Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Cistenje na filtrite na inventor Nemesis Pro 7kw ,preku dve nedeli cistenje
A turbinata letovo e cistena posle 4 godini rabota i stvarno mozam da kazam deka bese eptem nafakanon prasina sega e podrugo i so protokot na vazduh.
Ubav vikend,
 

Attachments

Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Ti sto sakase, posle pominata garancija nova da ti dadat?
Bolna rabota, idi vo BMW /Mercedes/ Toyota ili Daikin/Toshiba/ Mitsu so pominata garancija i ke ti dadat nova kola/klima….malo sutra ili dodji juce
Ti sto sakase, posle pominata garancija nova da ti dadat?
Bolna rabota, idi vo BMW /Mercedes/ Toyota ili Daikin/Toshiba/ Mitsu so pominata garancija i ke ti dadat nova kola/klima….malo sutra ili dodji juce

Кој рече нова, завршила гаранцијата и чао, ама тоа не значи дека јас сум задоволен како корисник, од друга страна Тундрата е една год. постара и работи идентично како од моментот кога е поставена, плус дупло повеќе користена како главна клима, не е изгасена.
Јасно е дека и другите брендови има фалични или се расипуваат ама јас можам само за моите да зборам од искуство.
Ама за новата требаше нова да добијам затоа што утврдив неправилност веднаш по монтажата, значи јас не сум ја користел климата, веднаш реагирав... значи за гребнатинка да има па имам право да не ја примам.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.944
T.S.T со 2 год. гаранција.
Само што истече гаранцијата F0 ерор, цел фреон истече.

Сум се бунел за се и сешто кај многу трговци, сум пријавувал по пазарни, џабе, тој што е фер одма ти заменува и има друг однос, реално многу педерски од Грее за клима од 20к се прават курнази.
T.S.T LOMO imaa 3 godini uslovna garancija taka da trebalo ovie od Gree da ja servisiraat vo garanten rok no toa e so Gree i Tosot se e mozno

@најубав koj model na kineska dobro modulira?
Najdobro moduliraat Japonskite i Maleziskite modeli A od kineskite za razlika od Tosot i Gree mnogu podobro moduliraat Midea Haier Vivax dodeka na Gree Tosot modulacijata im e on-off
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Прво перење на филтрите после месец и дваесет дена користење оваа сезона , бев ги заборавил Сликата е од 20 јануари ама слабо прашина имаше
AEBDB992-D17B-4B1B-BE3E-A735DE434286.jpeg
 
Член од
29 ноември 2023
Мислења
46
Поени од реакции
59
Денес нешто многу on-off климата, гледам кај надворешната, температура 20 степени. Бам црвено копче на даљинското. После 1 и пол саат температурата во собата стагнира на 20 степени.

Инаку станот ми се наоѓа на југо-запад и имам 6 прозори низ кои доаѓа топлина. Гледам на PulseEco има делови во скопје кај што сензорите покажуваат температура 19 степени, што значи на сонце и голема е веројатноста да е 20 степени.

Баш сакам да го истестирам она што се пишуваше пред неколку страни. Следниве денови тестирам и се враќам со што сум заклучил од тестирањето. Планот е да ја гасам во ~11, палам во 14:30 (почетокот да влезе во евтина тарифа). Дали 3 саати исклучена во текот на денот кога е потопло (кај другите можеби кога нема никој дома) е енергетски поефикасно отколку да се остави да работи. Инаку ако може некој нека објасни дали е ова штетно за климата.

Мене малце ме нервираат и овие on-off прелазите зашто на off како да ми дува ладно(промајата што ја викате).
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
@dastan kako si zadovolen od ST MAC 3.5kw model kako se pokaza so defrosti kako toplese na minusnive temperaturi izminatiov period ?
друже климата откако е монтирана и пуштена нит ја гледам нит се тресеме околу неа, кога сум влегол во соба кај децава и сум ги прашал дали им е топло секогаш ми одговарале потврдно, ако тера вака задоволувачки е со оглед на тоа колку ја платив
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
@dastan kako si zadovolen od ST MAC 3.5kw model kako se pokaza so defrosti kako toplese na minusnive temperaturi izminatiov period ?
Дефрост може да прави од: 1.предемензионрана клима(си ставил 2.5кв клима во 50м2 неизолиран простор)
2.многу ладно(сув дефрост)
3.од ладно со влага

Sent from my RMX2002 using Tapatalk
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.215
Поени од реакции
7.275
Здраво, знам дека има тука доста запознаени дечки на темава, ми треба препорака за best buy ѕиден инвертер околу 60.000-70.000 денари со фокус на греење.

Фала.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.944
Дефрост може да прави од: 1.предемензионрана клима(си ставил 2.5кв клима во 50м2 неизолиран простор)
2.многу ладно(сув дефрост)
3.од ладно со влага

Sent from my RMX2002 using Tapatalk
Site klimatizeri pravat defrost koga nadvor e od 80 do 90 % vlaznosta na vozduhot i temperatura okolu 0 °C ( normalno nekoj poveke ako se poddimenzionirani ) nekoj pomalku ako se pravilno dimenzionirani
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
316
Поени од реакции
408
Здраво, знам дека има тука доста запознаени дечки на темава, ми треба препорака за best buy ѕиден инвертер околу 60.000-70.000 денари со фокус на греење.

Фала.
So ogled da ne si navel jacina/golemina na prostor i sl, da pretpostavam deka baras najcesto kupuvanata jacina na klima 3.5 odn 12-ka. Vo toj slucaj eve nekolku predlozi (cenite moze da se i poniski nekade, prebaraj sam, a ova e predlog za modelite na klimi):
https://klimatizer.mk/proizvod/mitsubishi-msz-muz-hr35vf/
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Здраво, знам дека има тука доста запознаени дечки на темава, ми треба препорака за best buy ѕиден инвертер околу 60.000-70.000 денари со фокус на греење.

Фала.
Best buy и 1000€+ не идат во иста реченица!
Освен ако за 5.5ка не правиш муабет…
 

Kajgana Shop

На врв Bottom