Најекономично греење и ладење

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.691
Поени од реакции
28.165
Kje zagrees 50 kvadrati ama so dve mozda ludje ne mozat da zagreat 50m2 so inverter a ne ti pa so on of klima ama da se pofalite deka imala Gree kompresor toa e cela rabota od sto bile arni Gree komresorite Vivax se prefrli na Midea[DOUBLEPOST=1545897949][/DOUBLEPOST]


Mozda ne rabotis vo Gree ama rabotis da im dignes prodazba so vakvi prikazni nevistini kaj sto Vivaxov duval ladno pri difrost pa trosela pa brcela jas znam deka vi smeta na vas shitkacive-prodavaci Vivax a gi proizveduva Midea posto e eden od najdobrite Oem brendovi kaj nas i na balkanot moja preporaka e da se trgnete od forumive nasi srpski i hrvatski mozda ke vi trgne so prodazba
Греење,тебе ти треба малку ладење.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.089
Поени од реакции
1.195
Od denesnata komunikacija so ICS group.... kako uopste rabotat vakvi firmi?
немаат конкуренција затоа е вака,
кога ќе има здрава конкуренција и ќе се борат за секој купувач ќе видиш како ќе има и ценовник и техничка документација и се што ќе донесе купувач и париче плус,
сега за сега ќе се тера вака по народната додека има овци ќе има и волна.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
@GT1 денеска даикинот нула дефрости сф от исто така, значи не е глуп програмиран дефрост на секој саат, ами си има алгоритам усогласен со атмосферските услови!
Денеска беше ведро со провев и уала, нема дефрости, штом е тивко и магла чекај ги на секои 50 мин.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@GT1 денеска даикинот нула дефрости сф от исто така, значи не е глуп програмиран дефрост на секој саат, ами си има алгоритам усогласен со атмосферските услови!
Денеска беше ведро со провев и уала, нема дефрости, штом е тивко и магла чекај ги на секои 50 мин.
I daikinot i ME se najverojtno programirani na odredena temperatura da pravat pokraj standsrdnite i kratki defrosti da pravat.
Na kolku kako samo.proizvoditelot si znae.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Прегледај го приврзокот 202080 Od denesnata komunikacija so ICS group.... kako uopste rabotat vakvi firmi?
Овие барем имаат вебсајт,можеш сликички да си гледаш.За еден друг “увозник” од источниот дел на нашава сирота земја тоа е научна фантастика!А иронично е што увезуваат и работат баш со хај-тек фирми.
Битно си имаат ФБ... толку чуле-толку знаат,тоа вордпрес што чудо ќе да е :cautious:
Настрана цените!Иста клима во грчка 1100€,кај нив 1600€.
@dastan ....додека има овци ќе има и волна,точно!

П.С. Република цена во инбокс :place:
 
Член од
18 декември 2018
Мислења
98
Поени од реакции
91
У моментов не е ни пуштена климата,а сум по кратки ракави
Go zapali kjumbeto normalno kaj kje se zagrees so toj kompresor treba da gree ama ne gree menjaj toa kompresorot vidi moze ke najdes nekoj Midea ke pasira ako ne cuvaj ja za letoska da se ladis
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.691
Поени од реакции
28.165
Go zapali kjumbeto normalno kaj kje se zagrees so toj kompresor treba da gree ama ne gree menjaj toa kompresorot vidi moze ke najdes nekoj Midea ke pasira ako ne cuvaj ja za letoska da se ladis
А каков има моментално? И чив бренд е мидеа?Кои се предностите на мидеа компресорите во споредба со останатите?
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Мерев издув на даикинот 42 степени. Собна температура 22, надворешна -1. Наместена е на 25степени и аутофан.
Дали е добро??
Мене ко слабо ми се гледа
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Pred nekolku dena napraviv interesen experiment. Kako sto kazav predhodno, sobata koja trebase da se gree so klimata vo ovie ladni meseci se zagreva na drva kako poekonomicna varijanta kaj mene. Me interesirase kolku vsusnost toplina se osloboduva koga se gree so drva, i zosto mnogu pobrzo se zagreva so drvata.

Vcera utrinata, posle 2 dena nikakvo greenje na prostorijata temperaturata bese 10 stepeni. Vo 7 casot go zapaliv kaminot. Vo nego staviv 2 cepenici bukovo drvo, kupeno vo juli i suseno na vozduh, so tezina od 2.25kg i mozebi 0.25kg drvca za potpal. Znaci eve da zememe vkupno 2.5kg.

Ako kaloricnata vrednost na 1kg suseno drvo na vozduh e 15MJ odnosno okolku 2.5 KW po kg, vkupnata vrednost bi bila 7.5KW. So ogled deka voobicano obicnite kamini imale 70% iskoristenost, za ovoj slucaj da zememe deka ima 100%, so kompletno sogoruvanje celata drvena masa bi se oslobodile 7.5KW.

Eden cas po palenjeto, temperaturata bese zgolemena na 25 stepeni, a vizuleno drvata bea okolku 50% sogoreni. Znaci grubo nekade okolku 3.8KW bese oslobodeno vo toj cas greenje, za da ja zgolemi temperaturata za 15 stepeni na nadvosesna okolku -5,-6 (toa bese najladnoto utro ovaa grejna sezona).
Predpostavuvam deka deka za odrzuvanje na temperaturata ne bi trebalo poveke od 3KW.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Мерев издув на даикинот 42 степени. Собна температура 22, надворешна -1. Наместена е на 25степени и аутофан.
Дали е добро??
Мене ко слабо ми се гледа
Крени вентилатор на претпоследна брзина.
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Крени вентилатор на претпоследна брзина.
На 30 ја наместив потоа и на фан 3, крена 52 степени во рок од една минута. Кога го наместив на фан 5 почна да паѓа. Во моментов исклучена ми е имам друго греење за навечер. Утре ке пробам на неколку варијанти да измерам. На зададена 25 кај мене ептен некако ми е на граница греењево(топло-ладно). Мислам дека ако ја спуштам под 25 нема ич да топли. Ќе кажат и другиве што ја имаат како е кај нив, можеби има грешка нешто во монтажата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom