Најекономично греење и ладење

D

Deleted member 95595

Гостин
Која е температурата што треба климата да ја достигнува на издув, на вакво време и надворешни температури??
Инаку дефрост направи 3 пати за 5часа по 4-5минути
Sho klima imash? Inache temperatura na izduv zavisi od povekje raboti. Ti mereshe na tvojata?

kaj mene isto se slusa ama koga kje pocne da duva si duva toplo...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pa i kaj nego se izgleda ok. Mozebi taka mu se chini so izduvot.
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Даикин ftxf50a. Немам мерено немам со што да измерам. Ќе купам деновиве баш би сакал да знам. Инаку после дефростот почнува да дува млако 15-20 секунди и оди кон потопло. Направена ми е на ауто и на 28степени. Сега дува прилично топло да не речам жешко кога ќе измерам ќе знаеме која темп ја има на издув
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Даикин ftxf50a. Немам мерено немам со што да измерам. Ќе купам деновиве баш би сакал да знам. Инаку после дефростот почнува да дува млако 15-20 секунди и оди кон потопло. Направена ми е на ауто и на 28степени. Сега дува прилично топло да не речам жешко кога ќе измерам ќе знаеме која темп ја има на издув
Прво аутото а второ и зададената температура ти е висока.
И кај мене даикинот така прави и не се замарам. Главен е крајниот резултат а не мерење чија клима има појак издув.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Даикин ftxf50a. Немам мерено немам со што да измерам. Ќе купам деновиве баш би сакал да знам. Инаку после дефростот почнува да дува млако 15-20 секунди и оди кон потопло. Направена ми е на ауто и на 28степени. Сега дува прилично топло да не речам жешко кога ќе измерам ќе знаеме која темп ја има на издув
nemas potreba da meris izduv, veruvaj mi samo mozes da zaebes neshto, slushaj patalec. Klimata si raboti kako treba.

Ostaj ja klimata i uzivaj. Ko ke ti e toplo namali stepen/dva, koga ti e ladno zgolemi stepen/dva. Samo uzivaj.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Повеќе уживање, помалку замарање!

Сепак тоа се клими, не се дрва или гуми па да цепиш, да влечеш, да сушиш, да потпалуваш, пепел да чистиш, оџак да чистиш, ѕидови да кречиш, пм10 дома да е 660...
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Прво аутото а второ и зададената температура ти е висока.
И кај мене даикинот така прави и не се замарам. Главен е крајниот резултат а не мерење чија клима има појак издув.
Не сум навикнат на топлината од климата прв пат се грејам. Можеби е висока температурата прееска беше на 25 ама некако ладничко. Се грејам на централно со парно и искрено таа топлина е попријатна за мене. Климата ја загрева собата ама топлината на иста температура во собата со клима и парно не е иста. Со климата загревам 33м2.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Не сум навикнат на топлината од климата прв пат се грејам. Можеби е висока температурата прееска беше на 25 ама некако ладничко. Се грејам на централно со парно и искрено таа топлина е попријатна за мене. Климата ја загрева собата ама топлината на иста температура во собата со клима и парно не е иста. Со климата загревам 33м2.
ke se naviknis, isto ke ti e posle.
 
Член од
18 декември 2018
Мислења
98
Поени од реакции
91
Која е температурата што треба климата да ја достигнува на издув, на вакво време и надворешни температури??
Инаку дефрост направи 3 пати за 5часа по 4-5минути
Nad 50 stepeni do 60 i te kako e bitno da znaes kolkava e temperaturata da znaes sto si platil dali sve e vo red so klimata i montazata
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Која е температурата што треба климата да ја достигнува на издув, на вакво време и надворешни температури??
Инаку дефрост направи 3 пати за 5часа по 4-5минути
@PticaSelica
Daikinov ne na saat kako mojata, ama na saat i pol pravel defrost. Ne znam dali kvalitet na edna klima se meri po toa kolku defrosti pravi.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Даикин ftxf50a. Немам мерено немам со што да измерам. Ќе купам деновиве баш би сакал да знам. Инаку после дефростот почнува да дува млако 15-20 секунди и оди кон потопло. Направена ми е на ауто и на 28степени. Сега дува прилично топло да не речам жешко кога ќе измерам ќе знаеме која темп ја има на издув
zaso be na 28? stavi tamu na 24 eventualno 25 ako sakas potoplo:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Првиот дефрост го направи во 14:45 потоа во 16:05 во тоа време надвор падна темературата и дуваше многу студен ветер. Потоа ветерот се смири и наредниот дефрост беше во 19:00
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Првиот дефрост го направи во 14:45 потоа во 16:05 во тоа време надвор падна темературата и дуваше многу студен ветер. Потоа ветерот се смири и наредниот дефрост беше во 19:00
namali ja temperaturata i nema da ti pravi defrost na takvi temperaturi kako preeska:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
8.060
zaso be na 28? stavi tamu na 24 eventualno 25 ako sakas potoplo:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Можеби има 6000 денари месечно за давање :) шала на страна

Даикин ftxf50a. Немам мерено немам со што да измерам. Ќе купам деновиве баш би сакал да знам. Инаку после дефростот почнува да дува млако 15-20 секунди и оди кон потопло. Направена ми е на ауто и на 28степени. Сега дува прилично топло да не речам жешко кога ќе измерам ќе знаеме која темп ја има на издув
Климата после дефрост започнува од ново. Доколку имаш мерач ќе забележиш како потрошувачката пополека расти од 100 до 2000 вати. Половина минута до минута е потребно за да се стабилизира, додека да набие компресорот воздух. После тоа работи нормално. Воопшто не треба да се секираш таа минута после дефрост, ниту да ја местиш климата на 28.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom