Најекономично греење и ладење

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
А оние што се во згради и треба да висат низ прозор?
Јас не ги вадам. Немам проблем на FH35VE со мрзнење на вода.

А на он/оф ги имам извадено.

Не дека мора да се вадат. Нека мрзне.

А може и со инка. Најдобро е со инка во секој случај.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Ke go prasam utre pa.ke.ti kazam a mozebi e ist covek so dva profili.
Ako si stasal do tamu sam da se prasuvas, ne ti e tuka mestoto. Da se nadevame deka ste kolegi i sakate da ste interesni. A moze pa deka fati vikend, i nemozes da cekas do ponedelnik sabajle
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
ова со климиве и водата која истекува од дефростите и при нормална работа во лето кога ја вади влагата од собата е доста голем проблем,
имено пред неколку денови бев сведок на немил настан каде двајца соседи од зградата практично ќе се испотепаа бидејќи на овој од 4 кат водата му тече како река кога прави климата дифрост надоле и во комбинациај со ветер им ја носи на овие подоле право во прозорите која потоа мрзне и имаат проблем или неможат да отворат прозор или им замрзнува ролетната па треба да седат во темно или да ја искршат ако ја дигаат насила,
дополнително овој од подолниов кат му пререкуваше дека целата фасада е позеленета од константната вода која тече од климата.
ваше мислење за проблемов и секако можни решенија (она со коритцето под климата е донекаде решение бидејќи и тоа замрзнува на одводот и може да продолжи да биде проблем)
едит: примерот од последната слика е веќе друг случај цевката одводна е со ф50 па тешко дека ќе замрзне
eve.kako go resavaat toa so odvodot najmalce.35mm cevka i do dva.metra.dolzina. nad taa.dolzina stavaat greac

https://forum.setcombg.com/всичко-за-климатиците/47980-help-отвеждане-на-зимнија-конденз-2.html#post654669
 
L

lleeoo

Гостин
Јас не ги вадам. Немам проблем на FH35VE со мрзнење на вода.

А на он/оф ги имам извадено.

Не дека мора да се вадат. Нека мрзне.

А може и со инка. Најдобро е со инка во секој случај.
И кај мене исто на beko on off e изваден а кај аерито нема потреба баш следев во ладниот бран
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Навреди и клетви за користење:
1. "Непотребен/на си ко сув дефрост"
2. "Светов би бил 10 пати подобар без две работи; тебе и сувиот дефрост"
3. "Глуп/а си ко сув дефрост."
4. "Да дајт Господ климана суви дефрости да ти прајт."
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
eve.kako go resavaat toa so odvodot najmalce.35mm cevka ..
Go resavaat drugar zasto tamu kade sto nema svest mora da ima zakon. Kaj nas ni dvete nazalost..Toj od primerot na dastan ako mu dojdat od inspekcija i mu lupnat kazna i vreme i pari i nacin ke najde za odvodot a vaka ke vika "epa so da praam". Staiv u potpis "Prijavi zagaduvac" ama dzabe na delo vidov deka ni pravo imaat da im vlezat doma niti nacin da ustanovat sto gorat za da bi go toa procesuirale za kazna da im opnat..Medijapan si se lozi, koli i stanovi na deca se kupuvaat, a se glumi sirotinja... Samo verbalni opomeni i lekcija za zagaduvanjeto vidov vo intervencijata..
Da pocne da se kaznuva da vidis kako i ke pocnat od tacnive da uvezuvaat i proizveduvaat i po pazar3 i reklama5 oglasi "Montiram tacna i odvod za kondenzat od klima brzo i eftino" da se pojavuvaat...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Vidi kaj preprodavacive i sitkacive na Mideja-Vivaksici....kaj niv tacnata treba da e zadolzitelna oprema :D[DOUBLEPOST=1520116933][/DOUBLEPOST]@Fikshe1989
Edina uteha do tebe e deka nema da bides sam u razocaruvanjeto sto si platil vrvna marka i si ocekuval poveke.
Tuka se @mdeni i @Che59 da te tapshaat po ramo...sum ja imal FH35VE i znam kolku e sklona na tie suvi defrotsti i na toplo nad +5 i na ladno, znam deka AutoFan ne i raboti nad 1va ili 2ra brzina, znam deka nemoze da povlece do maximum u sllucaj koga ti e ladno i treba da zgree kolku sto ti treba, ona po svoj tabiet si diga rucna i negree...zatoa sto nadvor bilo +2....a toa sto tebe stanot ti e 12C nea voopsto ne ja zanima i nema da povlece nad 1000W.
Najveke ja sitnav radi tie bezvezni pali-gasi suvi defrosti od 3min, baska AutoFanot a kapak na sve e ogranicuvanjeto softversko koe me izneverilo vo X situacii....i Temp da smenis edna nagore ili nadole klimata gasi, se presmetuva sto da pravi, pa pocnuva da raboti posle 3minuti....Deluxe modelov so mal prst ke go izede eden Fujitsu.
Prasaj go mdeni od kaj gi kupil grejacite za novata klima_FH35 i zasto mu bile potrebni koga tuka na drugite im nudi ИНКИ....prasaj go dali mu raboti AutoFan vo 3ta ili 4ta brzina(ili samo vo 1va i 2ra brzina), dali na ladna zima(kako proslata) FH35VE moze da vlece nad 1400W podolgo vreme ili nemoze....i zasto so zadadena 28 nemozel nad 22~23 da postigne doma.

Ispovedot na Mdeni spodelena na drug forum i totalno razlicna od pisuvanjata na ovoj forum.....koj nezadovolen od Deluxe modelot FH35VE za svoja sledna klima samo Fujitsu bi odbral, na koj ne mu raboti AutoFanot, kupil greaci, ne diga nad 1400W i koj krsi jazik i 2 zbora sprski neznae da napise (inzenjerot) mozete da citate tuka.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
@Strelec jas sum brat prezadovolen od klimive, ne znam od kade dobi vpechatok deka ne sum.

Jas samo spodeluvav informacii so vas site za da znaete kako stojat rabotite, ama nikade ne rekov deka ne sum zadovolen. Nitu me interesiraat defrosti, nitu dali ke bile 5, nitu dali ke bile 20, funkcijata za koja shto gi kupiv ja vrshat bezprekorno, toplo mi e, na zena mi i e toplo, presrekna e. Duri, WN-to dva dena sama si ja gree 55 kvadrata dnevnata. Ostanuva ushte smetkata za struja da dojde, ama i toa sum ubeden deka ke si e onolku kolku shto treba da bide i nema da imam nikakov problem.

A za kvalitet, ke mora da pochekame 5-7 godini pa togas da sporedime koja kolku ke e izabena ili istroshena, vaka novi klimi site se ubavi. Nitu jas mozam da predvidam za tvojata, nitu ti za mojata.

Ama deka si potkovan brat tehnicki do maksimum, si, i ti simnuvam kapa za toa kolku znaes za klimi, i sum siguren deka ako navistina si prodavac na Gree ili opshto na klimi, odlicen si vo to sho go rabotis.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Таманка ти е стокмено за најефтино и најквалитетно греење. Тек па со FH во комбинацита трите би требало COP да е екстремно висок. А тоа е и поентата на климата.

Одлично поготово откога ја реши промајата.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Ova e del od ona sto sve moze da procitate od novajlijava g_zlakov sto si nasol nacin kako da dojde do popust za sebe(i za VLAOT) u klimite.mk preku reklamiranje na FH i AERI so trolanje ovde i na drugiot MKforum, i ovde i tamu ja fali FH a od istata se zali po stranski forumi.
[Навреди избришани од админ]
Sledna Fujitsu.jpg Vikazju zicani noproblem.jpg Granica Limit negree.jpg
Lizac.jpg
LG imalo u VIVAX....idi bre lazi nekoj shabani u tvoe sokace....reklamer-lazov
A grijac baras pile2.jpg

Dva Silikonski malce ke ti bidat :D
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom