Најекономично греење и ладење

Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.066
НЕ ЗНАМ ДАЛИ ТЗЛАТКО РАБОТИ СО КЛИМИ
Ni na kraj pamet ne mi padja. Imam eden prijatel, sorabotnik i bivs ortak sto bese prijatel so gazdata na togasen FONKO ( koj go sobra kajmakot sega ovie se vodonosci za nego) i bil vo prilika da prifati da raboti za FONKO na distribucija i prodazba na klimi za zapadna Makedonija ( togas klima bese mislovna imenka vo Makedonija, zboram za 1995 godina). Bez da se konsultirame ovoj ladno go odbil, bidejci pomislil deka klimata nema da ima prolaz vo Makedonija ( edna uzasno losa procenka), mene vece kasno mi kaza, koga FONKO najde drug distributer (isto taka od Tetovo) koj napravi revolucija vo prodazba za FONKO.......itn
Mene klimite mi se interesni cisto kako tehnicki ured, bidejci se edinstven ured sto trosi 1 a dava 2-3-4-5 pati pogolema energija ( za smetka na prirodata i okolinata koja ja ladi ili gree).... a ne e perpetuum mobile ( koe znaeme deka ne e mozno da se napravi).
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
@bilbili Koj има куќа без изолација (скоро сите куќи во МК) може да ги земе моите бројки како референтни (додуша јас имам пвц и тервол на таван). Ќе имате слика од струјомерот енергени секој месец за поткрепа. За ваква блага зима климата е измислена работа.

Уште една дискусија за правилно користење на клима.
-За максимален ефект на греење и растеретување на климата дали е подобро фенот (fan speed) да стои на максимум постојано? Како да зачитав еден пост на @tzlatko каде што сугерира дека на максимум фен климата ќе се мачела и почесто ќе одела во дефрост?

@tzlatko , може за контратежа да станеш застапник на Мидеа, најголемиот кинески производител на клими и да не убедуваш колку се квалитетни :)
Конкуренцијата е здрава работа, шала на страна. Цел форум чека да се појави конкуренција за Фуџитсу.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Климата се мачи ако вентилаторот е на минимум.

На максимум е најрастеретена.

Што поголем проток низ изменувачите надвор и внатре толку поефикасна ќе е климата.
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Eve okolu potrosuvackata kaj dajkinot na odrzuvanje 20 stepeni koga ne sum doma trosi 650 w koga kje go pojacam kreva potrosuvacka na 2000 pa i jace ali ova 650 me utesi ince kje ja krsam :D racunam da potrosi 3000 denari minimum sto e premija za greenje neizolirana kukja so salon 45 m2 i plus hodnik i spalna i kupatilo okruglo 70 m2
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ni na kraj pamet ne mi padja. Imam eden prijatel, sorabotnik i bivs ortak sto bese prijatel so gazdata na togasen FONKO ( koj go sobra kajmakot sega ovie se vodonosci za nego) i bil vo prilika da prifati da raboti za FONKO na distribucija i prodazba na klimi za zapadna Makedonija ( togas klima bese mislovna imenka vo Makedonija, zboram za 1995 godina). Bez da se konsultirame ovoj ladno go odbil, bidejci pomislil deka klimata nema da ima prolaz vo Makedonija ( edna uzasno losa procenka), mene vece kasno mi kaza, koga FONKO najde drug distributer (isto taka od Tetovo) koj napravi revolucija vo prodazba za FONKO.......itn
Mene klimite mi se interesni cisto kako tehnicki ured, bidejci se edinstven ured sto trosi 1 a dava 2-3-4-5 pati pogolema energija ( za smetka na prirodata i okolinata koja ja ladi ili gree).... a ne e perpetuum mobile ( koe znaeme deka ne e mozno da se napravi).
Edno prasanje bidejki FONKO veke ne postojat vo mk dali znaes dali FONKO kmauredive ( novi ) se prodavaat nekade na ex-ju balkanov i dali ima inverter modeli od FONKO.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.066
Fonko=Vivax=St=Fuego=Gorenje=Favorit......znaci cisti trgovci na golemo so klimi. Fonko koristese rebrandirani LG, Midea, Filia ( jas imam bas dve takvi stari po 12-13 godi, gi koristam do -7C bez problem ) .....
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Климата се мачи ако вентилаторот е на минимум.

На максимум е најрастеретена.

Што поголем проток низ изменувачите надвор и внатре толку поефикасна ќе е климата.
Ne znam bas za ova, kaj mene na treta brzina provereno trosi najveke struja i slusam nadvor deka kompresorot e pooptereten to est se slusa kako gi zgolemuva vrtezite.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Физика си е физика. Без разлика на поедини мислења.
 
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Не дека е скапо, ама каде е што се греел со 200W на саат. Според твојата математика, што е математика на корисник а не математика на шиткач на клими, испаѓа дека климата троши 1,03666W на саат. Корисник на клима Хансол напиша дека просечна потрошувачка на ова топло време му е 600W.

МИСЛАМ ДЕКА Е КРАЈНО ВРЕМЕ ДА СЕ ОДДЕЛАТ КОРСНИЧКИТЕ ПОСТОВИ ОД ПОСТОВИТЕ НА ШИТКАЧИТЕ НА КЛИМИ. НЕ ЗНАМ ДАЛИ ТЗЛАТКО РАБОТИ СО КЛИМИ, АМА САМО НЕГОВИТЕ ПОСТОВИ И ПОСТОВИТЕ НА СТРЕЛЕЦ СЕ ПОТКРЕПЕНИ СО ЗНАЕЊЕ И ДОКАЗИ.
Porakata sto ja citirase se odnesuva na VKUPNA potrosuvacka na stanot, togasna sostojba na strujomerot minus sostojbata prikazana kako krajna na poslednata smetka na EVN (toa sto na 25ti e finalna sostojba i bas na 25ti mi montiraa klimata e cista slucajnost).
Znaci 25.12 - 04.01 stanot vo prosek mi trosi 1.07 kw na saat, spored meracot priklucen na klimata taa vo prosek trosi 0.8 kw na saat.
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Eve okolu potrosuvackata kaj dajkinot na odrzuvanje 20 stepeni koga ne sum doma trosi 650 w koga kje go pojacam kreva potrosuvacka na 2000 pa i jace ali ova 650 me utesi ince kje ja krsam :D racunam da potrosi 3000 denari minimum sto e premija za greenje neizolirana kukja so salon 45 m2 i plus hodnik i spalna i kupatilo okruglo 70 m2
Малце е саенс фикшн дека грееш 70м2 куќа со една клима. Пробај измери температура на повеќе места од куќата, да не имаш 15 степени на многу места.
Еве на пример, мерачот редовно стои на другиот крај од собата на 3.5 метри од климата, на 1 метар висина. Еве како покажува во моментов.
upload_2018-1-4_19-55-2.png


Го ставив на паркет во ќош, под климата, до вратата, каде не доаѓа директно топол воздух од климата. Промаја од врата што се отвора, ладна плоча и недостаток од топол воздух и резултатот е:

upload_2018-1-4_19-56-27.png


Таа една клима што ја имаш не може ни приближно да издува воздух за 70м2 ниту тој воздух да дојде сегде кај што треба. За 70м2 треба 24000бту клима, а пошто куќите (без изолација) имаат 3-7 пати поголеми загуби, треба толку пати појака клима од 24000бту, а најдобро 3 клими, но секој според потребите, веројатно ти е топло таму каде што ти треба а на другите места треба да биде млако. Но надворешните температури може да одат 10 степени подолу во секој момент..

Физика си е физика. Без разлика на поедини мислења.
Ne znam bas za ova, kaj mene na treta brzina provereno trosi najveke struja i slusam nadvor deka kompresorot e pooptereten to est se slusa kako gi zgolemuva vrtezite.
Климата се мачи ако вентилаторот е на минимум.

На максимум е најрастеретена.

Што поголем проток низ изменувачите надвор и внатре толку поефикасна ќе е климата.
Еве вака сакам спротиставени мислења и дискусија. Јас треба уште малку да истражам пред да донесам свое мислење.




А во меѓувреме, стасаа дел од мерачите.

upload_2018-1-4_19-58-41.png


upload_2018-1-4_19-59-31.png


upload_2018-1-4_19-59-58.png
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
@omlet13m ako ne ti e tesko pusti ja na 30°C i na naj jak fan i izmeri temperatura na izduv na hansolot bas da vidime kolku ke pokaze bidejki nadvor e 2°C
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Bravo za Omlet13m i merenjata. Na pod t.e. tepison 25.4C. Na kolku e setirana temperaturata na klimata?
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Сликата со мерачите е на кревет, не на тепих. Setpoint се гледа на даљинското. Наскоро и видео....
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Сликата со мерачите е на кревет, не на тепих. Наскоро и видео....
Na kolku e temperaturata na klimata ?[DOUBLEPOST=1515094340][/DOUBLEPOST]Set point 25C, na 80cm od pod temperaturata e 25,4C. Idealno.....[DOUBLEPOST=1515094550][/DOUBLEPOST]Ajde da vidime i video.......[DOUBLEPOST=1515094658][/DOUBLEPOST]
Fonko=Vivax=St=Fuego=Gorenje=Favorit......znaci cisti trgovci na golemo so klimi. Fonko koristese rebrandirani LG, Midea, Filia ( jas imam bas dve takvi stari po 12-13 godi, gi koristam do -7C bez problem ) .....
LG da proizveduva za FONKO e prosto nevozmozno...nitu bilo...nitu ke bide LG da proizveduva za OEM.[DOUBLEPOST=1515094699][/DOUBLEPOST]Ne kazuvajte raboti koi se nevozmmozni....t.e. detsi raboti.[DOUBLEPOST=1515095311][/DOUBLEPOST]
@bilbili Koj има куќа без изолација (скоро сите куќи во МК) може да ги земе моите бројки како референтни (додуша јас имам пвц и тервол на таван). Ќе имате слика од струјомерот енергени секој месец за поткрепа. За ваква блага зима климата е измислена работа.

Уште една дискусија за правилно користење на клима.
-За максимален ефект на греење и растеретување на климата дали е подобро фенот (fan speed) да стои на максимум постојано? Како да зачитав еден пост на @tzlatko каде што сугерира дека на максимум фен климата ќе се мачела и почесто ќе одела во дефрост?

@tzlatko , може за контратежа да станеш застапник на Мидеа, најголемиот кинески производител на клими и да не убедуваш колку се квалитетни :)
Конкуренцијата е здрава работа, шала на страна. Цел форум чека да се појави конкуренција за Фуџитсу.
Konkurencijata e zdrava rabota, se soglasum so tebe....samo trema m..a za toa.
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Направив едно видео од 16 минути (во 4 дела, телефонот сам ги дели на 7 минути) во кое измерив 2 ситуации:
-почетна ситуација во која климата одржува 25 степени со Setpoint 25, троши 660W и дува со 42 степени
-крајна ситуација со Setpoint 30, во која после 15 минути климата дува со 53.8 степени и троши 1388W.
-На крај решив да ја проверам температурата на усис со мерачот, Хансол вели дека температура на усис е 25, јас измерив 31-32 Со таа информација добивме и точни информации за COP oд 4.16 и 3.7 што е прилично добар резултат за надворешна температура од 2 степени.

COP 4.16 при ~30% од капацитетот на климата и делтаТ 11 степени
COP 3.7 при ~60% oд капацитетот на климата и делтаТ 20.8 степени

Heat output = (m3/h) x (1,2) x (delta T)/3600=
750x1.2x11/3600=2.75KW
COP = 2.75KW/0.66KW =4.16

Heat output = (m3/h) x (1,2) x (delta T)/3600=
750x1.2x20.8/3600=5.2KW
5.2KW/1.388KW=3.7 COP at outside temperature of 2 degrees.

Ако направив грешка негде корегирајте.





Веќе се научивме да мериме, следните тестови ќе бидат со двата мерачи истовремено да се мери и инпут и оутпут.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom