Најекономично греење и ладење

Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Ок пријателе, ај твојот е поголем ! Не си ги фрлил парите ! Супер зделка си направил ! ;)
Ама Еуровентот друго збори ! ;)
А лично за мене, без навреда, повише му верувам нему него тебе ! Ти си субјективен како и сите ние ! Еве има луѓе овде кои „се греат“ на 21 Ц и им е супер топло на таа температура !? Јас се греам на 26 Ц и испод тоа на моите дома им е ладно ! А Еуровент си е Еуровент ! Стандардизиран тест ! Ист за сите ! Наука и факти ! А пред фактите и боговите молчат па би требало и ти :D
Јас не тврдам дека мојот е поголем, само ти кажувам дека споредуваш две клими само врз основа на еуровент, а немаш појма како работат.А башка тоа е како да споредуваш Волга и Мерцедес и едната и другиот се големи и моќни аута ама Волгата пак ќе си остане Волга никогаш нема да биде Мерцедес.
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
@Forall sega na sto se grees bidejki si ja prodal klimata?Na druga klima na peleti ,na termo,temava e najekonomicno greenje ako si nasol podobro spodeli bas bi sakal da znam so sto odrzuvas 26 stepeni.
РАзбирам дека не може секој се да чита и памти !
Иако си кажав и сметки за струја неколкупати...
Се греам на 2 инвертера 5.5 KW во изолиран стан од 100м2. Платив 6500 ден за Окт, 8600 ден за Ное и 8500 ден за Дек ама за нецел месец, точно 28 дена...
Едната клима е дење 25-27 грубо а најчесто на 26 , ноќе 23-25 а најчесто на 24.
Другата клима е во ходник и дење е поставена 22-24, најчесто на 23 а ноќе 20-23 а најчесто на 22 Ц.[DOUBLEPOST=1516872512][/DOUBLEPOST]
Класичен трол, не заслужуваш да влегувам во дискусија со тебе воопшто. А стиснеш на тастатура, тролаш.
Ете одма потврда на моите ставови. Не ми се лути мене...Твојот Вивакс е Грее, така ? Ти си субјективен , исто ко и јас исто ко и сите. Затоа секој со 2гр мозок си бара Еуровент ! За да не мора да бара субјективни мислења од типови „мојот е најголем“...
Ама на жалост Грее нема Еуровент :pos:, така да, ќе мора да му верувате на збор на Г-н Стрелец :D :D (кој оксиморон, да му веруваш на Стрелец :D ) и на веселата дружина IP клоновите ! Но размислете добро кој лаже, јас , т.е не јас туку Еуровент или тие !? Што ви стои пологично ? На кого би се кладеле за свои пари ?
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Nekako mnogu pari ko za izoliran stan barem ko sto kazuvaat drugive po forumov bidejki sum vo kuka, demek izoliran stan plus komsii od site strani i so grealki se great ili uklucuvaat klima na nekolku saati.
Barem si realen so smetkive da se znae na sto e covek.
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Јас не тврдам дека мојот е поголем, само ти кажувам дека споредуваш две клими само врз основа на еуровент, а немаш појма како работат.А башка тоа е како да споредуваш Волга и Мерцедес и едната и другиот се големи и моќни аута ама Волгата пак ќе си остане Волга никогаш нема да биде Мерцедес.
Вака можеме да си реплицираме до бесвест, бесцелно ! Ама тоа нема да го промени ноторниот факт дека тој Дајкин има полоши перформанси од тој Хаиер ПОТВРДЕНО од Еуровент ! За мене тоа е доволно ! Еве за тебе не е ! Доволно е ! Напрај си еден Jedi Mind Trick :D Мала шала :D
А конкретно во случајов не сум сигурен кој е Волга :D Тешка и голема ама не ја биват доволно...
[DOUBLEPOST=1516873062][/DOUBLEPOST]
Nekako mnogu pari ko za izoliran stan barem ko sto kazuvaat drugive po forumov bidejki sum vo kuka, demek izoliran stan plus komsii od site strani i so grealki se great ili uklucuvaat klima na nekolku saati.
Barem si realen so smetkive da se znae na sto e covek.
Најискрено, најдругарски , се трудам да сум максимално искрен и секогаш корисен ! Ама на жалост искреноста ти носи многу „непријатели“ на кои не им одговара да се шират факти и вистина ! Многу е сметката ! А пред некоја година и јас им верувам на разни „мојот е поголем“ типови дека ќе се греам за 3-4000 ден месечно !
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Те послушав друже, еве и овој се најде на листата кај мене.
Само не е ОК, ни за нови луѓе на тмава, н иза нас, да има ваков трол и да треба да го игнорирам. Не е.
Прегледај го приврзокот 184356
Тоа само зборува за нивото на вашата култура и за вашиот мал праг на толеранција на спротивни на вашите мислења ! Најдобро да си направите ваш малечок потфорум со приоватни покани, не за друго, да не ви сметам ние со поинаквите мислења ! :D А форум и демократија се спортивни работи, нели , пошто на форумот секој има право на мислење се додека мисли као вас ;)
Јас никад не би направил такво нешто ! Затоа што сакам да следам кој што постира и да ги сечам во корен лажачите и манипулаторите ! Ама тоа сум само јас !
И покрај се, го почитувам вашиот избор иако никако ама баш никако не можам да сфатам како на листата се најдов јас, кој ставам Еуровент и други потребни слики као доказ за се што тврдам а не матниот препродавач Стрелец на кого секој ама буквално секој пост му е полн со лаги , невистини и манипулации со цел шиткање на евтини кинески тезгериња без Еуровент заради лична корист ! Али јбг Калимеро.... :D
Најверојатно IP клоновите ви праќаат приватни пораки за оваа акција оти така им наредиле од „штабот“ (читај Грее МКД ) :D :aplauz:
Ви благодарам, почестен сум ;):)
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Глупо е така , го игнорираш човекот ама не можеш да ги игнорираш тие што му реплицираат. Се добива слика со дупки во дискусијата!
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
Ima edna pogovorka "KOGA SLEPO KUCE CE PROGLEDA DALEKU GLEDA". Abe samo nie i amerikancite se greeme na 26C, no tie voobicaeno si imaat centralno greenje koe za nivni standardi e smesen izdatok. Jas se gream na 21-22C, mozam i na povece no smetam deka e samo bespotrebno frlanje na pari i macenje na uredite, no nemam nisto protiv onie sto se great na 26C (jas vo leto pustam da se ladam koga imam vakva T po doma), no za vkusovite ne treba da se diskutira. Me iritiraat onie koi vo talambasi udiraat deka odat po kratki rakavi i ispod casti im bilo da ne se great ete na 26 i povece i so prezir gledaat na "kopucive" koi ne go pravat istoto....
Za ilustracija nordiskite zemji se zagrevaat na 19-20C a bogati se do besvest.....
Uste kako student po masinstvo i spremanje na dva ispita po termodinamika mi ostana somnez deka nesto ne vo red so f-lata za presmatka na toplinski gubitoci koja e linearna i vo sebe ja sodrzi taa famozna delta T (razlika medju vn i nad. T), i do deneska toj somnez ne e ni isceznat. Nesto vo taa linearnost ne mi se uklapa. Po moj oset pokacuvanje na ambientalnata T samo za 2 stepena bara mnogu povece energija od presmetkovnata, na primer od delta=30c da odime za 2 C pogore e pokacuvanje od priblizno 7%, sto vo krajniot rezultat dava porast na potrosenata energija od "samo" 7%.
Diskutabilno e dali se trosi isto energija ako e nadvor -20C ili ako e nadvor -5C pri isto delta T.
Dali ova moe custvo e tocno ne znam, no mislam deka ovde ima umesano prsti linearnosta na koeficientot na toplosprovodlivost na izolacijata i dali e toj ist pri sekoja nadvoresna T.
Dobar primer za sporedba e nosivosta na celikot na razlicni T. Do II svetski rat ne se ni znaese za ovaa pojava, germanskite topovi, tenkovi i se sto imase celik vo sebe ednostavno ja gubea cvrstinata poradi niskite T, im se spustase dozvolenata granica na kinenje na materijalot i do 50% sto pri dimenzioniranje e NEDOZVOLIVO. Cvrstinata na celikot opadja so padot na T po nekoja eksponencijalna kriva, mislam
deka ne e linearna ako dobro se secavam.
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Глупо е така , го игнорираш човекот ама не можеш да ги игнорираш тие што му реплицираат. Се добива слика со дупки во дискусијата!
Значи нема спас од туѓи мислења различни од своето освен ban :D
А ако случајно и тоа се случи, бидеќи се е можно во нашата чудесна мала земја Македонија, најдобро ќе биде да се смени името на форумот во forum.gree-clons.mk
Ама и тоа нема да биде страшно бидеќи има форуми, дал господ :D А има и луѓе за пишување доволно мотивирани до немајкаде од нашите мили клонови ;)[DOUBLEPOST=1516875817][/DOUBLEPOST]
Ima edna pogovorka "KOGA SLEPO KUCE CE PROGLEDA DALEKU GLEDA". Abe samo nie i amerikancite se greeme na 26C, no tie voobicaeno si imaat centralno greenje koe za nivni standardi e smesen izdatok. Jas se gream na 21-22C, mozam i na povece no smetam deka e samo bespotrebno frlanje na pari i macenje na uredite, no nemam nisto protiv onie sto se great na 26C (jas vo leto pustam da se ladam koga imam vakva T po doma), no za vkusovite ne treba da se diskutira. Me iritiraat onie koi vo talambasi udiraat deka odat po kratki rakavi i ispod casti im bilo da ne se great ete na 26 i povece i so prezir gledaat na "kopucive" koi ne go pravat istoto....
Za ilustracija nordiskite zemji se zagrevaat na 19-20C a bogati se do besvest.....
Uste kako student po masinstvo i spremanje na dva ispita po termodinamika mi ostana somnez deka nesto ne vo red so f-lata za presmatka na toplinski gubitoci koja e linearna i vo sebe ja sodrzi taa famozna delta T (razlika medju vn i nad. T), i do deneska toj somnez ne e ni isceznat. Nesto vo taa linearnost ne mi se uklapa. Po moj oset pokacuvanje na ambientalnata T samo za 2 stepena bara mnogu povece energija od presmetkovnata, na primer od delta=30c da odime za 2 C pogore e pokacuvanje od priblizno 7%, sto vo krajniot rezultat dava porast na potrosenata energija od "samo" 7%.
Diskutabilno e dali se trosi isto energija ako e nadvor -20C ili ako e nadvor -5C pri isto delta T.
Dali ova moe custvo e tocno ne znam, no mislam deka ovde ima umesano prsti linearnosta na koeficientot na toplosprovodlivost na izolacijata i dali e toj ist pri sekoja nadvoresna T.
Dobar primer za sporedba e nosivosta na celikot na razlicni T. Do II svetski rat ne se ni znaese za ovaa pojava, germanskite topovi, tenkovi i se sto imase celik vo sebe ednostavno ja gubea cvrstinata poradi niskite T, im se spustase dozvolenata granica na kinenje na materijalot i do 50% sto pri dimenzioniranje e NEDOZVOLIVO. Cvrstinata na celikot opadja so padot na T po nekoja eksponencijalna kriva, mislam
deka ne e linearna ako dobro se secavam.
Ok Златко, ти благодарам, ќе и пренесам на децата и на жена ми дека безпотребно фрламе пари и дека е подобро да се грееме на 20 Ц како Нордијците а не како Америте па колку сака нека им студи и нека се разболуваат !
Да знаеш само колку би ме радувало да се согласат, колку само помала сметка би плаќал...еее

Потпис: Слепо прогледано куче кое далеку гледа
ПС: Абе овоа сега као индијанец да сум а не македонец или амер или нордиец...Хмм
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Значи нема спас од туѓи мислења различни од своето освен ban :D
А ако случајно и тоа се случи, бидеќи се е можно во нашата чудесна мала земја Македонија, најдобро ќе биде да се смени името на форумот во forum.gree-clons.mk
Ама и тоа нема да биде страшно бидеќи има форуми, дал господ :D А има и луѓе за пишување доволно мотивирани до немајкаде од нашите мили клонови ;)
Јас го пројдов тој пат!
Ме банираа во ланската кампања со Златко, Змиго и уште некој, не се секавам точно. И мене ми се споија жичките од однесувањето на модераторот, кој во тој период ги штитеше Стелците. Сегашниве барем ќутат и повремено ја затвараат темата :sneaky:.
Не е страшно, без форум се живее;). Само една молба до вас кои ве нервира грее кланот: Не ја заострувајте ситуацијата и не дигајте тензија, полека ќе си легнат работите.
Грее кланот ти е зло од кое не можеш да се куртулиш и ако не можеш да го победиш, чаре е да му се придружиш :D.
Така да смирено и се ќе си дојде на место.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
Ok Златко, ти благодарам, ќе и пренесам на децата и на жена ми дека безпотребно фрламе пари и дека е подобро да се грееме на 20 Ц како Нордијците а не како Америте па колку сака нека им студи и нека се разболуваат !
Да знаеш само колку би ме радувало да се согласат, колку само помала сметка би плаќал...еее
Ova bi bilo mal no vreden doprinos za krajniot energetski bilans na zemjava, samo se nadevam deka nema da se razbolete pri ova nesebicno zrtvuvanje.....
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Јас го пројдов тој пат!
Ме банираа во ланската кампања со Златко, Змиго и уште некој, не се секавам точно. И мене ми се споија жичките од однесувањето на модераторот, кој во тој период ги штитеше Стелците. Сегашниве барем ќутат и повремено ја затвараат темата :sneaky:.
Не е страшно, без форум се живее;). Само една молба до вас кои ве нервира грее кланот: Не ја заострувајте ситуацијата и не дигајте тензија, полека ќе си легнат работите.
Грее кланот ти е зло од кое не можеш да се куртулиш и ако не можеш да го победиш, чаре е да му се придружиш :D.
Така да смирено и се ќе си дојде на место.
Хехе
Јас им се придружив ама среќно се разведовме :D
Инаку мислам дека и тоа како може да се победи ! А за мене лично победа е нивното тотално разобличување и информирање на сите идни купувачи да знаат реално што купуваат и каков однос ќе добијат од нив ако не дај боже се пожалат за било што од Кинеското тезгере без еуровент ! Клима со рандом НЛО перформанси ! А за поинаква победа нека се секираат дилерите на другите брендови и нонејмови ! Мене тоа ама ич не ме интересира ! Ни во џеб ми влага ни излага :)
Ама некако изгледа и нив не ги интересира, затоа што јас овде освен Грее IP клоновите не сум видел друг клан, друго лоби ! Со Грее изгледа тотално никој не се замара освен ние на форумов :pos:
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Значи нема спас од туѓи мислења различни од своето освен ban :D
А ако случајно и тоа се случи, бидеќи се е можно во нашата чудесна мала земја Македонија, најдобро ќе биде да се смени името на форумот во forum.gree-clons.mk
Ама и тоа нема да биде страшно бидеќи има форуми, дал господ :D А има и луѓе за пишување доволно мотивирани до немајкаде од нашите мили клонови ;)[DOUBLEPOST=1516875817][/DOUBLEPOST]

Ok Златко, ти благодарам, ќе и пренесам на децата и на жена ми дека безпотребно фрламе пари и дека е подобро да се грееме на 20 Ц како Нордијците а не како Америте па колку сака нека им студи и нека се разболуваат !
Да знаеш само колку би ме радувало да се согласат, колку само помала сметка би плаќал...еее

Потпис: Слепо прогледано куче кое далеку гледа
ПС: Абе овоа сега као индијанец да сум а не македонец или амер или нордиец...Хмм
Ne preteruvaj deka se razboluvaat na 20 stepeni
Stom tolku baraat toplo znaci letoska nemate potreba da uklucuvate klima koga ke dojde vnatre nad 26 stepeni,i suma sumarum ke imas dobar prosek :pos:
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Ova bi bilo mal no vreden doprinos za krajniot energetski bilans na zemjava, samo se nadevam deka nema da se razbolete pri ova nesebicno zrtvuvanje.....
Искрено, мислам дека одговорот кој ќе го добијам(добиеш) ќе биде: Благодарам , понудата не се прифаќа ! Ние ќе продолжиме да се загреваме na 26 а кој сака слободно нека мрзни за свои пари na 20...Се грееемe еколошки , го полниме буџетот со големо ДДВ од голема сметка, не користиме дрва и не загадуваме !
Лесна е твојта, си ги грееш твоите на 20Ц и си плаќаш мали сметки за струја со Фонко ОнОфф клима со COP 0.5 на минусни температури ! Ти си храбар и издржлив цовек, иако некои шегаџии би рекле дека си само едноставно превише стиснат...иконом што би рекол Колозов од Македонски народни пред години ;)[DOUBLEPOST=1516877597][/DOUBLEPOST]
Ne preteruvaj deka se razboluvaat na 20 stepeni
Stom tolku baraat toplo znaci letoska nemate potreba da uklucuvate klima koga ke dojde vnatre nad 26 stepeni,i suma sumarum ke imas dobar prosek :pos:
Кам да претерувам...ама знаеш Марфиеви закони :D мали деца, често си играат, лежат на под, на паркет, на плочки, после бањање е поопасно ...а таму не е 26Ц. 26 Ц е воздухот и зидовите на 1м+ висина. Ако недај боже греам на 20 Ц подот, плочките, паркетот ќе бидат на 14Ц. Епа сепак не сме нордијци ние :D
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Глупо е така , го игнорираш човекот ама не можеш да ги игнорираш тие што му реплицираат. Се добива слика со дупки во дискусијата!
Se dobiva sliika so dupki druze Da, ama trolot odnosno energy vampirot se hrani od tvoeto vnimanie pa makar i go pcuel i ovie posledni krasni postovi od Zlatko od Strelec od site pak ke se odvedat u pogresen pravec poradi trolot i zatoa mislam ignore bez da te jade jandza sto pisal e mnogu pokorisen.
Inace na prva nikad ne ignoriram duri i vo nevozmoznoto [...dosta poslaba od Haier Tundra 18ka koja se dobiva za pola cena...] prvo istrazuvam i iako nejkev da repliciram poradi gore navedenite pricini ke pisam cisto radi tehnicka informativnost deka Tundrava sto se spominja vo postot taa so E oznaka (za Europe) nosi Mitsubishi kompresor so oznaka Snb130Fgymc-L1
TB2LAdDgBHH8KJjy0FbXXcqlpXa_!!1955272597.jpg

ama gledam masala go ima i vo OEM AUTHORIZED izvedbi (sigurno e "ponova" tehnologija teska za "kopiranje")
http://heatpumpsreview.com/product/haier-ac-1750-251-compressor-snb130fgymc-l1/
najeftina cena sto mu najdov na net e 168€
https://www.englishtaobao.net/product/562190480448/
za spomenatiot Daikin vo sporedbata najeftina cena za kompresor na net najdov 410€...
Opera Snapshot_2018-01-09_165743_www.mytub.co.uk Compresor Daikin mod. 2YC36BXD#C.png
E sega ovoj so oznaka B (Burundi) kaj nas sto se nosi sto go spomna Strelec kako B za Balkanski neznam sto nosi ama ni za pola cena da sum go platil ne bi imal hrabrost da ja otvoram haubata...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom