Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Прашање до поискусните во областа на клими:
зошто климава со МАКСИМАЛЕН КАПАЦИТЕТ НА ГРЕЕЊЕ: 5000 W е препорачана за 40м2
https://tehnomarket.com.mk/product/5008206/gree-hansol-12000btu-gwh12tb-20c-s3dna2di-s3dna1di
а оваа со ГРЕЕЊЕ КАПАЦИТЕТ: 5800 W е препорачана за 35м2
https://tehnomarket.com.mk/product/5006665/panasonic-cscu-z35tke
???
Нели вторава би требало да може да загрева поголем простор?
Дали има официјално од производител колкав простор може да загрева, бидејќи јас не најдов?
Тој модел на Панасоник Z35ТКЕ има стара технологија на компресор кои треба да го исчистат од магацините низ банана држави....компресорот е само 4-полен.
Сите Бренд марки Toshiba/Fujitsu/Daikin кај новите моделите на R32 компресорите ги заменива на 6-полни (poles) технологија од понова генерација.
Овој Панасоник како 4-полен за цената треба да е барем твин ама нажалост не е твин.
За цената невреди
Z35k.jpg
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Тој модел на Панасоник Z35ТКЕ има стара технологија на компресор кои треба да го исчистат од магацините низ банана држави....компресорот е само 4-полен.
Сите Бренд марки Toshiba/Fujitsu/Daikin кај новите моделите на R32 компресорите ги заменива на 6-полни (poles) технологија од понова генерација.
Овој Панасоник како 4-полен за цената треба да е барем твин ама нажалост не е твин.
За цената невреди
Прегледај го приврзокот 202957
a Daikin/Fujitsu/Toshiba pred R32 so kolku polni bea? So 6 ili 4?
 
F

Flatter

Гостин
Aj i jas da prasam do tie sto poveke razbirat. Predhodnata godina zemav neso nekoj evtin klimaured max neso kinezarija i ja namestija i se bese najnormalno si greese dobar izduv na zesok vozuh ama sega eve ovaa zimo retko ja imam uklucivano i i se resiv ovoj den da ja probam i eve ja cel den duva skoro epten mlako reci go laden vozruh a koga ja stavam na fan 2ka da duva togas skoro ic ne duva toplo. Do sto moze da bide problemot ?

Eve ja klimata
http://www.agrotehna.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=21777&i=2229&l=MK&q=&SupplierArticleID=ACAGR7-12-BR3-CP&Action=

IMG_20190112_232356.jpg
 
D

Deleted member 95595

Гостин
https://www.youtube.com/watch?v=sTPphgR59BA&feature=youtu.be
Za tie so me ubedvaa deka klimata si e vo red, samo prostorot bil mnogu golem. I vakva rabota (koja se pojavi denes posle 2 meseci od ko ja kupiv) dali e normalna?
ne go otvara videoto[DOUBLEPOST=1547332559][/DOUBLEPOST]
Aj i jas da prasam do tie sto poveke razbirat. Predhodnata godina zemav neso nekoj evtin klimaured max neso kinezarija i ja namestija i se bese najnormalno si greese dobar izduv na zesok vozuh ama sega eve ovaa zimo retko ja imam uklucivano i i se resiv ovoj den da ja probam i eve ja cel den duva skoro epten mlako reci go laden vozruh a koga ja stavam na fan 2ka da duva togas skoro ic ne duva toplo. Do sto moze da bide problemot ?

Eve ja klimata
http://www.agrotehna.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=21777&i=2229&l=MK&q=&SupplierArticleID=ACAGR7-12-BR3-CP&Action=

Прегледај го приврзокот 202960
Ovaa izgleda e on/off klima so opseg na rabota do -7 stepeni.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Здраво,
Пред еден месец зедов инвертер Toshiba Suzumi 4.5kW, греам површина од 45m2, до вчера бев многу задоволен, многу грееше, а ја пуштав само неколку саати дневно. Од ко падна снегот вчера, греењето е многу слабо, надворешната единица беше целосно замрзната и на секој пола саат влегуваше во дефрост. Викнав сервисер ми рече дека причината била големата влажност на воздухот, измеривме излезна температура на воздухот, 48 степени. Моментално е наместена на 25 степени, брзина 3, температурата во просторијата е 17 степени и никако нејки да мрдни нагоре, а во дефрост влегува на околу 1-1.5 час. Совет некој?
Koj model na suzumi e ova?
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Da ne gledas nikogas shto pishuva po web stranite. Ke si otvoris Eurovent i ke si vidis koja klima kolku kilovati dava i ke si vidis prostorot tvoj kolkava potreba od toplina ima i taka ke kupvis klima.
втората и според спец. има макс 5800W. За колку квадрати би било тоа?
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
a Daikin/Fujitsu/Toshiba pred R32 so kolku polni bea? So 6 ili 4?
Види на Еуровент
нели таму на хартијата све ти пишува
Искусни момци вака резонираат и пазат дали е твин дали е 4 или 6 пола, изменувач-тежина ке каже дал ке дефросира на 30 или на 130мин...све си има зашто и зато е нешто поскапо а исто пиши на Еуровент
zt.jpg
 
Последно уредено:
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Тој модел на Панасоник Z35ТКЕ има стара технологија на компресор кои треба да го исчистат од магацините низ банана држави....компресорот е само 4-полен.
Сите Бренд марки Toshiba/Fujitsu/Daikin кај новите моделите на R32 компресорите ги заменива на 6-полни (poles) технологија од понова генерација.
Овој Панасоник како 4-полен за цената треба да е барем твин ама нажалост не е твин.
За цената невреди
Прегледај го приврзокот 202957
А кој инвертер би препорачал со слични карактеристики и таа цена?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Види на Еуровент
нели таму на хартијата све ти пишува
Искусни момци вака резонираат и пазат дали е твин дали е 4 или 6 пола, изменувач-тежина ке каже дал ке дефросира на 30 или на 130мин...све си има зашто и зато е нешто поскапо а исто пиши на Еуровент
Прегледај го приврзокот 202961
Стрелец значи експерт си да најдеш влакно во јајце,а посебно за “јапонски” брендови!
И ln35 и z35tke имаат по 34-35кг надворешни,и самиот подобро знаеш на какви притисоци работи р32.И на крај краева најмалку битно е колку полен е моторот или дали е твин или не е,добра клима е добра и на р410 и со “обичен ротациски”!Барем за 3.5ка стојам на ова.А за Панасоникот еировент има кажано се што треба да се знае.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
А кој инвертер би препорачал со слични карактеристики и таа цена?
Nema drug inverter vo toj cenoven rang so slichen Eurovent kako Panasonicot.[DOUBLEPOST=1547335878][/DOUBLEPOST]
А кој инвертер би препорачал со слични карактеристики и таа цена?
Mozda ovaa. https://klimi.mk/product.php?id=329 Iako e klasificirana kako 5,5ka na web stranava, sepak e 3,5ka na - 7 stepeni a duri i dava 2,6kw na - 15 shto e pomalku nego Panasonicot
Eve ti go muabetov brat, za pishenje od gaz kapaciteti na klimi po web stranive. Klimava pishana deka e do 55m2 a dava 3,5kw na -7. I jas na pochetokot ko ne znaev, se lazev, mameto nivno.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom