кај мене во влез е 9.9 степени сега, најниско што паднала е 7.5 степени. За разлика од тоа надвор може да падне и до -5 температура.
Kaj mene pishav deka na vnatresnata beshe 10 vo negreen stan
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Zdravo decki ne sum pisal od damna a i ne se uklucuvav na forumov ,si vikam aj kje se namalat strastite no nisto ne se smenilo uste si gi merime na koj mu e najgolem i na koj najmnogu mu drzi "defrostot". Procitav edno 30 strani nanazad i gledam se isti polemiki i mislenja. No nejse , sakam da kupam uste edna klima za vo spalna od 16 kvadrati spoena so mal hodnik od 3 kvadrati koi mi se odeleni od salonot koj sea go gream so daikin 50 gv koj se spravuva so niskive temperaturi na slabo izolirana kukja. Vo spalnata sega mi se javuva razlika vo temperatura i pocnuva da se pojavuva vlaga vo kosovite i kondenzacija na prozorite, vo salonot kaj daikinot nema takvi problemi. Planot mi e za na prolet severnite zidovi da gi izlepam so ukrasen 3D stiropor od vnatresna strana i da staam klima e sega koja, e prasanjeto daikinot e ok ama defrostite mi odat vo zivci.
Te ostavija bez odgovor Kolega ili mene mi se cini taka :)
Ko sto znaes i gledas ja za vo spalna so skoro ista golemina si bapnav edna vlezna 9ka kapilarka koja eftino mi iskoci od gr. Dobro gree ama slabo modulira a toa sega uviduvam deka e mnogu povazno za vo spalna kade sto sakas bas nekoi takvi 19-20-21C da odrzavas. Kaj mene raboti pali gasi i vo najladnoto ama vratata nakaj GVto e sekogas otvorena zasto trojca koga ke zadisat navecer so zatvorena vrata mislam deka ke se zgusime u 15kvadrata. Baska ne sum imal zivci da ja iztestiram so zatvorena vrata kako ke se ponasa zasto maliov indijanec ako ne e otvorena vratata racuna mu kries nesto i stalno ja otvara citaj razbiracka jok. E sega ako ne modulira dobro togas duri raboti ti e potoplo a koga ke ugasi ti e poladno i toa za spienje me nervira. Mojava ako ja prasas ke rece top e pojacaj ja na 23-24C od koi bi crknal. Vtora bitna rabota Decibeli odnosno kolku se slusa. Ne deka nema da se naviknes ko ja sto se naviknav ama kaj kaj e poubavo da e tivka sto paralelno za dobrata modulacuja povlekvit poveke brzini na ventilatorot. Kaj Hiro-vo ima samo 3 i ja go rabotam u prva nonstop. Ako si pri pari bi te sovetuval da si kupis asalna 9ka. Ako imas kombinacija od gr ili bg da doteras nekoe Fuji bi bilo top a od ovdesnive 9ki neka predlozat nekoi od kolegive ako imaat i znaat.

P.S Pisanovo e ubavo da go znaes i ti @Ivan12
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom