Најекономично греење и ладење

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Во време на висока влажност надвор и плус снег да паѓа нсдвор, или има магла пак..А претходно не сте го грееле просторот и внатре е 14ц и пониско, а задавате температура 30ц... И сакате веднаш да Ви се загрее дуќан од 40квадрати @Ljupco94, што мислите за колку време климата ќе ја постигне температурата од 30ц, имјаки предвид на кој начин работи истата и кои се условите надвор ?! Исто важи и за @Knoppix...Зошто не читате сто пати е трубено да се одржува температурата да не се гасни климата,да не се става во простор-просторија која е предимензионирана и има поголеми топлотни загуби од климата што ги испорачува?! Се грееме дома кога ќе залади и температурата падни под 20ц па местиме 22 23 24 на климата...Чекате ли Вие ако седите дома да падни под 14ц па да пуштие 30ц...И со 30ц побрзо ли ќе ве загрее?? Седи ли некој дома на 30ц или се ладите во лето?
И сега одма експертски (@mdeni не мислам на тебе)мислења стави 26 стави 3брзина на Фан или незнам помалку па на Макс Фан...
Или критики од типот кај си зел Вивакс не чини, или пак Грее тезгере...Абе и Мица ФХ во "штала" да ставите исто ќе се понаша на вакви услови ниска амбиентална и Висока влажнос и темп над окулу 0...
За брзо топлење ви треба Тајфун од незнам колку киловати сигурно нема да има дефрост...
Не слушајте мислења од некого кого не го познавате а тој не се разбира во тоа што Ви го одговара,но му е битно "Како прле пред магаре"веднаш да истрча и да даде мислење т.е. одговор на темата..Некои личности-профили па и единствена занимација му е оваа тема и форум, ќе купат клима и мислат дека ја откриле Америка...Па сега се надеваат и на месечинта да се качат или да откријат живот на Марс...
Се разбира постои и можност да климата дефет да фали фреон, но најчестите грешки и неоознавања се поради самите корисници и погоре наведените услови..
Поз
Slikaj go dalecinskoto od hansolot da se vidi od prilika kako se setira hansolot .
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
19
Поени од реакции
15
Здраво,
Пред еден месец зедов инвертер Toshiba Suzumi 4.5kW, греам површина од 45m2, до вчера бев многу задоволен, многу грееше, а ја пуштав само неколку саати дневно. Од ко падна снегот вчера, греењето е многу слабо, надворешната единица беше целосно замрзната и на секој пола саат влегуваше во дефрост. Викнав сервисер ми рече дека причината била големата влажност на воздухот, измеривме излезна температура на воздухот, 48 степени. Моментално е наместена на 25 степени, брзина 3, температурата во просторијата е 17 степени и никако нејки да мрдни нагоре, а во дефрост влегува на околу 1-1.5 час. Совет некој?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.437
Поени од реакции
2.725
GREE HANSOL -20 GWH12TB-S3DNA2D, 33 m², просечна изолација (дрвени дупли прозори, дупли стакла, нема стиропор, страна-исток/југ)
Daj malce poveke info, kolku vreme raboti klimata, dali vcera e pustena prva pat, ja gasis lipa ja pustas po potreba.......
Kaj tebe klimata treba da raboti non stop, bez gasenje. Stavi ja na 25C , ostavi ja vo 3 brzina i uzivaj.[DOUBLEPOST=1542656758][/DOUBLEPOST]
Sigurno e defekt klimata tuku pred da povikas servis stavija Na 27 stepeni i Fan 5 i vidi dali ke pravi cesto defrosti ako isto pravi cesti defrosti vikaj servis.[DOUBLEPOST=1542649660][/DOUBLEPOST]
Ako go slusas klime strucnjakot daleku ke stignes. Pa i se lajkate, teraj i slusaj go klime.[DOUBLEPOST=1542656898][/DOUBLEPOST]
Eve kako sto vetiv i utrinskata potrosnja:
Прегледај го приврзокот 199787
A eve ja i momentalnata potrosnja vo 16:30 kako i potrosnjata vo tekot na denot.
Прегледај го приврзокот 199788 Прегледај го приврзокот 199789
Znaci 9 casa potrosnja od 6.3KWh, odnosno 0.70KWh.
Do sega teperaturata e bese setirana na +23 no denes samata prostorija se cuvstvuvase poladna, pa temperaturata e zgolemena na +24 a izduvot e ostaven na maksimum.
Vo tekot na denot vlegla uste najmalku 3 pati vo defrost, a vo defrost bese i koga gi slikav slikive. Za vreme na defrostot perkite bea podignati i duvase mnogu laden vozduh, no ne traese podolgo od 5 min.
Ako klimata raboti 24 sata na 23C i osekas ladno, kaj tebe ima seriozni zagubi.
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Daj malce poveke info, kolku vreme raboti klimata, dali vcera e pustena prva pat, ja gasis lipa ja pustas po potreba.......
Kaj tebe klimata treba da raboti non stop, bez gasenje. Stavi ja na 25C , ostavi ja vo 3 brzina i uzivaj.
3-4 дена работи и не ја гасам нормално, ми рекоа во грејна сезона ако сакаш да се згрееш не ја гаси. На 30 степени ја држев и на 3/5 јачиан повремено и турбо мод. Сега не се гаси ја ставив на 27 брзина 3, 24 степени има загреано па ќе видиме кога е поладно дали ќе се гаси. Се плашам дали може оваа клима да ме згрее кога ќе фатат јаки студови, кога ја купував им ја објаснив ситуацијата дека изолацијата не е идеално тие викаат земи ја оваа, бев спремен и повеќе да платам.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.437
Поени од реакции
2.725
Здраво,
Пред еден месец зедов инвертер Toshiba Suzumi 4.5kW, греам површина од 45m2, до вчера бев многу задоволен, многу грееше, а ја пуштав само неколку саати дневно. Од ко падна снегот вчера, греењето е многу слабо, надворешната единица беше целосно замрзната и на секој пола саат влегуваше во дефрост. Викнав сервисер ми рече дека причината била големата влажност на воздухот, измеривме излезна температура на воздухот, 48 степени. Моментално е наместена на 25 степени, брзина 3, температурата во просторијата е 17 степени и никако нејки да мрдни нагоре, а во дефрост влегува на околу 1-1.5 час. Совет некој?
Taa klima moze da e 4.5kw deklarirana...ama sto e sam si vide. Pozdrav od Teshiba.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Здраво,
Пред еден месец зедов инвертер Toshiba Suzumi 4.5kW, греам површина од 45m2, до вчера бев многу задоволен, многу грееше, а ја пуштав само неколку саати дневно. Од ко падна снегот вчера, греењето е многу слабо, надворешната единица беше целосно замрзната и на секој пола саат влегуваше во дефрост. Викнав сервисер ми рече дека причината била големата влажност на воздухот, измеривме излезна температура на воздухот, 48 степени. Моментално е наместена на 25 степени, брзина 3, температурата во просторијата е 17 степени и никако нејки да мрдни нагоре, а во дефрост влегува на околу 1-1.5 час. Совет некој?
Пвц? Стари прозори? Под тебе не се грее? Над тебе трска таван?

Сега не е воопшто заладено. Температурата е плус неколку степени. Може правела дефрости ама влажно беше.

Стави ја климата на автоматски вентилатор и да дува надоле со перките. И постави 28 степени. Би требало да загрее без проблеми.

Можни ситуации се:
1. Просторот е хотел промаја.
2. Климата не е ставена да дува надоле и се јавува слоевитост (горе на 2.5 метри е 29ц, а доле на подот е 17)
3. Пуштена е на преслаб вентилатор климата. Треба да е или на ауто или на последен или претпоследен вентилатор.
4. Сетирана е прениска температура. Ако има слоевитост може кај климата да е 25ц а доле во собата да е 17ц.
5. Да е дефектна климата.
6. Комбинација од сите овие. Најверојатно е ова.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.437
Поени од реакции
2.725
3-4 дена работи и не ја гасам нормално, ми рекоа во грејна сезона ако сакаш да се згрееш не ја гаси. На 30 степени ја држев и на 3/5 јачиан повремено и турбо мод. Сега не се гаси ја ставив на 27 брзина 3, 24 степени има загреано па ќе видиме кога е поладно дали ќе се гаси. Се плашам дали може оваа клима да ме згрее кога ќе фатат јаки студови, кога ја купував им ја објаснив ситуацијата дека изолацијата не е идеално тие викаат земи ја оваа, бев спремен и повеќе да платам.
24C e nenormalno toplo, barem za mene. Stavi ja na 24-25C, vkluci Ifeel ( svrten dalecinsikot nakaj klimata ), brzina 3. Ostavi ja i uzivaj.
Imas klima ured TOP kvalitet, nema sansi da ne se stoplis.[DOUBLEPOST=1542657337][/DOUBLEPOST]
Пвц? Стари прозори? Под тебе не се грее? Над тебе трска таван?

Сега не е воопшто заладено. Температурата е плус неколку степени. Може правела дефрости ама влажно беше.

Стави ја климата на автоматски вентилатор и да дува надоле со перките. И постави 28 степени. Би требало да загрее без проблеми.

Можни ситуации се:
1. Просторот е хотел промаја.
2. Климата не е ставена да дува надоле и се јавува слоевитост (горе на 2.5 метри е 29ц, а доле на подот е 17)
3. Пуштена е на преслаб вентилатор климата. Треба да е или на ауто или на последен или претпоследен вентилатор.
4. Сетирана е прениска температура. Ако има слоевитост може кај климата да е 25ц а доле во собата да е 17ц.
5. Да е дефектна климата.
6. Комбинација од сите овие. Најверојатно е ова.
Ostavi ja klimata da raboti postojano, samo namaluvaj temp ako ne si doma. NAUCETE SE DA NE GI GASITE INVERTERITE, SPECIJALNO NA TEMPERATURI OD -3C ~ +4C. TOGAS E NAJGOLEMA VLAZNOST I KLIMATA MORA DA RABOTI POSTOJANO.[DOUBLEPOST=1542657450][/DOUBLEPOST]
Што треба ова да значи?
Zelen si e zelen za cel zivot.[DOUBLEPOST=1542657570][/DOUBLEPOST]
Во време на висока влажност надвор и плус снег да паѓа нсдвор, или има магла пак..А претходно не сте го грееле просторот и внатре е 14ц и пониско, а задавате температура 30ц... И сакате веднаш да Ви се загрее дуќан од 40квадрати @Ljupco94, што мислите за колку време климата ќе ја постигне температурата од 30ц, имјаки предвид на кој начин работи истата и кои се условите надвор ?! Исто важи и за @Knoppix...Зошто не читате сто пати е трубено да се одржува температурата да не се гасни климата,да не се става во простор-просторија која е предимензионирана и има поголеми топлотни загуби од климата што ги испорачува?! Се грееме дома кога ќе залади и температурата падни под 20ц па местиме 22 23 24 на климата...Чекате ли Вие ако седите дома да падни под 14ц па да пуштие 30ц...И со 30ц побрзо ли ќе ве загрее?? Седи ли некој дома на 30ц или се ладите во лето?
И сега одма експертски (@mdeni не мислам на тебе)мислења стави 26 стави 3брзина на Фан или незнам помалку па на Макс Фан...
Или критики од типот кај си зел Вивакс не чини, или пак Грее тезгере...Абе и Мица ФХ во "штала" да ставите исто ќе се понаша на вакви услови ниска амбиентална и Висока влажнос и темп над окулу 0...
За брзо топлење ви треба Тајфун од незнам колку киловати сигурно нема да има дефрост...
Не слушајте мислења од некого кого не го познавате а тој не се разбира во тоа што Ви го одговара,но му е битно "Како прле пред магаре"веднаш да истрча и да даде мислење т.е. одговор на темата..Некои личности-профили па и единствена занимација му е оваа тема и форум, ќе купат клима и мислат дека ја откриле Америка...Па сега се надеваат и на месечинта да се качат или да откријат живот на Марс...
Се разбира постои и можност да климата дефет да фали фреон, но најчестите грешки и неоознавања се поради самите корисници и погоре наведените услови..
Поз
Ova e SERIOZEN POST....SEKOJA CEST.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Vcera na vlaznost od 90% vlaznost na vozduhot mojot inverter Vivax AEZI 18btu napravi 2 defrosti vo tekot na celiot den.

Sega deneska momentalno e pusten na 23°C Fan auto i Denes nema napraveno defrost do sega a nadvor vlaznost na vozduhot e momentalno 87%.
 
Член од
19 октомври 2015
Мислења
41
Поени од реакции
13
Здраво,имам Fuego Inverter појма немам што модел е.Го пуштам да затоплува од 25-31 кога како,и одвреме навреме ќе почни да дува ладен воздух и ќе почни да трепка тоа одма десно од степените како снегулка,дува ладно околу 10-15 секунди што ја смрзнува собата место да ја затопли,и потоа ќе се затвори fan-ot и ќе загреј па паќ ќе почни да дува.Нешто de-frost да не прави ама не ми се верува нема паднато температурите под -1.Не знам многу за климатронициве,некој да ме просветли ?
 

Attachments

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.437
Поени од реакции
2.725
Eve na site idni korisnici na klima uredi da im ja olesnam rabotata pri kupuvanje na klima ured, nezavisno od "prodavacite" sto Vi kazuvaat:
1. Vidte koj e P dizajnot na klimata na greenje....NA GREENJE, toa e javen dokument
2. Ako imate super izoliran prostor, normalna visina ( 2.6m ~ 2.8m ), kvadraturata pomnozete ja so 100W/m2, ke dobiete potreben kapacitet na klima ured. Na primer 30m2 x 100W/m2 = 3000W.
3. Ako imate sredno izloliran prostor, racunajte na 150W/m2 t.e 30m2x150W/m2= 4500W
4. Ako imate t.e. nemate nikakva izolacija, racunajte 200W/m2 t.e. 30m2x200W/m2=6000W

Ostavete sto Vi kazuvaat prodavacite, ova e realnata presmetka. Mozebi ke Ve cini poveke ...ama toa e realnosta.
I NIKOGAS NE GO GASETE KLIMA UREDOT VO TEKOT NA ZIMSKIOT PERIOD.
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
19
Поени од реакции
15
PVC дограма е, долу не се греј а таваните се кнауф, утре ќе постелам стаклена волна на таваните да видам дали ќе има некоја промена, уште еден податок, таваните се прилично ниски нешто под 2.5m
 

Kajgana Shop

На врв Bottom