Најекономично греење и ладење

Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
@Strelec абе лепи те убија за грее кинескиве тезгериња, па АHRI стандарди вадиш како се било исто или замисли дури и послабо од грее. ај што го уништи форумов него и те утепаа со факти крајни корисници. инаку тоа и ми беше целта пошто немам време да се заебавам со твоиве бели мерачи и сликички од Финска. грее и остали кинези се години назад со инвертер технологија од Јапонците и остали. Каде ти се сертификатите каде ти се моделите точно напишани а не оваа маска сега друга маска за иста надворешна единица.штом нема еуровент надвор од дискусија и точка. и ај кази дали останаа од пекачите грее зашто само тоа би зел ако е на промоција, ако нее е ќе земам vivax пекач.
А и види како мудро ги преќутува постовите од бугарскиот форум и други постови што не му одговараат. Само ако има потреба да се плука по некој бренд тогаш ги пушта роговите.
А и што објективно очекуваш од продавач на клими или неговиот помал ретардиран брат св.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
24 ноември 2007
Мислења
170
Поени од реакции
106
Eve i jas se podnoviv so inverter pred 30 dena: Vivax acp-12CH35AEQI R32

A eve i nalepnicata od vnatresnata edinica (tuka ima detali za klimata).

3.5_aeqi_r32.jpg
 
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
Pa ni na mene ne mi se dopagja i sto sea, sum se greel so toa sto imam, mislis ja neznam deka 70m2 ne se great so edna 3,5ka i deka barem uste edna mi treba ?

Nego sto zakljucok pokusavas da izvadis ti sto se grees na drva ? Ako ti e pak muabetot za On/Off e isto so inverter kupi si On/OFF klimi napraj merenja pa dokazi deka e isto.
Mene mi e sosema Ok potrosuvackata i verovatno sekoj porazumen tuka ke go izvadi istiot zakljucok. Da ne sakas so 200W da gream 50m2 ?

Prvo po kvadraturata sto ja imam i vtoro sto neraboti Automodot kako sto treba i sakam realno imam potroseno kako nekoja prosecno eftina 5,5ka sto na -10 ke izvadi maksimum 3 do 4KW.
Klimata mi rabotela manuelno na 3 ili 4brzina sto e maximum izduv za nea....za toa sum zborel X pati deka manuelno ja rabotev. Dogrevani so parno e samo spalna odnosno prostor koj e predaleku i ne go fakja klimata, i toa samo pred spanje za da kacat 1-2stepena toa se 2 radijatora po 1saat pred spanje. Sto e do mene nemorase ni da dogrevam, za decata go pravev toa. Za slednata sezona ke bide namesten i ziden kontroler i ke se resi Auto modot i sigurno i pomalce ke potrosi.

Ovaa klima e edna od najekonomicnite sto se prodava kaj nas....Energetska klasa A+++ na -10 dava 3,6KW i COP =3,1...sve e super, samo toa napisanoto vazi ako grees na 20C i ako e stavena vo prostor 30-35m2 i toa dobro izoliran. Ja ne se falam so potrosuvackata kaj mene COPot e =2 zaradi nacinot na rabota i kvadraturata, ja samo informiram i uleti na informacija prvo se nezahvalni, vtoro so mocani 5posta nemas nikakov pridones na temava i ne ti dolikuva da mi repliciras. I nemas so sto, nemas klima se grees na kjumbe.
Za 6000den za 4meseca se 1500den mesecno na greenje, bez PVC prozori i bez stiropor na fasada...so ovie pari ti pola kubik drva mozes da kupis.... ama deka ke zgrees so toj pola kubik slicna kvadratura malo morgen.
Ova e od vremeto koga imase mali smetki za struja so Mitsata. Sega so amberov ne se ni osmeluva da prikaci faktura. Togas tvrdi deka ne se greel so 200 W sega tvrdi deka hansolot greel so celi 100 W. Ama i znael deka autofanot se resava so eden ziden kontroler i deka klimata sto ja imal togas bila najekonimicna kaj nas sto se se prodavla.... E zatoa e nedostizen.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Кој бренд на радијатори и панели е најдобар? Термор или некој друг?

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Edno prashanje za tie shto podolgo vreme imaat Mitsubishi klimi. Nekokku pati imam prochitano (i toa ne samo od Strelec) deka autofanot na Mitsu klimite ne e dobar. Shto znaci toa? Kaj mene se e na Auto i nemam cuvstvo deka neshto ne rabotat kako treba....
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ако ти залади ставаш фен на 3 цртки. Толку.
Edno prashanje za tie shto podolgo vreme imaat Mitsubishi klimi. Nekokku pati imam prochitano (i toa ne samo od Strelec) deka autofanot na Mitsu klimite ne e dobar. Shto znaci toa? Kaj mene se e na Auto i nemam cuvstvo deka neshto ne rabotat kako treba....
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
За 15-16м2 1.5kw или 2kw?

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
Ako e ok izolacijata vo prostorijama kade sto ke zagreva panelot togas 1.5kw ako e prosecna malter obicna fasada bez PVC prozori togas 2kw panel.
Se zavisi do izolacijata na objektot
 
Последно уредено:
Член од
24 ноември 2007
Мислења
170
Поени од реакции
106
So zdravje da si ja koristis i dolgo da te sluzi inaku e so Toshiba kompresor GMCC KSK89D53UEZ
Blagodaram, koj moze i ima potreba da si kupi klima spored sopstvenite potrebi za greenje (klimite obicno se poim za ladenje).

Da kazam deka cini 17500 denari i montaza 3500 denari. (ZA OVIE PARI za mene e najprifatliva).

Veke 5 godini imam Vivax ACP-12CH35GEK model on-off klima i bev mnogu zadovolen od Vivax pa zatoa i zedov pak Vivax.

Okolu tolku osporuvaniot minimum dosega toa e 240W na greenje. Ima "soft start" taka da retko povlekuva poveke snaga otkolku sto treba.

Turbo funkcijata ne ja zgolemuva samo brzinata na ventilatorot tuku i potrosuvackata t.e. snagata na greenje ne samo na prosto izduvuvanje.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom