Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 јануари 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
So Pecatna greska e sertifikatot, dali u crvenoto ili vo plavoto e greskata, tetkicite na Eurovent neka objasnat koj e tocen tuka so brojkive.
Za 3.3PdesignH matematicki potrebno e na -7 da dade 2.9kw ;)
Прегледај го приврзокот 231678Прегледај го приврзокот 231686
Прегледај го приврзокот 231687

A imala i Eco mod u greenje so 2.5C poniska temperatura od zadadena, kakov "golem" izum na Mitsu, prosto neverovatno
Ko so Sensirata Econo modot...so 26 zadadena u sobata edvaj 23... vi teknue? :)
Прегледај го приврзокот 231684
Прегледај го приврзокот 231685
mitsubbishi heavy industries se top ama servisot im e katastrofa nemaat serviser ko so treba baska i treba da gi oteras kaj treba i netreba pa da uspees da zavrsis rabota mene mi istece freonot od losa montaza i dva meseca se zafrkavav so niv se kriea ne krevaa telefon dur ne prativ poraka deka ke dojdam so inspekcija i odma se javija posle toa i dojdoa i pak ne ja sredija klimata ko so treba bidejki inverter treba da se ispusti stariot freon da se vakumira pa da se polni so vaga na kilaza , a ne na pritisok. ako pisuva na kompresorot 0.6kg freon tolku mora da se napolni a ne so merenje na pritisokot bidejki moze predvreme da otkaze kompresorot a i nema da ja ima deklariranata efikasnost pa vikav drug serviser moj prijatel pa ja napolnivme kako sto treba . baska serviserot na mhi me ubeduva deka nema vrska polnenjeto so vaga ili merac za pritisok .sramota tolku pari da zimaat za montaza i tolku skap brend se stisnale za edna vaga da ne se potrosat ama toa e kaj nas u mk. MHI se edni od najdobrite ako ne i najdobri invertei ama nasive tuka ja unakazuvaat servisot i uslugata im se tapa .
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Другари едно прашање..
Колку притисок треба да има една клима на Р 32гас..мислам нормален да не фали фреон..
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Другари едно прашање..
Колку притисок треба да има една клима на Р 32гас..мислам нормален да не фали фреон..
Vo tvojot slucaj mislam deka e nebiten bilo kakov podatok i edinstveno opcija e vadenje na postoeckiot freon i nanovo polnenje po propisana gramaza za tvojata klima i vakumiranje ili kako del od nasive majstori ke go ispusti postoeckiot da istisi i ke ti napolni po specifikacija kolku treba .
A toa ispustanjeto freon najcesto e zaradi skapoto masince za vadenje sobiranje freon rekuperator 700-1000evra ,a nesto najbitno e sto nikoj ne se zamara kako doslo do tisenje tuku samo dopolnuvanje .
Istoto e i avto klimite se reklamira dopolnuvanje a ne servis i imav situacija ednas pri prvo godisno sonce da imam potreba od klima vo kolata i pustam nema ladno i gledam reklama dopolnuvanje i ja dopolniv i 800ki povoda za 2 dena pak nemav klima i posle toa servis so otrkivanje na puknata cevka zamena i polnenje na freon i 4ta godina e ispravna.


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Za On/Off prasuvas ili za Inverter?
За инвертер
Автоматски споено мислење:

Vo tvojot slucaj mislam deka e nebiten bilo kakov podatok i edinstveno opcija e vadenje na postoeckiot freon i nanovo polnenje po propisana gramaza za tvojata klima i vakumiranje ili kako del od nasive majstori ke go ispusti postoeckiot da istisi i ke ti napolni po specifikacija kolku treba .
A toa ispustanjeto freon najcesto e zaradi skapoto masince za vadenje sobiranje freon rekuperator 700-1000evra ,a nesto najbitno e sto nikoj ne se zamara kako doslo do tisenje tuku samo dopolnuvanje .
Istoto e i avto klimite se reklamira dopolnuvanje a ne servis i imav situacija ednas pri prvo godisno sonce da imam potreba od klima vo kolata i pustam nema ladno i gledam reklama dopolnuvanje i ja dopolniv i 800ki povoda za 2 dena pak nemav klima i posle toa servis so otrkivanje na puknata cevka zamena i polnenje na freon i 4ta godina e ispravna.


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Така е ..но работата е да знаеш колку отприлика фали фреон..и дали е подобро да се бара каде тече или испуштање и нов фреон ,па по 4год пак..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
За инвертер
Не заебаваш?
Автоматски споено мислење:

Другари едно прашање..
Колку притисок треба да има една клима на Р 32гас..мислам нормален да не фали фреон..
Види на мерачот :D....ваљда у М3 се мери притисок ;)....ако се плочки у М2 ;).. за Фреон не сме учеле...толку тешки прашања поставуеш се збунив ;)
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Не заебаваш?
Автоматски споено мислење:


Види на мерачот :D....ваљда у М3 се мери притисок ;)....ако се плочки у М2 ;).. за Фреон не сме учеле...толку тешки прашања поставуеш се збунив ;)
[/QUOTE
Па не се шегувам..убави прашувам колку притисок треба да има на манометрите кога ќе се закачат,иако тоа оди и според температурата надворешна..Според притисокот може да се одреди и количината отприлика иако кај инвертер се менува ..не се дополнува оти мора да има точна количина..
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
За инвертер
Автоматски споено мислење:


Така е ..но работата е да знаеш колку отприлика фали фреон..и дали е подобро да се бара каде тече или испуштање и нов фреон ,па по 4год пак..
Baras odgovor pomos ili konstatiras ne te razbiram i koj e toj majstor sto ako ti fali samo 50gr ke ti garantira deka tolku ke izgubi za 3 ili 5 godini i deka tie 50gr ne gi izgubilo vo posledni 2 meseci ,kako i da e smetam deka kvaliteten majstor bi go sobral freonot bi gi proveril spoevite ili posekako bi propertloval nanovo i kvaliteten spoj i polnenje i salam vakumiranje za da mozi da reci eve bar 6 meseci garancija za srabotenovo. Srekno vo potragata za podatok za pritisok na freon so inverter motor so promenliv broj vrtezi i promenliv pritisok vo sekoja sekunda ,osven ako ne planiras i fix kompresor da mu smenis za da si siguren vo pritisokot.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Baras odgovor pomos ili konstatiras ne te razbiram i koj e toj majstor sto ako ti fali samo 50gr ke ti garantira deka tolku ke izgubi za 3 ili 5 godini i deka tie 50gr ne gi izgubilo vo posledni 2 meseci ,kako i da e smetam deka kvaliteten majstor bi go sobral freonot bi gi proveril spoevite ili posekako bi propertloval nanovo i kvaliteten spoj i polnenje i salam vakumiranje za da mozi da reci eve bar 6 meseci garancija za srabotenovo. Srekno vo potragata za podatok za pritisok na freon so inverter motor so promenliv broj vrtezi i promenliv pritisok vo sekoja sekunda ,osven ako ne planiras i fix kompresor da mu smenis za da si siguren vo pritisokot.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Оваа беше чисто информативно,знам оти кај инвертер се менува целиот фреон,оти никој не може да констатира колку фали фреон,но со поставување на манометрите според притисокот и температурата може да се заклучи дали фали фреон и или не..мислам оти за еден инвертер нормален притисок е од 25-30бара при работа ако е испод тоа ..
Целата состојба на климата се добива врз база на притисоците и температурата во системот..
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.916
Поени од реакции
9.521
Ме интересира околу клима уредите една работа дали е подобро да работат цело време или да се исклучува/уклучува секој ден,Колкава е потрошувачката и што би било подобро? Во случајов се работи за инвертер клима уред.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
212
Поени од реакции
286
Шала на страна ама ова Одешог ме интересира кое место е, другите сите ти ги разбрав :)
Ödeshög али нема врска да не излегуваме од темата. Туку муабетот беше за греење на природен гас па ако некој го интересира еве некои слики како изгледа.
Греење, ладење и вентилација.
п.с. Надворешната единица од климата ја имам покриено да се заштити од снегот. Не е инвертер, служи само за ладење.
20240125_170910.jpg 20240125_170954.jpg 20240125_171249.jpg 20240125_171445.jpg 20240125_171237.jpg 20240125_171345.jpg 20240125_171455.jpg 20240125_172023.jpg 20240125_172040.jpg 20240125_172049.jpg
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.547
Добро луѓе, Висман климите до толку се пцојсани? Не беше ни евтина кога ја местев пред некој месец.

После секој дефрост почнува ладно да дува дури не ја накачам температурата преку далечинско.
Сношти пред да си легнам ја наместив на 20 степени, сабајлево станувам ладно бува дали бува.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Добро луѓе, Висман климите до толку се пцојсани? Не беше ни евтина кога ја местев пред некој месец.

После секој дефрост почнува ладно да дува дури не ја накачам температурата преку далечинско.
Сношти пред да си легнам ја наместив на 20 степени, сабајлево станувам ладно бува дали бува.
Бар јас колку што знам, Виесман не прави клими… марка лепенка е.
Е сега од кај ги набавува и што чудо се, мислам стручниот колегиум од бр.1 климите во Светот, треба да објаснат тука.
Едно време они се фалеа дека баш Грее се продавал со Виесман лепенка за три пати повеќе на Запад…
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Добро луѓе, Висман климите до толку се пцојсани? Не беше ни евтина кога ја местев пред некој месец.

После секој дефрост почнува ладно да дува дури не ја накачам температурата преку далечинско.
Сношти пред да си легнам ја наместив на 20 степени, сабајлево станувам ладно бува дали бува.
Slika od nadvoresnata + slika od dalecinskoto + tag koj @најубав = site informacii za uredot :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom