Најекономично греење и ладење

Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Razlikata pomegu 9ka i 12ka e mnogu mala, pa preporacuvam 2 kom, 12ki
--- надополнето: 27 јули 2013 во 10:09 ---
Razlika mislam vo pari

Порачај еве зошто. Како паѓа температурата паѓа и моќноста на инвертерот, па така на -15 таа клима би имало моќност од отприлика 2,5-3.0 а таа деветката да не зборам можно е и да не те згрее. Треба само да внимаваш да не биде прејака за собата па да исклучува укчучува постојано, ако се тие 20 кв отворен простор мислам дека нема да имаш проблем.

Искрено ти препорчувам ЛГ инвертер. со оглед на цена и квалитет..
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Lg Athena mi ja ponudija okolu 1200eur Lg Athena H12AK, a Xtreme ne sum mozel da ja najdam kaj nas, ama i da ja ima 1500eur bi cinela.
Mitsubishi VAHZ, Panasonic ve12nke, Daikin RXLG35K/FTXG35J, Fujitsu 12LT, Hitachi rac35wsa,Toshiba nordic Daiseikai,,,,, vakov tip na klimi za low ambient heating, vrti kako sakas min. 1500eur, a dali ke ti se isplati za tie 10-15 dena vo zimata????, a i nekoi ne mozat da se kupat kaj nas
ILI vakov tip na klimi ali ne brend, tuku gree,vivax,midea itn, koi se 3 pati poeftini, a zdravje dogodina ke vi gi kazam moite vpecatoci
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Правилно монтирана Gree или Vivax од подобрите инвертери се разбира (не од најевтините) би требало лесно да се справи со нашите зими. Колега има Vivax и веќе две зими е раат. Јас од зимава ќе се греам со таква.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Lg Athena mi ja ponudija okolu 1200eur Lg Athena H12AK, a Xtreme ne sum mozel da ja najdam kaj nas, ama i da ja ima 1500eur bi cinela.
Mitsubishi VAHZ, Panasonic ve12nke, Daikin RXLG35K/FTXG35J, Fujitsu 12LT, Hitachi rac35wsa,Toshiba nordic Daiseikai,,,,, vakov tip na klimi za low ambient heating, vrti kako sakas min. 1500eur, a dali ke ti se isplati za tie 10-15 dena vo zimata????, a i nekoi ne mozat da se kupat kaj nas
ILI vakov tip na klimi ali ne brend, tuku gree,vivax,midea itn, koi se 3 pati poeftini, a zdravje dogodina ke vi gi kazam moite vpecatoci
Lg Athena H12AK е одлична клима со неверојатен ЦОП ако можеш да си ја дозволиш, ако не би ти препорачал лг 12 цс аф , не се лажи со ефтиниве кога станува збор за инвертер бидејќи има неверојатно комплицирана електроника за правење.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Aj cestito, se skrasiv so nova klima
Vivax ACP-12CH35GEXI
Ajde vaka
- zosto gexi a ne geyi?
- zadovolen li si? napisi nesto povece kako raboti? tivka li e?
- zosto Vivax gexi a ne Carrier 42UQV035M Gold XPower koj go ima sega i preku thome http://www.t-home.mk/mk/107/1124/188/Korisnichki_uredi/Bela_Tehnika/Klimatizeri/Carrier_42UQV035M_Gold_XPower.html

jas seuste imam problem so mojata Gree Change, uste kako nova koj ja postavija 29.05.2013 mrzne podebelata cevka i kogaj ce zamrzne po nea mrzne i potenkata i prekinuva da duva ladno. 2x bea od zorba_b ekspresno kako prijaviv ja polneja so freon/prazneja i ustanovija deka treba da se zameni i mi rekoja vo sabota ce dojdeme i od togas pominaja 10 saboti i non stop so izgovor, "zafateni sme" "nemame na lager takva ce vi dademe poubava" " strpise tebe ti ladi kolku tolku" "imame mnogu defekti niz skopje i ja im vikam pa zar ja nesum isto vo defekt"... Trebase da si zemam LG ili Fujitsu i sega nemase da pisuvam ovde
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.676
Поени од реакции
32.726
jas seuste imam problem so mojata Gree Change, uste kako nova koj ja postavija 29.05.2013 mrzne podebelata cevka i kogaj ce zamrzne po nea mrzne i potenkata i prekinuva da duva ladno. 2x bea od zorba_b ekspresno kako prijaviv ja polneja so freon/prazneja i ustanovija deka treba da se zameni i mi rekoja vo sabota ce dojdeme i od togas pominaja 10 saboti i non stop so izgovor, "zafateni sme" "nemame na lager takva ce vi dademe poubava" " strpise tebe ti ladi kolku tolku" "imame mnogu defekti niz skopje i ja im vikam pa zar ja nesum isto vo defekt"... Trebase da si zemam LG ili Fujitsu i sega nemase da pisuvam ovde
Баш сакав да те прашам како се понаша климата, ми беше чудно тогаш кога напиша дека ти мрзне цевката а сервисерот ти кажал дека тоа е „нормално„. Инаку имаше некоја служба за заштита на корисници или така нешто. Закани им се дека ќе ги пријавиш, не може да те мавтаат со глупости како „на други муштерии им се порасипани климите„.

Прво уредот не ти работи како што треба, второ заради ова можеби се амортизираат компресорот и/или други компоненти, трето гаранцијата ти тече и сакаш што побрзо да се отклони кварот како при евентуална слабост би имало можност да се направи повторна рекламација. А тоа што кажале дека ќе ја заменат не им верувај се додека не донесат друга (без прво да ја земат сегашната). Пиши ги сериските и парт броевите, стај со потенок фломастер навнатре некое знакче за да си познаеш после.

Со сервисери, добра доза параноја е секогаш добра работа!
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Баш сакав да те прашам како се понаша климата, ми беше чудно тогаш кога напиша дека ти мрзне цевката а сервисерот ти кажал дека тоа е „нормално„. Инаку имаше некоја служба за заштита на корисници или така нешто. Закани им се дека ќе ги пријавиш, не може да те мавтаат со глупости како „на други муштерии им се порасипани климите„.

Прво уредот не ти работи како што треба, второ заради ова можеби се амортизираат компресорот и/или други компоненти, трето гаранцијата ти тече и сакаш што побрзо да се отклони кварот како при евентуална слабост би имало можност да се направи повторна рекламација. А тоа што кажале дека ќе ја заменат не им верувај се додека не донесат друга (без прво да ја земат сегашната). Пиши ги сериските и парт броевите, стај со потенок фломастер навнатре некое знакче за да си познаеш после.

Со сервисери, добра доза параноја е секогаш добра работа!
Ce probam uste neko vreme so arno, monterot mi spomna deka se preblokirani do ilinden praznikot, iako monterot samo si ja montiral jas mu ponudiv "zemi nova klima od kaj ZORBA i ce ti platim montaza pak samo da ne ga gledam ovaa povece". Nemam zborovi cista balkanska rabota i zatoa voopsto ne treba da se palimo na toa 5 godini garancija, a sto bi bilo ako se rasipe po 4 godini :)
Vo pravo si ako zamrzne ona nemoze da isporacuva povece ladno i vnatresnata edinica dava na kompresorot da raboti full kako bi postignala, ednostavno se slusa negovata opteretenost a za mene i povisoka cena za struja.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Gexi ima Sanyo kompresor a Geyi mislam dela kompresorot e Gree, i Gexi ima eurovet certifikat.
Pogore imam postovi so linkovi deka taa e istata Gree Hansol GWH12TB i Innova H121N kade ima mnogu testovi vo skandinavskive zemji i se pokazala kako odlicna, sega kakva ke bide (mislam za vo zimo) ke vidime.
Vo sporedba so Toshiba Suzumi 16 mozam da kazam deka e mnogu potivka, vo prva brzina kompjuterot poveke brci, ladi top ali vistinskoto lice ke go vidime na zima.
Montazata bese katastrofa, po moi sugestii go izoliraa bakarot a i ja vakumiraa instalacijata.
Freonot koj bese vo samata klima e dovolen za 5m instalacija, a jas imam7m taka da ne mu dozvoliv da dopolni freon bidejki nemase vaga i sakase toa da go pravi od ruka.
Podobro 30g pomalku nego li poveke i a go rikne kompresorot.
Ke vidime kako ke se ponasa zimovo pa ke vidime sto da preaime, dali ke doplonuvame, i dali ima vo nivnite servisi koj znae da go pravi toa.
Inaku nadvoresnata edinica e grdosija od 43kg i skoro bezsumna.
Ovaa klima dokolku ja imase nalepnica na Toshiba, Daikin i sl cenata bi bila 1500eur.
E sega kako ke se pokaze kinezov ke vidime i ke go spodelam toa tuka.
Na leto e lesno, problem e vo zima.
Za sporedba na -15C dava 2.9kw, a toshiba daiseikai 13 na -15 dava 2.19kw.
Pak ke kazam na list hartija e top, perfomansi super, a zdravje ke vidime zimoska.
Pogore na prethodnata strana imam postirano linkovi kade moze da se vidi podetalno.

Za gree change moj prijatel ja ima i on e mnogu zadovolen i od ladenje i od greenje, dodusa on se gree vo noemvri i mart, vo kocan zima se gree so drugo.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
toa i ja go pisuvav porano za ovaa gree change, abe prosto ne se slusa deka raboti kompresorot pa duri i na full. samsungot sto ja imam doma prvo mene mi preci a kamo li na komsiite
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Komplet, 39800den bez montaza.
I mene ne mi e jasno kako tolku eftino mija dadoa.
Regular cena e okolu 47000, vo BANNE AIR so popust mi ja davaa okolu 42000.
Ovie ceni se so ddv ama bez montaza. 60 EVRA E PLUS MONTAZATA DO 3M,.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Vcera se vrativ od grcija i vidov deka cenive na nasive klima uredi se bezobrazno skapi vo sporedba so nivnite.
Pr. fujitsu 12lec koj go zemav od hidroset e so okolu 150-200 evra poeftin vo grcija
 

Kajgana Shop

На врв Bottom