Најекономично греење и ладење

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
kolku sto gledam sporetot e 8 kw i e za 50 m2 a ti imas 45 m2 ako kako sto vikas ne mozes da zagrees so sporet od 8 kw 20 stepeni a sakas so klima podobro vlozi vo izolacija zs i so klima ke bides nezgrean ako kumbeto ne te zgrealo.
Јас имам 45, тој сака да загрее 30 м2. Сепак ако печката не загрева, клима ич!
@zlatomirec Изолација батка, нема друго чаре!
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Потрошувачка од вчера до денес за 31ч 30кв,просек 970кв..Тоа е на овие високи минусни температури во Битола битно загреан..Освен ГТ и Алексо не гледам друг да извади потрошувачка дневна?!
 
Член од
7 јануари 2019
Мислења
12
Поени од реакции
5
Јас имам 45, тој сака да загрее 30 м2. Сепак ако печката не загрева, клима ич!
@zlatomirec Изолација батка, нема друго чаре!
Другар јас мислам дека проблемот што шпоретот не сака да загрее повеќе е што ми е на скрос на крај на собата.Затоа се надевам со климата ако ја ставам на средина дека рамномерно ќе топли.
 

Attachments

Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.924
Поени од реакции
8.079
Дрва трошам по 10 кубика минимум се греам со алфа плам 90, максимално што ја загревам собата е 20 степени колку и да го ложам ќумбево.
10 кубици дрва се 26500 денари државни дрва кои може да ти ги донесат водени или осојничави, па да не даваат ни 50% од потребната топлина.
Рече дека е немалтарисано, но дали ѕидот е камен, полна цигла или обична и дали има провев од негде. Рече дека имаш пвц, но доколку имаш провев од врати тоа може да биди смрт за климите.

Како и да е, 26500 денари за струја за клима ќе ги потрошиш, ќе имаш повисока температура во соба и нема да се малтретираш со цепење, потпал, оџак и слично. Ја пушташ климата на 26 степени и трет издув и ја забораваш... Впрочем вакви ниски денови се сепак малку (просек околу 20 денови). Во останатите ќе се преродиш
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Потрошувачка од вчера до денес за 31ч 30кв,просек 970кв..Тоа е на овие високи минусни температури во Битола битно загреан..Освен ГТ и Алексо не гледам друг да извади потрошувачка дневна?!
880w prosek od vcera vecer vo 2 do sega,
za prethodnite denovi mislam deka bese pod 680 ama mi bese setirana na 22 deka ne bev vo sk cel vikend.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 јануари 2019
Мислења
33
Поени од реакции
6
Imam klima 3.5ka cooper and hunter arctic i dobro gree.Megutoa na momentalnive temperaturi klimata ne postignuva povisoka temperatura od 22 stepeni a e podesena na 24 stepeni .Probav 25 stepeni i pak isto .
Gledam na forumov ima dosta lica koi ja poznavaat dobro rabotata na klimive pa sakam da prasam dali moze da dojde do oslabuvajne na motorot na klimata ako raboti non stop na maximum ,a pretpostavuvam deka raboti na max.zosto ne ja postignuva zadadenata temperatura.
 
Член од
7 јануари 2019
Мислења
12
Поени од реакции
5
10 кубици дрва се 26500 денари државни дрва кои може да ти ги донесат водени или осојничави, па да не даваат ни 50% од потребната топлина.
Рече дека е немалтарисано, но дали ѕидот е камен, полна цигла или обична и дали има провев од негде. Рече дека имаш пвц, но доколку имаш провев од врати тоа може да биди смрт за климите.

Како и да е, 26500 денари за струја за клима ќе ги потрошиш, ќе имаш повисока температура во соба и нема да се малтретираш со цепење, потпал, оџак и слично. Ја пушташ климата на 26 степени и трет издув и ја забораваш... Впрочем вакви ниски денови се сепак малку (просек околу 20 денови). Во останатите ќе се преродиш
Дрвата ги плаќам по 3000 денари кубик,куќата е зидана со обичен блок 16х25х40 со исполнета фуга.Се работи за дневна соба 8х3,5 метри, провев нема од никаде .
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.605
Поени од реакции
7.406
Imam klima 3.5ka cooper and hunter arctic i dobro gree.Megutoa na momentalnive temperaturi klimata ne postignuva povisoka temperatura od 22 stepeni a e podesena na 24 stepeni .Probav 25 stepeni i pak isto .
Gledam na forumov ima dosta lica koi ja poznavaat dobro rabotata na klimive pa sakam da prasam dali moze da dojde do oslabuvajne na motorot na klimata ako raboti non stop na maximum ,a pretpostavuvam deka raboti na max.zosto ne ja postignuva zadadenata temperatura.
Vo kolku m2 e klimata i so koja izolacija?
Ne ja gasi navecer, ostavi ja na 22 preku nokj i sabajle ke imas 22. Ne e sega isto na -10 kako vo Oktomvri na +7 nadvor.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Другар јас мислам дека проблемот што шпоретот не сака да загрее повеќе е што ми е на скрос на крај на собата.Затоа се надевам со климата ако ја ставам на средина дека рамномерно ќе топли.
А да пробаш да наддадеш ќумци и да го релоцираш шпоретот?
Инаку и јас на дрва сум примарно и греам 60кв,ама ако задржи вака и ТА печка ќе акумулирам,сега засега со една соба отвори/затвори 16кв добро регулирам температура.
Тоа клима,мој совет ти е бриши од глава! И јас сум со лоша изолација,знам како е!Ама ти како што кажуваш,ако земеш 5.5ка ќе плаќаш по 6000ден само за неа и пак смрзнат ќе бидеш.Климата не е магично решение,и не е за секаде.Тоа што тука читаш како им трошат климите по 700-800-900w тоа е за по станови или во изолирани куќи.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Дрвата ги плаќам по 3000 денари кубик,куќата е зидана со обичен блок 16х25х40 со исполнета фуга.Се работи за дневна соба 8х3,5 метри, провев нема од никаде .
8 метри должина без изолација е проблем, ова од искуство ти го кажувам и имам мерено, до 6 метри негде се чувствува млак воздух во останатите 2 метри не "дофрла" мојата 3.5кв Панасоник, во останатите 2 метри како во друга просторија без греење е такво е чувството и тоа е огромен проблем.
За греење со клима изолацијата е огромен фактор.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
@zlatomirec ako si resil klima zemi 5.5 kw od visok glava ne boli ,poupatenite ke ti kazat koja e najdobra no sovet moj mozes sam da stavis izolacija na plocata odozgora a i nema da te fati mnogu.
 
Член од
7 јануари 2019
Мислења
33
Поени од реакции
6
Vo kolku m2 e klimata i so koja izolacija?
Ne ja gasi navecer, ostavi ja na 22 preku nokj i sabajle ke imas 22. Ne e sega isto na -10 kako vo Oktomvri na +7 nadvor.
Okolu 30 m2 gream ne mi e izgasnata od noemvri i ne ja namaluvam voopsto navecer[DOUBLEPOST=1546900567][/DOUBLEPOST]
Okolu 30 m2 gream ne mi e izgasnata od noemvri i ne ja namaluvam voopsto navecer
Izolacija solidna pvc dograma vo dvosoben stan
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Kako ide ladnovo momentalno -9 nakaj 1kw prosek vadi klimava ali najbitno zgreani .
87 kw za 88h preku den 70 m2 navecer 54 m2 .
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
7 јануари 2019
Мислења
12
Поени од реакции
5
А да пробаш да наддадеш ќумци и да го релоцираш шпоретот?
Инаку и јас на дрва сум примарно и греам 60кв,ама ако задржи вака и ТА печка ќе акумулирам,сега засега со една соба отвори/затвори 16кв добро регулирам температура.
Тоа клима,мој совет ти е бриши од глава! И јас сум со лоша изолација,знам како е!Ама ти како што кажуваш,ако земеш 5.5ка ќе плаќаш по 6000ден само за неа и пак смрзнат ќе бидеш.Климата не е магично решение,и не е за секаде.Тоа што тука читаш како им трошат климите по 700-800-900w тоа е за по станови или во изолирани куќи.
Пробано со ќумци околу 6 метри со се вертикала една сезона и морав да ги извадам собата лом ја направив од чад.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom